Jump to content
IGNORED

slobodan pristup naoružanju


Anduril

Recommended Posts

2 moderacija, olicena u vidu kingmejkerke: a sad temu mozes i da zakljucas, posto niko normalan nema ovde o cemu da raspravlja. anduril je izmislio entitet koji se sastoji od slobodnih naoruzanih pojedinaca koji ne smeju biti primoravani na demokratiju, vec treba da budu neki nightwatch il nesto, za slucaj da drzava podivlja. tako je u svajcarskoj. i eto, to je sad tema.
Mene ipak zanima nesto, da li ima nekih konkretnih podataka o upotrebi (legalno registrovanog) oruzja od strane obicnih gradjana. Po svemu sto ja znam o ljudskoj prirodi, borenju i tim stvarima, sansa da obican covek/zena korisno upotrebe vatreno (ili bilo kakvo) oruzje u samoodbrani je minimalna. Sto rece jedan ex-military ekspert koji se u USA bavi treniranjem obicnog sveta u koriscenju oruzja, ko - od obicnih ljudi - sa sobom nosi pistolj radi samoodbrane ima najvise sanse da zavrsi kao zrtva istog tog svog pistolja u rukama profi kriminalca ili manijaka. To mi izgleda vrlo realno. Borbena spremnost je stanje uma, a ne svijetlo oruzje. To danas prakticno ne postoji u generalnoj populaciji, imho.
Link to comment
  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    103

  • Anduril

    97

  • Turnbull

    75

  • Аврам Гојић

    64

U Srbiji i svim sličnim zemljama, preko 95% krivičnih dela počini se oružjem u nelegalnom posedu.
Mislim da je tema o posedovanju oruzja od strane obicnih gradjana, a cenim da u Srbiji i svim slicnim zemljama oko 95% istih nisu kriminalci od karijere.
Link to comment
Mislim da je tema o posedovanju oruzja od strane obicnih gradjana, a cenim da u Srbiji i svim slicnim zemljama oko 95% istih nisu kriminalci od karijere.
Pa navedeno je baš argument u korist slobodnog posedovanja od strane običnih građana. A krivična dela ne čine samo već prethodno etablirani kriminalci.
Link to comment

Ja sam potpuno podeljen po ovom pitanju... Sve je to super borba protiv nepravde, tiranije, naoružani građani, štatijaznam.U Nemačkoj - jak antipušački i pacifistički lobi- pa opet imaju puno oružja i dosta puše cigare...Finska, Švajcarska - građanska vojska i kultura držanja oružja na visokom nivou (pogotovo ruralna Finska, gde je svaki komad naoružanja dragocenost za pojedinca i porodicu i dan danas).Nizak nivo zločina, pa samim tim i zločina počinjenih vatrenim oružjem, većina oružja legalna, plaća se porez i proverava mentalna sposobnost vlasnika itd. Success story.U americi štagaznam. Svako može u pojedinim državama da nabavi pušku, sačmaru i pištolj, pa opet puno oružja je u nelegalnim tokovima.Kad ima toliko kriminala, treba biti pragmatičan i ne dolivati ulje na vatru. Što kaže neko, prošlo je vreme džeferdara i kubura. Sada je dovoljno neko smeće od pištolja da unakaziš desetoro ljudi u masovnom pokolju. Kod nas uopšte nema dileme da u ovoj balkanskoj machismo kulturi treba davati ljudima oružje.http://www.youtube.com/watch?v=ybxJhTHa8ZwBudibogsnama. U Srbiji je marginalno bolje. Lovcima puške i sačmare, sportskim strelcima pištolji i streljane, ostalima jednostavno pitanje: za koji će ti krasni utoka?

Link to comment
U americi štagaznam. Svako može u pojedinim državama da nabavi pušku, sačmaru i pištolj, pa opet puno oružja je u nelegalnim tokovima.
Najrestriktivniji su u Washington D.C.-u. A to je, između ostalog, dugo već i prestonica zločina.
Link to comment
Najrestriktivniji su u Washington D.C.-u. A to je, između ostalog, dugo već i prestonica zločina.
Građani nisu panduri, legalno oružje u rukama "honest citizens" neće ama ič uticati na to da krimosi pucaju jedni na druge ili na "časne građane". Kao što dosad nije. Jedino što može da suzbije kriminal je pravna država, policija i sudovi. Ekonomija, socijalni uslovi i kultura su važni, ali ne i krucijalni.
Link to comment
Pa navedeno je baš argument u korist slobodnog posedovanja od strane običnih građana.
Ne, za to bi argument bio konkretan podatak o uspesnoj upotrebi vatrenog oruzja od strane obicnih gradjana u samoodbrani. (Korelacije tipa Washington je najrestriktivniji i ima najvise kriminala se ne racunaju kao podatak; Florida je manje restriktivna i ima najvise aligatora, znaci relaksacija regulacija vodi porastu broja aligatora).
Link to comment
Građani nisu panduri, legalno oružje u rukama "honest citizens" neće ama ič uticati na to da krimosi pucaju jedni na druge ili na "časne građane". Kao što dosad nije. Jedino što može da suzbije kriminal je pravna država, policija i sudovi. Ekonomija, socijalni uslovi i kultura su važni, ali ne i krucijalni.
da li si baš siguran za ovo?
Ne, za to bi argument bio konkretan podatak o uspesnoj upotrebi vatrenog oruzja od strane obicnih gradjana u samoodbrani. (Korelacije tipa Washington je najrestriktivniji i ima najvise kriminala se ne racunaju kao podatak; Florida je manje restriktivna i ima najvise aligatora, znaci relaksacija regulacija vodi porastu broja aligatora).
pa smisao je valjda u prevenciji, ne?dok ti dođeš tamo u priliku da ga uopšte upotrebiš u samoodbrani, za to vreme ćeš u srbiji ili brazilu već biti više puta opljačkan, a može biti i propucan.
Link to comment
Ne, za to bi argument bio konkretan podatak o uspesnoj upotrebi vatrenog oruzja od strane obicnih gradjana u samoodbrani. (Korelacije tipa Washington je najrestriktivniji i ima najvise kriminala se ne racunaju kao podatak; Florida je manje restriktivna i ima najvise aligatora, znaci relaksacija regulacija vodi porastu broja aligatora).
Stvarno bi bilo cobro naci neku generalnu statistiku... ne bas toliko fokusiranu na 'samoodbrani naoruzanih gradjana' Mada, moglo bi se razgovarati i o dilingerovom primeru za D.C. Restriktivni zakoni o oruzju - raj za kriminalce. Lakse je provaliti u kucu ili stan ili opljackati benz. pumpu i slicno, ako znas da mogucnost dobijanja metka umanjena intervencijom drzave t.j. kontrolom oruzja. Kriminalci ionako svoje oruzje ne nabavljaju legalno.
Link to comment
pa smisao je valjda u prevenciji, ne?
Ne vidim kako ta prevencija funkcionise, barem ovde gde zivim... vecina delikvenata su ili narkici koji su spremni na apsolutno sve da dodju do dopa, ili pijani ludaci koji u datim momentima verovatno ne znaju ni kako se zovu, ili je u pitanju zlocin iz strasti (obicno unutar grupe pojedinaca koji se vec znaju), ili su u pitanju bajkeri/mafiozi koji ionako ne prezaju niodcega, jer im je to u opisu radnog mesta. Ideja da ce posedovanje pistolja od strane obicnog coveka da nekako preventivno zaustavi bilo koji tip od ovih delikvenata ja ne vidim kako se moze dokazati.Na stranu sto neukost i nesposobnost da se zaista upotrebi vatreno oruzje od strane regularnog Petra Petrovica ne vidim samo ja, nego to jos bolje zna i svaki nasilnik (posto u tome imaju prakticnog iskustva, u hipnotisanju obicnog sveta strahom).
Link to comment

mislim da indi pokusava da vam kaze da samo zato sto dve stvari postoje istovremeno na istom mestu ne znaci da su povezane, a pogotovo ne uzrocno-posledicnomeni ta teza o dekriminalizaciji naoruzavanjem drustva kakvom tezimo smesnjikava, ali ajde

Link to comment
mislim da indi pokusava da vam kaze da samo zato sto dve stvari postoje istovremeno na istom mestu ne znaci da su povezane, a pogotovo ne uzrocno-posledicnomeni ta teza o dekriminalizaciji naoruzavanjem drustva kakvom tezimo smesnjikava, ali ajde
Nije poenta, barem moja, u naoruzavanju, nego u izboru. Ako zelim da se naoruzam, kupicu pistolj, ako ne, onda necu... simple as that. Pojedinac veci od drzavi i slicno. :D Edited by mandingo
Link to comment

Hvala, km. Tacno to.smile.gifBTW. Kao neko ko je ne tako davno imao provalu u stan (provalnik nije mogao znati da li sam tu ili nisam, aggravated burglary, a to je kad znaju da si unutra, je vrlo "popularan" u Melburnu) i te kako sam svestan potrebe za samozastitom. Sa nesto iskustva u budou i stazom rezervnog MUPovca (najbolji iz pistolja u toku vezbi u Bubanj Potokucool.gif) smatram da je za kucnu samoodbranu najbolje ovo, preferiram to u odnosu na vatreno oruzje. (Oruzja sa secivima su uglavnom legalna u Australiji, samo ne smeju da se nose van kuce, osim sa posebnom dozvolom).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...