Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Da, ne miriše na dobro.Nego, nije mi jasna ova ambivalencija u izjavama zapadnjačkih lidera. Danas Toni Blair nastavlja bi-al-ne-bi trasom Hillary Clinton: "As Hillary Clinton was saying yesterday, the important thing is to engage in this process of modernisation, and improving systems of government, but do it in a way that keeps the order and stability of the country together." Šta ovo znači, da promjene, ali na stabilan način. Čekanje da dikatator umre od starosti? Odnosno, zanimaju me vaša mišljenja o motivaciji koja stoji iza ovakvih izjava. Što oni zapravo hoće? Moja prva asocijacija kad sam čula za nerede bila je da su ti procesi od začetka bili u najmanju ruku poznati američkoj obavještajnoj mašineriji (ako im nisu i izdašno kumovali). Čemu služi preglumljena suzdržanost?

Link to comment

Ma seru ovi sa zapada. USA je totalno podrzala revoluciju u Tunisu jer im je odgovarala (da ne bude zabune, i meni je drago da se desila - imam nekoliko prijatelja iz/u Tunisu). Na primjer, francuzima nije odgovarala, pa su podrzavali rezim do posljednjeg daha. Sada se fr vlada vadi kako ne zeli da se mjesa u unutrasnje poslove stranih zemalja, a u isto vrijeme pokusavaju da otjeraju Gbagbo-a (koji i jeste uzurpator) sa vlasti na OS. Ova u Egiptu im ne odgovara pa tako reaguju.

Edited by borris_
Link to comment
Da, ne miriše na dobro.Nego, nije mi jasna ova ambivalencija u izjavama zapadnjačkih lidera. Danas Toni Blair nastavlja bi-al-ne-bi trasom Hillary Clinton: "As Hillary Clinton was saying yesterday, the important thing is to engage in this process of modernisation, and improving systems of government, but do it in a way that keeps the order and stability of the country together." Šta ovo znači, da promjene, ali na stabilan način. Čekanje da dikatator umre od starosti? Odnosno, zanimaju me vaša mišljenja o motivaciji koja stoji iza ovakvih izjava. Što oni zapravo hoće? Moja prva asocijacija kad sam čula za nerede bila je da su ti procesi od začetka bili u najmanju ruku poznati američkoj obavještajnoj mašineriji (ako im nisu i izdašno kumovali). Čemu služi preglumljena suzdržanost?
otprilike, ne verujem da amerika olicena u ciji i propagandnoj masini sa ovim imaju veze. sa hosnijem znaju na cemu su, a zemlja & region su do sada bili prilicno stabilni. izuzmemo li izrael i palestinsko pitanje, naravno. padnu li te diktature, niko ne zna ko ce preuzeti vlast. to mogu biti i raznorazni islamisti, a onda eto njima novog problema.sto se demokratije tice, ona je trenutno potrebna jedino kavkaskim narodima. arapi mogu da se snadju i bez nje, sta im je do sada falilo. uros zbog njih nece zaplakati.
Link to comment

dakle (opet) kontra islamistima, pod svaku cijenu

sto se demokratije tice, ona je trenutno potrebna jedino kavkaskim narodima. arapi mogu da se snadju i bez nje, sta im je do sada falilo. uros zbog njih nece zaplakati.
:D :( Edited by Nicol
Link to comment
sa hosnijem znaju na cemu su, a zemlja & region su do sada bili prilicno stabilni. izuzmemo li izrael i palestinsko pitanje, naravno. padnu li te diktature, niko ne zna ko ce preuzeti vlast. to mogu biti i raznorazni islamisti, a onda eto njima novog problema.
Od juče mislim isto ovo, jedino logično objašnjenje. Biće zanimljivo videti ima li Wikileaks nešto golicavo u šteku oko Mubaraka.
Link to comment

Egipat je prvi od arapskih zemalja priznao Izrael i uspostavio kakve-takve "dobre kontakte" sa njima. Sve osim Mubaraka im ne odgovara. Plus, pretpostavljam da se Ameri dobro sluze sa njima za potkusurivanje i pritiskanje u Arapskoj ligi. Eto zasto im revolucija ne odgovara, jer iza nje stoji MB koju nece biti moguce (lako) staviti pod kontrolu.

Link to comment

Ove narodne proteste treba videti izuzetno pozitivno jer ih nije zapocela neka opoziciona grupa/masinerija (bar za sada nema takvih indikacija) nego su opravdan izraz nezadovoljstva naroda kao i u Tunisu.To takodje znaci da ce sledeca vlast, cak i ako bude islamisticka, morati da pripazi kako se ponasa mada verujem da bi neko poput El-Baradeja igrao tu takodje jaku ulogu. Od Egipta nece moci da naprave talibanski Avganistan ako se neko toga plasi ali bi zato razbijanje postojecih koruptnih drzavnih struktura bilo itekako pozeljno. Takodje, promene u Egiptu ce biti mozda i poslednja sansa da se palestinsko pitanje uopste resi jer SAD i EU ocigledno nemaju taj potencijal a voz polako prolazi. Istovremeno to moze da bude i veliki rizik mada sumnjam da bi cak i MB isli u direktnu konfrontaciju sa Izraelom. Mozda ce sada u Izraelu (SAD) konacno shvatiti u kakvom su problemu i da je zabusavanje od smrti Rabina bilo katastrofalno - nocna mora iz sezdesetih gde su bili opkoljeni citavim blokom neprijateljskih zemalja bi mogla da se ponovi (ako dodje do promena i u Jordanu) ali u mnogo goroj verziji jer su sada tu i Iran (Hizbolah je preuzela vlast u Libanu) + Turska. A sve to u atmosferi opsteg gubitka globalnog uticaja Zapada.

Link to comment

evo, citam holandske medije, a oni su uvek na liniji. telegraf, najcitanije dnevne novine, pise:"TURISTI IZBEGAVAJU EGIPATsve vise holandjana odustaju od odmora u egiptu zbog napete situacije. prema izvoru iz agencije D- reizen, "uocljiv je povecan broj rezervacija za kanarska ostrva i tursku"..."dakle, to je zapravo lokalna vest, koja se tice turizma. nista demokratija, ljudska prava i diktatorski rezim. da je ovo imalo podrsku sa zapada, vec bi nedeljama trubili o napacenoj narodu u neizdrzljivoj situaciji i bile bi reportaze o nekoj egipatskoj devojcici koja boluje od necega a njeni nemaju para da plate operaciju iako su fakultetski obrazovani i za sve je kriv mubarak.

Link to comment
da je ovo imalo podrsku sa zapada, vec bi nedeljama trubili o napacenoj narodu u neizdrzljivoj situaciji i bile bi reportaze o nekoj egipatskoj devojcici koja boluje od necega a njeni nemaju para da plate operaciju iako su fakultetski obrazovani i za sve je kriv mubarak.
Suština
Link to comment
To takodje znaci da ce sledeca vlast, cak i ako bude islamisticka, morati da pripazi kako se ponasa mada verujem da bi neko poput El-Baradeja igrao tu takodje jaku ulogu.
Sad bas procitah u NYT, onaj iz MB kaze da, ako se oni budu pitali, takvi kao ElBaradei nece biti u vlasti.Mozda ne mogu da naprave novi Avganistan, ali mogu novi Iran... tako je nekako bilo ono kad su skinuli Shaha.
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...