Jump to content
IGNORED

Yugo - misljenja, uspomene ...


jms_uk

Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Grunf

    8

  • hazard

    8

  • SDSG

    8

  • namenski

    7

Moj prvi auto bese Zastava 750 (ako se Fica moze nazvati automobilom, jel'...), za Ficu sam bio sentimentalno vezan, na njemu sam naucio da vozim, pa sam onda prvo njega kupio, pa tek onda polagao vozacki ispit, I tako… U mojoj tadasnjoj firmi sam vozio Jugica, pa sam odlucio da prodam Ficu I da kupim bolji auto (Juga).  Zajeb se sastojao u tome sto sam Ficu prodao bas kada je krenula najveca inflacija 90-ih godina, I rat I sva ona sranja. Neki novac na koji sam racunao nije dosao u moje ruke, pa se tako desilo da sam nekoliko godina finansijski tavorio, I naravno, potrosio novac od Fice… Ali, od ideje kupovine Juga nisam odustajao. 

Konacno, kada sam uspeo da ustedim 1500 evra za Juga, koliko sam ranije bio odredio, ispostavilo se da za te pare ne moze da se kupi nista solidno, vec samo neki krsevi trule limarije I masnih motora. Tu sam se totalno deprimirao I poceo da razmisljam o alternativama. I jednog dana, sasvim slucajno, na Zelenom Vencu, u ulici Kraljevica Marka, vidim Skodu 120LS na prodaju, penzionerski auto, sa motorom pozadi, ali super ocuvan I uglancam. Nazovem, covek kaze 1100 evra, mozel' jeftinije? Moze, 1000 evra, 'ajd' da provozamo, 'ajd'...

I tako, tu Skodu sam vozio godinama, bez ikakvih problema, osim kuckanja po alnaseru, ali I tu je postojala posebna pogodnost, jer je pomenuti deo bio ispod zadnjeg sedista, pa je bilo moguce jednom rukom okretati kontakt kljuc, a drugom rukom kuckati po alnaseru, nije trebalo moliti komsiluk I slucajne prolaznike za uslugu kuckanja. Posle nekoliko godina, kada sam krenuo u inostranstvo, ostavio sam Skodu suraku, koji ga je vozio jos nekoliko godina, I na kraju ga odvezao na otpad jer je postalo neisplativo ulagati u prednji trap, kocnice I sve ostalo sto je bilo dozrelo za popravku. 

Eto, nije mi se dalo da ikada vozim Juga (osim sluzbeni), ali ne mislim da sam ista propustio. Ne bih da mi zamere ljubitelji ovog automobila, ali stvarno je opravdano prilicno visoko na listi najgorih automobila ikada napravljenih. 

Link to comment
3 hours ago, April said:

 

Imali su za to jedan praktičan razlog: u vreme inflacija socijalistički bogovi ekonomije su administrativno zabranjivali poskupljenja. Onda oni od Skale naprave Koral i vrate realnu cenu.

 

Moj Jugo je bio slatka ptica mladosti, nikad me nije ostavio na putu(za razliku od potonjih), jedino mi nije jasno kako sam vozio auto bez klime, još sam ga ja neiskusno ofarbao u crno. Ta fora sa kartonima zimi jeste funkcionisala donekle, ali sam se realno nasmrzavao u njemu.

  

No, Jugo manje-više.

SFRJ je bila država u kojoj su se sklapali Reno i Citroen u Sloveniji, Golfovi u Vogošći, Opel u Kikindi...pošto to nije valjalo, sad motajte kablove, majmuni 

 

 

Aaa, nisam znao. Pa reci :D ali mislim da je bilo i drugih razloga, jer su to radili i 90tih nakon sto je prosla hiperinflacija. Verovatno da se pokaze da se nesto radi.

 

Ne znam koji je bio novi proizvodnje u Sloveniji i Bosni, ali koliko shvatam to u Kikindi nije bilo mnogo iznad nivoa motanja kablova. Tamo su se proizvodili samo neki plasticni ili metalni delovi (to je valjda i bila fabrika plasticnih ili metalnih odlivaka), sve ostalo je stizalo u delovima iz Nemacke (ili odakle vec). Negde se moze procitati da su automobili nekada stizali i vec skoro gotovo skopljeni. Negde opet pise da je IDA izvozila metalne odlivke a za to dobijala gotove automobile koje je prodavala kao ,,svoje". Bilo kako bilo, takvi aranzmani sa sklapanjem (knock-down kit) imaju smisla samo kada imas zatvoreno trziste (kao sto je SFRJ bila) i kada je to nacin da zaobidjes carinu. I skoro po pravilu to su vozila samo za interno trziste, ne mogu se izvoziti. Za razliku od motanih kablova, danas.

 

I da nije bilo sranja 90tih, taj aranzman Opela tj. GMa i IDA bi prestao. Ili bi GM preuzeo skroz fabriku i u njoj proizvodio delove (mozda, ukoliko bi zakljucio da je (post)jugoslovensko trziste perspektivno, a da prodja na evropsko trziste bez carina moze da se dogodi brzo, i otvorio pravi proizvodni pogon za automobile) ili bi zakljucio da je, sa liberalizovanim uvozom (koji bi u Srbiju/Jugoslaviju svakako stigao 90tih) taj aranzman besmislen i da treba da se prekine. Inace zar nije sada tamo u Kikindi neki francuski proizvodjac auto-delova?

 

 

Link to comment

Livnica železa i tempera Kikinda- LŽTK bila je velika fabrika, do 6000 zaposlenih, prodavala odlivke tj. blokove motora Opelu i drugima, dosta je išlo i u SSSR. Na bazi toga su napravili zajedničku firmu sa GM, IDA, gde su za svoje odlivke dobijali automobile kojima su dodavali eventualno akumulator i točkove sa gumama. Nikakvog tu sklapanja nije bilo. Vozio sam osamdesetih njihovog kadeta suzu, svakako mnogo bolji auto od bilo čega što je napravila Zastava. Morale su da se za nabavku potegnu debele veze. U pravu si, to je bio način da se zaobiđe zaštićeno i zatvoreno tržište ali to su manje više radili u svim republikama i sa gotovo svim finalnim industrijskim proizvodima široke potrošnje,(bela tehnika itd.) 

Link to comment

:blink::huh::ohmy::unsure::unsure::wacko:..........

 

Ne sećam se da je početkom osamdesetih bilo kinder jaja, mada sećanja mogu da budu varljiva. Sećam se doduše bonova za osnovne namirnice, nestačice pelena i mleka za bebe i restrikcija struje po 12 sati. Memory is a Bitch. :cry:

Link to comment
On 13.6.2019. at 13:11, hazard said:

Negde opet pise da je IDA izvozila metalne odlivke a za to dobijala gotove automobile koje je prodavala kao ,,svoje". Bilo kako bilo, takvi aranzmani sa sklapanjem (knock-down kit) imaju smisla samo kada imas zatvoreno trziste (kao sto je SFRJ bila) i kada je to nacin da zaobidjes carinu.

 

"Amortizeri Priština" su imali sličan dil sa Pežoom, pa su 305ice :heart: otprilike bez točkova i akumulatora stizale i "sklapale" se u Prištini.

Link to comment

@Mimix: Mislim da je bukvalno sve što se sklapalo u YU bilo bolje od fokin Zastave, a rođen sam i odrastao u Stojadinu. Pa i ostali istočnoevropske legende - tvoja Škoda je super bila. Moj drug je čak i čuvenu 1000MB vozio hassle-free nekih 6-7 godina, do prodaje. Wartburg cvaja je bio neuništiv, jedino s Trabantom i "onom" Dačijom nemam iskustva.

Link to comment

Vrhunac prepotentnosti sam cuo u nekom intervjuu 90-ih godina, sada se vise ne secam detalja, ali bio je razgovor sa tadasnjim direktorom Crvene Zastave Kragujevac. Pitanje bese zasto sve evropske fabrike automobila izbacuju na trziste nove modele svakih nekoliko godina, a "Zastava" proizvodi jedan te isti model vec 15 godina (recimo)…. Odgovor bese u stilu srpskog zatucanog i nesvesnog, iskompleksiranog idiota - zato sto smo sa tim modelom dostigli savrsenstvo dizajna, nema potrebe da se bilo sta unapredjuje i da se izbacuju novi modeli...

 

Link to comment
On 15.6.2019. at 11:43, Mimix said:

Vrhunac prepotentnosti sam cuo u nekom intervjuu 90-ih godina, sada se vise ne secam detalja, ali bio je razgovor sa tadasnjim direktorom Crvene Zastave Kragujevac. Pitanje bese zasto sve evropske fabrike automobila izbacuju na trziste nove modele svakih nekoliko godina, a "Zastava" proizvodi jedan te isti model vec 15 godina (recimo)…. Odgovor bese u stilu srpskog zatucanog i nesvesnog, iskompleksiranog idiota - zato sto smo sa tim modelom dostigli savrsenstvo dizajna, nema potrebe da se bilo sta unapredjuje i da se izbacuju novi modeli...

 

mislim da je to urbana legenda, u ravni onoga 'kakva meni plata, takva tebi vrata. cuo sam istu pricu i za ladu i za nekakve indijske fabrike.

Link to comment
On Thursday, June 13, 2019 at 16:39, Luther said:

:blink::huh::ohmy::unsure::unsure::wacko:..........

 

Ne sećam se da je početkom osamdesetih bilo kinder jaja, mada sećanja mogu da budu varljiva. Sećam se doduše bonova za osnovne namirnice, nestačice pelena i mleka za bebe i restrikcija struje po 12 sati. Memory is a Bitch. :cry:

Jao, jeste, secam se pisama iz domovine sa opisima buke kamiona koju sabajle, dok se prvi zraci krvavog sunca dizu tamo negde iznad Avale, idu ulicama i sakupljaju umrle od gladi te noci.

Svaki drugi mrtvac je imao na potiljku ranu od metka: UDBA je koristila situaciju da dokrajci zaostale srpske domacine, a laze svako ko danas tvrdi da su ondasnje crne plasticne kese na ulicama Beograda sadrzavale smece: bile su u stvari pune leseva i ostataka ljudskih tela.

U gluvo doba, posle ponoxi, najhrabriji su izlazili i rizikujuci zivot davali se u potragu za pelenama i osnovnim zivotnim namirnicama.

Ko je izdrzao tadasnju herojsku epopeju Beograda, prosao je kroz 90-te k'o od sale...

Link to comment
  • 2 weeks later...

Yugo nikad nisam voleo i uvek mi je Stojadin bio bliži. Mada za oba važi da nisu bili baš prijatni za vožnju, naročito na dužim relacijama. Posle takvih vožnji je bol u nogama i leđima bio redovna prateća pojava. Ali šta da se radi, za bolje se nije imalo. 

Edited by nesha taxista
Link to comment
  • 2 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...