Jump to content
IGNORED

Šta slušate od ploča?


Willow

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
14 minutes ago, Bujodrag said:

Ali slabo sda slušam ploče.

Ja to kupim da imam, a posle slusam na Spotify (ili flac od pirata.) Osim ako nemam neku specijalnu prigodu, skoro kao kad neko ide u crkvu (mislim, od ovih sto idu.)

  • +1 1
Link to comment

ja sam jedno vreme bio baš zaludjen. Prvu muziku sam otkrio preko ploča. Keva je završila srednju muzičku za klavir i pokušavala mene da nauči da sviram ali to me nije zainteresovalo.

 Onda sam jednom tokom raspusta izmedju četvrtog i petog razreda osnovne bio sam na gajbi i  pustio ploču A Passion Play od Jethro Tull. Moja prva ploča, prva muzika.Totalno sam odlepio, nisam znao šta mi se dešava. Ubrzo, treća ploča su bili Bahovi Branderbuški koncerti. I bio sam skroz uhvaćen. Uskoro sam čak postao i muzičar za šta keva nikada nije imala hrabrosti (zato se i udala, onaj što ima topik o Transakcionoj analizi može da  objasni)

Sakupio sam skoro 1000 ploča (800 verovatno) pa ih sve prodao kad sam nabavio prvi PC.

Kasnije sam opet počeo da skupljam ploče ali sad sam bio mnogo iskusniji pa sam dogurao do zaista odličnog gramofona i oko 2000 ploča. 

Ali, već pet godina mi se ruke povremeno tresu i nije mi lako da svaki čas ustajem. Kolekcija ploča se smanjila na tu negde, 1000 ili čak manje. podelio dosta i prodao nešto.

 

Ali imam skoro 4 terabajta muzike koju redovno slušam. Nikada nisam imao TV pa samo to radim.  :) 

Link to comment

Nako čitanja teksta na N1 o gramofonima i vinilu moram da se zapitam: a šta je sa tekstovima na teme o kojima baš ništa ne znam!?

 

Ume li neko da mi objasni značenje sledećih citata?

 

Quote

Bez obzira na to da li je poreklo digitalno ili analogno, ploča bi trebalo da ima više muzičkih informacija od MP3 datoteke. Bogatstvo se odnosi na raznolikost slušnih aspekata koji se čuju u vinilnim pločama. Zbog žljebova za ploče, zvuk vinila je otvoreniji, što omogućava da se čuje veća količina karakteristika.

 

Quote

Jačina zvuka ploče zavisi od dužine bočnih stranica i dubine njegovih žljebova, što znači da album sazdan posebno za taj format može imati više prostora za disanje od zategnutog digitalnog kolege

 

Ovakvih budalaština utkanih u tekst iz nepoznatih izvora i uz korišćenje guglovog prevodioca je previše. O opštim mestima da ne govorimo.

I ovo je još neko potpisao kao autor.

  • +1 2
Link to comment

Budalaštine. Prvi diskovi iz osamdeseth i početka devedesetih su zaista zvučali lošije. Sećam se kad je moj tada budući gitarista i kum doneo gomilu diskova iz Kanade i odmah sam primetio da Led Zeppelin ne zvuči dobro. Digitalis allover. A meni jedno američko izdanje Zeppelin II ploče služilo kao sat.

No, već barem dvadeset godina ima kako su rešili sve te probleme i sve što je remiksovano i remasterovano sada je skroz dobro u digitalnom formatu. Čak ni sasvim solidam HiFi sistem neće pokazati razliku izmedju CBR 320 mp3 formata i wav fajla.

 

Samo one retke ploče koje niko neće kako treba redigitalizovati, za koje nema nikakvog Stevena Wilsona ili sličnih će ostati vredne nabavljanja iz čisto audio razloga a takvih ploča  je sve manje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...