Jump to content
IGNORED

TEORIJA SVEGA I SVACEGA


3opge

Recommended Posts

sad sam slusao na radiju, neki klinac koji po ceo dan surfuje, fizicar, napravio teoriju svega, ispostovo sve zivosad cekaju da objavi rad pa da mu se najebu keve a ako ne uspeju nabildovace ga ko novog ajnstajna. videcemo sta ce da bude, mislim da su pominjali neku I8 simetriju ili tako neki kuraczna neko nesto o tom wabanu, zaboravio sam mu ime?

Link to comment

a, da...covek je u proslosti zvanicno uspeo da objavi koliko ja vidim dva rada (mada im jos neobjavljenih preprintova), koji su citirani jedan 0 i jedan 6 puta.deluje kao klasican crackpot...ali nezavisno od medija kojima je ovo idealna prica, i ne racunajuci one koji su prosto neprimereno senzacionaliticki pozitivni, izgleda da ipak ima dosta primereno skepticnih ljudi koji kazu da jebiga nije bas zajebancija, odneo vrag salu.prirodan pristup ovakvoj objavi je da se trazi greska umesto da se neprimereno slavi, ali izgleda da niko nije jos dokazao da je bas definitivno glupost.sto pak ne znaci ni da je tacno, samo da je validna mogucnost, i mislim da ni on sam ne tvrdi vise od toga da je primamljiva mogucnost u pitanju.ali jebiga medijima je sve dodatno zanimljivo zbog njegove zivotne price...inace teorija daleko od toga je "exceptionally simple", u fazonu da je on sad nasao neki budisticki odgovor u fazonu "42" i da bi mogla da se predaje na undergrad nivou. ja sam pogledao malo taj rad i daleko od toga da mogu da ga procitam.

Link to comment
a, da...covek je u proslosti zvanicno uspeo da objavi koliko ja vidim dva rada (mada im jos neobjavljenih preprintova), koji su citirani jedan 0 i jedan 6 puta.deluje kao klasican crackpot...ali nezavisno od medija kojima je ovo idealna prica, i ne racunajuci one koji su prosto neprimereno senzacionaliticki pozitivni, izgleda da ipak ima dosta primereno skepticnih ljudi koji kazu da jebiga nije bas zajebancija, odneo vrag salu.prirodan pristup ovakvoj objavi je da se trazi greska umesto da se neprimereno slavi, ali izgleda da niko nije jos dokazao da je bas definitivno glupost.sto pak ne znaci ni da je tacno, samo da je validna mogucnost, i mislim da ni on sam ne tvrdi vise od toga da je primamljiva mogucnost u pitanju.ali jebiga medijima je sve dodatno zanimljivo zbog njegove zivotne price...inace teorija daleko od toga je "exceptionally simple", u fazonu da je on sad nasao neki budisticki odgovor u fazonu "42" i da bi mogla da se predaje na undergrad nivou. ja sam pogledao malo taj rad i daleko od toga da mogu da ga procitam.
pa tako su nesto i pricali na radiju, ko sto rekoh, sada svaka faca ima da isuce pitona na njega i da ga samara i ako prezivi onda je genija
Link to comment
pa tako su nesto i pricali na radiju, ko sto rekoh, sada svaka faca ima da isuce pitona na njega i da ga samara i ako prezivi onda je genija
pa mora jebiga...mislim daleko je lakse smisliti nesto sto nije lako oborivo nego nesto sto je tacno, ovo prvo je veliki nadskup potonjeg.a ovde je jos i opasnost od senzacionalizma ogromna, mnogo veca nego kada ed witten nesto kaze.pri cemu izgleda da on sam nije neki preveliki senzacionalista, od nekih napada pokusava da se brani gde misli da je u pravu, ali nije nesto defanzivan, priznaje sta nije jasno, za sta nema dokaza osim estetske primamljivosti, i da ce na kraju sam eksperimenti pokazati...a li on sada i da nece da pravi senzaciju, ima ko oce...
Link to comment

ja sam citala u proslom broju new scientista da opservacije velike 'praznine' u svemiru i neke pravilnosti u termickim mapama univerzuma idu u prilog string teoriji i da je sada ta 'teorija svega' opet najjaca. ono sto mi nije jasno je detalj koje sam procitala, a predstavlja izvod kvantne teorije i kaze da smo, time sto smo izmerili stanje energije posle big banga, 'resetovali' kvantnu strukturu i vratili 'entropiju' na prvobitni nivo, pa je sada verovatnoca da ce univerzum da se ponovo skupi veca nego ikada. kapiram da je, po kvantnoj teoriji, ovakav izvod realan, uprkos tome sto sumanuto zvuci?

Link to comment

cak i da ima gresku, prema javnim reakcijama vecine fizicara, izgleda da je decko (dobro, nije bas decko ali nekako mladjano deluje) uspeo da prilicno zagrebe po dnu matematike i fizike. mozda ce mu i naci rupu, mada i on sam kaze da ima dosta 'nepounjenih' stvari, no to nije strasno, sve dok mu ne nadju neku duboku konceptualnu glupost. glupo za poredjenje, ali i wilesu su nasli rupu, pa je on onda zakrpio...negde sam cula reakciju jednog poznatog fizicara koji je teoriju nazvao gomilom gluposti. ne znam koji je to bio, mozda kurdi zna.....edit: nadjoh na wiki. lubos motl je rekao: "Every high school senior excited about physics should be able to see that the paper is just a long sequence of childish misunderstandings."

Edited by paculla
Link to comment
cak i da ima gresku, prema javnim reakcijama vecine fizicara, izgleda da je decko (dobro, nije bas decko ali nekako mladjano deluje) uspeo da prilicno zagrebe po dnu matematike i fizike. mozda ce mu i naci rupu, mada i on sam kaze da ima dosta 'nepounjenih' stvari, no to nije strasno, sve dok mu ne nadju neku duboku konceptualnu glupost. glupo za poredjenje, ali i wilesu su nasli rupu, pa je on onda zakrpio...
pa samim tim sto se tolko trazi nije bas glupa.da, da, to je dobro, "nasli su i wilesu rupu, pa sta"i ajnstajn bio los djak pa sta.(sala...)
negde sam cula reakciju jednog poznatog fizicara koji je teoriju nazvao gomilom gluposti. ne znam koji je to bio, mozda kurdi zna.....
ma rekli su verovatno mnogi, samo sto se njihove reci manje objavljuju.
edit: nadjoh na wiki. lubos motl je rekao: "Every high school senior excited about physics should be able to see that the paper is just a long sequence of childish misunderstandings."
ali ovo krvlju potpisujem da nije tacno. upravo provedoh dan sa high school seniorima koji su navodno excited about science.jedan mi je rekao da kada bacas kockicu expectation value mora da bude ceo broj. jer svako ocekuje ceo broj, sta bi drugo ocekivao.
Link to comment
ali ovo krvlju potpisujem da nije tacno. upravo provedoh dan sa high school seniorima koji su navodno excited about science.jedan mi je rekao da kada bacas kockicu expectation value mora da bude ceo broj. jer svako ocekuje ceo broj, sta bi drugo ocekivao.
dve mogucnost.1. nije tacno2. tacno je, a poznate fizicarske glave manje znaju nego srednjoskolcijeste da mi fizicari nisu omiljene zverke :rolleyes: ali mi je lakse da poverujem u 1. ovakve ishitrene izjave mladih jastreba govore u prilog da ih je lisi u dusu dotakao :P
Link to comment
pa samim tim sto se tolko trazi nije bas glupa.da, da, to je dobro, "nasli su i wilesu rupu, pa sta"i ajnstajn bio los djak pa sta.(sala...)ma rekli su verovatno mnogi, samo sto se njihove reci manje objavljuju.ali ovo krvlju potpisujem da nije tacno. upravo provedoh dan sa high school seniorima koji su navodno excited about science.jedan mi je rekao da kada bacas kockicu expectation value mora da bude ceo broj. jer svako ocekuje ceo broj, sta bi drugo ocekivao.
Never underestimates power of abstination.
Link to comment

Mislim da je čovečanstvo ušlo u novi modus zabave. Naime, izmislili smo teoriju neosnovanu na realnosti i počeli da dodeljujemo jedni drugima prestižne nagrade iz te oblasti. To mu dođe nešto kao tenis protiv zida...

Link to comment
  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...