Jump to content
IGNORED

Svi naši pumpaši


Jerry

Recommended Posts

1 minute ago, zorglub said:

Čoveče, 99.2RSD...

 

Kupis Volvo karavan..iz 80-ih..povadis sva sedista osim vozackog, sve tepihe i plastiku i nadjes dobrog varioca da ti od cele unutrasnjosti automobila napravi veliki rezervoar. 

Stavis samo jace opruge na tockove, nadjes ljude na grani..i mozes da preteras 500-1000 litara goriva po turi. 

 

:)

 

Link to comment
  • 4 weeks later...
1 hour ago, renne said:

dizel 1.16

benzin 1.17

 

kod neškovića 

dizel 1.22

benzin 1.24

Pa kad je ovih dana skuplja voda od nafte 

Link to comment

inace ja se neki dan "pohvalio" amerima da nam je napokon malo pojeftinio benzin

kazu i kod nas je, sad je gallon benzina  ‚1,50 $ :ohmy:

Spoiler

 

 

1 litar oko 40 centi :D

Link to comment

kod nas su akcize odredjee u kintu, a ne u procenat od litre goriva, neka me neko ispravi ako gresim?

 

ako je takva struktura cene, nema sansi da gorivo ide nesto osetnije nanize. ako je drzava npr zacrtala da od litre goriva uzima 95 kinti, to je to. nema jos mnogo dole da ide na pumpama.

Link to comment

jeste fiksna

skoro je ravaneli u detalje pisao o tome na nekom topiku

 

uglavnom, manje od pola (kolko se secam manje i od 40 posto) je cena samog benzina  (dakle tu je moguce pomeranje u zavisnosti od kretanja cena sirove nafte) ovo ostalo su akcize, troskovi prozvodnje, transporta, ostale takse

Link to comment
5 minutes ago, foto said:

kod nas su akcize odredjee u kintu, a ne u procenat od litre goriva, neka me neko ispravi ako gresim?

 

ako je takva struktura cene, nema sansi da gorivo ide nesto osetnije nanize. ako je drzava npr zacrtala da od litre goriva uzima 95 kinti, to je to. nema jos mnogo dole da ide na pumpama.

da, to je problem

Link to comment

meni samo odavno nije jasno kako se bosancima isplati da drze tako niske akcize (nisu jedini, ali su nama zanimljivi, kao prve komsije i slicna ekonomija)

jbg, to je jako bitan prihod za svaku drzavu, sumnjam da ga se tako odricu

 

ondnosno, siguran sam da oni te pare izmuzu na druge nacine, samo me zanima kako

 

jer razlika je bas ogromna

Link to comment

veci promet cega?

prodaje "naftnih derivata"?

 

sumnjam da to direktno moze i priblizno nadoknaditi tu cifru

akciza je priblizno oko pola eura po litru

a u srbiji se godisnje trosi preko 2miliona tona "motornih goriva"

nalazim podatke za 2013 2.103.129 t od toga 15% otpada na gas, ostalo benzin i dizel

2014 2.110.084 t

 

gruba racunica je da je to prihod od preko milijardu evra godisnje sdamo do akciza

 

mi smo sa visinom akciza medju "rekorderima" u evropi

 

Link to comment

Postoje različite ciljevi fiskalne politike i različite metode ostvarenja. Akciza je samo jedan instrument. Kada bi bilo tako jednostavno onda bi svi digli akcizu ali se prihod neće proprocionalno povećati zbog pada prometa. I sad tu treba podešavanje. Uzeti u obzir da cena goriva učestvuje u ceni ogromnog broja proizvoda.

Konkretno za BiH, svaki put kad uđem sipam do vrha i svaki put kad izlazim sipam do vrha. Bosna od mene ima neki iznos akcize, a moja država Srbija nula dinara akcize. Nisam sposoban da izvedem računicu ali verujem da kada bi smanjili akcizu u Srbiji da bi imali veći prihod, uzevši u obzir da smo tranzitna zemlja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...