Jump to content
IGNORED

Umetnost i tabu


Caligula

Recommended Posts

  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Caligula

    59

  • kim_philby

    48

  • DarkAttraktor

    19

  • Otto Katz

    10

palanacka dosada - ne umem da ga napravim, ali umem da ga ofarbam
... podsetilo me na ovu grupu (doduse estetizovanijih i lucidnijih) performera:http://www.youtube.com/watch?v=oWLByMshYIU... valjda je to ona iznudjena mistifikacija pojma umetnost o kojoj sam govorio - i samoubistvo se opravdava tom mocnom recju ako se ista zakaci oko vrata. Ginu ljudi za taj status. Edited by CowBoy
Link to comment
Mislio sam na pravu smrt, ne mit. CowBoy, stvarno misliš da je umro zarad upisivanja u historiju?
Ko zna zasto se ubio (ako je prica uopste tacna). Sigurno je da to nije uradio zbog table i natpisa - vise verujem da je stvar okacio oko vrata kao usputni benefit, da iz stete i sjebanog zivota izvuce makar kakvu posthumnu korist. Neko manje ambiciozan bi sa sobom povukao par ljudi sa licnog crnog spiska, ne bi se bavio natpisima i tablama. Oprostajno pismo valjda, tako ja to vidim. Edited by CowBoy
Link to comment
Da nema pojma umetnost, Mikelandjelo bi i dalje imao opravdanje za svako delo koje je uradio. Nije mu taj pojam neophodan, taj pojam je pre nastao u zelji da se imenuje neopisivost njegovog rada. Isto vazi i za El Greka, Noldea, Pikasa, Fidiju. Prosto, delo prethodi objasnjenju (pojmovnom obelezavanju).
mistifikacija
... valjda je to ona iznudjena mistifikacija pojma umetnost o kojoj sam govorio - i samoubistvo se opravdava tom mocnom recju ako se ista zakaci oko vrata. Ginu ljudi za taj status.
i kritika mistifikacije. dijalektiko ime ti je kauboj!na stranu taj momenat o samoubici koji iz smrti izvlaci korist ali zaista kada ces da prestanes da mistifikujes? covek je lepo napisao sta je njegov cin. kapiram da se i iz slika neka korist moze izvuci.ne znam da li si svestan da tvojim pozivima za retradicionalizaciju (posto ti ne zelis da se oslobodis umetnosti vec samo veceg dela dvadesetog veka) ti u stvari zazivas paradoksalno poplavu ovih radikalnih praksi. srecom ovakva praksa je vec odavno zavrsila u muzejima pa samim tim nasa kultura uopste moze da ih misli kao i vreme kada su nastali i prakse kojima su bili odgovor.inace moram te pohvaliti. poslednji post ti je najsmisleniji do sada. ne kazem da se slazem sa njim ali je najsmisleniji.
Link to comment

Opet si sve pobrkao. Jedno je mistifikacija pojma umetnost (tvoja pozicija) a sasvim drugo opaska o neopisivosti (recima) nekog um. dela.Evo ti primera gore: neizrecivost atmosfere, ritma i tekstura peristila nasuprot izrecivosti peristilske molerske akcije koja je sama sebe, da bi dobila tezinu, oznacila kao "umetnicku".Shvatas li sad svoje mashenje poente oko razlike izmedju mistifikovanog i neizrecivog?Delo prethodi objasnjenju (pojmovnom obelezavanju)Kod tebe, objasnjenje i pojmovno obelezavanje prethodi delu. Sta je tu mistifikacija sam proceni. Ako umes, jbg.

Edited by CowBoy
Link to comment
Opet si sve pobrkao. Jedno je mistifikacija pojma umetnost (tvoja pozicija) a sasvim drugo opaska o neopisivosti (recima) nekog um. dela.Evo ti primera gore: neizrecivost atmosfere, ritma i tekstura peristila nasuprot izrecivosti peristilske molerske akcije koja je sama sebe, da bi dobila tezinu, oznacila kao "umetnicku".Shvatas li sad svoje mashenje poente oko razlike izmedju mistifikovanog i neizrecivog?Delo prethodi objasnjenju (pojmovnom obelezavanju)Kod tebe, objasnjenje i pojmovno obelezavanje prethodi delu. Sta je tu mistifikacija sam proceni. Ako umes, jbg.
ja za razliku od tebe samo dajem smernice za to kako da pricamo o umetnosti. znaci naravno da objasnjenje (kako ga ti nazivas) sledi delu ali mu takodje i prethodi. odnosno kako nesto tumacimo zauvek obelezava kako to gledamo. nema mogucnosti vise da se mona liza vidi po prvi put. nema nevinog gledanjasto se misticizma tice definicija je mistika je da on intuitivno i neposredovano dozivljava boba. meni se cini da to dosta dobro opisuje tvoje postove u kojima direktno komuniciras sa fidijom i pikasom. biti mistik nije nista strasno ali biti mistik sa politickim stavom po pitanju umetnosti e to je vec tele-evangelista. s druge strane ja samo kazem da je umetnost (za potrebe razgovora o njoj) ono sto se desava u institucijama umetnosti (a to nisu samo ustanove, zgrade i tome slicno vec ceo splet drustvenih odnosa koji se pletu oko praznog mesta umetnosti). znaci ja kazem: izlozi u galeriji, nazovi se umetnikom i bavi se umetnoscu, napisi tekst ili stagod i ja sam spreman da sa tobom da pricam. jedan minimum drustvenosti koju ne zelim da maltretiram prosipajuci svoje okeansko osecanje po njoj. dodjavola ja sam spreman da pricam cak i s tobom :Pne znam ovaj razgovor je pomalo besmislen. ja svakako necu da te ubedjujem vec samo hocu da prestanes da trolujes svaku temu o savremenoj umetnosti ponasajuci se kao pandur na punk koncertu (ti sa zirhnadlama! ti, ti! daj licnu kartu da vidim da li covek uopste!). Edited by kim_philby
Link to comment
nema mogucnosti vise da se mona liza vidi po prvi put. nema nevinog gledanja
Point.Ili kako to kaze Goran Djordjevic: kako ti mislis da retroaktivno izvuces Alfreda Bara iz Pikasa ?Mi uvek kad pricamo o istoriji umetnosti mi zapravo pricamo o zapadnjackoj istoriji umetnosti, kako je neko sa zapada vido. Na Lekinom Brdu, preko puta Klas pekare, postoji mauzolej posvecen zapadnjackoj percepciji istorije umetnosti, tj. official story-ju. Mislim da moz da se poseti.
Link to comment
... odnosno kako nesto tumacimo zauvek obelezava kako to gledamo. nema mogucnosti vise da se mona liza vidi po prvi put. nema nevinog gledanja
Jasno.Tako si dosao i do moje poente: predstavljanje tabua kao smisla umetnickog dela. Svako ima izgradjen odnos prema odsecenoj glavi. Svako oseca jaku emociju pred tim prizorom.Sta je bacanje odsecene glave pred publiku?Kreativna impotencija. Shvatas li sad? Ili jos uvek ne? Hajde da istrazujemo nivoe na kojima moze da se komunicira sa ljudima - sa njihovim nasledjenim predstavama, tumacenjima, asocijacijama. Ama je li odsecena glava na najnizoj polici? Meni se cini da jeste.Sasvim na vrhu su apstraktne vertikale, horizontale, ritam, treperave povrsine, teksture - alat koji se koristi od Altamire pa sve do dishanoivog pisoara.
... biti mistik nije nista strasno ali biti mistik sa politickim stavom po pitanju umetnosti e to je vec tele-evangelista. s druge strane ja samo kazem da je umetnost (za potrebe razgovora o njoj) ono sto se desava u institucijama umetnosti (a to nisu samo ustanove, zgrade i tome slicno vec ceo splet drustvenih odnosa koji se pletu oko praznog mesta umetnosti). znaci ja kazem: izlozi u galeriji, nazovi se umetnikom i bavi se umetnoscu, napisi tekst ili stagod i ja sam spreman da sa tobom da pricam. jedan minimum drustvenosti koju ne zelim da maltretiram prosipajuci svoje okeansko osecanje po njoj. dodjavola ja sam spreman da pricam cak i s tobom :Pne znam ovaj razgovor je pomalo besmislen. ja svakako necu da te ubedjujem vec samo hocu da prestanes da trolujes svaku temu o savremenoj umetnosti ponasajuci se kao pandur na punk koncertu (ti sa zirhnadlama! ti, ti! daj licnu kartu da vidim da li covek uopste!).
Prosto je neverovatno koliko si se trudio da me na ovom topiku na sve nacine licno okarakterises i najprimitivnijim metodama diskvalifikujes. Aj se zapitaj, posle sest strana pisanja, kakva te sila drzi uz takvog sagovornika - kome ti to pises, kome i sta objasnjavas i sa kim polemises.Da ga jebem, ja sa pandurima ne bih polemisao. Bice da nije bas tako kako ti zelis da predstavis stvar:) Tvoje (ne samo tvoje) razumevanje pojma umetnost je skolski misticno - zar ima vece mistifikacije pojma od takvog davanja tezine istom: dovoljno je nazvati nesto umetnoscu i to samim tim postaje umetnost.Carobna rec. Kao carobnim stapicem.Pa jbt ako to nije najoogoljeniji misticizam onda zaista ne znam sta je.Ovaj nesrecnik stavlja tu rec oko vrata pre nego sto skoci u smrt. Marinche nazove svoj performans/izlozbu u MOMA-i "Umetnik je prisutan" valjda da napushe izduvani balon svoje nemogucnosti da artikulise - deklarisanjem postaje umetnik.Zar je svaki rez skalpelom po telu - hirurgija?Zajeban ce to biti svet u kojem se prostim deklarisanjem postaje neurohirurg. Ostaje nam da se nadamo da se rec "hirurg" nece mistifikovati u toj meri kao rec "umetnik". Edited by CowBoy
Link to comment
Cowboyu, jesi pročitao onaj text o novom, što mi je kim postavio za edukaciju? Vrlo je instruktivan, ako ti je imalo stalo da se sporazumiješ s njim.
Mislim..."Now, if we look more closely at the figure of Jesus Christ as described by Kierkegaard, it is striking that it appears to be quite similar to what we now call "readymade". For Kierkegaard, the difference between God and man is not one that can be established objectively or described in visual terms. We put the figure of Christ into the context of the divine without recognising it as divine—and that is new. But the same can be said of Duchamp's readymades. Here we are also dealing with difference beyond difference—now understood as difference between the artwork and the ordinary, profane thing. Accordingly, we can say that Duchamp's Fountain is a kind of Christ among things, and the art of readymade a kind of Christianity in art."... rekoh i Kimu, ne interesuje me razglabanje o Jevandjelju. To sto konstrukcija postoji ne znaci da treba da se primim na nju.edit: btw ja Kima razumem savrsheno. Saucestvujem sa vernicima i empatican sam prema toj slabosti. Ali za sporazumevanje je potrebno dvoje - kako ce on da shvati da bog ne postoji? Edited by CowBoy
Link to comment
ne interesuje me razglabanje o Jevandjelju
Wtf? Kakvo crno razglabanje o jevanđelju, crnji CowBoyu? Blagi bože. Malko si me rastužio. Moram misliti na kolaps gravitacijske sile i nestanak svemira da se utješim.
Link to comment
Sasvim na vrhu su apstraktne vertikale, horizontale, ritam, treperave povrsine, teksture - alat koji se koristi od Altamire pa sve do dishanoivog pisoara.
a šta s nama seljacima koji nemamo 5 ispita iz istorije umetnosti, i ne vidimo vertikale, horizontale, ritam i treperave površine. nama možda za umetnost dovoljna odsečena glava, omalani patos ili opajdara od marine. ko si sad pa ti da to zabranjuješ?
Link to comment
a šta s nama seljacima koji nemamo 5 ispita iz istorije umetnosti, i ne vidimo vertikale, horizontale, ritam i treperave površine. nama možda za umetnost dovoljna odsečena glava, omalani patos ili opajdara od marine. ko si sad pa ti da to zabranjuješ?
na stranu sto su vertikale i ostalo potpuno istorijske kategorije a ne nesto sto ide od fidije do pikasa :D
Link to comment
Malko si me rastužio. Moram misliti na kolaps gravitacijske sile i nestanak svemira da se utješim.
I to je bolje od fabrikovanja konstrukcija i usrecivanja ljudske rase istim. Jebes religiju. Umetnost je nesto vise. edit: ne pravi se da nisi razumeo. Storiteling nije nova disciplina. Razne price se pricaju hiljadama godina, i retko ko nije poverovao u barem neku od njih. Konstrukcije, moj Kinze, znas ti to bolje od mene - rade samo ako verujes. Dishanova konstrukcija ili konstrukcija Crkve - meni je isto, dok ne vidim ne verujem. A obe price su podjednako naivne - jedini uslov da uvidis obim te naive je da se ne primis na njih. Vidis, Gonzo ne kapira da i zivotinje percipiraju vertikale i horizontale na u sustini slican nacin kao ljudi. On misli da je za to potrebna skola. Na stranu i ta zabluda, on veruje da ja njemu nesto zabranjujem. Pa ako ti neko kaze da bog ne postoji, nije ti zabranio da verujes u boga. Edited by CowBoy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...