Jump to content
IGNORED

E-commerce u Srbiji


rajka

Recommended Posts

Postoji i sad alternativa. 2Checkout recimo.
jel to ukljucuje i merchant account? meni se cini da ne ukljucuje, nego je samo payment processor, ali mozda nisam dovoljno pazljivo pogledala.recimo, u UK nije tako trivijalno dobiti merchant account za online biznis, pa mislim da je mozda to problem i u srbiji?
Link to comment
  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    22

  • nera

    21

  • nbg4ever

    19

  • Skyhighatrist

    15

jel to ukljucuje i merchant account? meni se cini da ne ukljucuje, nego je samo payment processor, ali mozda nisam dovoljno pazljivo pogledala.recimo, u UK nije tako trivijalno dobiti merchant account za online biznis, pa mislim da je mozda to problem i u srbiji?
To vec komplikovano za mene, znam samo da je jedan ex-kolega za svoju firmu u par navrata koristio 2Co kad nije imao drugu opciju. Edited by Venom
Link to comment
Ако ме брзо демантују, одлично (и ажурираћу чланак кад буде). Кад то дође, онда ће тек бити весело, има да нам титрају. И то не само ова или она навлакуша за нове муштерије, него и угађање старим.
Link to comment
Intesina internet kartica je ok resenje, radi kao prepaid i ako te orobe, onda mogu da te orobe samo za sumu koja je trenutno na kartici. Tako da je i oni forsiraju. Prolazi iz mog iskustva svuda gde i obicna Visa. Jedino sto je smor je sto moras da uplacujes.
:Hail: Peximov e-bank radi samo na Internet exploreru. Neću da ga koristim iz principa.
Da ne bude da reklamiram, ali Raiffaisen nudi VISA Virtuon kraticu za online plaćanje.Meni je do sada BESPREKORNO funkcionisala na stranim sajtovima (GoDaddy recimo) gde god je moguće plaćanje karticom, na domaćim nisam ni pokušavao jer nisam imao potrebe.Mora da postoji suma od 20e na kartici VIŠE nego što transakcija iznosi, ali odmah zatim tih 20e možete i da povučete ako ste baš paranoični.S druge strane, Raiffaisenov e-banking (moguće da je i to Peximovo čedo, ne znam) radi samo u IE i ima gomiulu zaključanih stavki (menjačnica npr.) za koje moraš da zoveš call centar kako bi ti uključili, neke funkcionalnosti se dodatno plaćaju a neke uopšte nisu izvodljive (prebacivanje para sa dinarskog na devizni). Dodatno, u filijalama ako pitaš nešto za NJIHOV e-banking ne umeju gotovo ništa da ti odgovore, skupe se, domunđavaju nešto i na kraju upute na onaj isti call centar koji te poslao u filijalu. Ovo bar iz mog iskustva.
Link to comment

Odlična tema.Ja danas bio do Inteze i lepo kažem čoveku da mi treba loro-akreditiv kako bi mi ljudi plaćali za usluge na netu (web, css...).Službenik se prvo zagrcnu, pa mi spominjao Western Union (sic!) dok mu ja nisam objasnio da neće tetka iz Amerike da mi šalje džeparac nego hoću da zaradim kintu. "Aha... A iz koje zemlje će vam stići uplata" :blink: Majku mu, rekoh, otkud znam. Za manje od nedelju dana sam bio u poslovnim kontakima sa likovima iz USA, Francuske, Holandije, Brazila... Zar ću to morati da naglašavam prilikom svake transakcije? On: "Pa ne, ne..." i nakon konsultacije sa iskusnijom koleginicom otštampaše mi konačno to upustvo (1 list A4 sa petnaestak retka) za uplatu.Tek na izslasku iz banke vidim da je upustvo za uplatu u EUR iako sam na početku tražio da bude u USD.Nema veze, nemam više nerava; kad budem raspoložniji možda odem po još jedan papir za upustvo u dolarima.

Link to comment
Odlična tema.Ja danas bio do Inteze i lepo kažem čoveku da mi treba loro-akreditiv kako bi mi ljudi plaćali za usluge na netu (web, css...).Službenik se prvo zagrcnu, pa mi spominjao Western Union (sic!) dok mu ja nisam objasnio da neće tetka iz Amerike da mi šalje džeparac nego hoću da zaradim kintu. "Aha... A iz koje zemlje će vam stići uplata" :blink: Majku mu, rekoh, otkud znam. Za manje od nedelju dana sam bio u poslovnim kontakima sa likovima iz USA, Francuske, Holandije, Brazila... Zar ću to morati da naglašavam prilikom svake transakcije? On: "Pa ne, ne..." i nakon konsultacije sa iskusnijom koleginicom otštampaše mi konačno to upustvo (1 list A4 sa petnaestak retka) za uplatu.Tek na izslasku iz banke vidim da je upustvo za uplatu u EUR iako sam na početku tražio da bude u USD.Nema veze, nemam više nerava; kad budem raspoložniji možda odem po još jedan papir za upustvo u dolarima.
a sto ti je potreban akreditiv? traze kupci?
Link to comment
Odlična tema.Ja danas bio do Inteze i lepo kažem čoveku da mi treba loro-akreditiv kako bi mi ljudi plaćali za usluge na netu (web, css...).Službenik se prvo zagrcnu, pa mi spominjao Western Union (sic!) dok mu ja nisam objasnio da neće tetka iz Amerike da mi šalje džeparac nego hoću da zaradim kintu. "Aha... A iz koje zemlje će vam stići uplata" :blink: Majku mu, rekoh, otkud znam. Za manje od nedelju dana sam bio u poslovnim kontakima sa likovima iz USA, Francuske, Holandije, Brazila... Zar ću to morati da naglašavam prilikom svake transakcije? On: "Pa ne, ne..." i nakon konsultacije sa iskusnijom koleginicom otštampaše mi konačno to upustvo (1 list A4 sa petnaestak retka) za uplatu.Tek na izslasku iz banke vidim da je upustvo za uplatu u EUR iako sam na početku tražio da bude u USD.Nema veze, nemam više nerava; kad budem raspoložniji možda odem po još jedan papir za upustvo u dolarima.
Sve što ti treba u pogledu primanja uplate iz inostranstva je IBAN, koji ćeš da daš onome ko ti plaća, ili ga napisati na fakturi. Potpuno je svejedno da li se radi o EUR, USD, ili nekoj petoj valuti.
Link to comment

Hvala, Tresko. IBAN ima pod Beneficiary Customer.Čemu onda služi Intermediry (BCITITMM Intesa Sanpaolo... bla bls) i Account with Institution (DBDBRSBG Banca Intesa AS Beograd...)?Izgleda da popuni onaj šturi A4 :)

a sto ti je potreban akreditiv? traze kupci?
šta znam, čitajući na njihovom sajtu pomislio sam da je to to.nisam li ja praktično "izvoznik usluga"?to i stoji pod loro-akreditivima na Intezinom sajtu.Majku mu, osećam se kao Miki Kostić kada je prepakivao šećer iz EU i opet im ga uvaljivao a ne kao ubogi informatičar koji hoće za sitne pare da proda svoje IT usluge.Ne verujem da će iznos pojedinačne transakcije prevazilaziti 20 evra.Kako i da li država uopšte kontroliše uplate iz inostranstva na devizne račune?
Link to comment
Da ne bude da reklamiram, ali Raiffaisen nudi VISA Virtuon kraticu za online plaćanje.
Takodje da ne bude reklama Univerzal Banka Beograd nudi Visa Internet karticu koja moze da se koristi samo za online placanja. Takodje odradjivala na dosta sajtova od tipa low cost flight-ova do kineskih sajtova sa accessories-ima za iphone. Dodatna pogodnost je sto nista ne kosta, nema nuznog depozita na kartici, nema troskova odrzavanja ili provizije, uplatis koliko ti treba na karticu i to je to.
Link to comment
Hvala, Tresko. IBAN ima pod Beneficiary Customer.Čemu onda služi Intermediry (BCITITMM Intesa Sanpaolo... bla bls) i Account with Institution (DBDBRSBG Banca Intesa AS Beograd...)?Izgleda da popuni onaj šturi A4 :)šta znam, čitajući na njihovom sajtu pomislio sam da je to to.nisam li ja praktično "izvoznik usluga"?to i stoji pod loro-akreditivima na Intezinom sajtu.Majku mu, osećam se kao Miki Kostić kada je prepakivao šećer iz EU i opet im ga uvaljivao a ne kao ubogi informatičar koji hoće za sitne pare da proda svoje IT usluge.Ne verujem da će iznos pojedinačne transakcije prevazilaziti 20 evra.Kako i da li država uopšte kontroliše uplate iz inostranstva na devizne račune?
kada sam ja placala dizajnera iz srbije, morala sam da paltim bancnu proviziju (UK banke) od £20, dok bi placanje u EU bilo besplatno. tako da ako tvoji klijenti budu morali da placaju istu takvu proviziju za uslugu od 20 evra nece im se isplatiti, probaj da smuvas da otvoris paypal.
Link to comment
Sve što ti treba u pogledu primanja uplate iz inostranstva je IBAN, koji ćeš da daš onome ko ti plaća, ili ga napisati na fakturi. Potpuno je svejedno da li se radi o EUR, USD, ili nekoj petoj valuti.
Jedino sto kad se u banci trazi IBAN, dobije se papir sa razlicitim "instrukcijama" za USD i EUR. Drugi je posrednik. Mada nisam to koristio ima sigurno godinu dana, ali ne verujem da se ista promenilo.I sto kaze rajka, tesko da ce ti to biti izvodljivo za uplate od 20e. Provizije koje ce tebi da skinu nisu velike, ali tesko da ce neko da ti salje, kad mora da plati dodatnu sumu na taj iznos, koja lako moze da izadje otprilike isto toliko.
Link to comment
35a6mpi.jpgništa onda... uvek mogu da kradem po prodavnicama.edit:paypal stvarno ne znam kako da 'smuvam' ako Srbija nije na listi. Edited by garcia
Link to comment

Pa prvo sto ne znam sta radis za 20e, a drugo, uvek imas gomilu freelance sajtova, gde ti ljudi mogu da te plate. Uzece ti proviziju (5-8% zavisno kako gde), ali posle mozes da odradis prenos love na Moneybookers, pa na bankovni racun uz skoro pa nula troskova. Ako imas firmu, moguce je imati i Moneybookers za firmu, ali uz prilicno cimanja - u tom slucaju, lakse ti je da direktno posaljes pare na firmin racun, doduse uz neku proviziju (opet, zavisno kako gde).

Link to comment

ne sviđa mi se ta "gomila freelance sajtova".prvo, važi pravilo "prvobitne raspodele kapitala", ko je prvi došao i ušančio se sa dosta odrađenih poslova i pozitivnim review-ima taj dobija posao.drugo, početnik nisam, tako da nisam spreman da polako gradim karijeru radeći ispod cene ili "za slavu", nemam vremena za to.20 evra naplaćujem osnovnu instalaciju i podešavanje jednog open source CMS-a.Inače radim za grupu ljudi koja se bavi izradom komponenti/pluginova te vizuelnih templejta za taj CMS, trenutno pružam tehničku podršku na forumu pa me gomila korisnika cima oko instalacije (ne poseduju ni najosnovnije znanje) a vlasnik sajta veli "odradi im & naplati".To bi ukratko bilo to.

Edited by garcia
Link to comment
Pa prvo sto ne znam sta radis za 20e, a drugo, uvek imas gomilu freelance sajtova, gde ti ljudi mogu da te plate. Uzece ti proviziju (5-8% zavisno kako gde), ali posle mozes da odradis prenos love na Moneybookers, pa na bankovni racun uz skoro pa nula troskova. Ako imas firmu, moguce je imati i Moneybookers za firmu, ali uz prilicno cimanja - u tom slucaju, lakse ti je da direktno posaljes pare na firmin racun, doduse uz neku proviziju (opet, zavisno kako gde).
to je i meni palo na pamet, preko elance ili tako nekog. znam i da neki ljudi u srbiji imaju paypal, ali ni ja se ne bih upustala u takve rabote.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...