Jump to content
IGNORED

Sta zele zene?


Indy

Recommended Posts

Za razliku od tebe, koja si izuzetak, ZENE LAZU, i to je ovo istrazivanje pokazalo, i sad svi nesto relativiziraju k'o mile curcic za Srebrenicu.
sto se nerviras?aj da dodam jos malo vode na tvoju vodenicu :)ja nisam tu gde jesam zato sto sam career-minded (boze gospode sacuvaj me i sakloni), nego zato sto sam od malijeh noga vaspitavana da je obrazovanje jedno blago, da covek treba da se skoluje dokle god moze, a da zena mora da bude ekonomski samodovoljna da bi mogla da ode ako joj se ide (iz braka, valjda). medjutim, tesko je brate indy. prvo, kad si keva tesko je da odes (kazu, ja ne znam). a tesko je i da opstanes pored svih tih career-minded. ubace te u spin, a something's gotta give. za nas sto nismo career-minded (zavolecu ovaj izraz), nije tesko - karijera ce da strada. i pravo da ti kazem - zabole me. ne vidim u tome ni musku zaveru ni biolosku nepravdu. ne zelim da mi muz zatrudni, hvala na pitanju.e sad, kad tako nesto kazem najvise se razocaraju emancipovani muskarci i zene koje nemaju decu.
Link to comment
  • Replies 379
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    26

  • Indy

    19

  • gagorder

    18

  • pt 2.0

    18

Top Posters In This Topic

Za razliku od tebe, koja si izuzetak, ZENE LAZU, i to je ovo istrazivanje pokazalo
laugh.gif indi, jedno je želja da se odjednom zbaci sva odgovornost sa leđa i briga za egzistenciju i sve to, i da se ponovo bude (dete?) izdržavano lice.a sasvim je drugo bezecovati muževe koji tome služe.i dosta više loše priče o ženama.svako će da dobije kakvu zasluži.
Link to comment
Za razliku od tebe, koja si izuzetak, ZENE LAZU, i to je ovo istrazivanje pokazalo, i sad svi nesto relativiziraju k'o mile curcic za Srebrenicu.Pu, bre, kakie ste.
pa onda je pravo pitanje zasto se od zena ocekuje da zele sve, toliko da osecaju da moraju da lazu. mada, ja nemam osecaj da je bas tako, tj. da ce na zenu gledati negativno ako kaze da zeli da se posveti porodici (poznajem dovoljno ljudi u UK koji su napravili takav izbor).inace, jos je zanimljivo da iako zene sa full-time poslovima zaradjuju manje od muskaraca, kod part-time poslova zene zaradjuju vise (opet u UK). znaci, u mnogim slucajevima je takav set-up najisplativiji, tako da je ono sto zene zele, ujedno i najbolje za celu porodicu (kao sto je spomenuo shan jan).a sta zele muskarci? da li muskarci danas zele da budu dobri provajderi? da li zele da vise provode vremena sa decom, po cenu manjeg standarda za celu porodicu? da li bi radije da se zene posvete njima, ili svom poslu? Edited by rajka
Link to comment
ko zna kakvi bi rezultati bili da je istrazivanje radila u skandinavskim zemljama koje godinama sprovode politiku unapredjenja rodne ravnopravnosti
Evropske socioloske cross-country analize po pravilu nisu uzalud cross-country, jer razlike stvarno jesu velike. Recimo, odnosi unutar porodice. Dok se na severu i zapadu Evrope jasno moze identifikovati kako cak i podela housework-a varira zavisno od odnosa zarada dva partnera ("bargaining"), drugde u Evropi je ta podela kucnih poslova prilicno konstantna, tj zena ce da radi "zenske", a muskarac "muske" poslove i tu zarada jednog i drugog i promena iste igraju vrlo malu ulogu ("doing gender").
Link to comment

istrazivanje treba gledati i u kontekstu toga da u UK zene imaju samo 6 nedelja placeno porodiljsko (sa 90% plate), posle je neka nominalna suma, i sada postoji pritisak na vladu da poveca te benificije.

Link to comment
Evropske socioloske cross-country analize po pravilu nisu uzalud cross-country, jer razlike stvarno jesu velike. Recimo, odnosi unutar porodice. Dok se na severu i zapadu Evrope jasno moze identifikovati kako cak i podela housework-a varira zavisno od odnosa zarada dva partnera ("bargaining"), drugde u Evropi je ta podela kucnih poslova prilicno konstantna, tj zena ce da radi "zenske", a muskarac "muske" poslove i tu zarada jednog i drugog i promena iste igraju vrlo malu ulogu ("doing gender").
ja imam prijateljicu u austriji koja ima doktorat (pravo) i radi u jednom institutu, a muz joj je advokat. imaju zajednicki racun za kucne potrebe (stan je njegov, dakle ovde mislim na reziju, hranu, etc.), a sve ostalo - svako trosi ono sto zaradi. rezultat je taj da on nosi boss a ona zaru, i da on nju "vodi na godisnji odmor". imaju zenu koja povremeno sprema, moja drugarica raducka pomalo po tom stanu, a on ne radi nikakve kucne poslove (nema vremena). ok, spajao je policu iz ikee. pitala sam je sta ce biti kad budu imali dete, mislim ona nece moci jednako da doprinese zadovoljavanju decjih potreba. ona kaze da je to fer, da dete i treba da zna sta mu je ko priushtio. njeni majka i otac su imali zajednicki budzet i ona misli da je njena majka bila naivna i neemancipovana (sto misli i za mene, je l' ). ja i ne pokusavam nju da prevaspitam, dok obrnuto nije slucaj - idem jednom godisnje i trpim kritike, sta cu :)point taken: sponzoruse su cesto najinfantilnija stvorenja na svetu ;)
Link to comment
ja imam prijateljicu u austriji koja ima doktorat (pravo) i radi u jednom institutu, a muz joj je advokat. imaju zajednicki racun za kucne potrebe (stan je njegov, dakle ovde mislim na reziju, hranu, etc.), a sve ostalo - svako trosi ono sto zaradi. rezultat je taj da on nosi boss a ona zaru, i da on nju "vodi na godisnji odmor". imaju zenu koja povremeno sprema, moja drugarica raducka pomalo po tom stanu, a on ne radi nikakve kucne poslove (nema vremena). ok, spajao je policu iz ikee. pitala sam je sta ce biti kad budu imali dete, mislim ona nece moci jednako da doprinese zadovoljavanju decjih potreba. ona kaze da je to fer, da dete i treba da zna sta mu je ko priushtio. njeni majka i otac su imali zajednicki budzet i ona misli da je njena majka bila naivna i neemancipovana (sto misli i za mene, je l' ). ja i ne pokusavam nju da prevaspitam, dok obrnuto nije slucaj - idem jednom godisnje i trpim kritike, sta cu :)point taken: sponzoruse su cesto najinfantilnija stvorenja na svetu ;)
i sta kada bi ostala slucajno bez posla ili nesposobna za rad. jela bi u narodnoj kuhinji, a on u restoranu, ili bi je 'vodio na hranu', pored godisnjeg?
Link to comment
istrazivanje treba gledati i u kontekstu toga da u UK zene imaju samo 6 nedelja placeno porodiljsko (sa 90% plate), posle je neka nominalna suma, i sada postoji pritisak na vladu da poveca te benificije.
tih 6 nedelja na 90% plate i ostatak na flat rate od 125£ je zakonski minimum tj. statutory maternity leave, dok poslodavci uglavnom imaju sopstvene maternity/paternity leave pravila koja prevazilaze taj minimum.inace, kad je rec o part time poslovima i zenskoj visoj placenosti na njima, stice se preterano ruzicast utisak o tom segmnentu trzista rada, a stanje je takvo: da je ponuda part time poslova daleeko manja, da su za isti stepen kvalifikacija mnogo manje placeni i da se uglavnom javljaju na nizim do niskim nivoima slozenosti poslova, tako da mozemo teze zamisliti npr. ovlascenog racunovodju kako radi nocnu smenu u tecou nego skolarca koji time dopunjuje svoj dzeparac.
Link to comment
tih 6 nedelja na 90% plate i ostatak na flat rate od 125£ je zakonski minimum tj. statutory maternity leave, dok poslodavci uglavnom imaju sopstvene maternity/paternity leave pravila koja prevazilaze taj minimum.
da, ali nije bitno, posto sam govorila public funds. sta rade privatni poslodavci je stvar samo onih koji vode firmu i vlasnika. bitka (u koju je gospodja conveniently upala) se vodi o pravima koji proisticu iz NI contributions.
inace, kad je rec o part time poslovima i zenskoj visoj placenosti na njima, stice se preterano ruzicast utisak o tom segmnentu trzista rada, a stanje je takvo: da je ponuda part time poslova daleeko manja, da su za isti stepen kvalifikacija mnogo manje placeni i da se uglavnom javljaju na nizim do niskim nivoima slozenosti poslova, tako da mozemo teze zamisliti npr. ovlascenog racunovodju kako radi nocnu smenu u tecou nego skolarca koji time dopunjuje svoj dzeparac.
ovo mi je jako konfuzno. za to da zene bolje zaradjuju na part-time poslovima sam citala u thisismoney.com, koji su predstavili kao statisticki podatak, ali mozda nije tacno. u svakom slucaju meni je logicno da ima vise visokoobrazovanih zena koje rade part time poslove, koji su placeni vise po satu, nego muskaraca, koji obicno nemaju potrebu da rade part-time.
Link to comment
po ko zna koji put se pokazuje da na ovom forumu obitavaju najkulije žemske. :wub:
ne znam ja ovde vise nista ne kapiram. sta je obrazac, kako treba, sta je ispravno?mi u kuci nemamo zajednicki budzet kao takav (u smislu zajednicke kasice) ali vlada princip whatever is yours is mine. kada ima nekog cashijanovica, on stoji na izvolte. kad nema, svako se snalazi sa svojim izvorima. pritom obe su strane autorizovane da imaju pristup svim racunima ali za sada nije bilo pizdarija:). ali mislim da je to vise zbog nekakvog money come money go odnosa i generalne lezernosti nego zato sto je to nekakav idealan model. u prinicpu se nikada ne poteze pitanje ko je sta platio ili cije se pare trose. ruku na srce, moja zena je jako skromna i ne trosi pare ninakakve ludosti a i ja retko idem preko crvene linije. i dan danas, ona ima svoj mali mesecni ritual placanja racuna posto voli da to radi na vreme i dobije neki popust od 5% - sto je vise interna sala nego stvarna usteda - i to uvek kada ima radi od svojih para, kada nema, uzme od mene. isto vazi i za kucnu pomocnicu. onda se kompenzujemo na drugoj strani kao sto je kupovina bakaluka ili odrzavanje kola ili slicno. ali mi cak ni kad smo kupovali stan nikada nismo seli i napravili racunicu ko je koliko para tu participirao. imali smo jednu kriznu situaciju kada je pre par godina prestala da radi. onako, nije joj se vise to radilo a i cela stvar je umirala vec neko vreme (meri se godinama), posto je taj njen posao bio honorarnog tipa (mada sa pristojnim prihodima kada ih je bilo). i onda je dosta dugo bila u nekom vakumu gde je lagano kontemplirala sta bi dalje u zivotu posto je bilo jasno da sa time sto je do tada radila ne moze dalje, onda je pocela da pise neku knjigu itd. i u nekom trenutku mi se cinilo da to vec predugo traje i onda sam u nastupu nervoze od drkanja na tri posla koje radim u zivotu bio malo histerican tj u fazonu ajd malo da zamenimo mesta, sad se malo ti cimaj da radis neidealne poslove za pare, koje ja radim, a daj da ja sedim kod kuce, citam newyorker online, radim yogu, igram se sa mackama, citam knjige i idem na pijac svaki dan. medjutim nedugo potom nekako su se stvari zatvorile na dobru stranu za nju, zapocela je potpuno novi zivot kada je posao u ppitanju pa eto cuda, sad kada bih ja ostao bez posla, mislim da taj scenario uopste ne bi bio nemoguc posto mislim da sad zaradjuje vise od mene kada saberem sve svoje uobicajene prihode.zesce je smaranje ako strane imaju razlicite odnose prema parama, kakav god da je princip jedino je bitno da vazi za obe strane. Edited by gazza1
Link to comment
ovo mi je jako konfuzno. za to da zene bolje zaradjuju na part-time poslovima sam citala u thisismoney.com, koji su predstavili kao statisticki podatak, ali mozda nije tacno. u svakom slucaju meni je logicno da ima vise visokoobrazovanih zena koje rade part time poslove, koji su placeni vise po satu, nego muskaraca, koji obicno nemaju potrebu da rade part-time.
zasto bi bilo konfuzno? ja govorim o prirodi part time poslova - kom profilu su 'namenjeni', koliko su placeni u odnosu na full time ekvivalent i kolikaim je raspolozivost. cak i na krajnje intuitivnom nivou, bez podrske cvrste statistike, da li je lakse zamisliti menadzera koji je dostupan samo 2 dana nedeljno ili kasirku u supermarketu? koja vrsta vestina je lakse zamenljiva? sa druge strane, i slobodno dostupna statistika i radovi koji se bave bas tim pitanjima ukazuju u istom smeru:
People in part-time work were more than twice as likely as people in full-time work to be paid less than minimum wage, with 1.8 per cent of part-time jobs and 0.8 per cent of full-time jobs falling below the minimum wage. Jobs held by women were more likely to fall below the minimum wage than jobs held by men (1.2 per cent compared with 0.9 per cent). This reflects the UK labour market, where a higher proportion of women work part-time than men.
zatim, statisticki podaci iz istrazivanja ‘Quality part-time work: a review of the evidence' takodje ukazuju na to da su part time poslovi u proseku manje slozeni i manje placeni.
Many women in the UK work part time, often to take care of children or older relatives. There is much evidence that there are fewer higher-level jobs available on a part-time basis and, as a result, well-qualified women are crowding into lower-level jobs. There is further evidence that women become stuck in these jobs, leading to negative effects on both career and earnings over the longer term. In response to this evidence, the Government has made a commitment to supporting employers to create more high-quality part-time and flexible posts (Department for Communities and Local Government 2006; GEO, 2010).Who works part time?For women, those who work part time are more likely to be white, between the ages of 30 and 44, to be in lower socio-economic groups and have fewer qualifications than those who work full time. Those with work-limiting disabilities are also more likely to work part time than those without.• For men, those working part time are more likely to be of other ethnic groups than white, to be either younger (students) or older (pre-retirement), to be in lower socio-economic groups and have fewer qualifications than those who work full time. Those with work-limiting disabilities are also more likely to work part time than those without....Occupational downgrading• Occupational downgrading occurs when more highly qualified or highly skilled women or men choose to reduce their working hours, usually for childcare reasons. However, more women than men do so, and women’s choices are constrained by expensive childcare and long full-time working hours in the UK, in comparison with other EU and OECD countries. Because of the limited parttime options available in highly skilled jobs, many women compromise by crowding into lower-level jobs.• Research has shown that a minimum of 14% and probably around 25% of all women who move to part-time work change to an occupation where the average qualification level is below that of their previous full-time job. Downgrading when moving to part-time work affects as many as 29% of women from professional and corporate management jobs, and up to 40% in intermediate-level jobs. Those most likely to downgrade are women working in smaller-scale managerial positions, with almost half giving up their managerial responsibilities and reverting to standard personal service or sales assistant jobs, well below their skill levels.• Other research showed that 51% of all part-time workers, male and female, defined themselves as working below their potential. Extrapolating from survey evidence, researchers have estimated that 69% of female part-time ‘downgraders’, equivalent to around 1.25 million women in the UK aged 25–54, are ‘stuck’ in jobs below their skill and experience levels.• Research, using two large-scale datasets, has shown that downgrading affects 35–41% of women in high-skilled occupations who also move employer when changing to part-time work, compared with only 8–18% who stay with the same employer (differences depend on the data source used).• The evidence highlights clearly that part-time workers, usually women, are at a disadvantage in terms of access to training and development opportunities. In April-June 2009, the Labour Force Survey showed that of all full-time working women, 34% took part in some education or training in the previous three months, whereas for women working part-time, the figure was only 24%.Male part-time workers were also at a disadvantage. The part-time disadvantage also appears to occur in higher-level jobs, e.g. researchers found that part-time permanent professionals were 23% less likely than full-time workers to have received five days’ or more training in the past yearWithout access to training, women working part time will be at a double disadvantage: not only are many already over-qualified for the part-time jobs they are doing, but they are also less likely to receive the training they need to progress further in those jobs.• Some evidence also suggests that women working part time are given different tasks and assigned to different roles than equivalent full-time workers, as well as being consulted on work-related issues less frequently, meaning a loss of vital work-based learning opportunities and inevitable longer-term negative impacts upon career progression. In other words, for those women who do manage to retain their occupational level, many are doubly disadvantaged when moving to parttime work: although they have often trained for many years within a particular occupation, they are sidelined into work that does not maximise their skills, and, as a consequence, they will also be less likely to be considered for promotion.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...