Jump to content
IGNORED

working in UK


Svarog

Recommended Posts

(možda sam omašio podforum, premestite ako jesam)uskoro počinjem pregovore sa izvesnom firmom lociranom u UK (London konkretno) u vezi eventualnog zaposlenja kod njih.kako stvari trenutno stoje uslov će biti odlazak i život tamo.kontakt je tek nedavno uspostavljen, nisam još ni stigao da potražim sve relevantne i/ili neophodne informacije, pa me interesuje samo da li neko sa PPP zna kako ide i koliko je komplikovan postupak za dobijanje radne i/ili boravišne vize za UK odavde iz Srbije?svaka, na izgled i nebitna informacija, je dobrodošla.hvala svima unapred.

Edited by Svarog
Link to comment

Zavisi od toga da li ti firma sredjuje vizu ili ti sam, kao i kakav ugovor potpisujes.Plus - da li se selis sam ili sa porodicom.Cimni na PM sa detaljima.

Link to comment
Zavisi od toga da li ti firma sredjuje vizu ili ti sam, kao i kakav ugovor potpisujes.Plus - da li se selis sam ili sa porodicom.Cimni na PM sa detaljima.
ja ili firma? ne znam u ovom trenutku.definitivno s porodicom (supruga + klinac od 2 godine), ne bih pristao drugačije.u pitanju nije ugovor po projektu, pa da odem na 6 meseci ili slično, nego full time.hvala na ponuđenoj pomoći, sigurno ću imati pitanja.
Link to comment

Ja bih ti savetovala da insistiras da firma sredi vize (naravno, kad budes dosao u tu poziciju), jer ako ostane na tebi, to je posao preko glave!Pod obavezno ugovor da procesljas pre potpisivanja i da se raspitas koliko ce te zivot kostati sa zenom i detetom pre nego sto krenes da pregovaras o plati.S obzirom da je London ogroman, treba da skupis informacije o tome gde cete ziveti, koliko ce ti biti daleko do posla i kakve sve pogodnosti u kraju koji izaberete cete imati za dete. Aj srecno sa pregovorima, necu da te plasim unapred sa time koliki je posao pred tobom smile.gif

Link to comment

tek je "krenulo", pa me u ovom trenutku interesovalo da li je ta borba oko dobijanja vize uopšte moguća... da se ne zaletim u pregovorima, pa da posle ispadne da iz nekih razloga ja ne mogu da živim/radim u UK.

Link to comment

Je l' sad beše po poslednjem zakonu niko ko nije EU national ne može da zaobiđe point system, čak ni ako ima direktnog viza-sponzora u vidu firme?

Link to comment

hmm.. pretpostavljam da potpadam pod Tier 2, mada nisam siguran. u pitanju je softverska firma, radio bih kao developer.proveravam na brzaka online points calculatori za Tier1 i Tier2 zaustavim se ovde:

English languageThe table shows your qualification and the points awarded. Choose Next to use this qualification and continue.If you want to add another qualification by searching our qualifications database, choose Save and Add Another.Choose Discard if you do not want to use this qualification and want to search again.Country of award: Serbia State:Qualification: Diplom Visokog Obrazovanja (Second Cycle degree)Institution: University of BelgradeLength of course: 5 years or less than 6 Subject: IT / Computer ScienceGrade: Year of award: 2007Points for English language: 0Your qualification does not meet the English language requirement. Choose Back to try another way to claim points for English language. You must score ten points for English language at the time of application or your application will be refused.
je l' ovo znači da sam već "puk'o" !?jedino vezano za engleski imam te položene ispite na ETF-u.
Link to comment

Ako engleski znaš dobro, u relativno kratkom roku je moguće prijaviti se i položiti, mislim, zvaničan test koji se traži za dobro poznavanje jezika. Ima dva tečaja, tj ispita, jedan se zove IELTS a drugi TOEFL, čini mi se. No o ovome znam jako malo, javiće se već neko ko svakako zna bolje ili je već polagao, ja hteo do tada čisto da ti kažem da poeni za jezik nisu nepremostiva prepreka.

Link to comment
Je l' sad beše po poslednjem zakonu niko ko nije EU national ne može da zaobiđe point system, čak ni ako ima direktnog viza-sponzora u vidu firme?
Ne moze. Mene je 2009. sponzorisala firma, pa je opet moralo kroz PBS [points based system].Sto se tice engleskog, ni ja nisam polagao testove, ali se nesto secam iz uputstva da je IELTS bio merodavan - mislim da ne pominju TOEFL....edit: evo sve sto moze za jezik, Tier 2:http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/tier2/general/supportingevidence/englishlanguage/ i PDF sa desne strane:

Edited by jms_uk
Link to comment

ko ima zavrsen deo obrazovanja u uk (srednju, osnovne ili postdiplomske studije) ne mora da polaze ispit za jezik, kontam da zato jms nije to morao da radi.ja sam davno polagala ielts, to organizuje britanski savet, tamo mozes da uzmes knjigu o testu da vidis kako otprilike izgleda, ako znas jezik nije uopste tesko. jedino sto mora da se plati i sto su ispiti tek nekoliko puta godisnje, pa ti je bolje da se sto pre prijavis. gledaj da sredis da ti firma plati i polaganje ispita, secam se da nije bilo preterano jeftino.sajt ukba je odlican i tu ti sve pise o tome kako funkcionise dolazak u uk s familijom. kontam da ces biti tier 2 (tier 1 su bivsi postgrad studenti i neke dotirane profesije/aranzmani, ako ne gresim) trenutno su uslovi otezani: svaka firma dobija kvotu i ne moze da zaposli broj non-eu radnika koji je prelazi. univerzitet na kome radim dobio je kvotu za 12 non-eu ljudi, sto je sto smesno sto tragicno (univerzitet je velik, ima hiljade zaposlenih a tezi tome da bude medjunarodno konkurentan). ta mizerna kvota je ispunjena u prvih 2 meseca otkako se krenulo zaposljavati po novim pravilima i sada ne mozemo da zaposlimo nikog izvan eu zbog toga, cak i ako su najbolji kandidati. neki kazu da je pravilo tako napisano da ce kolege kojima istice tier 2 viza pa moraju da je obnavljaju ladno mogu da ispuse za posao zbog toga - npr. meni istekne ugovor tokom 2012 ali je kvota popunjena i univerzitet ne moze da me vise zaposljava. mislim da je to panicarenje ali videcemo. bice jako zabavno ako ja ispusim zbog toga a istovremeno ostaje moj bbsrc projekat na kome sam nosilac, kao i postdoc i phd student, posto su oni svi eu. jedna koleginica iz kanade je u slicnoj situaciji, s tim sto je njen postdok isto kanadjanin.srecno! :)

Link to comment
ko ima zavrsen deo obrazovanja u uk (srednju, osnovne ili postdiplomske studije) ne mora da polaze ispit za jezik, kontam da zato jms nije to morao da radi.
Da, BA sa UK univerziteta. Mada, polagao i ja TOEFL krajem 90-ih, u Bocvani :D Ali se ne secam nista od toga...
neki kazu da je pravilo tako napisano da ce kolege kojima istice tier 2 viza pa moraju da je obnavljaju ladno mogu da ispuse za posao zbog toga - npr. meni istekne ugovor tokom 2012 ali je kvota popunjena i univerzitet ne moze da me vise zaposljava. mislim da je to panicarenje ali videcemo. bice jako zabavno ako ja ispusim zbog toga a istovremeno ostaje moj bbsrc projekat na kome sam nosilac, kao i postdoc i phd student, posto su oni svi eu. jedna koleginica iz kanade je u slicnoj situaciji, s tim sto je njen postdok isto kanadjanin.
:thumbdown:Pa morao bi onda univerzitet da prati kad kome istice ugovor, i da deo kvote koristi za obnavljanje istih - umesto za zaposaljavanje novih ljudi.I kad smo na temi, dolaze sad opet neke izmene od 6. aprila, pogotovo za PBS i settlement - ali nisam jos detaljno iscitao sve.Takodje, vize poskupljuju (opet) od 6.4.11. :thumbdown:
Link to comment
http://www.britishcouncil.org/serbia-exams-ielts-checklist.pdfIELTS u Beogradu, u British Council-u, košta 95£.o kvoti o broju zaposlenih ne znam ništa. pretpostavljam da čim su me kontaktirali da imaju "slobodnih" mesta, valjda su svesni odakle bih došao :)pričao sam s prijateljem koji je polagao IELTS pre nekih 7~8 godina, na osnovu onog što mi je ispričao i činjenice da engleski službeno koristim svakodnevno cenim da sa samim polaganjem ne bih imao problema cool.gif samo za te termine da vidim, na sajtu nema informacija o istim.još jednom - hvala na informacijama.
Link to comment
Ako engleski znaš dobro, u relativno kratkom roku je moguće prijaviti se i položiti, mislim, zvaničan test koji se traži za dobro poznavanje jezika. Ima dva tečaja, tj ispita, jedan se zove IELTS a drugi TOEFL, čini mi se. No o ovome znam jako malo, javiće se već neko ko svakako zna bolje ili je već polagao, ja hteo do tada čisto da ti kažem da poeni za jezik nisu nepremostiva prepreka.
Polagao TOEFL pre par godina. Odes na njihov zvanicni sajt i prosto zakazes termin u testnom centru koji, na svu srecu, sada postoji u BG, a kako mi jedan kolega rece, i u Nisu. Ume da bude guzva, ovaj je isao da polaze u NIsu posto u BG nije mogao da dobije termin u roku u kom je njemu ovo trebalo. Testni centar je, u stvari, narocito opremljeni kabinet u Institutu za jezike u Master Jovanovoj. Ja polagao neke subote, verovatno je uvek tako. Cena bese tada oko 100 evra (u dolarskoj protivrednosti), placas na njihovom sajtu kreditnom karticom (VISA Virtuon meni radila poso).Za nekog ko engleski koristi redovno u polsu i sl. TOEFL ne bi trebalo da bude problem. Imas na torentima da skines, ako ti je do vezbe, simulaciju celog ispita. Smor je, inace, traje 4 sata, sa valjda 15 minuta pauze izmedju. Lokalni testni centar samo odrzava ispit, ne ocenjuje. Polaganje je za racunarom, imas slusalice sa mikrofonom, startuje se aplikacija i pitchi. Citanje, slusanje, dobijes gomilu pitanja koja su vezana za tekst koji si citao ili razgovor koji si odslusao. Na kraju imas i da pricas i pises kraci sastav, sto bi oni rekli, esej. Rezultate dobijes za nekih mesec dana, valjda, stize ti sertifikat postom. Ispit vazi dve godine.IELTS takodje radi posao, ili obrnuto:). Za ljude koji su konkurisali na razne phd studije znam da im je bilo svejedno koji su od ova dva ispita sredili.Generalno, sto se teme tice, cuo nedavno da je kolega dobio ponudu da radi u Londonu, takodje software developer, ali izracunao da mu se ne isplati. Zavisi, valjda, sta ti je cilj. Ovaj je isao logikom "koliko mi para pretekne na kraju meseca". Edited by Zabalujev
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...