Jump to content
IGNORED

SOČIVA


ToniAdams

Recommended Posts

Moja kuma je platila oko 2000 jura, dioptrija plus astigmatizam. Ona je radila pre vise godina, ‘skinuli’ su joj sve, pitacu je ima li ikakvih promena u vidu ako je vec proslo deset godina. 

Link to comment

mislim da sam ovo vec pisala, ja sto sam pricala s lekarima koji su to proucavali, oni ne bi da rade. jedan ima dioptriju -9, drugi je ocni lekar sto mi je rekao da ko zna nesto o tome nece da radi, rece video sam ljude da im je odlicno, ali ja ne smem, znam sta sve moze da se desi. ovaj sto ima minus devet mi objasnio da trenutno imam zdravo oko koje ne vidi, ako operisem onda imam oko s oziljkom na koje posle ne moze socivo ako zatreba i koje ne znamo kako ce se ponasati s vremenom. a operacija moze i da ne uspe. i tako, jebem me radoznalu, da se nisam raspitivala, vec bih bila resila svoj problem s vidom.  al sto i vi da nemate punu informaciju (ne da ce to nesto da pomogne, tako sam jednu sto je znam odvracala od operacije, ona resila da ne slusa, operacija nije uspela, valjda nije ni smela na njenom oku da se radi, al lekari bili alavi, nije joj lako bilo, mogla vid da izgubi. mada, realno je mogla da nauci lekciju, isto sam joj mnogo pre operacije rekla da ne uzima bigla pa me nije slusala, setila se kako sam bila mudra kad joj pobegao pas;). kad smo vec na ovoj temi, juce sam kuvala socivo sa spanacem, ispalo grozno pa sam ga samlela i dodala kari pastu i kokosovo mleko, onda je bilo odlicno.  

 

Link to comment
13 hours ago, goofs said:

@vookela @mustang

Pa, kako ste zadovoljni procesom? Te kapi - koliko cesto i koliko dugo moras da ih stavljas? Je l postoji nesto sto su vam rekli da ne smete da radite nakon operacije? I je l istina da se slabije vidi pri losem osvetljenju, tipa sumrak i tako to (ne znam gde sam to procitao)?

Mustanze, sta ciniti kad se dioptrija vrati, sad nosis naocare?

Hvala za feedback :)

 

nosim sociva, pisala ovde o njima koliko su dobra ali nosim i naocare (redje....jednom u nedelju dana, uvece)

 

moja dipotrija pre operacije je bila -4 na oba plus astigmatizam. tada su mi rekli da sastigmatizam ne moze da se otkloni i da ce se dioptrija vratiti ali ne znaju koliko posle 10godina. i stvarno se posle 10godina vratila ali do -2. 

 

ja sam posto poto htela da operisem jer sam ceo zivot nosila sociva (pd srednje skole, mozda je cak bio i osmi razred...naocare od petog i nih koristim kad god je oblacno ili mrak...bolje vidim, stakla koriguju astigmatizam)

 

moj problem je bio sto mi mozak nije prvih nedelju dana primao informaciju da ostro vidim pa sam konstantno bila u panici da li tripujem ili ne. tada sam zivela u cikagu i operacija je bila bekstvo od konstantnog dzapanja po ocima ili dizanja naocara nagore (nemam nikakvu grbu ds bi se zadrzavale pa su spadale stalno...a cikaski vetar je bio dosadan kao proliv pa sammstalno morala da ih vadim i cistim)

 

u sumrak,  kisa i nocu sam videla duple ivice...naucila sam vremenom kako da pozicioniram glavu i ocu da bi se izostrila slika a da ne ckiljim. i periferni vid mi se suzio pa sam stalno imala osecaj da neko ide paralelno sa mnom. to je jedino bilo zajebano u saobracaju jer ti se u momentu ucini da ce neko da te udari sa strane. ali naucis da zivis sa tim i ne obracas paznju. bilo mi je divno tih 10godina. 

 

e onda sam se preselila u LA i otisla kod ocnog jer nisam videla na blizu sad odjednom lad ono on meni kaze da ne vidim ni na daljinu visu. bio je potpuno iznenadjen da sam imala lasersku operaciju jer su oziljci tako dobro zarasli da covek uopste nije provalio i rekao mi da ako hocu mogu slobodno ponovo da radim. za sada necu...jer eto pamtim te dosadne kapi koje sam uredno stavljala a pri tom koristim sociva koja zaboravim prosto da ih imam a oci mi inace ne proizvode suze dovoljno i da sam korista stara sociva morala bih suzne kapi da stavljam u toku dana. sa ovim ne. cak i ronim pod vodom. 

 

 

danasnja laserska je uznapredovala. garantuju dioptriju da nece rasti vise. ali ako imas astigmatizam ti si off za .25sigurno. mislim da nisu jos nasli nacin kako da se koriguje

 

 

drugarica bliska je radila i ona je odusevljena. nema nikakve nuspojave, vidi super i nocu. ali nema astigmatizam ni na jednom oku

 

btw ja sam tada bas istrazivala i nasla sam da je mala mogucnost da se nesto lose desi. jedino ako odes kod kasapina pa te oslepi. proverila sam ordinaciju, bili su na dobrom glasu i sada je to mnogo jeftinije da se uradi. 

 

procedura je da lezis, ne pomeras glavu, oni ti stave neki metal oko ociju da drzi oci otvorene, sipaju anestetik u oci da ne osecas nista, rukom lekar uz pomoc skalpela isece ali ne do kraja, nego kao konzervu kad otvoris poklopac pa mozes da vratis, gornji deo providan iznad zenice zastitni sloj i onda uperi laser i kaze ti da juris tackice koje vidis. to bukvalno traje 5-10sekundi kada ispaljuju snopove i prze dioptriju u oku smrdi na meso zivo ali se ne uzbudjuj. a onda osecaj kako je taj deo vruc i zelis da pospe nesto hladno preko oka da ohladi. ne znam sta je meni uradio ali znam da je vratio taj kapak providni i krenuo da maze lepak preko oka sto mi je jako prijalo. to sam mu i bila rekla. e onda te ko slepca odvedu sa stola i posle sat vremena (koje zmuris non stop osim kada sestra dodje da ti sipa kapi u oci u mrtvom mraku) kazu da otvoris oci i da procitas koliko je sati na zidnom casovniku. 

zatim ti daju naocare crne jer ces biti osetljiv na svetlost i razne kapi sto treba sledecih dva-tri dana da stavljas. i odmah da kazem da si bas osetljiv na svetlost. cak i lampa od 30w ubija koliko sija. i onda stavljas regularne kapi za suze jedno mesec dana 3-5x dnevno i to je to. 

 

ne smes da trljas oci rukama a ponekad ce te zasvrbeti samo tako :)

 

ako ti je preko 2-3 dijoptrija ja bih isla. nema sta da ti se desi lose. 

Edited by mustang
Link to comment

@goofs ako nisi siguran za operaciju, probaj da promenis sociva

 

isto kao ti nemam suze a ova sociva su bas namenjena za takve kao mi. meni su oci prodisale pored njih :D 

 

http://www.bausch.com/our-products/contact-lenses/lenses-for-nearsighted-farsighted/bausch-lomb-ultra-contact-lenses

 

ta ultra su se prvo zvala HD kao high definition pa su morali naziv da promene, neko hteo da ih tuzi zbog koriscenja imena. 

 

plus alcon opti-free replenish enhanced comfort tecnost za njih

 

Edited by mustang
Link to comment

@mustang

Ja sam na -2,5 sa cilindrima od -0,75. Ne znam imam li astigmatizam, jesu cilindri=astigmatizam? :huh:

 

Rado bih isprobao ta HD sociva, ali ne znam mogu li se nabaviti ovde u Beogradu? 

Inace, sociva sam promenio prosle godine, sad su mi dali neka Alcon "AirOptics HydraGlide", sta god to znacilo, u svakom slucaju malo su propusnija i oko malo lakse dise, ali i dalje to nije to. Ono sto me iznenadilo poslednji put kad sam bio kod doce je da postoje ista ta sociva ali i sa cilindrima (trenutno nosim bez cilindara, sa trunkom vecom dioptrijom). To bih voleo da probam, ali su dosta skupa, 3mesecna kostaju 7600din.

 

@cmrlj
Vidis, ja imam malo drugaciju pricu od jednog drugara koji je oftamolog, on je isprva isto imao taj stav, da ne bi on to, da mu se ne dopada itd...sad, par godina kasnije, je promenio pricu i u fazonu je ako ti treba i ako ce ti olaksati zivot - idi. On mi i kaze da je PRK malo bolja opcija od LASIKA jer taj oziljak bolje zaceli.

Link to comment
7 hours ago, goofs said:

On mi i kaze da je PRK malo bolja opcija od LASIKA jer taj oziljak bolje zaceli.

PRK je dosta traumaticnija opcija od LASIKA, i zato se koristii samo u slucajevima gde LASIK ne moze, jer je dioptrija velika a roznjaca tanka. Bas velike dioptrije ne mogu da se rade nijednom od te dve metode, moras na operaciju pod totalnom anestezijom. Sa LASIKOM mozes da normalno funkcionises (po danu) nekoliko sati posle zahvata, a tih nekoliko sati koje ne mozes ces ionako provesti u spavanju. PRK oporavak zahteva nedelju dana, a za to vreme osecas snaznu zelju da trljas oci, sto nikako ne smes. 

 

btw, cilindar na naocarima nije isto sto i astigmatizam. Na lekarskom uputu za naocare postoje 3 brojke za oko: dioptrija, astigmatizam, cilindar. Ako nemas astigmatizam, onda imas samo dioptriju i cilindar.

Edited by ObiW
Link to comment
5 hours ago, ObiW said:

 

btw, cilindar na naocarima nije isto sto i astigmatizam. Na lekarskom uputu za naocare postoje 3 brojke za oko: dioptrija, astigmatizam, cilindar. Ako nemas astigmatizam, onda imas samo dioptriju i cilindar.

Javljaju mi iz rezije da je ovo fejk njuz. astigmatizam = cilindar. My bad.

Link to comment

Ne bi trebalo da cena intervencije zavisi od toga da li neko ima klot diopzriju ili i astigmatizam i sl. Kad sam se ja raspitivao za cene niko nije pominjao raspon cena vec sam jednu fiksnu. PRK je metod kod tanjih roznjaca a ja sam imao vecu dioptriju, L minus 5,5 D minus 5.

Link to comment
16 hours ago, ObiW said:

PRK je dosta traumaticnija opcija od LASIKA, i zato se koristii samo u slucajevima gde LASIK ne moze, jer je dioptrija velika a roznjaca tanka. Bas velike dioptrije ne mogu da se rade nijednom od te dve metode, moras na operaciju pod totalnom anestezijom. Sa LASIKOM mozes da normalno funkcionises (po danu) nekoliko sati posle zahvata, a tih nekoliko sati koje ne mozes ces ionako provesti u spavanju. PRK oporavak zahteva nedelju dana, a za to vreme osecas snaznu zelju da trljas oci, sto nikako ne smes. 

 

btw, cilindar na naocarima nije isto sto i astigmatizam. Na lekarskom uputu za naocare postoje 3 brojke za oko: dioptrija, astigmatizam, cilindar. Ako nemas astigmatizam, onda imas samo dioptriju i cilindar.

 

Kako sam ja razumeo, tj. kako mi je ovaj objasnio - LASIK ti zasece roznjacu i stvori jedan kapak koji se zavrne da bi laser mogao da radi po oku. Nakon procedure kapak se vrati nazad, i on se sad kao stapa i zaceli sa ostatkomroznjace, medjutim to zaceljenje i stapanje nikada nije u potpunosti cvrsto kao pre zasecanja.

 

Kod PRKa se ceo povrsinski deo roznjace ukloni, oko bude potpuno otvoreno i dostupno laseru, a nakon operacije, u tom periodu oporavka roznjaca raste i stapa se ponovo, tako da nema zasecenih delova i otuda bude cvrsca i jaca, kao pre operacije.

 

Znam da je oporavak PRKa dosta nezgodniji, ali na duze staze oko ti je zasticenije za PRKom, zato ovaj meni kaze da bi mi to bila bolja opcija.

Znaci imam astigmatizam :) mada i to se sredjuje, kako vidim po ovim "reklamama", do 5D cilindara moze da se ispravi.

Link to comment
6 hours ago, goofs said:

 

Kako sam ja razumeo, tj. kako mi je ovaj objasnio - LASIK ti zasece roznjacu i stvori jedan kapak koji se zavrne da bi laser mogao da radi po oku. Nakon procedure kapak se vrati nazad, i on se sad kao stapa i zaceli sa ostatkomroznjace, medjutim to zaceljenje i stapanje nikada nije u potpunosti cvrsto kao pre zasecanja.

 

Kod PRKa se ceo povrsinski deo roznjace ukloni, oko bude potpuno otvoreno i dostupno laseru, a nakon operacije, u tom periodu oporavka roznjaca raste i stapa se ponovo, tako da nema zasecenih delova i otuda bude cvrsca i jaca, kao pre operacije.

 

Znam da je oporavak PRKa dosta nezgodniji, ali na duze staze oko ti je zasticenije za PRKom, zato ovaj meni kaze da bi mi to bila bolja opcija.

Znaci imam astigmatizam :) mada i to se sredjuje, kako vidim po ovim "reklamama", do 5D cilindara moze da se ispravi.

Moze astigmatizam da ti se opravi, meni su ga opeglali sa trojke na nulu, ali se vratio u medjuvremenu na nula koma pet, sto nije strasno.

 

Btw, vidim da to ovde niko ne spominje: ne mozes da dodjes kod ocnog sa kontaknim socivima, skines ih, oni ti urade LASIK i cao zdravo. Oko mora da se prvo oporavi od dugogodisnjeg nosenja sociva, sto znaci da par meseci moraju da se nose naocare. Koliko dugo, to ce ti lekar reci. Ako nisi nikad nosio sociva bujrum, moze odmah.

 

 

Link to comment
9 hours ago, vookela said:

Ne bi trebalo da cena intervencije zavisi od toga da li neko ima klot diopzriju ili i astigmatizam i sl. Kad sam se ja raspitivao za cene niko nije pominjao raspon cena vec sam jednu fiksnu. PRK je metod kod tanjih roznjaca a ja sam imao vecu dioptriju, L minus 5,5 D minus 5.
 

Debljina roznjace i velicina dioptrije su faktori koji odlucuju da li da se radi LASIK ili PRK. Ja sam bio granicni slucaj, na kraju je uradjen LASIK po preporuci lekara. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...