Jump to content
IGNORED

Umetnost i tabu


Caligula

Recommended Posts

A mozemo i ozbiljno: gde je onda linija izmedju pop i umetnicke industrije - u prostom deklarisanju?
У тиражу и броју запослених. Као између велике и мале привреде. И једни и други раде за паре, праве што се продаје, само је разлика у посети.
Link to comment
  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Caligula

    59

  • kim_philby

    48

  • DarkAttraktor

    19

  • Otto Katz

    10

zar ta granica nije još onomad izbrisana?
To ja brisao na silu. Zvanicno postoji razlika: za ovu jednu stvar koriste se dva razlicita termina. Pop je po statistici komercijalniji ali je u sustini ista rabota u egzekuciji: performans koji angazuje nesto atrofiranih sivih celija i drzi paznju.Zato bih se slozio sa rasejanim:
У тиражу и броју запослених. Као између велике и мале привреде. И једни и други раде за паре, праве што се продаје, само је разлика у посети.
... odatle i baratanje tabuima, zelja da se shokira/iznenadi/sablazni. Nema supstance te forma sama izlazi u prvi plan. Gro tzv. umetnickih radova je formalno - oslanja se na bazicne ljudske emocije, grubom i neinteligentnom artikulacijom izazivajuci empatiju, shok, bes. Vruca voda nikada nije bila otkrivenijasetih se neceg matorog:chocolate-christ.jpgedit: o majko na sta sam naleteo :lol: : link obavezno pogledati Daratraktorche, evo ti iznad strava uradtka o karnalnoj prirodi coveka :isuse:jebote kakva proseravanja je establisment opravdao kao umetnost. Edited by CowBoy
Link to comment
  • 5 months later...

Oho, vidim i DarkAtraktor se osvrnuo na. btw

btw, malicijev rad nije nista narocito ali je prvenstveno ikonoklasticki i namenjen kosovskoj publici. as in: glamurizacija i popikonizacije rata (pa sve sa referencama na vorhola & gevina turka) kao deo kosovarske svakodnevice. drugim recima malicijev rad je, na odredjeni nacin, desakralizacija i deauretizacija figure adama jasarija i kao takav je provokacija prvenstveno na kosovu.
pa trebao si da im kazes onda da se isprovociraju. Nesto omasio ciljnu grupu.Cekaj Kime, ne odredjujemo ja i ti sta je provokacija vec to potvrdjuje neka realnost - provokator i isprovocirani. A znamo ko jeste a ko nije bio isprovociran. Dakle, ono ripoff nedonosce koje je izaslo ispod nekog nesrecnog printera (ono je print bese?) je samo i jedino - provokacija. Nije zla namera, "umetnik" je samo zeleo da se cuje za njega. Pa ko veli, gde ce sa Jasharijem - pa gde no u Bg. Ja bih, da zelim publicitet, mahao kostima svetog Save po sikstinskoj kapeli, jebes Svilajnac i Batochinu.
ljudima koji su se skupili ispred galerije kontekst je smetalo prvenstveno podsecanje da na kosovu zive neki ljudi koji eto nisu ni primitivni koljaci niti 'vukovci' vec se cak i bave umetnoscu.
Ne mogu da verujem da verujes u ovo sto si napisao.
Link to comment
  • 1 month later...
... odatle i baratanje tabuima, zelja da se shokira/iznenadi/sablazni. Nema supstance te forma sama izlazi u prvi plan. Gro tzv. umetnickih radova je formalno - oslanja se na bazicne ljudske emocije, grubom i neinteligentnom artikulacijom izazivajuci empatiju, shok, bes.
Procitao sam topik i dosao sam do zakljucka da si ti anarhista zarobljen u racionalnom umu.Sto se tice tabua tu treba praviti razliku jer svako drustvo u nekom trenutku da do znanja da su neki tabui potroseni i da su prihvatljivi. Poenta je uhvatiti taj trenutak u vremenu i obraditi tabu, koji je tabu samo u glavama koje spavaju, i predstaviti sebe kao ledolomca. Taj tabu nije sam nego u grupi tabua spremnih da se ispisu iz te knjige. Problem nastaje kada na talasu zajasu ljudi koji ne kapiraju da to sto oni misle da je tabu je samo eho koji do njih dolazi. Pravi tabui uopste nisu vidljivi i samo veliki ljudi znaju da su najobicnije stvari jedini pravi tabui. Zato mislim da si morao drugacije da obrazlozis ovaj topik. Edited by bergasa19
Link to comment
Procitao sam topik i dosao sam do zakljucka da si ti anarhista zarobljen u racionalnom umu.
... mogu da zivim sa ovom ocenom ali o zarobljavanju nema ni govora.
Sto se tice tabua tu treba praviti razliku jer svako drustvo u nekom trenutku da do znanja da su neki tabui potroseni i da su prihvatljivi. Poenta je uhvatiti taj trenutak u vremenu i obraditi tabu, koji je tabu samo u glavama koje spavaju, i predstaviti sebe kao ledolomca. Taj tabu nije sam nego u grupi tabua spremnih da se ispisu iz te knjige. Problem nastaje kada na talasu zajasu ljudi koji ne kapiraju da to sto oni misle da je tabu je samo eho koji do njih dolazi. Pravi tabui uopste nisu vidljivi i samo veliki ljudi znaju da su najobicnije stvari jedini pravi tabui. Zato mislim da si morao drugacije da obrazlozis ovaj topik.
Sa ovim u boldu se slazem, ali dodajem da je ovaj topik nastao iz moje nezaustavljive frustracije cini mi se jednim Darkatraktorovim topikom.Tacno je, naslov jeste trapav - kada ovde kazem "tabu" mislim pre svega na ono sto masmediji nazivaju tabuom u ovom ili onom istorijskom trenutku. Cilj mi je bio podvlacenje cinjenice da je gro danasnje tzv. umetnicke produkcije okrenuto medijima kao ogledalu i parazitira na medijima: bitno je da nesto pukne i i da se daleko cuje.Izlozio psa i pustio ga da umre od gladiSekla se ziletimaSlika svojim izmetom, direktno prskajuci iz rektumaUbio se i taj cin prethodno nazvao umetnickimIzlio prvo govno deteta Breda Pita i Angeline Dzoli u zlatuNapravio cokoladnog Hrista... etc. Bio nekoliko dana u Rimu i potvrdio sebi ono sto ovde pisem vec par godina: ne mozes racionalizovati niti objasniti sta jedno remek-delo cini remek-delom. Od mase slika, skulptura, gradjevina, muzejskih eksponata - mene su zaista oshamarili samo Pieta, Mojsije i kupola Panteona (samo kupola + spoljasnjost, a za one radove u mermeru neka gore u paklu)+ Matis, kao kriska svezeg limuna uz casu planinske vode posle carskog rucka. I frtalj Rafaela. evo sta sam skljocnuopost-325-13176804374129.jpg... ako pogledom krenes odozdo na gore, galama polako prelazi u tishinu i sve nekako postaje beznacajno:) a zapravo, rade te neke kvadratne nishe i svetlo po njima. Apstrakcija.So, ne vidim gde si ti kod mene video anarhizam. Neke stvari prosto nemaju smisla, dok su neke druge - smisao. U toj konstataciji (valjda?) nema anarhizma. Edited by CowBoy
Link to comment
Imas veze sa anarhizmom samim tim sto dovodis u pitanje poredak vrednovanja umetnosti.
Ah, pa onda je to sasvim casno zanimanje -_- Nisam ja taj koji je iz visemilenijumskog kontinuiteta izbacio kriterijum i naprasno, uz buku medija uveo nepostojanje kriterijuma. Ispada da su anarhisti na drugoj strani, u umetnickoj industriji: sa debelim novcanicima, napukli od sranja kojima moraju da hrane medije na dnevnom nivou. Da ne propadne posao. Edited by CowBoy
Link to comment

Nisu to anarhisti nego banalizatori.Vrhunska estetska dostignuca su danas nepotrebna jer je sam pojam doveden u pitanje zeljom da se nesto nametne odmah ,na prvu loptu.Zato su i sokovi zamenili senzacije.Verovatno nasledje sezdesetih,instant umetnost je pomesana sa zabavom i ne trazi celog coveka vec u njemu pikira tamo gde cilja i trgovacka roba ili usluga.Da li je to razlog sto su neke grane umetnosti zastale u XIX ili u prvim decenijama XX veka,ne znam.

Link to comment
Nisu to anarhisti nego banalizatori.Vrhunska estetska dostignuca su danas nepotrebna jer je sam pojam doveden u pitanje zeljom da se nesto nametne odmah ,na prvu loptu.Zato su i sokovi zamenili senzacije.
Da li je samo do estetike?Npr. nije ta kupola Panteona nesto estetski tretirana, vise je koncept: ekscenticno slozene stepenaste nishe koje tom ekscentrijom daju lazni utisak perpektive/prostornosti i tesku kupolu od cigala cine lakom i vazdusastom. Tendencije optickom igrom postoje u arhitekturi i danas, neke manje neke vise uspesne, Bjarke Ingels:BjarkeIngels.jpg... dakle mislim da nije do "ubrzanog vremena". Ono u cemu se slazem sa tobom je da su danas tzv. umetnost i industrija zabave u tesnoj vezi gde ocigledno parazitiraju jedna na drugoj, sa promenljivim tezistem: nekad Britni Spirs (ili Cicolina?) inspirise Koonsa, nekad Marina Abramovic inspirise Lejdi Gagu. Citava papazjanija pravda se "konceptualnom prirodom" zabashurujuci cinjenicu da je koncept u upotrebi jos od altamirskih crteza. Edited by CowBoy
Link to comment
Oho, vidim i DarkAtraktor se osvrnuo na. btwpa trebao si da im kazes onda da se isprovociraju. Nesto omasio ciljnu grupu.Cekaj Kime, ne odredjujemo ja i ti sta je provokacija vec to potvrdjuje neka realnost - provokator i isprovocirani. A znamo ko jeste a ko nije bio isprovociran. Dakle, ono ripoff nedonosce koje je izaslo ispod nekog nesrecnog printera (ono je print bese?) je samo i jedino - provokacija. Nije zla namera, "umetnik" je samo zeleo da se cuje za njega. Pa ko veli, gde ce sa Jasharijem - pa gde no u Bg. Ja bih, da zelim publicitet, mahao kostima svetog Save po sikstinskoj kapeli, jebes Svilajnac i Batochinu.Ne mogu da verujem da verujes u ovo sto si napisao.
sta tacno ne verujes? mislis da je ULUSovac sa kamenicom bio maskirani kriticar art foruma?
Link to comment
sta tacno ne verujes? mislis da je ULUSovac sa kamenicom bio maskirani kriticar art foruma?
Naprotiv, taj sa kamenicom je umetnicka publika koju je napravio XX vek. Nikakav krirticar, nikakve dubine - cist impuls.
Link to comment
Naprotiv, taj sa kamenicom je umetnicka publika koju je napravio XX vek. Nikakav krirticar, nikakve dubine - cist impuls.
on je slikar. sprema decu za srednju dizajnersku. ima ueb sajt. oces link?ovde se radi o promisljenoj politickoj akciji. nista vise i nista manje.
Link to comment
on je slikar. sprema decu za srednju dizajnersku. ima ueb sajt. oces link?ovde se radi o promisljenoj politickoj akciji. nista vise i nista manje.
Cekaj, o kome govoris? Ja sam razumeo da govoris o majmunima koji su se skupili ispred galerije da protestuju
Link to comment
Cekaj, o kome govoris? Ja sam razumeo da govoris o majmunima koji su se skupili ispred galerije da protestuju
govorim o coveku (majmunu) koji je prvi provalio unutra. sa kamenicom. akademski slikar.
Link to comment
govorim o coveku (majmunu) koji je prvi provalio unutra. sa kamenicom. akademski slikar.
Nisam znao za podatak. Pa znas sta - znam puno "akademskih slikara" koji ne umeju cetku da drze, a kamoli da kriticki razmisljaju. Tim pre sto ih poznajem nekoliko koji se udusevljavaju na svaku jebenu stvar koju "Marina uradi".Budale su to. Nije fakultet nikakvo merilo - bio, video, prerastao. (btw da se pohvalim kinicki, uz diplomu sam dobio i nagradu fakulteta koja se daje jednom najboljem studentu na godini, ali da me ubijes ne bih umeo da je iskopam iz fijoka ili gde je vec. Sve je to sviranje kurcu) Edited by CowBoy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...