Jump to content
IGNORED

Horovi


April

Recommended Posts

  • 1 month later...

Naklon za Laki Strajk, bugarsko žensko višeglasno pjevanje je vrhunac toga što se danas zove world music, a ima tu autentičnost i neisprljanost dodvoravanjem svima, ne ubacuju džez i tehno elemente, uživo sam ih slušao dva puta, naježiš se i suzu pustiš

Link to comment
  • 2 months later...
  • 4 months later...
  • 2 months later...
  • 2 years later...

Evo, da iskoristim da podignem jedan stari topik i da se pokenjam po sopstvenoj blaziranosti. Ove sam ljude godinama obilazio samo zato što su mi, kao, bili previše etablirani:

 

 

Sinoć otišao iz čiste lojalnosti prema drugarima koji tamo pevaju i moje skvo, kao kad zbog ženskinja moraš da ideš na Ćolu i slične.  Početak bio skroz tanak i prilično sam se dosađivao, smorili me horski mainstream klasici tipa Enigma i slično, a na Afrika(Toto) i Imagine sam tačno hteo da ispalim napolje. Onda ne znam tačno šta se desilo, iz dremeža me prvo prenuo pomenuti Chop Suey, pa Nearer, my God, to Thee (realno, kad ću to ponovo slušati u Areni); posle pauze opet neki ženski set, onda na video bimu počeli da puštaju kadrove iz Tilva Roš, ja se zadubio i tek posle nekog vremena provalim da su počeli Jeremy od Pearl Jam i da su OD-LI-ČNI. Onda krenuo Ramštajn, pa Prodigy set  i klimaks na kraju sa Rejdž i Killing in the name. Razvališe ljudi u drugom delu nekih sat ipo, iskidaše za sve pare. U jednom momentu se okrenem prema toncima, tamo ih bilo jedno sedam-osam i svi se klate i prže kao publika - to je stvarno retko, tonci su uglavnom kul poput basista na svadbama.

 

 

Mislim, ne mogu toliko ni sebe da krivim, jednostavno to što mi gledamo na YT je bledo u odnosu na snagu četrdeset glasova koja samo live može da se doživi. Ljudi su skroz odlepili, skoro nisam video toliko srećnih Srba na jednom mestu kao posle drugog bisa, mnogo dobra energija, potpuno neočekivano. Nemam veru u predugo trajanje hora najčistijih entuzijasta, ali mi je strašno drago što sam uhvatio ovako dobar trenutak za koji nisam siguran da će ikad moći da se ponovi.

Link to comment

Ne znam, mene kod njihovog pjevanja jednostavno, sem štosa (obrade hitova koje bi teško mogao da zamisliš u horskim varijantama tipa Ramštajn), ništa ne privlači, evo ti si jedan od rijetkih koji bi mi mogao da kažeš šta ljudi vide kod Viva Voksa - ti kažeš energiju. Dosta ljudi koje pitam šta vide i koji je kvalitet VV teško mogu da mi to definišu, osim "e super se oni zezaju".

 

Možda ja imam problem što sam se nekad bavio tom vrstom pjevanja, pa jednostavno gledam malo drugačije, po meni Viva Vox je pjevačka grupa više nego hor, znam neke od tih klinaca koji pjevaju, ima tu odličnih pjevača, ali te fore da svak ima mikrofon ubijaju slaganje glasova, takođe štete poimanju dinamike, i ono što meni najviše smeta, brate dosadni su im aranžmani i zvuče flah. Mislim svako ko odsvira ili otpjeva nestandardno nešto od Metalike imaće svojih 5 minuta pogotovo na YT (bila popularna Apokaliptika prije 15-20 godina, ko se sjeća) ali meni jednostavno oni nedovoljno dobro donose te ideje. OK, sad su postali brend, i raja dolazi na njihove koncerte radi drugih stvari, zezanja, atmosfere, hipsterluka, tako da će oni još dugo postojati, (odavno to nije entuzijazam) ali ja sam prije petnaestak godina gledao uživo neke iz Južnoafričke republike kao i one Slovence koji sve to mnogo bolje rade. Ne bih da zvučim oštro, ali u tom muziciranju Viva Voxa ja ne vidim neke visoke muzičke domete, ali očigledno da to više i nije primarno, što apsolutno poštujem, idu ljudi na njihove koncerte da se provedu.

Link to comment

Ne znam, mene kod njihovog pjevanja jednostavno, sem štosa (obrade hitova koje bi teško mogao da zamisliš u horskim varijantama tipa Ramštajn), ništa ne privlači, evo ti si jedan od rijetkih koji bi mi mogao da kažeš šta ljudi vide kod Viva Voksa - ti kažeš energiju. Dosta ljudi koje pitam šta vide i koji je kvalitet VV teško mogu da mi to definišu, osim "e super se oni zezaju".

 

Možda ja imam problem što sam se nekad bavio tom vrstom pjevanja, pa jednostavno gledam malo drugačije, po meni Viva Vox je pjevačka grupa više nego hor, znam neke od tih klinaca koji pjevaju, ima tu odličnih pjevača, ali te fore da svak ima mikrofon ubijaju slaganje glasova, takođe štete poimanju dinamike, i ono što meni najviše smeta, brate dosadni su im aranžmani i zvuče flah. Mislim svako ko odsvira ili otpjeva nestandardno nešto od Metalike imaće svojih 5 minuta pogotovo na YT (bila popularna Apokaliptika prije 15-20 godina, ko se sjeća) ali meni jednostavno oni nedovoljno dobro donose te ideje. OK, sad su postali brend, i raja dolazi na njihove koncerte radi drugih stvari, zezanja, atmosfere, hipsterluka, tako da će oni još dugo postojati, (odavno to nije entuzijazam) ali ja sam prije petnaestak godina gledao uživo neke iz Južnoafričke republike kao i one Slovence koji sve to mnogo bolje rade. Ne bih da zvučim oštro, ali u tom muziciranju Viva Voxa ja ne vidim neke visoke muzičke domete, ali očigledno da to više i nije primarno, što apsolutno poštujem, idu ljudi na njihove koncerte da se provedu.

 

Pa to sam i naglasio, imao sam skoro identično mišljenje, ali sam ga, eto, promenio.

 

 Mnogo visokih muzičkih dometa tu ne može da bude - oni su amateri, imaju ljudi svoja zanimanja, ovo je hobi na kome nikad ništa neće zaraditi, prvo zato što ih ima četrdeset. Nema šanse da predugo traju - trenutno u horu ima samo jedna beba, kad krene ženidba-udadba i kad ih opali život, neće biti ni vremena za pevanje; btw, dirigentkinja već izvesno vreme razmišlja o penziji. I da, tačno je da su više vokalna grupa, mada je dečko koji im radi aranžmane užasno napredovao, kao i solisti. Meni samo smetaju setliste tipa za svakog ponešto, jer se na stejdžu tačno vidi šta najviše vole da pevaju. 

 

Ima taj momenat kad se svi zalete, zajedno sa toncima, i onda ne razmišljaš o kvalitetu, već se prepustiš; e, taj osećaj sve ređe imam na koncertima, što sam stariji i na takvih 40 minuta sam im jako zahvalan.

Link to comment
  • 11 months later...
  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...