Jump to content
IGNORED

Mali privatni biznis


henrik larsson

Recommended Posts

ja i sestra ozbiljno razmatramo otvaranje neke školice u kojoj ćemo obe davati privatne časove (pošto smo obe profesorke). ulaganja mi ne deluju prevelika (iznajmljivanje prostora, table, stolovi, stolice i knjige), a može se baš lepo zaraditi. još se nismo raspitale o pravnoj strani svega toga, šta bi od papira sve bilo potrebno.. druga stvar o kojoj smo razmišljale je privatno obdanište. pošto ih svakako nema dovoljno. ne znam kako stoje stvari u beogradu, ali većina sela u okolini pančeva (koja su, realno, na oko pola sata vožnje od beograda) uopšte nema nikakav vrtić, već deca sede kući sa babama. a ako nešto nije skupo onda je to iznajmljivanje kuća po banatskim selima (možeš gotovu opremljenu kuću kupiti za 10 000 evra)

Link to comment
  • Replies 666
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • henrik larsson

    34

  • Caligula

    24

  • Aće

    24

  • rajka

    24

Ova tema i mene interesuje.Sto se tice frizeraja, USAID je pre koju godinu finansirao otvaranje stotina takvih radnji po celoj Srbiji tako da ih verovatno ima previse. Drugo, koliko god se dobro zaradjivalo, kad se plate dva radnika i doprinosi za njih i sebe i ostali troskovi, ne verujem da ostaje mnogo. S tim u vezi trece i najvaznije, za takvu vrstu komsijske radnje ljudi vole da dolaze kod coveka/majstora ne u radnju.Takodje, bilo sta da otvoris, mislim da nece ici da ti samo dodjes pred zatvaranje i prebrojis pazar. Moraces sam da razradis posao a vremenom da zaposljavas radnike.

Link to comment
pretpostavljam da je najveći cim naći pouzdanog proizvođača koji želi da se registruje i legalno posluje, ali i da garantuje neku količinu proizvoda na nedeljnoj bazi iodrživog kvaliteta. transport cenim da nije toliko komplikovan - kondukteri na relaciji np-bg su vrlo radi za saradnju :)i nema se potrebe rasplinjavati. četiri proizvoda (ajvar, kulen, kačkavalj) držati kao ekstra ponudu osnovnoj kuvačkoj delatnosti, i to je to.brejnstormujem, naravno. ne bih se odvažio na takvu akciju.
pa cuj, 4 proizvoda, ok, ako nadjes nekog ko ce radije prodavati tebi nego sam izici na pijacu. ovo sa slanjem autobusom mi ne djeluje kao dobar izbor za ozbiljan posao, ali ajde, ako je mala kolicina, ok.za bas mali obim posla mogu da se slozim, to je mozda dobar nacin da se dovedu kupci da kupe druge proizvode, makar se na tom jednom, tj nekolicini, i ne prihodovalo. (napisala sam u proslom postu da mislim na ozbiljniju ponudu.)uvijek imam dojam da ljudi olako shvataju privatni biznis. nije to tako mali cim, sigurna sam. ima prednosti, ali ima i propisavanja krvi.ne znam da li srbija sad radi nesto zarad poticaja malog biznisa. vidim da su se okrenuli dovodjenju stranih firmi, daju 9000 eura po otvorenom radnom mjestu. Edited by morgana
Link to comment
Zivim ovde ako pod ovde podrazumevas Bg i okolinu. A sto?
A ok, NHF. Nego, izuzimajući treću stavku, to uglavnom podrazumeva saradnju sa firmama, a (pored očekivane zajebancije sa naplatama) i rekao bih da su to delatnosti koje baš i nisu prisutne u domaćem poslovanju, makar u obimu/želji da se angažuje autsors koji će se plaćati. Nešto kao konsalting u Srbiji. Kad vidiš konsalting, to je neko pranje para.
uvijek imam dojam da ljudi olako shvataju privatni biznis. nije to tako mali cim, sigurna sam. ima prednosti, ali ima i propisavanja krvi.
Naravno da ima, u manjoj ili većoj meri. Kod mene je stvar u tome što mi je posle ovoliko godina došlo do mozga da je ipak nekako bolje biti sam odgovoran za sve što te je snašlo u poslu.
ne znam da li srbija sad radi nesto zarad poticaja malog biznisa
Svakako. Osigura se da te odere za sve dažbine unapred, da se slučajno ne bi desilo da zatvoriš radnju a da nisi platio pokušaj bavljenja biznisom. Edited by henrik larsson
Link to comment
grupni domaci zadaci -nesto kao baby siting za decu u osnovnoj skoli. vrsta produzenog boravka, nadgledano od strane odrasle osobe koja bi pomagala u izradi domacih zadataka. oko tri sata dnevno pre i posle skole.
sad si me podsetila na moje obecanje sebi ... a chim me netko/neshto mora podsecati, jasno je koliko sam se udaljio od toganaime ... predlog shto sam dao larsonu je bio u skladu sa njegovim zheljama, a i mojim nekim raspolozhenjem ...ono shto bih zaista zheleo jeste, da napravim shkolicu, pa do gde se stigne ... u pochetku sa uskom ponudom kurseva a vremenom, tko zna, mozhda da preraste i u istinsku obrazovnu ustanovu ... bazirala bi se na suvom kvalitetu, u njoj bi radili najbolji od najboljih, a iz nje bi izlazila deca kojima bi stecheno znanje omogucilo da ostvare sve ono shto zhele u zhivotukako sam ja zanesen bio u mladosti ... a u stvari ne znam zashto to nisam josh uvek napravio
Link to comment

Ma ok je :-) nemam hf ni kad bi trebalo :-)To sam vec rekla da je nedostatak. Za sada razmisljam samo o tome sta bi bilo dobro. Mislim da ima mnogo firmi (bivsih drustvenih ili tenutno u istom statusu)koje imaju ogromne arhive i trebalo bi im digitalizovati to. Druga je prica sto vecina njih za to nema para a kad ih ima onda to odradi neki mali za basnoslovne pare (nesto kao sajt za cistu Srbiju).Sto se tice offica, znam da veliki broj malih firmi koje zele da posluju imaju problem jer motraju da prijave neku adresu. One koje imaju para prijavljuju se kod advokata (kancelarije uzimaju po 100E samo da prijave na svoju adresu neku firmu. Problem nastaje kad treba da naprave neki poslovni sastanak, kad treba da im se isporuci pismo (pisma se vracaju jer postar ne zna da tu ima ta firma. Ovako bi za neku mesecnu kintu imali adresu, osobu koja se javlja na telefon i prima borudzbine i sl. a sto bi bilo jeftinije nego da iznajmljuju prostor, placaju sekretaricu platu, doprinose, racune za komunalilje...Sve ja smislila samo treba neko da obija pragove :-)

Link to comment

I ja mislim da ti je ovo sa kuhinjom najbolji predlog. Nisu velika ulaganja a moze dobro da se zaradi. Naravno budi spreman da radis nekoliko meseci po dosta nizim cenama i da budes u minusu dok se malo ne procujes.

Link to comment

Kupis par ha obradive zemlje negde u unutrasnjosti gde se prodaje za bescenje.Ulozis malo vremena i truda da skapiras koje napredne (a jeftine) poljoprivredne metode treba primeniti da imas dobar prinos (i time si odma iznad vecine konkurencije, jer koliko znam to je sve u Srbiji na niskom nivou). Ili platis nekom agronomu cca. 500 evra da ti odradi projekat (ako kosta i toliko ta usluga).Nadjes lokalnog seljaka (ili dvojicu) koji ce da ti obradjuje zemlju. Dajes mu platu, mesecno, kapiram da bi te izaslo koliko zakup lokala i plata frizerke-pocetnice. Mehanizaciju kada je potrebna iznajmis od nekog drugog seljaka. Takodje mozes da napravis dil da pored plate, ovaj sto ti obradjuje moze da uzme za sebe 10% prinosa. Onda plasiras ostatak prinosa na neku pijacu. Potpuni sam laik za poljoprivredu al sam cuo od upucenog drugara svojevremeno da se na stvarima kao sto su kupus, zelena salata i tako do dobro zaradjuje.Ti vikendom obilazis imanje da vidis da li je sve kako treba. Ako kupis jedno od onih imanja koje se prodaje celo sa sve kucom za 3-4 hiljade evra, dobio si i vikendicu.

Edited by hazard
Link to comment
Kupis par ha obradive zemlje negde u unutrasnjosti gde se prodaje za bescenje.Ulozis malo vremena i truda da skapiras koje napredne (a jeftine) poljoprivredne metode treba primeniti da imas dobar prinos (i time si odma iznad vecine konkurencije, jer koliko znam to je sve u Srbiji na niskom nivou). Ili platis nekom agronomu cca. 500 evra da ti odradi projekat (ako kosta i toliko ta usluga).Nadjes lokalnog seljaka (ili dvojicu) koji ce da ti obradjuje zemlju. Dajes mu platu, mesecno, kapiram da bi te izaslo koliko zakup lokala i plata frizerke-pocetnice. Mehanizaciju kada je potrebna iznajmis od nekog drugog seljaka. Takodje mozes da napravis dil da pored plate, ovaj sto ti obradjuje moze da uzme za sebe 10% prinosa. Onda plasiras ostatak prinosa na neku pijacu. Potpuni sam laik za poljoprivredu al sam cuo od upucenog drugara svojevremeno da se na stvarima kao sto su kupus, zelena salata i tako do dobro zaradjuje.
Ovo uopste nije zajebancija. Imam ortaka koji je prodao garsonjeru u zemunu i kupio solidno imanje iznad soko banje. Poceo je sa proizvodnjom sira (dakle, dobar deo imanja ni ne koristi) pre jedno dve godine, pola drustva mu se smejalo (ne ja, posto sma uvek pozitivno nastrojen prema privatnom biznisu). Sad vec pravi novac od koga moze pristojno da zivi, a cini mi se da ce zaraditi i neke solidne pare. Edited by MancMellow
Link to comment
Naravno da ima, u manjoj ili većoj meri. Kod mene je stvar u tome što mi je posle ovoliko godina došlo do mozga da je ipak nekako bolje biti sam odgovoran za sve što te je snašlo u poslu.
pa sa tim mogu da se slozim, tim prije sto sam i sama samozaposlena, doduse neregistrovana, i ne bih se lako odlucila da radim za poslodavca. tj bih, za teorijskog, ali u praksi ne mogu da racunam na prihvatljivog. s druge strane, cesto pozelim da dijelim odgovornost i rizik. to je prije svega u momentima kad jurim posao, ili jurim naplatu. jurenje posla i natezanje sa klijentima nije zgodna stvar, ali je unaprijed poznat dio igre. medjutim, jurenje da se posao naplati uopste nije zgodno.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...