Jump to content
IGNORED

SOČIVA


ToniAdams

Recommended Posts

da, ali, nemoj ga otvarati, on ne sme neato mnogo da stoji od momenta kada se otvori. mozda mesec dana, ne znam. radi na pipetu, hermeticki je zatvoren, inace.ma, iz mog iskustva jedina losa pojava je to crvenilo, ali ono se stvarno dogdja retko, i to kad dobro ne ocistim socivo, ili kad mu je istekao rok svih rokova, posto sam sklona, iako nije dobro, da mu produzim rok. ja se nadam da ce tako i dalje biti i da me sociva nece iznenaditi. 10 godina ih nosim, nisu izdala.
dada, pretpostavila sam da ima neki kratak rok po otvaranju
kad se bolje prisetim, nije mi se dešavala palačinka sa ovim sočivima novije generacije što traju mesec ili tri. ta, što su se smotavala, su bila neka stara, godišnja, ne sećam se više. sad, ako me san prevari, po buđenju, osetim kako je sočivo počelo da se suši i teže odlepljujem kapke, ali ništa što kap-dve tečnosti ne reši za isto toliko sekundi.
tim bolje ako je problema manje sa kratkotrajnijim socivimaova koja imam (air optix) zbilja djeluju ugodno, ali ja nemam sa cime da ih uporedim
ovo za bljestanje mi nije poznato.
ni ja ne znam za blještanje.<br style="color: rgb(34, 34, 34); font-family: verdana, tahoma, arial, sans-serif; line-height: 18px; background-color: rgb(238, 242, 247); ">ali, ako se dobro sećam, tebi je trebalo biti rečeno da u početku nosiš sočiva 4-5 sati dnevno, pa onda lagano da pomeraš granice. ipak je to strano telo i treba vremena oku da se privikne.
onda cu da racunam da je do nenaviknutosti :)hvala vam svima jos jednom :) Edited by morgana
Link to comment
onda cu da racunam da je do nenaviknutosti
pa da. primetila si da vidiš bolje, pa i je svetlost dobila novi sjaj. biggrin.gifali opet, ne mora da znači. ako se ne privikneš i ako ti bude smetalo, znaš kome treba da se obratiš.
hvala vam svima jos jednom :)
nema na čemu. slobodno pitaj, ali imaj na umu da nismo stručna lica. bar ja nisam. smile.gif
Link to comment
nema na čemu. slobodno pitaj, ali imaj na umu da nismo stručna lica. bar ja nisam. smile.gif
nisam ni ja. ali imamo decenijski staz, nekada je to vaznije od oftalmologa koji ima savrsen vid.
:)kod dr-a idem ako zatreba, ali nadam se da nece biti nekih vecih problema. ovo do sada su jako korisni savjeti iskusnih nosaca sociva.
Link to comment
:)kod dr-a idem ako zatreba, ali nadam se da nece biti nekih vecih problema. ovo do sada su jako korisni savjeti iskusnih nosaca sociva.
biće još saveta i otkrivanja finesa za koji dan kad pređeš u napredni nivo. smile.gifodlično je što si našla prava sočiva i što te ne mrzi da se baviš njima.
Link to comment
odlično je što si našla prava sočiva i što te ne mrzi da se baviš njima.
prilicno sam se namucila sa naocarama, tu je izvor mog entuzijazma za sociva :)
Link to comment

aropo raznoraznih kapi za oči i sočivaProkulin i Visine su kapi koje sprečavaju crvenilo očiju i (po uputstvu za korišćenje) ne bi ih trebalo stavljati u oči preko sočiva. Ja sam ih koristio i u preko 70% sam ih koristio preko sočiva i sve je naravno OK, sa tim kapima ne bi trebalo preterivati jer se oko naviknne na njih i postane osetljivije na raznorazne nadražaje. Ukoliko nemaš crvenilo, ispucale kapilare, moj ti je savet da koristiš "veštačke suze" tj. običan fiziološki rastvor, jer je najveći problem za nošenje sočiva može da bude suv vazduh i vetar pogotovu zbog raznog trunja i prašine koje može da ti upadne u oko. I ono stvaranje "palačinke" od sočiva se dogadja kada je oko suvo tj ne stvara dovoljno vlage što se najčešće dešava tokom spavanja kada se kapci ne pomeraju. Najbolje kapi za oči sam uzeo upravo u HNu, u onoj apoteci kod crkve u centru grada pored je internet kafe, neke francuske tipa plava kap ili nešto slično, prvih pet sekundi ti oko izgleda kao da si sipao mastilo, a posle budu najbistrije moguće, kao za reklamu.edit:ako ti se ikad desi stani-pani u nekakvoj divljini ili prosto nemaš uslove da ih pročistiš i vratš i u oko. Pljucu na dlan, sočivo trljneš i vratiš u oko, ili ga prosto istrljaš vrhom jezika o nepce.

Edited by kud u maglu Simovicu
Link to comment

hvala :)a jel da fizioloski rastvor koristim tu i tamo i ako ne budem imala problema, radi udobnosti? u principu nemam suve oci (naravno, sa socivima to moze da se promijeni) akli pretpostavljam da fizioloski ne moze da skodi.

Link to comment

e, da, prokulin ne preko sociva i ne cesto (mada nece ni biti crvenila cesto, bar ne bi trebalo), a fizioloski rastvor ja koristim za ispiranje sociva. prvo rastvor za sociva, istrljam socivo, isperem rsatvorom, pa isperem fizioloskom. tako godinama, tako me naucio oftalmolog.

Link to comment

dada, primjecujem da, po tudjim iskustvima, ima vise varijanti sto se tice ciscenja, sa ili bez fizioloskog rastvora, a neki koriste fizio. r. za vlazenje sociva prije no sto ga stave u oko.meni ljekar nije nista od toga pomenuo, uradio je pregled, dao mi je samo opste uputstvo o higijeni sociva i poslao da kupim sociva i rastvor, pretpostavljam ocekujuci da cu tamo da dobijem precizniju informaciju.u ovih prvih par stavljanja sasvim mi je prijatno socivo bez icega osim same tecnosti za ciscenje. bas me zanima kako ce biti pri duzem nosenju. sad, naravno da mozda postoje i prijatnije opcije, no nemam za sada sa cime da poredim.kupicu fizioloski rastvor svakako :)

Edited by morgana
Link to comment
dada, primjecujem da, po tudjim iskustvima, ima vise varijanti sto se tice ciscenja, sa ili bez fizioloskog rastvora, a neki koriste fizio. r. za vlazenje sociva prije no sto ga stave u oko.
nekad sam koristila fiziološki rastvor, ali ga već dugo ne koristim. koristim samo tečnost za održavanje i čuvanje. jesam nekad ispirala f. rastvorom sočivo pre nego što ga udenem u oko, ali prošla me ta revnosna faza.sada teram sebe da svaki put, pre nego što odložim sočiva, nalijem svežu tečnost u kaseticu i to je to.i kada ih skinem i kada ih stavljam isperem tečnošću. kad stavljam, kapnem kap-dve u samo sočivo i tako napunjeno ga stavim u oko. to radim u slučaju da je ostala neka trunčica, da joj pomognem da izađe s tom tečnošću, a i da oko i sočivo budu vlažni. nikada nisam koristila veštačke suze, niti bilo šta osim tečnosti i fiziološkog rastvora. ne sećam se da li je to bio savet lekara ili sam sama razvila tehniku. to je sekund posla. najviše vremena mi ode na opsesivno pranje ruku pre poduhvata.
Link to comment

isprobacu sve opcije navedene u postovima, super :)ocekujem da ce kod mene faza revnosnog odrzavanja brzo proci. ali i ja sam opsesivac sto se tice pranja ruku, ne bih da napravim sebi problem sa ocima ako vec ne moram (taman sam se, izgleda, lisila onog koji sam imala sa naocarama)

Edited by morgana
Link to comment
  • 2 weeks later...

desno oko malo zajebaje <_<bila sam kod oft. na pregledu, kaze da nema infekcije i oko nije odbacilo socivo, nego je samo osjetljivije od lijevog. i ocna jabucica je malo uvucena.dobila kapi za 10dnevnu terapiju, ipak.ja se na naocare ne vracam, desno oko nek vidi sta ce.doduse, nije mi ni pomenuto da sjasem sa sociva.

Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...