Jump to content
IGNORED

SOČIVA


ToniAdams

Recommended Posts

Da revitalizujem tematiku [emoji4] vidim da ste pisali o laserskoj korekciji dioptrije na prvim stranama teme, je l se neko odvazio na to? Kakva su vam iskustva?
Ja sam radio u septembru prosle godine. Sta te konkretno zanima? Pisi...
Link to comment

radila pre skoro 20godina, vratilo se pola dioptrije posle 10. sad se kao ne vraca. operacija nepiece of cake je inace. nista te ne boli, vrlo brzo se odvija sve, malo smara sto redovno moras neke kapi da stavljas u oci posle operacije.  mozda su i to sad promenili

 

u svakom slucaju preporucujem. mogucnost da ti nesto sjebu su bas male. znaci jedino mozes da dobijes :)

 

 

Edited by mustang
Link to comment

@vookela @mustang

Pa, kako ste zadovoljni procesom? Te kapi - koliko cesto i koliko dugo moras da ih stavljas? Je l postoji nesto sto su vam rekli da ne smete da radite nakon operacije? I je l istina da se slabije vidi pri losem osvetljenju, tipa sumrak i tako to (ne znam gde sam to procitao)?

Mustanze, sta ciniti kad se dioptrija vrati, sad nosis naocare?

Hvala za feedback :)

Link to comment

Ja sam radio PRK metodu, tu je oporavak malo duzi jer se skida epitel sa roznjace laserom u prvom a u drugom prelazu se radi korekcija roznjace.

Stavlja se kapljicna anestezija u oci tako da nista ne osecas osim hladnog fizioloskog rastvora prilikom ispiranja. Neprijatnost krece kad anestezija popusti i naredna 2 dana dok se epitel malko ne oporavi. Do tad si u mraku, zmuris, spavas i sl. Smeta ti svetlost uzasno. Posle 5, 6 dana sam isao na posao. Rok za komplet oporavak je 3 meseca. Do tada, imas povremeno mucenje slike prilikom citanja, i to se postepeno smanjuje i bude sve cistije. Kljucna stvar nakon intervencije je da se stavljaju kapi da ne bi doslo do infekcije. Nisam se ni sekund pokajao i nije mi uopste bila frka tokom intervencije. Posle 30 i kusur godina dioptrije progledao sam.

 

Vozim normalno kola i uvece, bez problema.

 

Ne smes da se umivas, trljas oci, ides na bazen, peres kosu jedno 7 dana... sve ti kazu i objasne, a svakako ides na preglede u prvih 10 dana bar 4 puta.

Link to comment
15 hours ago, goofs said:

 

Ja se premisljam oko zahvata. U sustini, par ljudi iz mog okruzenja je sredilo sebi vid tako i dosta su zadovoljni. A kad krenem da se informisem (citaj guglam) oko svega pa nalazim svakakve odzive, izmedju ostalog i ovako  nesto. Dioptrija se vraca posle 10 godina kod nekog malog procenta ljudi, i tada mogu da se rade i korektivni zahvati, a ume to i da se mesa sa onom starackom dioptrijom. Moze i astigmatizam da se sredi, do odredjenog stepena, i u sustini zahvat je vrlo precizan i skida dioptriju do 0-0.5. Ume da se desi da je neuspesan zahvat i da je potrebno odraditi doradu, sto opet nije strasno, osim u finansijskom obliku, tu je dosta strasno.


Najjeziviji deo cele price mi je to sto ti zaseku oko da naprave taj mali otvor gde ce laser da radi posao, i posle ga vrate, zapuse, i sad kao 1 dan treba da to zaceli, zato ti daju tamne naocare koje stavis i ne skidas 24h, da ne bi slucajno cackao oci rukama a i da bi ih stitio od svetla. Druga strana price kaze da taj kapak nikad ne zaceli do pune jacine, i da moze usled neke traume da se pomeri ili otpadne, sto je ono bas superiska.

Inace nosim kombo sociva i naocare, sociva me smaraju jer mi se susi oko i onda imam osecaj zamora i pospanosti. A sa naocarima ne mogu da obavljam sve aktivnosti koje volim da obavaljam. Nisam imao kristalno cist vid od osnovne skole :D

 

isto već 20 godina, lol 

Link to comment

Ja sam radio lasik pre par godina, sve proslo ok. Boli kao djavo kad prodje anestezija to vece, sutra sve ok. Jedno oko vid 110% odmah sledeceg dana, drugo je trajalo par nedelja.

 

Super zadovoljan, preporodio sam se, narocito jer se dosta bavim sportom. Skijanje bez dvoje naocara: priceless.

 

Nocni vid nije slabiji, ali je drugaciji. Ne umem da opisem tacno kako drugaciji, takodje i percepcija boja je subjektivno drugacija.

Link to comment
On 3/18/2018 at 2:51 PM, goofs said:

Dioptrija se vraca posle 10 godina kod nekog malog procenta ljudi, i tada mogu da se rade i korektivni zahvati, a ume to i da se mesa sa onom starackom dioptrijom.

Ne radi korektivni zahvat, tu mogu da nastanu komplikacije, moze da ti ostane mutan vid na oku. Sto se staracke dioptrije tice, to se resava tako sto se u startu jedno oko namerno uradi malo slabije, recimo desno ti bude 25/20 a levo 20/20 (20/20 je prosecan vid bez dioptrije, 25/20 je bolje od toga). Vremenom ti se povecava dioptrija na oba oka, ali ce levo moci da cita novine, a desnim mozes bolje da vidis na daljinu. To se strucno zove "monovision", i funkcionise savrseno. Kad ti se drugari iz srednje skole budu hvatali za naocare da  citaju, ti ces jos uvek moci da lepo citas bez naocara.  

41 minutes ago, zema said:

otkud sad 500e po oku, meni su pre 2 godine rekli 2000e za oba?

jel ima veze da li je u pitanju samo dioptrija ili astigmatizam?

Ako je dioptrija + astigmatizam onda je skuplje. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...