Jump to content
IGNORED

To, mačko!


Afterburner

Recommended Posts

5 hours ago, Filozof manijak said:

Razmišljao o tom rasiszmu ili tzv.slavic issue, i došao do zaključka da je to običan bullshit, tj.alibi za Novakove neuspehe - u fazonu, Novak bi do sad bio nesumnjivi GOAT da ga ne sprečava sistematski rasizam i mržnja zapadne publike.

Pa ne, taj stav o alibiju bi bio ispravan da je ovde većinski stav Novakovih navijača takav da je on gubio finala GS i neke važne mečeve u završnicama zbog "mržnje" publike. Dominantan narativ je da je Novak onemogućen da se bori za titulu na AO 22 i USO 20.

 

5 hours ago, Filozof manijak said:

Zato i kažem, pravi šampioni mentalno prevazilaze taj issue nevoljenja od strane javnosti, fokusiraju se na svoju igru i svoj napredak uprkosi preprekama.

Jeste to je baš tako, ako ti ne smeta suludo ponašanje publike, onda si šampion, ako ne - jbg. Jedno je pobediti u jednoj utkamici (ili takmičenju) kada su svi okrenuti protiv tebe i ponašanje izađe iz okvira sviđanja/ne sviđanja. Uzmimo primer Atinu '95 (tu je definitivno pokazan karaktrertm). Da se takvo ponašanje publike prema našem timu nastavilo u narednim godinama, na svakom takmičenju, u svakoj bitnoj utakmici, ceniš li da bi isti bio naš medal count do 2002?

 

6 hours ago, Filozof manijak said:

 Čuj, rasizam prema Novaku koji je osvojio 20 slemova i zaradio stotine miliona dolara do sada.

Jbg, ne može i ovo i ono gore. Nisi šampion ako ne prevazilaziš sve probleme, a onda ako si šampion, to je dokaz da problem ne postoji?

Link to comment

Uzgred, svim koleginicama i kolegama na temi, a pogotovo onima koji smatraju da ne treba navlačiti kratku suknju kada izlaziš u grad, toplo preporučujem ovaj tekst:

 

https://www.sportskeeda.com/tennis/if-daniil-medvedev-has-truly-stopped-dreaming-the-tennis-world-should-be-ashamed-of-itself

 

Quote

We live in a polarized world, where each set of like-minded people believes everyone who is different from them is either insane or immoral. Djokovic and Medvedev are certainly different from a large section of the tennis fraternity, or at least with what the tennis fraternity thinks is an acceptable personality for a player. And that makes them easy targets.

 

Link to comment

Susretao sam se s ovakvim stavovima dok sam se aktivno bavio sportom, i sam sam slično razmišljao, dok mi Ljuba Obradović nije otvorio oči i objasnio neke stvari.

Sve su to konkstrukti u našim glavama, problem je ako podlegnemo tom i prihvatimo ulogu žrtve kojoj su za neuspehe krivi drugi i konkstantna diskriminacija. TO se laički naziva luzerski mentalitet, pogotovo ako mu sami podlegnemo. Protiv toga se bori na dva načina; ili to prihvatimo kao motivaciju koja nas gura i hrani besom i prkosom iznutra (Novak type), ili potpuno zanemarimo to kao odrasli ljudi i gledamo sebe i svoje postupke, i šta sami možemo uraditi na sebi da ostvarimo dobre/vrhunske rezultate.

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, Indy said:

Teško je to meni (kao astručnjaku) konsolidovati sa apsolutnim obožavanjem australijskih društvenih medija (ne znam kakva je situacija među ljudima, družim se sa dva i po ljuda koje zabole za sport) koje pokazuju prema Jeleni Dokić (prvo kao prema žrtvi nenormalnog oca, a sad i kao teniskoj komentatorki.) Nepregledne količine oduševljenih tweetova tipa "najbolji komentator tenisa svih vremena" sam video, uz komplimente na pregršt... (U isto to vreme kad su NĐ proglasili da je lično izmislio kovid, otprilike ti isti nalozi.) (U prilogu, jedan od stotina ako ne i hiljada tweetova te vrste - pritom ja ne pratim bilo šta u vezi sporta, whatsoever - opet nisam mogao da ne vidim.)

 

 

 

 

 

 

Svuda ces naci jako mali procenat ljudi koji su otvoreni rasisti i voljni da to javno i deklarisu. Mnogo je veci procenat onih prilagodjenih novim tendencijama u drustvu koje se zvanicno obracunalo sa rasizmom, ti ce uvek govoriti prave stvari i ponasati se na pravi nacin sve dok nesto ne trigeruje nasledje rasistickih navika koje su pokupili kroz nekada dominantni kulturni model. To mozemo zvati, recimo latentni rasizam, stvari koje se tesko i dugo iskorenjuju iz svesti stanovnistva. Slicno je ovde kod nas kad ti neko dodje i napise "ja jesam nacionalista ali meni je to OK jer ne mrzim nikog samo volim svoju naciju". Tu frazu nikad u zivotu nisam cuo dok nacionalizam u Srbiji nije podivljao a ovi malo "pametniji" i umiveniji pokusali da nadju nacin da se distanciraju od primitivnog nacionalizma svojih glupljih saplemenika. Ta fraza je, naravno, logicki besmislena ali je dobar nacin za ljude koji primecuju te sklonosti kod sebe da ih upakuju u nesto sto nije nuzno lose i zlo.

 

Ne mislim da su ti ljudi o kojima govorim u tom kontekstu pravi, autenticni, old school rasisti koji otvoreno mrze pripadnike drugih rasa ili grupa ljudi sa razlicitim identitetom i voljni su da to dokazu konkretnim akcijama ali mislim da imaju rasisticke sklonosti koje isplivaju na povrsinu kad ih nesto trigeruje. Ima Bil Bur fenomenalan skec na tu temu kad opisuje svoja osecanja u situaciji u kojoj se nasao da kasno uvece ode kod svoje devojke crnkinje u predominantno crnacki kraj po prvi put u zivotu pa mora da luta okolo dok ne nadje tacnu adresu. On je tu devojku na kraju ozenio sto je pouzdani dokaz da nije rasista, bolje reci pouzdani dokaz da mu to nije vazan prioritet u zivotu, ali ta nelagoda i strah od odlaska u crnacki kraj nocu ima svoje korene, a oni su opet posledica drustvenog nasledja i signaliziraju mu da se od crnaca u toj situaciji moze ocekivati nesto lose sto mu stvara nelagodu i proizvodi strah. Takvi ljudi ce, kad crnac postane deo njihovog establismenta, kao sto je Dokicka postala deo australijskog, prvi da pozdrave taj transfer, ako ni zbog cega drugog onda da bi olaksali sopstvenu savest.

Link to comment
13 minutes ago, Filozof manijak said:

Ovo je taj bullshit o kojem pišem, znači nisu je napadali zbog stenjanja, nego nisu mogli nešto drugo da joj prišiju zato što je omražena Jugoslovenka.

 

 

Upravo tako. Da nije stenjala, nego da je npr. po sto puta na svakom meču izvlačila šorc iz dupeta, ili da je nedajbože konstantno đidala vreme za pripremu između poena (kao što kroz čitavu karijeru radi jedna teniska legenda i to bukvalno niko ne primećuje, čak ni kada njegov mladi protivnik u četvrtfinalu slema očajnički zavapi kod sudije da nešto preduzme), bila bi predmet združene međunarodne istrage po tom osnovu. Probaj da se setiš šta je sve o Novaku napisano pre desetak godina zbog toga što je u toj fazi karijere udarao lopticu o podlogu 20-ak puta pre servisa, ali uvek u granicama dozvoljenog vremena. O takvim trivijalnim glupostima se radi, koje se samo jednoj grupi igrača uzimaju i stavljaju u fokus, kako bi od njih ispali nepoželjni karakteri.

 

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, Profesionalac said:

Dominantan narativ je da je Novak onemogućen da se bori za titulu na AO 22 i USO 20.

Novak jeste onemućen da učestvuje na AO22, ali ne osd strane ATP-a, koji je i povukao da on učestvuje, nego od Vlade Australije. 

Za USO 20 ne bih da se nstavljam, smatram da je Novak to zajebao, a ne da je onemogućen, Razlikuju nam se interpetacije događaja.

 

5 minutes ago, Profesionalac said:

Jeste to je baš tako, ako ti ne smeta suludo ponašanje publike, onda si šampion, ako ne - jbg. Jedno je pobediti u jednoj utkamici (ili takmičenju) kada su svi okrenuti protiv tebe i ponašanje izađe iz okvira sviđanja/ne sviđanja. Uzmimo primer Atinu '95 (tu je definitivno pokazan karaktrertm). Da se takvo ponašanje publike prema našem timu nastavilo u narednim godinama, na svakom takmičenju, u svakoj bitnoj utakmici, ceniš li da bi isti bio naš medal count do 2002?

Ali jeste baš tako, ako dozvoliš da te publika poremeti i sjebe fokus, onda nisi šampion jbg. Loše ti je poređenje sa košarkom, jer Novak se ne susreće sa neprijateljskom publikom na svakom turniruz na kojem učestvuje, čak je ne AO do ove godina bio podržavan od strane publike. I finale US21. Ispada sad da se na svakom turniru Novak bori i protiv publike, što nije tačno.

 

9 minutes ago, Profesionalac said:

Jbg, ne može i ovo i ono gore. Nisi šampion ako ne prevazilaziš sve probleme, a onda ako si šampion, to je dokaz da problem ne postoji?

za mene NOvak i jeste šampion, svakako je imao teži put do vrha u odnosu na Rafu i Rodžera, to niko ne spori. Ali ubacivati u to rasizam i ATP koja sistematski podriva Novaka je ono - za neverovati.

I cela rasprava je krenula od finala AO22 gde je Medvedev izgubio već dobijeno, omogućio Rafi 21.slem i izazvao kod Novakovih fanova veliki butthurt. I to je sasvim ok i ljudski, onda je počela rasprava o publici i(ne)sistemskoj ksenofobiji, kao posledica patnje. Da je Medvedevdobio finale, svi bi bili veseli, i niko se ne štrecao oko loše pubilke.

  • +1 2
Link to comment

tapkanje loptice i vikanje za vreme poena su sastavni deo igre, nije to baš sasvim trivijalno
 
trivijalne su gluposti koje se stavljaju u fokus Nadalu, izvlačenje gaća iz dupeta, ređanje flašica i preskakanje linija, pa niko to nije poredio sa silovanjem i sa napadom nožem, niti se žalio na hispanofobiju, niti su  ga talasi hejta i ismevanja na mrežama oterali u piramide i u ostrog

  • +1 3
Link to comment
6 minutes ago, Redoran said:

 

Upravo tako. Da nije stenjala, nego da je npr. po sto puta na svakom meču izvlačila šorc iz dupeta, ili da je nedajbože konstantno đidala vreme za pripremu između poena (kao što kroz čitavu karijeru radi jedna teniska legenda i to bukvalno niko ne primećuje, čak ni kada njegov mladi protivnik u četvrtfinalu slema očajnički zavapi kod sudije da nešto preduzme), bila bi predmet združene međunarodne istrage po tom osnovu. Probaj da se setiš šta je sve o Novaku napisano pre desetak godina zbog toga što je u toj fazi karijere udarao lopticu o podlogu 20-ak puta pre servisa, ali uvek u granicama dozvoljenog vremena. O takvim trivijalnim glupostima se radi, koje se samo jednoj grupi igrača uzimaju i stavljaju u fokus, kako bi od njih ispali nepoželjni karakteri.

 

 

To i jeste  to što si rekao - trivijalne gluposti. Teniseri se konstantno žale na sve i svašta, žale se i na Rafino odugovlačenje između poena, ocd-ovsko ponavljanje rituala i izvlačenja gaća iz dupeta, postavljanje flašica, Nešto se ne sećam da je Novak imao neke konsekvence što je toliko puta tapkao lopticu na servisu, gubio poene zbog toga  ili slično.

TO što pišu mediji i raznorazni Rotenbergeri, Novaka ne treba da interesuje, a ni nas - njegove navijače. 

 

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Redoran said:

 

Upravo tako. Da nije stenjala, nego da je npr. po sto puta na svakom meču izvlačila šorc iz dupeta, ili da je nedajbože konstantno đidala vreme za pripremu između poena (kao što kroz čitavu karijeru radi jedna teniska legenda i to bukvalno niko ne primećuje, čak ni kada njegov mladi protivnik u četvrtfinalu slema očajnički zavapi kod sudije da nešto preduzme), bila bi predmet združene međunarodne istrage po tom osnovu. Probaj da se setiš šta je sve o Novaku napisano pre desetak godina zbog toga što je u toj fazi karijere udarao lopticu o podlogu 20-ak puta pre servisa, ali uvek u granicama dozvoljenog vremena. O takvim trivijalnim glupostima se radi, koje se samo jednoj grupi igrača uzimaju i stavljaju u fokus, kako bi od njih ispali nepoželjni karakteri.

 

 

Da, ovo je dobar primer. Pisalo se mnogo i o jednom (izvlacenju gaca iz dupeta) i o drugom (tapkanju loptice) ali na koji nacin i sa kolikom razlikom u prosipanju zuci pravi veliku razliku. Uostalom, uopste raspravljati o tome i objasnjavati da li je Novak bio uskracen za podrsku u odnosu na igrace iz njegove kategorije i zasto jeste je gubljenje vremena, o tome se vec godinama pise u ozbiljnim teniskim i uopste sportskim medijima i nije nikakva izmisljotina ili cinjenica koja se moze osporavati. Sto je najgore, o tome se ovde vode sporovi ne zato sto je meritum same stvari sporan vec zato sto jos uvek iz nekog razloga postoje idioti koji ce svaku situaciju da protumace kao "mora da je tu Srbin nesto zasrao, ne bi to uljudni i korektni zapad da nije Srbin zasluzio". Vec 20 godina po forumima citam ta sranja i pitam se kakvo li je samo mentalno zdravlje i inteligencija ljudi koji za 20 godina nisu mogli da smisle bar jos jedan argument za njihove stavove nego im cela percpecija stvarnosti lezi u tom jednom.

Link to comment
21 minutes ago, Filozof manijak said:

Susretao sam se s ovakvim stavovima dok sam se aktivno bavio sportom, i sam sam slično razmišljao, dok mi Ljuba Obradović nije otvorio oči i objasnio neke stvari.

Sve su to konkstrukti u našim glavama, problem je ako podlegnemo tom i prihvatimo ulogu žrtve kojoj su za neuspehe krivi drugi i konkstantna diskriminacija. TO se laički naziva luzerski mentalitet, pogotovo ako mu sami podlegnemo. Protiv toga se bori na dva načina; ili to prihvatimo kao motivaciju koja nas gura i hrani besom i prkosom iznutra (Novak type), ili potpuno zanemarimo to kao odrasli ljudi i gledamo sebe i svoje postupke, i šta sami možemo uraditi na sebi da ostvarimo dobre/vrhunske rezultate.

 

Slažem se 100%. Ovo je najbolji način borbe protiv svakog vida diskriminacije, one koja postoji i one koju samo percepiraš kao diskriminaciju. Sve drugo vodi u jarost ili to luzerstvo kako ga nazivaš.

  • +1 2
Link to comment

Причамо о принципу. Када су црнцима забрањивали да играју бејзбол и амерички фудбал, јел требало у себи да стисну зубе и још јаче тренирају?

  • +1 3
  • -1 1
Link to comment
1 minute ago, Mos said:

 

Slažem se 100%. Ovo je najbolji način borbe protiv svakog vida diskriminacije, one koja postoji i one koju samo percepiraš kao diskriminaciju. Sve drugo vodi u jarost ili to luzerstvo kako ga nazivaš.

 

Jeste najbolji nacin samo je problem kod filozofa manijaka to sto on negira da uopste postoji ono protiv cega treba da se boris osim kao konstrukt u glavi onoga ko protiv toga treba da se bori. A to prosto nije tacno, diskriminacija Djokovica u zapadnoj javnosti je realna, lako dokaziva i o njoj godinama pisu teniski komentatori i sa tog istog zapada. Ono sto se razlikuje medju njima su razlicite interpretacije zasto se to desava ali niko ne spori da je cinjenica. Postoje brojni tekstovi koji se iskljucivo time bave.

Link to comment
38 minutes ago, Tsai said:

Ne zaboravite na to i da domaci mediji (svi), neki manje i suptilnije a neki vise i debilnije formiraju taj narativ da svi samo zele da mu napakoste. Godine samo i preletanja preko takvih smećoida mogu da nekome okinu sumnju

 

I opet ovaj suplji "argument" da nije tako nego neko cita tabloide pa je posumnjao. Ko od nas ovde cita tabloide pa mu se upalila lampica? Redoran? Ja? Za Redorana ne znam, moze covek sam da se izjasni, ja nisam procitao tekst o Djokovicu u srpskim medijima otprilike nikad. Ne citam ni sta o njemu pisu Ozmo i Viskovic, kamoli tabloidi. 

Link to comment
  • Redoran locked this topic
  • Redoran unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...