Jump to content
IGNORED

China


kgmr

Recommended Posts

Ima kod nas dosta firmi koje rade razne usluge oko uvoza iz Kine, od nabavke robe, do transporta i carinjenja. Postojii firma koju drze nasi ljudi u Kini, takodje obavljaju sve sto treba. Samo, pitanje je malo neodredjeno, uvoz cega iz Kine? U svakom slucaju, prvo i osnovno pravilo nabavkerobe iz Kine je da odredis koji kvalitet robe hoces, to se prvo dogovara sa Kinezima a tek onda cena posto mogu da ti naprave bilo sta u rasponu cena od 0.1-10.000.
evo ja sam kinez, potvrdio sam ti sve sto hoces oko kvaliteta, uzeo avans i poslao robu. dobila si skart, sto ti je ciniti dalje ? :cry:
Link to comment
  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    75

  • noskich

    35

  • Indy

    32

  • banecare1

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sto si surov :PNaravno da ima i toga, mada ja licno nisam imala lose iskustvo cak i kada sam radila po prvi put sa proizvodjacima. Alibaba rulez!, izlistam samo firme sa najduzim stazom i svim mogucim proverama i naravno procenjujem ih kroz komunikaciju dalje. Dalje, ko hoce da plati postoji i kontrola. Naglasih ovo za cenu i kvalitet posto se masa ljudi zaleti kad vidi da moze za smesne pare da nesto proizvede i posle kukaju kako je los kvalitet, da ne ulazim u to daima i dosta firmi koje svesno uzimaju losiji kvalitet a prodaju kao da je vrhunski.Da ne pisem carsaf o radu sa Kinezima, iz prvog pitanja forumasa ne kapiram da li covek uopste zna sta bi radio ili samo ima ideju da bi nesto radio a ne zna sta i kako. Moze sam da organizuje sve, ja sam bar tako radila, a moze i da angazuje firme koje rade sve usluge,od sourcing-a, preko pracenja proizvodnje, kontrole robe, organizacije kontejnerskog/avionskog transporta, spediterskih usluga u Srbiji, itd. Za Srbiju se roba uglavnom vozi preko Rijeke ili Bara (juzna Srbija). Dok sam ja radila Solun se izbegavao zbog cestih strajkova luckih radnika. Za gradjevinski materijal i tome slicno se uglavnom vozilo na Konstancu pa barzama za Srbiju posto je tu kamion neisplativ uglavnom.

Link to comment

Šta znači papreno?Ono što sam uspeo da nađem na netu - što se cena transporta tiče, jeste da se brodarina kreće od 10 do 100 dolara po toni (zajeban raspon, slažem se) E sad, kapiram da je to samo deo ukupnih troškova transporta, carine i ostalih zajebancija. Ono što mene zanima je roba široke potrošnje, od renomiranog kineskog proizvođača. Odnos zapremine i mase je otprilike 1m3 = 785kg, a nabavna vrednost robe 0,3 - 0,4 $/kg.

Link to comment
Sto si surov :PNaravno da ima i toga, mada ja licno nisam imala lose iskustvo cak i kada sam radila po prvi put sa proizvodjacima. Alibaba rulez!, izlistam samo firme sa najduzim stazom i svim mogucim proverama i naravno procenjujem ih kroz komunikaciju dalje. Dalje, ko hoce da plati postoji i kontrola. Naglasih ovo za cenu i kvalitet posto se masa ljudi zaleti kad vidi da moze za smesne pare da nesto proizvede i posle kukaju kako je los kvalitet, da ne ulazim u to daima i dosta firmi koje svesno uzimaju losiji kvalitet a prodaju kao da je vrhunski.Da ne pisem carsaf o radu sa Kinezima, iz prvog pitanja forumasa ne kapiram da li covek uopste zna sta bi radio ili samo ima ideju da bi nesto radio a ne zna sta i kako. Moze sam da organizuje sve, ja sam bar tako radila, a moze i da angazuje firme koje rade sve usluge,od sourcing-a, preko pracenja proizvodnje, kontrole robe, organizacije kontejnerskog/avionskog transporta, spediterskih usluga u Srbiji, itd. Za Srbiju se roba uglavnom vozi preko Rijeke ili Bara (juzna Srbija). Dok sam ja radila Solun se izbegavao zbog cestih strajkova luckih radnika. Za gradjevinski materijal i tome slicno se uglavnom vozilo na Konstancu pa barzama za Srbiju posto je tu kamion neisplativ uglavnom.
Znam šta, ali ne baš i kako.Kako šljaka priča što se tiče plaćanja (traže li full avans ili...?) i koliko je cca vreme transporta Chi-Srb?
Link to comment
ovo me podseti na nase ljude koji dodju preko agencija na ovaj sajam http://www.cantonfai...cn/en/index.asp gde se nudi sve od igle do lokomotive.izbezumljeni likovi u jurnjava po halama. hoce ljudi da rade, a ne znaju sta bi. :lolol: i :cry:
Na te sam i mislila, 9 od 10 nikada nista i ne uradi na kraju. I smesno i tuzno ponekad.
Znam šta, ali ne baš i kako.Kako šljaka priča što se tiče plaćanja (traže li full avans ili...?) i koliko je cca vreme transporta Chi-Srb?
Uobicajeno je 30% avans, ostatak kad je roba spremna, s tim sto se obicno insistira da oni isporuce robu u luku, tj. kontejner, pa im oda platis ostatak, tako sam bar ja radila ali sam odavde i organizovala transport pa kad mi agent potvrdi da je kontejner u magacinu ide uplata ostatka. Transportna vremena variraju ali za Srbiju je bio standard 30-32 dana, osimako nisu vratili direkne brodove do Rijeke onda moze i brze. Cena transporta uzasno varira u odnosu na kolicinu, pravilo je sto vise robe to je niza cena. Najvise se isplati ceo kontejner ali moze i zbirnim kontejnerima da se preveze, naravno tu je uvek visa cena. Avio-transport se koristi samo za uzorke ili ako je neki deo robe bas hitan ili ako je roba dovoljno skupa po sebi, posto je preskupo. Sto se kontrole tice, ja sam recimo trazila da mi salju uzorke gotovih proizvoda, tj. da mi prvo naprave uzorak toga sto meni treba pa onda tek potvrdjujem porudzbinu. Sto rece Bane, ako ti se bas zalomi da ti posalju skart robu tj. ono sto nisi narucio a platio si tesko da mozes nesto da uradis, ali ako obratis paznju u startu male su sanse da se bas toliko zeznes.Ovo je sve sturo i ukratko, mogla bih rat i mir da napisem na temu, ali prvo je najbitnije da tacno znas sta hoces da radis i da napravis startnu kalkulaciju o prolaznosti na trzistu da ne bi dosao na ideju kao neki momci da uvoze kontejner kondoma mesecno u Srbiju. Njima je to zvucalo kao bas dobra ideja dok nisu stavili na papir koliko je to kolicinski i koliko toga treba da prodaju :D
Link to comment

Jesi li kontaktirala sa proizvođačima preko nekih posrednika/agencija, ili direkt u vugla - "dobar dan, mene treba grašak...".?I još jednu stvar ako bi mi mogla pojasniti - kad kažeš da si sama organizovala transport, šta to konkretno znači?

Link to comment

Radila sam u svim varijantama, ali najvise samostalno, u smislu da odem na Alibaba.com, izfiltriram firme koje su najduze "Golden partner", koje su prosle sve provere ili bar skoro sve i kontaktiram ih sve pa onda ide selekcija. Da, zbog prirode posla ja sam gledala da kontaktiram direktno proizvodjace a ne preprodavce, ali i to pise u opisu firme. Jos jedna caka sa Kinezima je sto nece odbiti posao, i nece ti reci da ne mogu da naprave i tu mogu da nastanu kasnjenja dok se oni snadju da zavrse sve kako treba. U principu sa vecinu robe je sad vec kasno ili poslednji trenutak posto se narudzbine za kasnu jesen prave u junu/julu. Takodje, sve mora biti dogovoreno mesec dana pre kineske nove godine posto fabrike znaju da ne rade i po mesec dana, tj. ne cekas taj period da narucujes tek robu.Transport sam radila uglavnom preko veliki kompanija koje posluju u Srbiji, em imaju kompletnu logistiku, em imaju najbolje cene, narocito sto sam isla na varijantu da placam robu kad dostave kontejner u luku a za to je presudno da imas svog agenta koji ce se potruditi oko tebe.

Link to comment

Nisam ni mislio sad da poručujem. Ovo je tek ideja koja mi se javila i učinila potencijalno isplativom. Da li ona to i jeste, zavisi od mnogo faktora o kojima i nemam baš previše informacija, pa se trudim da saznam što više - gde god, šta god i od koga god mogu.Mislim da tržište postoji. U toj oblasti, konkretno, Srbija mesečno uveze robu u vrednosti (prosečno) od oko 35 miliona ojra, a uvozi se uglavnom sa zapada (to me zapravo i zbunjuje - možda se zaista i ne isplati uvoziti to iz Kine, ili se prosto niko nije setio da to uveze otuda).

Link to comment

Svakako treba proveriti sve opcije, uvek postoji neka nisha u koju mozes da se uguras. Nije vazno koja je roba u pitanju, ali imas i momenat da ovde ljudi iskazuju nepoverenje prema kineskoj robi, pa uvoznici izbegavaju Kinu za neke "osetljivije" vrste robe, mada cak i pribegavaju "laznom predstavljanju", ono made in Italy a roba iz Kine jer opet masa ljudi jednostavno ne prihvata da iz Kine moze doci kvalitetne roba (da ne sirimo sad pricu i na tu stranu). Takodje, ako roba podleze sertifikaciji potrebni su sertifikati proizvodjaca koji moraju odgovarati nasim standardima, a onda se izbor opet suzava na fabrike koje rade za zapadno trziste i nisu jeftine. Ima tu hiljadu i jedna sitnica koja se mora uzeti u obzir ali svakako treba probati ako vec imas ideju.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...