Jump to content
IGNORED

8. mart soundtrack


kgmr

Recommended Posts

ma, pejsiju smeta ono "ljudska" u zenska ljudska prava. nema on nista protiv zenskih prava kao specificnih, samo misli da je termin los.ali, evo:(boldovala meni bitne poAnte)"The concept of women's human rights owes its success and the proliferation of its use to the fact that it is simultaneously prosaic and revolutionary. On the one hand, the idea of women's human rights makes common sense. It declares, quite simply, that as human beings women have human rights. Anyone would find her or himself hard-pressed to publicly make and defend the contrary argument that women are not human. So in many ways, the claim that women have human rights seems quite ordinary. On the other hand, "women's human rights" is a revolutionary notion. This radical reclamation of humanity and the corollary insistence that women's rights are human rights have profound transformative potential. The incorporation of women's perspectives and lives into human rights standards and practice forces recognition of the dismal failure of countries worldwide to accord women the human dignity and respect that they deserve-simply as human beings. A woman's human rights framework equips women with a way to define, analyze, and articulate their experiences of violence, degradation, and marginality. Finally, and very importantly, the idea of women's human rights provides a common framework for developing a vast array of visions and concrete strategies for change."+"The human rights of women and of the girl-child are an inalienable, integral and indivisible part of universal human rights. Vienna Declaration (I,18,1993)."[source: http://www.cwgl.rutgers.edu/globalcenter/whr.html]

Edited by palchica
Link to comment
  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kgmr

    11

  • pacey defender

    10

  • woodooinstalater

    10

  • Schmeling

    9

Na prvu loptu:pravo na abortuspravo da sluze vojskupozitivna diskriminacija - pravo da budu zastupljene u odredjenom minimalnom procentu u parlamentu/javnom zivotu, jednake plate,...Nadjoh jedno interesantno pravo:Vrhovni sud Italije presudio je da žene u toj državi imaju pravo da lažu o vanbračnim vezama kako bi zaštitile čast svojih muževa.Vrhovni sud je zaključio da žena vanbračnom vezom može da ugrozi čast i ponos čoveka sa kojim je u braku, zbog čega je laganje o tome dopušteno i u istrazi i tokom eventualnog sudskog postupka. Za sada nije razjašnjeno da li će ta presuda moći da se primeni i na muškarce koji imaju ljubavnice.

Edited by cedo
Link to comment
Saudis order 40 lashes for elderly woman for minglingA Saudi Arabian court has sentenced a 75-year-old Syrian woman to 40 lashes, four months imprisonment and deportation from the kingdom for having two unrelated men in her house, according to local media reports.According to the Saudi daily newspaper Al-Watan, troubles for the woman, Khamisa Mohammed Sawadi, began last year when a member of the religious police entered her house in the city of Al-Chamli and found her with two unrelated men, "Fahd" and "Hadian."
Link to comment
Pretpostavljam da se ženska ljudska prava odnose na pravo izbora da li će radjati, kada i koliko dece, na pravo zaštite kontracepcijom, na sve u vezi abortusa... Jednom rečju da svojim telom same raspolažu a ne da su mašine za radjanje. To mi se čini logičnim kandidatom za specifično žensko pravo. Pogadjam a mrzi me da guglam.
Ja pretpostavljam da je pitanje spolnosti, a cemu ti pridajes primarni znacaj, nebitno. Krecem od pretpostavke da zena nije manje inteligentna, manje ucinkovita, i manje predana poslu. U svijetu, pa cak i u HR, (zamisli) ima sve vise muskaraca koji uzimaju porodiljni. I po anketi iz prve ruke, to (muskarci) PODNOSE vise nego dobro. Generalna kuknjava i kokodanje nad zenskom zlom sudbom, osim ako nismo u Africi, uglavnom nema argumenata.
Link to comment
u kući, mislim da je mojoj gospođi svaki dan osmi mart. ravnopravni smo. delimo poslove ukući, ko šta može i zna, dogovaramo se, planiramo, volimo se. sada je svakog dana u jutro otvorim vrata (feder na kvaki je prejak za njen zglob), poljubim, neki put dobrodušno pljesnem po..... jutarnju kafu donosimo jedno drugom u krevet. kada ima profesionalnog posla u kući, odrađujem sve. i, 35 godina je prošlo munjevito.mislim da je to važnije od svih onih jednodnevnih, osmomartovskih, izliva pažnje. "izvođenja" i cvetka.da, uvek se setim one da je muškarac glava u kući a žena vrat koji pokreće tu glavu. često glupavu i drčnu.
U potpunosti se slazem sa napisanim. Trudim se da po slicnim principima zivim vec 10 bracnih godina, a kako je tako lakse, nadam se da cu i ja moci jednog dana da pisem o munjevitih 35.A za 8. mart - ako me se sete sete, ako ne onda nista
Link to comment
qnwnxw.jpgNe sme da bude ni pozitivne ni negativne diskriminacije.Inache je taj minimalni procenat ( ili bilo kakav procenat)samoalibi da i zene imaju ista prava u politickom zivotu.Zene moraju sameda se izbore i u politici i na radnom mestu, ali u drustvu.A to ne moze da se regulishe nikakvim zakonima. Gospodja na slici je ministarka odbrane u spanskoj vladi.Takve slike zelim da vidim i iz Srbije. Ako je u konzervativnojSpaniji tako ensto moguce, zasto ne bi i kod nas. Edited by Teja
Link to comment
ma, pejsiju smeta ono "ljudska" u zenska ljudska prava. nema on nista protiv zenskih prava kao specificnih, samo misli da je termin los.ali, evo:(boldovala meni bitne poAnte)"The concept of women's human rights owes its success and the proliferation of its use to the fact that it is simultaneously prosaic and revolutionary. On the one hand, the idea of women's human rights makes common sense. It declares, quite simply, that as human beings women have human rights. Anyone would find her or himself hard-pressed to publicly make and defend the contrary argument that women are not human. So in many ways, the claim that women have human rights seems quite ordinary. On the other hand, "women's human rights" is a revolutionary notion. This radical reclamation of humanity and the corollary insistence that women's rights are human rights have profound transformative potential. The incorporation of women's perspectives and lives into human rights standards and practice forces recognition of the dismal failure of countries worldwide to accord women the human dignity and respect that they deserve-simply as human beings. A woman's human rights framework equips women with a way to define, analyze, and articulate their experiences of violence, degradation, and marginality. Finally, and very importantly, the idea of women's human rights provides a common framework for developing a vast array of visions and concrete strategies for change."+"The human rights of women and of the girl-child are an inalienable, integral and indivisible part of universal human rights. Vienna Declaration (I,18,1993)."[source: http://www.cwgl.rutgers.edu/globalcenter/whr.html]
Na prvu loptu:pravo na abortuspravo da sluze vojskupozitivna diskriminacija - pravo da budu zastupljene u odredjenom minimalnom procentu u parlamentu/javnom zivotu, jednake plate,...
da, ovako nešto je i najlogičnije. pravo na abortus je izvedenica iz opšteg ljudskog prava na raspolaganje sopstvenom voljom i sopstvenim telom, ali je iz poznatih razloga iz domena biologije, sveden na žensku populaciju.što se tiče prava na služenje vojske, imalo bi smisla to pravo nazvati "ženskim ljudskim pravom", u smislu da se razlika u polovima neutrališe. mada, obzirom na gotovo uniformnu antimilitarističku odliku feminizma, pre će biti da im pitanje vojske i nije od primarnog značaja.
Link to comment

mislim da je u španiji donet zakon (propis, uredba, šta god) da se do 2011 upravni odbrori privatnih kompanija moraju prilagoditi propisima o proporcionalnom učešću žena. to već postoji u nekim zemljama, dal u finskoj......

Link to comment
Ali ono sto me zaista zanima: koliko se zena (postotci) stvarno buni, a koliko ih je pasivno?
moje je mišljenje da ih se premalo buni. većina ih je pasivno. tačnije, većina onih koje bi se morale pobuniti ne cima se mnogo da popravi svoj položaj, već isti pravda nekim argumentima tipa "za sreću se ne može imati baš sve", i sličnim konstrukcijama proisteklim iz patrijarhalnog načina vaspitanja.
Link to comment
Slazem se, no ja sam ubedjen da smo pre 20-30tak godina bili na dobrom putu da se oslobodimo te ponizavajuce maksime. Naravno, mozda gresim, no bar je to tako pojavno izgledalo, ako nista drugo.
I kako to da recimo na Zapadu nema sponzorusha ( ili barem njihov broj nije vredan pomena),a ima ih u zemljama u tranziciji? Pa tamo gde je najsurovija tranzicija svaka druga devojkaje na neki nachin sponzorusha.Ukrajina,Srbija,Bugraska ( ali nije bolje ni u bivshim soc.drzavamaa koje su sada i clanice EU).
Nijedno društvo se nije oslobodilo gold diggera, već su u bogatijim društvima i ulozi veći, a ciljevi ozbiljniji. Ivana_Trump.5938.jpgdonaltrump.jpgECCLESTON%206.jpghugh_hefner_1872213.jpg
Link to comment
Ne,nisi u pravu. Toga nije bilo ranije ( do pre dvadesetak godina). Naravno,kurava je bilood kako je sveta i veka, ali ovde se ne radi o klasicnim prostitukama.I kako to da recimo na Zapadu nema sponzorusha ( ili barem njihov broj nije vredan pomena),a ima ih u zemljama u tranziciji? Pa tamo gde je najsurovija tranzicija svaka druga devojkaje na neki nachin sponzorusha.Ukrajina,Srbija,Bugraska ( ali nije bolje ni u bivshim soc.drzavamaa koje su sada i clanice EU).
ne pricam o prostitutkama uopstekako kapiram sponzoruse, one love bogate muskarce, neretko sa idejom da se udaju za njih i tako budu izdrzavane. u tom smislu meni je potpuno ista neka sirota cheap but not chic sponozrusa iz beogradskog kafea, ivanka tramp, ili neka obicna devojka koja se bogato udala sa idejom da je drugi izdrzava.zapad je pun sponzorusa, one samo pojavno nisu tako ocigledne. sem dzet seta, a to je red bus ilustrovao.------------------------------sto se tice toga kako je danas sve super i divno, preporucujem zenama koje rade u privatnim firmama da pokusaju da rode dete, i da kad je beba mala i bolesljiva, i zahteva odlazak kod lekara svako malo, pokusaju da to objasne svojim poslodavcima. i ne dobiju otkaz pritom. pa onda da pricamo.zivot zene je znacajno drugaciji od zivota muskarca. muskarac nikada ne mora da prekine svoju karijeru. zena koja hoce da bude majka, i da ima vise od jednog deteta to mora. a povratak nije ni jednostavan ni lak.i molim vas, manite me price o idealnoj organizaciji vremena, sve se moze kad se hoce pricama itd.
Link to comment
Meni je stvarno super sto svi uglavnom imate odgovore i rjesenja. Ali ono sto me zaista zanima: koliko se zena (postotci) stvarno buni, a koliko ih je pasivno?
Na shta tachno mislish kad kazhesh "pasivno"? :naughty:
Nijedno društvo se nije oslobodilo gold diggera, već su u bogatijim društvima i ulozi veći, a ciljevi ozbiljniji. Ivana_Trump.5938.jpgdonaltrump.jpgECCLESTON%206.jpghugh_hefner_1872213.jpg
Heh, pa mora se priznati da je sponzorushtvo pretrpelo ozbiljan udarac u vreme SFRJ (ne pricam o zapadnim drushtvima uopshte); koliko se ja secam, big return je krenuo od kraja 80tih pa nadalje, shto se mozhe i dokumentovati prelistavanjem casopisa sa odgovarajucom sadrzinom. Stvar je dostigla kulminaciju (ukoliko se dobro secam) sa komentarom na Cecinu svadbu za Arkana ("kome smeta dobra udaja" ili neshto slichno). Slazem se sa tezom da se nijedno drushtvo nikad nije u potpunosti oslobodilo GD, no ubedjen sam (a secanje i iskustvo su mi svedoci) da je SFRJ bila damn close.
ne pricam o prostitutkama uopstekako kapiram sponzoruse, one love bogate muskarce, neretko sa idejom da se udaju za njih i tako budu izdrzavane. u tom smislu meni je potpuno ista neka sirota cheap but not chic sponozrusa iz beogradskog kafea, ivanka tramp, ili neka obicna devojka koja se bogato udala sa idejom da je drugi izdrzava.zapad je pun sponzorusa, one samo pojavno nisu tako ocigledne. sem dzet seta, a to je red bus ilustrovao.------------------------------sto se tice toga kako je danas sve super i divno, preporucujem zenama koje rade u privatnim firmama da pokusaju da rode dete, i da kad je beba mala i bolesljiva, i zahteva odlazak kod lekara svako malo, pokusaju da to objasne svojim poslodavcima. i ne dobiju otkaz pritom. pa onda da pricamo.zivot zene je znacajno drugaciji od zivota muskarca. muskarac nikada ne mora da prekine svoju karijeru. zena koja hoce da bude majka, i da ima vise od jednog deteta to mora. a povratak nije ni jednostavan ni lak.i molim vas, manite me price o idealnoj organizaciji vremena, sve se moze kad se hoce pricama itd.
1. Ivanka je rodjena bogata; ti mislis na maman. 2. Zaboravila si na ono "ko te terao da radjash".
Link to comment

Najgore je od svega sto isti oni koji su na topiku Homofobija penili i penusali braneci prava manjina, ne uvidjaju da je prica o 8. martu prica o jednoj pravoj pravcatoj i nikada u Srbiji za zadnjih 200 godina obespravljenijoj manjini.Ovde pricu svode na sponzoruse i bajke tipa 'srecanbrakradimsvestoimojazenakupujemkaranfileuredno'.

Link to comment
  • James Marshall unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...