Jump to content
IGNORED

E-commerce u Srbiji


rajka

Recommended Posts

cini mi se da jeste upravo tako, al ne vredi. ljudima je i bankomat bauk. svi su culi za nekog kome je bankomat pojeo karticu.
e sad, stvarno ne bi da zvucim kao retard, ali u cemu je problem kada ti bankomat pojede karticu? udjes u banku i oni ti je izvade (verovatno je pojeo jer u 3x ukucali pogresan pin) i daju. tako je barem "na zapadu" posto se vaguely secam jednom da mi se tako nesto desilo, i odmah sam dobila karticu nazad.
Link to comment
  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    22

  • nera

    21

  • nbg4ever

    19

  • Skyhighatrist

    15

e sad, stvarno ne bi da zvucim kao retard, ali u cemu je problem kada ti bankomat pojede karticu? udjes u banku i oni ti je izvade (verovatno je pojeo jer u 3x ukucali pogresan pin) i daju. tako je barem "na zapadu" posto se vaguely secam jednom da mi se tako nesto desilo, i odmah sam dobila karticu nazad.
Ja sam jednom prilikom morao da bankomat koji se nalazi u jednom hotelu nekoliko puta isključujem iz struje, držim (prema uputstvu dobijenom od servisera preko telefona) kombinacije tastera i ništa... A onda mi je lik rekao da se čujemo za par dana kad se on vrati u grad. Koji je 140 kilometara od moje kuće. Srećom, karticu je bankomat "progutao" jer su je genijalci iz banke ugasili 10 dana pre isteka (obrazloženje - podneo sam zahtev za izdavanje nove) pa nisam morao da bijem 140km da dobijem karticu natrag.
Link to comment

Kod nas je problem neki državni organi (pre svega MUP i ministarstvo pravde) i njima prijateljski mediji koji sistematski plaše ljude pričama o "visoko-tehnološkom kriminalu" i Internet prevarama. Rezultat onoga sto oni nazvaju "edukacija korisnika" je izmedju ostalog potpuno nepoverenje u sve oblike poslovanja preko Interneta (e-banking tu jos dobro stoji). Raspitajte se koliko preduzeca koristi mogucnost prijavljivanja poreza preko Interneta.

Link to comment
Prebacis pare, vratis pare, sve legne - sta tacno ne radi? Pretpostavljam da sad, u zemlji tako bogatoj opcijama, treba da kazemo da sistem ne radi, jer ti ne legnu pare posle jednog dana.
Aко ниси у стању да пазариш на мрежи не померајући дупе из столице, не ради. Односно, ради на мишиће, посреднике и месечину.И да, трансакција треба да иде тако да у року од два минута добијеш имејл са признаницом, или фактуром на којој пише плаћено.Земља богата опцијама? Можда. Ћерка ми је синоћ одржала десетоминутни течај са неких десетак ставки по којима је наша мобилна мрежа боља од америчке. Верујем јој, јер је добро упознала оба система.Мислим да је посреди нешто десето - усран положај наших банака, које уопште нису у систему својих страних патрона, него су обичне франшизе. Зато и имамо те четвороцифрене бајаги картице, које су керин ђока управо зато што ни не знаш осталих 12 цифара и пола ствари не можеш да урадиш са њима. Добро, де, ону половину код које треба да укуцаш број а не да физички провучеш/завучеш картицу - ал' како сам тамо(рж) навикао да пазарим, код мене и јесте била половина :).
Link to comment

A to je zato sto je eto nasa (i celog sveta u odnosu na Ameriku) mreza bolja od njihove. Nije prvi put da cujem da mobilne usluge u Americi kaskaju, tj. da su kaskale pre 5 godina. I sta je problem prosto reci za drugu stvar da smo u debelom zaostatku? Ne razumem zasto ne mozes da kupis za 2 minuta nesto preko Moneybookersa, osim zato sto ih ne primaju tako cesto. Moras do banke? Nisam nesto mnogo placao online s njima, ali ono sto jesam je napravilo toliko problema da se procedure uopste ne secam. Cetvorocifrene bajagi kartice? Nemam pojma, imam dve kartice od Intese, izgledaju normalno, koristim ih normalno svuda u svetu.Dakle jeste, problem je verovatno bas tu gde pominjes i mozda cemo jednog dana doziveti da SWIFT prenos bude swiftly and with style odradjen. Do tada, sistem radi. Sporo, ali dostizno.Ako je brzina toliko bitna, probaj sa Western Unionom. Kapiram da su jako brzi ... za 14% provizije.

Link to comment
aj bas nabroj tih 10tak stavki, ako te ne mrzi.cisto me zanima :)
Не знам да ли сам све попамтио што ми је набројала, ал' ево га код мене на Serbia for dummies.
A to je zato sto je eto nasa (i celog sveta u odnosu na Ameriku) mreza bolja od njihove.
То сам хтео да кажем. Како то може да се, чак и у Србији, направи људска мобилна мрежа, а банке су удри ме до зоре? Сумњиво ми је и то што банке листом одговарају муштерије од етрговине.
Nije prvi put da cujem da mobilne usluge u Americi kaskaju, tj. da su kaskale pre 5 godina.
Да... има за то више разлога, један су растојања. Много мања густина насељености, дакле треба много више торњева. Друго, алавост телефонаца, и необавештеност публике о томе како би то могло. Имао сам тамо некакав минимални мобилни, са укупно две опције (телефонирање, поруке), а могао је још неколико ствари... међутим, и тако је књижица са техничким упутством имала око 20% текста посвећеног раду самог телефона, а преосталих 80% је било шта се како обрачунава, зашто телефонци не одговарају за ово или оно, под којим условима се губи број итд итд. Једини креативан део, где су се потрудили, је наплата.
I sta je problem prosto reci za drugu stvar da smo u debelom zaostatku?
Заостатак је очигледан, него покушавам да докучим шта му је узрок. Што су наше банке такве? Може да буде да је то развезивање банака од интернета део светцке завере, а може и да је због оног Ђелићевог закона по ком страни власник банке не може да извлачи лову одавде... а то онда испало да не можемо ни ми да плаћамо напоље (а онда некако ни унутра, мада не видим зашто би то имало везе). Нијесам одавлен, не капирам зашто.
Ne razumem zasto ne mozes da kupis za 2 minuta nesto preko Moneybookersa, osim zato sto ih ne primaju tako cesto.
Зато што волим посреднике.
Moras do banke?
Не морам. Одем до банкомата и ћао. Нисам још нашао нешто да ми јако треба а има само онлајн... а и то кад нађем тако, испадне да је код мог дућанџије јефтиније. Ево и сад сам (напокон) узео мобилни и био је 20€ јефтинији и од ценовника на мрежи и од београдских дућана. И за други модел, који сам разматрао, исто. И, занимљиво, могао сам код њега да платим картицом, али каже да му узимају 2,5%; овако сам му платио готовином и добио 5% попуст.
Nisam nesto mnogo placao online s njima, ali ono sto jesam je napravilo toliko problema da se procedure uopste ne secam. Cetvorocifrene bajagi kartice? Nemam pojma, imam dve kartice od Intese, izgledaju normalno, koristim ih normalno svuda u svetu™.
Осим за рачунаром?
Dakle jeste, problem je verovatno bas tu gde pominjes i mozda cemo jednog dana doziveti da SWIFT prenos bude swiftly and with style odradjen. Do tada, sistem radi. Sporo, ali dostizno.
Размазило ме тамо... али, у праву си. Ипак се то некако котрља, паре прелазе из џепа у џеп, прави се промет.
Ako je brzina toliko bitna, probaj sa Western Unionom. Kapiram da su jako brzi ... za 14% provizije.
Хвала лепо, мени много и ово пола посто што ми банкомат узме. Не волем да дам кинту банкару, такав сам. Задрт. Edited by расејан
Link to comment

Ne volim ni ja, ali se izgleda ne razumemo. Reci da sistem ne funkcionise, samo zato sto ne funkcionise perfektno je preterivanje. Nisam rekao da ne moze (i ne treba) da radi bolje. Sto se tice kartica, zapravo ih vise koristim za racunarom, mada naravno ne toliko na domacim sajtovima. Skoro sam platio domen kod loopia-e Visom, nisam imao nikakav problem. Ali to su tek od skora uveli. A zasto nema toliko mesta gde je moguce platiti online kod nas? Pa zato sto se sajt zavrsava kod nekog za 300e, a neko ko bi umeo da odradi e-commerce naravno nece da se cima za te pare, kad je internet toliki i klijent moze da se nadje svuda.

Link to comment
lol, ne :) u nas ne postoji nikakav zakon koji obavezuje banku na to, a ni banka sama ne daje nikakva osiguranja, tako da ako ti neko cjapi novce obrao si bostan
Ma, ne postoji ni drugde Zakon koji obavezuje banku da te obesteti za novac ako te je neko kresnuo na karticu i prevario.Postoji ako ti banka takvu garanciju nudi, a i to nude samo pod odredjenim uslovima, najčešće se to odnosi samo na period nakon što si prijavio zloupotrebu i blokirao karticu. Pre toga, je sve tvoj problem.Najviše volim ove(ne tebe)što šire razne lovačke priče, kao svuda je ovako samo u Srbiji ništa ne radi.
Link to comment
Ne volim ni ja, ali se izgleda ne razumemo. Reci da sistem ne funkcionise, samo zato sto ne funkcionise perfektno je preterivanje.
Банкарски систем је усран. Како сад ти посредници могу, а банке не могу? Чему уопште посредници?
Nisam rekao da ne moze (i ne treba) da radi bolje. Sto se tice kartica, zapravo ih vise koristim za racunarom, mada naravno ne toliko na domacim sajtovima. Skoro sam platio domen kod loopia-e Visom, nisam imao nikakav problem. Ali to su tek od skora uveli. A zasto nema toliko mesta gde je moguce platiti online kod nas? Pa zato sto se sajt™ zavrsava kod nekog za 300e, a neko ko bi umeo da odradi e-commerce naravno nece da se cima za te pare, kad je internet toliki i klijent moze da se nadje svuda.
Да, то је већ друга прича. Требаће ту још која година да се то ухода (тј да и власницима сајтова дође из дупета у главу да то треба да се плати).Тамо(рж) сам више пута покушавао да натерам себе да одлепим дупе од столице и купим нешто у нормалном дућану, ал' цврц. Ево, батерија за ПСП, нађем најзад у дућану, $60. После купим на Амазону за $24.
Link to comment
to ce se lako resiti kada dodje paypal. mocices da imas sajt za 300 evra i integrisan paypal.
Е али они нису дошли управо зато што не могу никако да се повежу са рачунима у нашим банкама. Да би то радило, они морају имати ту везу - да кад ти нешто пазариш, они могу регуларно да повуку паре са твог рачуна. Кад се та веза проверава, они ти уплате насумице неки износ између 11 и 29 центи (отприлике - или је бар тако било пре 9 година кад сам отварао налог код њих), па ако је то лепо прошло, онда га сторнирају. Ако им се паре уредно врате, вози, Мишко.Е кад наше банке буду тако отворене и повезане са остатком света (а не знам да ли је до њих или државе, зашто се то не пушта), онда ће то доћи у нормалу... али ће такође онда сви они доћи са готовим решењима, триковима увежбаним на милионима муштерија и има гаће да нам испоскидају. Можда је незгодно мени и још многима што живимо у оваквој банкарској изолацији (а, хм, ко зна зашто је то добро cool.gif), ал ће бити много горе ако се то нагло укине а ми немамо довољно људи који знају како се то ради. Стрепња, нада, дубина итд.
Link to comment
Банкарски систем је усран. Како сад ти посредници могу, а банке не могу? Чему уопште посредници?
Koliko sam shvatio, nisu direktno u SWIFT mrezi. Mada tu je nesto smuljano, jer iako recimo Intesa prima devize preko dve banke (jedna za dolare, jedna za evre), pare su mi stizale sa Moneybookersa i pored toga sto Moneybookers kaze da isporucuje pare samo bankama "u SWIFT mrezi". Cek sad cu da nadjem to u FAQ-u...My bank uses a correspondent bank to receive international payments. Can I still receive withdrawals to this bank account?No. Moneybookers does not process withdrawals through correspondent banks. You therefore MUST use a bank which is directly connected to the SWIFT network.Cak i kada sam dodao Intesin IBAN, regularno je registrovao to kao Intesu i nije trazio nista drugo. Tako da nemam pojma.Uzgred, da nije jedne zackoljice, Moneybookers > PayPal. Nazalost, zackoljica je da Amerikanci ne mogu da salju pare preko MB-a.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...