Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Ajde da pitam nekoga ko zna bolje od mene. Sve ovo nosi romantiku revolucije, narod na ulicama, mlate se sa policijom, možda i vojskom, svim polugama "demokratske diktature" koja očigledno ne preza ni od čega, i kad se sve vidi na televiziji vrlo je lako i prirodno navijati za demonstrante. Ipak, znamo li realno ko su pretendenti na vlast i da li postoje kakve-takve indicije da nećemo dobiti još jednu džamahiriju poput Irana ili Alžira?
u tom svjetlu, sto muslimanska braca cute (navodno), a sinoc su najavili podrsku protestu, i koliko je uopste lako sad, usred ekonomske krize, preuzeti vlast. osim ako su bas bas fundamentalisti i jebe im se za ekonomski aspekt. sto bi mi bilo cudno da prihvate siroke narodne mase.
Link to comment
Ipak, znamo li realno ko su pretendenti na vlast i da li postoje kakve-takve indicije da nećemo dobiti još jednu džamahiriju poput Irana ili Alžira?
započela neka srednja klasa mlada obrazovana, a nje je par % ukupne populacija. Braća daju ogromnu većinu ove mase na ullicama.
Link to comment
super da među policijom na tereni postoje disonantni tonovi, ne bi li se jezgra zdravog razuma proširila i prema gore. lubo, jel aleksandrija inače sociokulturno drugačija od drugih većih gradova ili je to slučajnost?
pitala si lubu, ali ako ne zameras, dacu i ja odgovor.Urbano jezgro Aleksandrije ima veci prosek obrazovanih i imucnih ljudi od ostatka zemlje. Posto sam uveren da jezgro protesta cini urbana srednja klasa, logicno je da su protesti u Aleksandriji najuspesniji.@Barrcode: mozes li potkrepiti necim tvrdnju da su na ulici mahom pripadnici Muslimanskog bratstva? na osnovu svega sto znam o Egiptu (a to nije malo), najveci broj demonstranata su jednostavno mladi ljudi bez perspektive, i kojima je dosadila ogromna korupcija sistema. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Jebote, ovi ne štede na suzavcu... Al su mi svakako najjeziviji oni panduri u civilu sa nekakvim mini pendrecima koji hvataju demonstrante koji se malo izdvoje iz gomile.

Link to comment
Ajde da pitam nekoga ko zna bolje od mene. Sve ovo nosi romantiku revolucije, narod na ulicama, mlate se sa policijom, možda i vojskom, svim polugama "demokratske diktature" koja očigledno ne preza ni od čega, i kad se sve vidi na televiziji vrlo je lako i prirodno navijati za demonstrante. Ipak, znamo li realno ko su pretendenti na vlast i da li postoje kakve-takve indicije da nećemo dobiti još jednu džamahiriju poput Irana ili Alžira?
to se isto pita i yes we can. zato bi bilo sjajno progurati elbaradeja kao naoko cistu figuru bez bagaza (kazem naoko jer ne znam sta sve on krije u klozetu), ne dozvoliti mb-u da preuzme vodjstvo protesta bar za sada. oni su jaci, iskusniji, rasireniji, ali nemaju lidera koji je svima prihvatljiv, a i tresu ih unutrasnje trzavice. militantniji deo je ionako u zatvorima, utice, naravno, ali bih rekla da se to jos moze kontrolisati.elbaradej je ok izbor za pocetak jer godine koje je proveo u agenciji za nuklearni nadzor ili kako se to vec zove nose ne samo iskustvo u pregovaranju i natezanju, vec i black book sa mnogim zanimljivim podacima koji se mogu iskoristiti pri cenjkanju. ameri ga ne vole, sto je minus generalno, ali u ovoj situaciji moze da bude plus.
super da među policijom na tereni postoje disonantni tonovi, ne bi li se jezgra zdravog razuma proširila i prema gore. lubo, jel aleksandrija inače sociokulturno drugačija od drugih većih gradova ili je to slučajnost?
jeste. kairo je veci, ali je aleksandrija srce. iz raznoraznih razloga je otvorenija od drugih gradova. a protesti se tamo lakse odvijaju, drugacija je arhitektonski i geografski, zato mislim da bi tamo moglo prvo da dodje do nekih pozitivnih promena.potvrdjen luksor, za sada oko 10,000 na ulici.
Link to comment
http://english.aljazeera.net/watch_now/Problem sa Egiptom je sto tamo svaka politicka opcija ima nekoliko miliona pristalica. Populacija je ogromna i siromasna i to je sustinski problem a ne nedostatak demokratije. Zapad je prestravljen cinjenicom da bi se 1000 egipatskih abramsa moglo naci u rukama nekog populistickog ludaka. Istina je da je Egipat prva arapska zemlja koja je priznala Izrael ali je isto tako istina da je Sadat nakon toga izresetan u spektakularnom atentatu. Mubarak je gotov, sada ili za par godina i nije toliko bitno, problem je ko ce doci kasnije jer ce tesko rijesiti egipatske probleme.
Link to comment
http://english.aljazeera.net/watch_now/Problem sa Egiptom je sto tamo svaka politicka opcija ima nekoliko miliona pristalica. Populacija je ogromna i siromasna i to je sustinski problem a ne nedostatak demokratije. Zapad je prestravljen cinjenicom da bi se 1000 egipatskih abramsa moglo naci u rukama nekog populistickog ludaka. Istina je da je Egipat prva arapska zemlja koja je priznala Izrael ali je isto tako istina da je Sadat nakon toga izresetan u spektakularnom atentatu. Mubarak je gotov, sada ili za par godina i nije toliko bitno, problem je ko ce doci kasnije jer ce tesko rijesiti egipatske probleme.
sve je to tačno osim boldovanog. JEDINO su MB organizovana društveno-politička organizacija. Čim su sinoć pozvali da se i njihovi priključe demonstracijama, evo šta se desilo.
Link to comment
sve je to tačno osim boldovanog. JEDINO su MB organizovana društveno-politička organizacija. Čim su sinoć pozvali da se i njihovi priključe demonstracijama, evo šta se desilo.
boldovano nije tacno, osim ako zakljucak ne zasnivas na izvestavanju americkih medija. ovo sto se danas desilo, dogodilo bi se i bez njih.inace, mubarak bi trebalo da otvori sajam knjiga u kairu sutra.pendrekdzija habib al-adli navodno napustio mup u nepoznatom pravcu. vlasti kazu da je otisao sa specijalnim jedinicama u suec, otporasti da bezi kod pukovnika u sator.u suecu jedan demonstrant ubijen.
Link to comment
"Demonstranti potpuno kontrolišu <neki glavni trg> u Suecu"
Ti si malopre pitao sta bi bilo u slucaju odlaska Mubaraka sa vlasti. Verujem da bi u prvom momentu nekakvu prelaznu vlast formirali otpadnicki elementi vladajuce stranke, koji bi postigli sporazum sa predstavnicima opozicije da se odrzi kontinuitet drzavne uprave. Demontaza birokratskog levijatana koji se zove egipatska drzavna uprava ne moze se zavrsiti na ulici: Egipat je ekstremno centralizovana zemlja, i sve linije snabdevanja pocinju u Kairu. Ako hoces skidanje sa vojske, ako hoces malo vise vode iz Nila za svoju njivu, ides u Kairo, ma gde ziveo. Drzavna sinekura je nesto sto je san svih Egipcana: od Nasera do sada kreirano je mnogo vise radnih mesta u drzavnoj upravi nego sto bi bilo potrebno i daleko vecoj zemlji. Taj sistem klijentizma je lifeline vladajuce stranke, i cak i da Mubarak ode, trebace jos dugo dok se to sve ne demontira.Egipatski islam ima vrlo malo militantnih osobina. Medjutim, problem je u tome sto postoji snazna politicka spona mainstream islama i vladajuceg rezima: Univerzitet Al Azhar, referentno versko telo u Egiptu, radi u gotovo potpunom jedinstvu sa vladajucom klikom i obican narod ima tendenciju da ne uzima za ozbiljno "drzavne" popove. Ali, ideja da Muslimansko bratstvo "povlaci konce" ovih protesta je smesna, posle 20 godina sistematske kampanje protiv ove organizacije ona jednostavno nema tu organzacionu moc. Uticaj Bratstva bi mogao porasti nakon odlaska Mubaraka i demokratizacije zemlje. Medjutim, Bratstvo je u bliskoj proslosti napravilo nekoliko veoma pogresnih koraka: njihov predlog da se u ustav Egipta unese odredba da na celu zemlje ne moze biti zena ili hriscanin uplasila je i obican narod i politicke saveznike u sekularnom delu politickog spektra, a jos je gora bila kritika Mubaraka zbog toga sto nije uputio vojnu pomoc Hamasu. Egipcani jos uvek imaju traume od ratova do 1979. godine i takve ideje ih samo otudjuju.
Link to comment
Urbano jezgro Aleksandrije ima veci prosek obrazovanih i imucnih ljudi od ostatka zemlje. Posto sam uveren da jezgro protesta cini urbana srednja klasa, logicno je da su protesti u Aleksandriji najuspesniji.
Znaš li možda šta je s onim što je bio gradonačelnik, pa se zakačio Mubaraku?Aleksandrija jeste više proevropska, ali ima mnogo predgrađa sa mnogo sirotinje. Nažalost njih lako pridobiju raznorazna Braća. Mislim da je u Kairu to još više izraženo. Ako se u proteste uključe Muslimanska braća, bojim se da će postati dominantan faktor. Sumnjam da će oni tu priliiku propustiti.
mozes li potkrepiti necim tvrdnju da su na ulici mahom pripadnici Muslimanskog bratstva? na osnovu svega sto znam o Egiptu (a to nije malo), najveci broj demonstranata su jednostavno mladi ljudi bez perspektive, i kojima je dosadila ogromna korupcija sistema.
Bilo bi dobro da ako neko ima informacije koliko su zastupljena Muslimanska Braća to prenese. Nažalost većina mladih su manje obrazovani, a to ih čini podložnim uticaju raznih fanatika. Kao što verovatno znaš u Egiptu je religija itekako uticajana. U Egiptu je čak i na islamske vođe kontrolisao Mubarak. Ne znam kakvi su odnosi sad. Ubeđen sam da već odavno u širim krugovima vernika dominiraju Muslimanska Braća.
Link to comment
Egipatski islam ima vrlo malo militantnih osobina. Medjutim, problem je u tome sto postoji snazna politicka spona mainstream islama i vladajuceg rezima
Ako misliš na one što su produžena ruka Mubaraka oni sigurno ne stoje iza ovog i nisu preterano bitni.
obican narod ima tendenciju da ne uzima za ozbiljno "drzavne" popove.
Znašli kakve "popove" sluša "sitrotinja raja"? Da li je i njihov islam umeren?
Ali, ideja da Muslimansko bratstvo "povlaci konce" ovih protesta je smesna, posle 20 godina sistematske kampanje protiv ove organizacije ona jednostavno nema tu organzacionu moc.
Ni uz pomoć nekog sa strane?
Link to comment
Ako misliš na one što su produžena ruka Mubaraka oni sigurno ne stoje iza ovog i nisu preterano bitni.Znašli kakve "popove" sluša "sitrotinja raja"? Da li je i njihov islam umeren?Ni uz pomoć nekog sa strane?
Toliko pitanja, a tako malo odgovora. Sto se hodza tice, postoji predstava da oni mogu da u dzamijama pricaju sta hoce. To nije tacno. Sadrzaj propovedi nadziru drzava i Al-Azhar, i jao onom ko nakon molitve pocne da huska o americkom Satani i jevrejskom zlu. to ne sme, za to se gubi dzamija i ide se u zatvor, a ponekad bude i gore od toga. Sirotinja raja slusa sterilne govore bez sadrzaja, koje drzava odobrava. Ekstremni islam u Egiptu je u katakombama, a njegovi proponenti cesto zavrsavaju na zadnjem sedistu crnih "pezoa" koji ih voze negde. I ne, ne smatram da Muslimansko bratstvo, cak ni uz pomoc sa strane, ima toliku organizacionu moc da napravi proteste koji ce na povrsini imati apsolutno socijalni karakter a zapravo ce biti religiozni u prirodi. Za tako nesto bi bila potrebna armija hipnotizera. Ovo su socijalni neredi koji mogu da se iskoriste za verske potrebe, ali ne u ovoj fazi. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...