Jump to content
IGNORED

Montevideo bog te video (2010)


Eraserhead

Recommended Posts

stvar s ovim filmom je u tome što vadi iz naftalina iskonsku (a zaboravljenu) priču o srpskom/jugoslovenskom fudbalu (a posredno i narodu). sve što se događalo te 1929/1930, a posebno ono što se dogodilo na samom prvenstvu, predstavlja ekstrakt iz koga ćemo kasnije dobijati sve ono što nam se sa reprezentacijom (a posredno i zemljom) izdešavalo do danas. i nemanje para, i međusobne svađe, i nenadana ujedinjenja (iz inata), i iznenadna vaskrsnuća, i sudijske krađe, i večito pobeđivanje u prijateljskim utakmicama a pucanje na velikim takmičenjima, sve pogođene prečke i stative, pa čak i veliko poštovanje koje, ovako raspadnuti, i dan danas uživamo među ljubiteljima fudbala u južnoj americi (bar onim starijim). sve je to stalo u tih nekoliko meseci, i zato je dobro što je ovaj film snimljen, čak iako je ovakav šljampav. sigurno bi to bilo bolje da je urađeno ranije, u neka bolja vremena, u razvijenijoj kinematografiji, ali nije.ja bih ga najpre uporedio sa nemačkim filmom Das Wunder von Bern (2003). i ovde pratimo priču iz ugla klinca (to nije slučajno, potencira se iskrenost, nevinost i čistota igre), s tim što ovde film ne vuče na komediju, već na ozbiljnu dramu. za one koji ne znaju, godina je 1954. , nemačka je izašla potučena iz WWII, težak život, moral stanovništva slab, prezreni od celog sveta... taj fazon. nemci dolaze na SP kao nepoznat tim, više snagom volje nego fudbalskim kvalitetima dolaze do finala (u 1/4-finalu pobedili jugoslaviju, koja je bila izraziti favorit u tom meču (!!!)), u kome se sastaju sa nepobedivim mađarima, sa još jednim mitskim timom, i tu ih poebđuju u epskom finalu, po velikom pljusku u Bernu, golom helmuta rana (koji bi svog blizanca u montevideu mogao da ima u liku tirketa) 5 minuta pre kraja. postoji samo jedna reč da opiše reakciju nemačkog naroda - ekstaza. nemci tada postaju svetska fudbalska sila, tada se prvi put posle WWII javno izvodi nemačka himna, a po nekim nemačkim istoričarima (ne fudbalskim, već "istoričarima" istoričarima), ovaj događaj se smatra za ključni u nemačkoj posleratnoj istoriji (ne fudbalskoj, već "istoriji" istoriji)....zato mislim da montevideo funkcioniše samo ako se uzme u obzir veličina priče, sa svim svojim mitskim elementima. jedino tako se može (bar je kod mene taj slučaj) preći preko svih očiglednih nedostataka, i nesmetano uživati u filmu. inače je običan domaći film, dal dobar, dal loš, nije ni toliko bitno.1fudbalskitimkraljevine.jpgmislim da je ovo pred slikano pred polufinalni meč, protiv urugvaja, tirke i moša su prva dvojica u prvom redu (s leve strane)16mosamarjanovicnaramen.jpgdoček u beogradu, moša marjanović nošen na ramenima ljudi. (pogledajte lice kod njegovog desnog ramena)

Link to comment
  • Replies 295
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    31

  • Caligula

    16

  • MocaVukotic

    15

  • ToniAdams

    13

prosto mi je neverovatno da se neko trudi da napiše nešto smisleno iz svog ugla i onda biva proglašen "kritičarem" od strane dva mandrila kojima je ovo iznad najveći domet, plus što je jedan još pomenuo da je scena sa himnom dobrobitna kako bi omladina naučila deo koji se intonira.ubuduće će ovakvi postovi zavšravati na otpadu
Opusti se matori,stres nije dobar za zdravlje :fantom:
Link to comment
Prosto i jednostavno,ko nije gledao film neka ga obavezno odgleda i neka donese svoj sud,u najmanju ruku ce vam film biti simpatican...osim ako niste neki zajebano surov filmski kriticar.
Što? Znaš koliko se filmova snimi u svetu? Što bih morao da gledam film koji prave isti ljudi koji već dvaes' godina nisu u stanju da snime kršten film? Ima fala bogu šta da se gleda - puno je velikih filmova koje još nisam gledao, a pretpostavljam nisi ni ti. Zašto da trošim vreme, pare i nerve na Bjelu and co?
Link to comment
Što? Znaš koliko se filmova snimi u svetu? Što bih morao da gledam film koji prave isti ljudi koji već dvaes' godina nisu u stanju da snime kršten film? Ima fala bogu šta da se gleda - puno je velikih filmova koje još nisam gledao, a pretpostavljam nisi ni ti. Zašto da trošim vreme, pare i nerve na Bjelu and co?
U pravu si,ne moras da ga gledas,ja se pogresno izrazih.Uopste ne znam cemu to potenciranje Bjelogrlica?Sta ti mislis,da sam mu ja advokat?Pa ja o njemu imam mozda i gore misljenje nego ti.Moze Bjelogrlic da bude smrad koliki hoce,ali to ne mora da znaci da ne ume da napravi dobar film.P.S jel ti to zelis da kazes da u nasoj zemlji nije snimljen dobar film 20 godina?
Link to comment

Upravo tako. Inače, ekipa oko Bijele je igrala u jednom dobrom filmu pre cirka petnaest godina. Od tada, a i pre toga - blagi užas. Nije dakle reč o tome što se ja gadim mafije i siledžija (mada ima i toga), već da je reč o primitivnoj ekipi nesposobnoj da razmišlja na umetnički inteligentan način, već samo da (loše) podilazi publici.Inače, potenciram Bjelogrlića zato što je režirao film, da je režirao Mikelanđelo Antonjoni, verovatno bih njega potencirao

Link to comment

Da je Bjelogrlic neki glumac-nije.Da je simpatican i druzeljubiv-nije,al to me zaista ne interesuje,jbg ne druzimo se.Ja sam u pocetku bio skeptican(pogotovu jer su me Rode smorile),a onda sam shvatio da nema osobe iz moje okoline kojoj se film nije svideo.Otisao sam,opustio se,uzivao,i to je to.Da li je to najbolji film svih vremena,nije,ali isto tako nije ni tesko sranje kakvim ga neki predstavljaju.P.S zaista ne znam ko pripada Bjelinoj ekipi,odnosno kojoj ekipi on pripada.Nikada me to nije interesovalo jer sam filmove delio na one koji mi se dopadaju i one druge.Mozda nemam istancan ukus kao neki,ali jebem mu nisam ni od onih koji se smeju Kursadzijama.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...