Jump to content
IGNORED

Slobodan Milošević


kim_philby

Recommended Posts

ma ima pravo vaso, i oni novinari su bili nekako liberalno ubijeni. skroz drugi stajl.
ok, mozda i ja lupam svasta, pretpostavljam da licno iskustvo ume da zaslepi coveka pa cu prepustiti mikrofon onima koji u to vreme nisu radili u opozicionim redakcijama dry.gifto jest necu da prepustim mikrofon, sta je meni.Ajd ovako: u diktaturi postoji kontrola medija. za vreme Milosevica postojala je, i to u jednom relativno kratkom periodu, pasivna kontrola, putem onog Vucicevog zakona. Mediji su se takmicili ko ce vise gadjati govnima Milosevica i njegove ljude. Ne kazem da je to liberalizam. To je jednostavno bezakonje, u kome Miloseviceva klika cuva ono sto je njima bitno a ostalo je na izvol'te, ukljucujuci i medijski prostor. Nije se moglo pisati o Arkanu, Kertesu, o Trefu, Marku, Cepteru. Sve ostalo - OK. Sada je svaki, ali svaki tekst u svakoj novinskoj kuci (ne racunam one bez ikakvog uticaja, njih pustaju da se malo igraju) podlozan reviziji u smislu da li se mozda kosi sa interesima Djilasa i Miskovica. Pri svemu tome, sada ipak postoji mnogo vise elementarnih sloboda nego za vreme Milosevica. Imas slobodu da te gazda ne moze otpustiti i prebiti tek tako, i da nemas bas nikome da se zalis. Imas slobodu da putujes unaokolo sa jednim od najboljih pasosa na svetu, malo li je. Imas slobodu da nije dozvoljen rad zelenaskim agencijama. Imas slobodu da mozes da prijavis policajca koji se ogresio o tvoja prava a da ti njegove kolege ne slome kicmu. Bolje je, jebi ga. Medjutim, stepen kontrole pojedinca - onoga sto slusa, govori, radi - danas je veci. To su paradoksi savremenog zivljenja koji se ne mogu razresiti na panju. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
kompleksna licnost.no, ozbiljno sada. milosevic nikada nije bio diktator. mislim za biti zlocinac nije potrebno i biti diktator. bombardovanje kambodze je naredio predcednik koji je izbore dobio lendslajdom.
U svojim poslednjim danima jeste bio. Ne znam kako da se okarakterise npr. zakon o informisanju ako ne diktatorski.Kako da ti kazem kime, ovo sa Milosevicem si potpuno omasio. Aj sto mislim da si sa svojim levicarenjem generalno potpuno promasio i da ti nema spasa :D, ali ovo za Milosevica ti je cista halucinacija.Nije taj bio liberal, niti nacionalista (neki preterani), niti socijalista (neki preterani), on je bio jednostavno gladan vlasti, i spreman da je cuva svoju vladarsku fotelju po svaku cenu.Pored toga, imponovalo mu je da ima podrsku dobrog dela naroda (sto jeste i imao, koja je doduse velikim dalom fabrikovana njegovom propagandom) i takodje mu je bilo vrlo bitno da sve izgleda kao da je legalno i po zakonu i sve izgleda kao da on ima legitimitet.Kazes uveo visepartijski sistem? Uveo ga je u trenutku kada je narod to trazio i kada je bio veliki pritisak u (eks-)komunistickom svetu da se tako postupi, pa opet, uveo ga je kada ga je uveo jer u tome video sansu da legitimizuje svoju vlast (dobijenu unutarpartijskim pucem protiv Stambolica) i sebe, sto u domacoj srpskoj(srbijanskoj) javnosti, sto u siroj jugoslovenskoj javnosti tj. prema ostalim republikama, sto u svetu. Uveo ga je sa pozicije moci, vec na vlasti, sa izbornim zakonom takvim da na prvim izborima osigura pobedu i sa celokupnom drzavnom medijskom masinerijom iza njega. Nijedni, ali nijedni izbori pod Milosevicem nisu bili fer - nijedni - pocevsi od kontrole medija, preko sikaniranja opozicije i miniranja iste na raznorazne nacine, pa do krojenja izbornih jedinica da bi se favorizovala prezastupljenost krajeva zemlje gde je imao veliku podrsku. E i da, covek je direktno krao izbore i to svake na kojim je ucestvovala opozicija, jos od '92./'93. (kad bese ono s Panicem?). Odrzavao se na vlasti putem izborne kradje. Liberal? Pored toga, rezim je stvarao "opozicione" stranke (najpoznatiji primer 1 SRS) kontrolisane od strane DBa koje su glumile opoziciju da bi posle pravile koalicije sa SPS. kime, to se ne zove liberalizam i visepartijski sistem, to se zove obicno sminkanje autoritarne vlasti. Slicne primere imamo sirom sveta kol'ko oces. Samo sto Milosevic nije voleo da to bude ocigledno i hteo da se odrzi privid legalnosti, pa je uvek krao taman onoliko glasova za nekakvu tesnu ili ne previse ubedljivu pobedu (do 55tak odsto), umesto da je "dobijao" svake izbore sa 75-99% glasova kao drugovi Sadam, Lukasenko, Mubarak, i slicni. I da, u sta se na kraju pretvorio visepartijski liberalizam Slobodana Milosevica? U atentat na Vuka Draskovica, pokusaja dva (Budva i Ibarska) sa pretnjom za treci ukoliko SPO udje u DOS. Liberal, kazes? Splet istorijskih okolnosti, kazes?Kazes, oslobodio medije? Oslobodio ih je u onom trenutku kada je procenio da ce mu dati vetar u ledja (bio upravu), posle je zestoko "zaveo red" prvo u drzavnim medijima (RTS, Politika, itd.) pa onda i u privatnim. Opozicione medije tolerisao je da bi mogao da pokaze svoju navodnu tolerantnost sve dok je cenio da mu ne predstavljaju pretnju. Kada su mu zesce pripretili, doslo je upadanja u Studio B, zatvaranja B92, zakona o informisanju, napada na Blic, a na kraju se zavrsilo ubistvom Curuvije. To sto je omogucio svakom sundu da slobodno seta po TVu i novinama (Pink i ekipa) je bilo radi zamajavanja naroda dok on vlada. Zasto mislis da je Pink uveo informativni program tek posle 5.X.2000.?Za privatizaciju necu da komentarisem. Covek je direktno omogucio tajkunizaciju privrede.U prevodu: kime, seres mnogo, jebiga. Edited by hazard
Link to comment

ja mislim da zbuna dolazi otud sto ljudi veruju da neko brani slobu kada kaze da ovaj nije diktator. meni ta cinjenica ne umanjuje njegove zlocine. naprotiv to od njega cini jednu novu i mozda goru vrstu pretnje.

Link to comment
edit: naravno i ja se pomalo zavitlavam ako je to bilo pitanje ali sve su ovo teme za razmisljanje. narocito za one kojima je sve u zivotu jednostavno.
A, значи као мој антибајфордизам. :ph34r:
Diktator ne ide da se igra sa unukom Markom posle jednog dana demonstracija.
Једног дана? :isuse:
Za vreme te diktature covek je mogao odlicno ziveti radeci u opozicionim glasilima.
И летео из државних зуцне ли само против Милошевића.
Ljudi bre, diktatura je kad ne smes pred rodjenim detetom da lajes o tiraninu, da te ne ocinkari uciteljici a ova de-beu. Mi smo Milosevica zvali debelom svinjom i rutinski pozivali na njegovu smrt. Jos uvek imam negde album grupe "Enjoy Sarma" pod imenom "Cobi's Death".
Има разних диктатора. Мени, као лаику, крађа избора и/или одбијање да се преда власт изгубљена на изборима је једна од дефиниција диктатуре.
Sloba nije bio diktator, on je bio enabler. Prepustio je drustvo stihiji. Diktator je los otac koji zabranjuje sve. Slobo je bio losa majka koja dozvoljava sve.
Милошевић је владао је земљом 7 година након њеног економског слома 1993. године и након неколико изгубљених ратова и након издаје људи у Крајини, у Републици Српској и на Косову. Ако бираш да то зове "инејблер", у реду. Мени ближи термин је диктатор. И једино је у чувању те своје диктаторске власти био успешан.
Link to comment

@praslinKako da kazem, i urednik NIN-a je odleteo nakon sto se usudio da napise koju o Vuku Jeremicu. Drzavni i sikofantski mediji imaju da pisu lepo o vlasti inace - nevolja. To je konstanta nase politike.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
U svojim poslednjim danima jeste bio. Ne znam kako da se okarakterise npr. zakon o informisanju ako ne diktatorski.Kako da ti kazem kime, ovo sa Milosevicem si potpuno omasio. Aj sto mislim da si sa svojim levicarenjem generalno potpuno promasio i da ti nema spasa :D, ali ovo za Milosevica ti je cista halucinacija.Nije taj bio liberal, niti nacionalista (neki preterani), niti socijalista (neki preterani), on je bio jednostavno gladan vlasti, i spreman da je cuva svoju vladarsku fotelju po svaku cenu.Pored toga, imponovalo mu je da ima podrsku dobrog dela naroda (sto jeste i imao, koja je doduse velikim dalom fabrikovana njegovom propagandom) i takodje mu je bilo vrlo bitno da sve izgleda kao da je legalno i po zakonu i sve izgleda kao da on ima legitimitet.Kazes uveo visepartijski sistem? Uveo ga je u trenutku kada je narod to trazio i kada je bio veliki pritisak u (eks-)komunistickom svetu da se tako postupi, pa opet, uveo ga je kada ga je uveo jer u tome video sansu da legitimizuje svoju vlast (dobijenu unutarpartijskim pucem protiv Stambolica) i sebe, sto u domacoj srpskoj(srbijanskoj) javnosti, sto u siroj jugoslovenskoj javnosti tj. prema ostalim republikama, sto u svetu. Uveo ga je sa pozicije moci, vec na vlasti, sa izbornim zakonom takvim da na prvim izborima osigura pobedu i sa celokupnom drzavnom medijskom masinerijom iza njega. Nijedni, ali nijedni izbori pod Milosevicem nisu bili fer - nijedni - pocevsi od kontrole medija, preko sikaniranja opozicije i miniranja iste na raznorazne nacine, pa do krojenja izbornih jedinica da bi se favorizovala prezastupljenost krajeva zemlje gde je imao veliku podrsku. E i da, covek je direktno krao izbore i to svake na kojim je ucestvovala opozicija, jos od '92./'93. (kad bese ono s Panicem?). Odrzavao se na vlasti putem izborne kradje. Liberal? Pored toga, rezim je stvarao "opozicione" stranke (najpoznatiji primer 1 SRS) kontrolisane od strane DBa koje su glumile opoziciju da bi posle pravile koalicije sa SPS. kime, to se ne zove liberalizam i visepartijski sistem, to se zove obicno sminkanje autoritarne vlasti. Slicne primere imamo sirom sveta kol'ko oces. Samo sto Milosevic nije voleo da to bude ocigledno i hteo da se odrzi privid legalnosti, pa je uvek krao taman onoliko glasova za nekakvu tesnu ili ne previse ubedljivu pobedu (do 55tak odsto), umesto da je "dobijao" svake izbore sa 75-99% glasova kao drugovi Sadam, Lukasenko, Mubarak, i slicni. I da, u sta se na kraju pretvorio visepartijski liberalizam Slobodana Milosevica? U atentat na Vuka Draskovica, pokusaja dva (Budva i Ibarska) sa pretnjom za treci ukoliko SPO udje u DOS. Liberal, kazes? Splet istorijskih okolnosti, kazes?Kazes, oslobodio medije? Oslobodio ih je u onom trenutku kada je procenio da ce mu dati vetar u ledja (bio upravu), posle je zestoko "zaveo red" prvo u drzavnim medijima (RTS, Politika, itd.) pa onda i u privatnim. Opozicione medije tolerisao je da bi mogao da pokaze svoju navodnu tolerantnost sve dok je cenio da mu ne predstavljaju pretnju. Kada su mu zesce pripretili, doslo je upadanja u Studio B, zatvaranja B92, zakona o informisanju, napada na Blic, a na kraju se zavrsilo ubistvom Curuvije. To sto je omogucio svakom sundu da slobodno seta po TVu i novinama (Pink i ekipa) je bilo radi zamajavanja naroda dok on vlada. Zasto mislis da je Pink uveo informativni program tek posle 5.X.2000.?Za privatizaciju necu da komentarisem. Covek je direktno omogucio tajkunizaciju privrede. U prevodu: kime, seres mnogo, jebiga.
sta je inace parlamentarizam nego potreba da sve izgleda legalno i da sve izgleda kao da ima legitimitet?sto se zakona o informisanju tice on je u to vreme bio liberalniji nego austrijski. ja ne branim milosevica vec samo pokusavam da vam, izvan pokusaja njegove licne subjektvizacije, predstavim da je u pitanju uzasno korumpirani parlamentarni rezim a ne diktatura. nista od ovoga sto si naveo nije neka privilegija diktatura vec se pojavljivalo i vise puta u istoriji paralmentarizma. politicka ubistva i saradnja sa organizovanim kriminalom? ne moras ici do belorusije mozes samo preci jadran i prosetati se jugom italije. tajkunizacija privrede? ditto. i na kraju pitanje kako se desilo da je na kraju zaista izgubio izbore?milosevicev rezim je sustinski sistem koji je vladao korumpirajuci druge. time je veca opasnost od njegovog revajvala. da je klasicna anahrona diktatura sve bi bilo lakse.
Link to comment
Diktator ne ide da se igra sa unukom Markom posle jednog dana demonstracija.Za vreme te diktature covek je mogao odlicno ziveti radeci u opozicionim glasilima. Ljudi bre, diktatura je kad ne smes pred rodjenim detetom da lajes o tiraninu, da te ne ocinkari uciteljici a ova de-beu. Mi smo Milosevica zvali debelom svinjom i rutinski pozivali na njegovu smrt. Jos uvek imam negde album grupe "Enjoy Sarma" pod imenom "Cobi's Death".Sloba nije bio diktator, on je bio enabler. Prepustio je drustvo stihiji. Diktator je los otac koji zabranjuje sve. Slobo je bio losa majka koja dozvoljava sve.
Sad i ti seres. Vidi primere gore.Ponovicu: Milosevic je voleo da sve izgleda fino&legalno, po zakonu, ustavom zagarantovane slobode, i tako to.Covek je dopustao narodu, medijama, opoziciji onoliko slobode za koliko je procenjivao da ne ugrozavaju njegov ostanak na vlasti. Drugim recima, bolelo je njega dupe sto ga ti zoves svinjom i zelis mu smrt, dokle god je on imao svoje lojalne mase (makar i ne bili vecina u drzavi, bili su velika grupa) i dok to tvoje nije ugrozavalo njegov ostanak na vlasti. On je bio dovoljno pametan da pusti grupi koja mu ne preti direktno da se izduvava. Da nije bilo tako, pao bi s vlasti ranije. Onog trenutka kada je tvoje pozivanje na njegovu smrt postalo problem, tj. kada se na ulicama skupilo jos desetine hiljade takvih kao sto si ti, on je slao policiju da te (ih) bije. 5. oktobra je naredio da se puca na narod, ali ga srecom nisu poslusali. Kada su mediji postali problem, zatvarao ih je. Kada se dovoljno uplasio opozicije, naredjivao je ubistva.Ne razumem zasto mislis da biti diktator podrazumeva totalnu tiraniju nad stanovnistvom. Diktator je onaj koji ne pusta vlast, i ne preza ni od cega da vlast odrzi. Da li dozvoljava da tu i tamo neko prdi protiv njega je sekundarno. I nije on otisao (samo) zbog jednog dana demonstracija, inace bi otisao davno pre toga. Otisao jer mu je represivni aparat koji je hteo da iskoristi da ugusi te demonstracije otkazao poslusnost.
Link to comment

Posle svega, mislim da je Sloba bio marksisticki libertarijanac. Kao marksista, vredno je i nadasve uspesno radio na odumiranju veceg broja drzava. Kao libertarijanac, istakao se u prepustanju individua potpuno neregulisanom slobodnom padu u kome samo najjaci i najbrzi na orozu ostaju na vrhu. Potpuno je deregulisao bankarstvo, pa smo imali Dafinu i Jezdu. Nije se ni najmanje mesao u kulturu, sto je rezultovalo procvatom folk-popa.I takvog coveka posle zovu diktatorom.dry.gif

Link to comment
Posle svega, mislim da je Sloba bio marksisticki libertarijanac. Kao marksista, vredno je i nadasve uspesno radio na odumiranju veceg broja drzava. Kao libertarijanac, istakao se u prepustanju individua potpuno neregulisanom slobodnom padu u kome samo najjaci i najbrzi na orozu ostaju na vrhu. Potpuno je deregulisao bankarstvo, pa smo imali Dafinu i Jezdu. Nije se ni najmanje mesao u kulturu, sto je rezultovalo procvatom folk-popa.I takvog coveka posle zovu diktatorom.dry.gif
ko sto rekoh, semantika je u pitanju. naravno da je u pitanju duboko autoritaran sistem. ja bih voleo da postoji neko drugo ime za njega osim diktatura, posto su mehanizmi vladavine drugaciji. tako bi se lakse prepoznale opasnosti od takvog vladanja.mene cudi samo to sto tema o Milosevicu izaziva manje strasti nego tema o nebitnom Jovu Kapicicu.
Link to comment
Sad i ti seres. Vidi primere gore.Ponovicu: Milosevic je voleo da sve izgleda fino&legalno, po zakonu, ustavom zagarantovane slobode, i tako to.
pa o tome ti i ja pricam. kosuljica tog sistema je liberalna parlamentarna demokratija. gladac i jadac. pri tome pazi postoje americki istoricari (i to ne fringe grupe) koji tvrde da su izbori 1960te na kojima je nikson izgubio od kenedija pokradeni. navodno su mafijaski pajtasi kenedijevog caleta sredili izbore u ilinoisu i teksasu. istina? who cares. dok je izbornog proces bit ce i kradja na izborima. tako je jos od pocetaka demokratije i to mu dodje almost kao deo sistema. znaci cinjenica da je milosevic konstantno racunao na neizlazak albanskih biraca na kosovu kao zamajac svoje izborne prednosti je nebitna za njegovu karakterizaciju kao diktatora. opet cu ponoviti da je na kraju milosevic priznao ogroman izborni poraz i pokusavao da se nateze za tih jedan ili dva procenta koji su mu trebali za drugi krug.ali nacelno sto bi praslin rekao svi se mozemo sloziti da je ustva koja je dobila sta joj je sledovalo.
Link to comment
Posle svega, mislim da je Sloba bio marksisticki libertarijanac. Kao marksista, vredno je i nadasve uspesno radio na odumiranju veceg broja drzava. Kao libertarijanac, istakao se u prepustanju individua potpuno neregulisanom slobodnom padu u kome samo najjaci i najbrzi na orozu ostaju na vrhu. Potpuno je deregulisao bankarstvo, pa smo imali Dafinu i Jezdu. Nije se ni najmanje mesao u kulturu, sto je rezultovalo procvatom folk-popa.I takvog coveka posle zovu diktatorom.dry.gif
:Dsamo jednu stvar da te ispravim:despot je vizantijska titula za samodrzca ili tako nesto. turci su ovaj put nevini. mozda bi slobu najbolje ipak ilustrovalo jedno 'kabadahija'? Edited by kim_philby
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...