Jump to content
IGNORED

Biografije


Indy

Recommended Posts

Meni se dosta svideo Ljosin "Riba u vodi". Autobiografski (ali ne od A do Š, recimo deo odrastanja, skolovanje u Evropi, nesto o brakovima i onda o predsednickoj kandidaturi) i o Peruu, guta se bukvalno. Pre nje zapravo nisam citala nista od njega, privuklo me je pre svega zbog Perua.

Jos je neko na forumu preporucivao knjigu :)

Link to comment

Alehandro Hodorovski - Ples stvarnosti 

Obzirom na autora, znao sam da će biti ludo, međutim prevazišao je moja očekivanja. Po knjizi je snimio i film. 

Edited by klimt
Link to comment

MORNAR-NA-KONJU-Irvin-Stone.jpg

Irving Stone i jedna - mozda i jedina na srpskohrvatskom - biografija vec nepravedno zaboravljenog Dzeka Londona, ne racunajuci one predgovornetm, najvecim delom poprilicno ideologizovane.

Stone je inace jak biograf, mozda malo previse americki za evropski ukus, ali vredi procackati po njemu, obaska sto je na srpski prevedeno poprilicno toga.

 

Ali zato Romain Rolland, opet nedopustivo zaboravljen: jedan od najvecih evropskih intelektualaca 20. veka, izmedju ostalog verovatno najbolji poznavalac Betovena do danas, sto nije ni cudo s obzirom da je u neku ruku po profesiji bio umetnicki kriticar, ali pre svega muzikolog sto bi se danas reklo.

I to vrhunski.

I - odlican biograf: njegove biografije Betovena, Mikelandjela, Hendla su zaista nesto sto vredi, obaska izleti u biografije Tolstoja i Gandija koje su malo onako...

Dosta toga je prevodjeno na srpski.

 

Kad pomenuh Rolland-a, neko je otvorio, cini mi se temu o romanu iz Prvog svetskog rata, pa da ne zaboravim: Clerambault, po starom dobrom francuskom obicaju cak i u naslovu punim imenom i prezimenom Clerambault, histoire d'une conscience libre pendant la guerre

Mislim, nisam siguran, da je preveden na srpski...

Link to comment

@Pixie platices mi :D, otvorila si topik i utekla, a ja par dana u nazad, kad god se popnem gore u bibliotekutm, 'ocu-necu protcim kroz naslove i prisetim se nekog biografisanja...

A bogami i zeznem da po neko ponovo i prelistam na ovu vrucinu.

Pa tako, na primer:

napoleon-zivot-i-delo-d-s-mereskovski-19

Dimitrij Mereskovski, lik koji je biografija za sebe, vredan citanja, ali oprezno: spada u ruske ludake krajem 19. i pocetkom 20. veka, ozenjen Zinaidom Gipius, sto je vec samo po sebi dovoljno za jednu ohoho biografiju, pravoslavac posebne sorte, Zapadnjak i rusko-pravoslavni skoro pa ekstremista, pomiritelj kultura, svasta nesto.

Ali odlican pisac, vredan citanja, narocito dela koja se odnose na biografsko knjizevne kritike, Petar Veliki i sin mu Aleksej su posebno vredni (i) biografskog citanja, ima toga onoliko, pa i 1 Dante vidjen malo iskosatm, ali vredan uvida...

 

Pa Emil Ludwig, popularan kao biograf izmedju 2 rata, cenjen i citan, vredan i citanja danas kao savremenik, svedok:

MUSOLINI-Emil-Ludvig-DIKTATOR-H-Dz-Vels.

U vreme pre dolaska Hitlera na vlast, kada je i 1 Cercil hvalio Musolinija, uostalom o ugledu Ludviga na neki nacin govori i koautor...

 

Emil-Ludvig-Viljem-Drugi-1933.jpg

 

Bizmark-Emil-Ludvig.jpg

 

Ima toga jos, prevodjen je na srpski onoliko i to u uglednim Karijatidama, a o liku i delu govori (i) podatak da je jos 1921, naravno uzaludno, prozivao takozvanu medjunarodnu zajednicu, sa sve Ligom naroda, da reaguje i makar osudi turski genocid nad Jemenima.

I koji se ponajvise zauzeo da se atentator, ubica Talat pase, arhitekte genocida, Soghomon Tehlirian na sudjenju u vajmarskoj Nemackoj - oslobodi.

U jednom procesu koji moze da sluzi na cast Nemackoj i pravu, angazovanjem pravihtm pravnika i svedoka... 

I - koji je umeo da pise.

Edited by namenski
  • +1 1
Link to comment
On 21.6.2021. at 17:37, Pixie said:

- Hugo Pratt "Zelja da se bude beskoristan"

 

 

Jel ova knjiga ima samo na srpskom? (Bilo bi čudno, al' da pitam, pošto ništa drugo mi ne izlazi na srču... ni engl. ni ital.)

Link to comment
3 minutes ago, Indy said:

 

Jel ova knjiga ima samo na srpskom? (Bilo bi čudno, al' da pitam, pošto ništa drugo mi ne izlazi na srču... ni engl. ni ital.)

 

Francuski?

 

edit: Dominique Petitfaux je vodio razgovore.

Edited by Pixie
Link to comment
4 hours ago, Pixie said:

Samo, imas li ti neka posleratna izdanja? :D

:D 

 

Imam, ali ja ovde, mislim na forum, izbegavam kada je rec o knjigama, pricu/preporucivanje stranskihtm knjiga: utoliko mi je draze kada se - sve redje na zalost - pojavi srpski prevod nekog kapitalnog dela, ma i mnogo matorog, koje je iz nekog razloga kasnilo.

Nista politickitm, jednostavno nije se stiglo: Gibons je u komadima, Momsena verovatno vise niko nece ni da se priseti, Lorensovi Seven Pillars of Wisdom su na srpski dosli jos pre WW2, skraceni, kao Ustanak u pustinji, itd, itd..., ima toga onoliko...

Druga stvar je problem je sto smo usli u period necitanja i sto smo od strane izdavaca zatrpavani bestselerimatm i cije je izdavanje, prirodno, motivisano pre svega tirazom, dok se broj naslova umnozava bez postojanja iole kvalifikovane recenzentske politike tako da se nalece na sve i svasta.

A najgore od svega je - katastrofalno nizak kvalitet prevoda: mislim da se radi o kulturnoj bruki i sramoti najviseg nivoa.

Sto se (auto)biografija tice, od stranih akvizicija, poslednjih godinu dana:

 

Andrew Norman Wilson, The Mystery of Charles Dickens, izdata prosle, 2020. godine: Wilson je velikoserijski biograf, njegova Victoria, a Life, je takodje vredna citanja, ali to nekako nije to.

Meni barem, iako covek pise stvarno dobro: vredi mu se okrenuti, obaska sto je sumnjivo produktivantm...

Morao sam, kao obol nekim starim vremenima :D da nabavim: Jim Henson, The Biography, pisac je Brian Jay Jones, preporuka.

Takodje i za: Churchill and Orwell The Fight for Freedom, od Thomasa Ricks-a, neku vrstu interesantno pisane paralelne, sto bi se danas reklo komparativne biografije 2 lika koji su se takozvanom totalitarizmu primakli sa suprotnih polova politickog spektra...

Ima toga jos, ali treba biti oprezan u ponuditm, tacnije poplavi nazovi biografija poput Obamine ili Muskove... :isuse: 

 

A sto se tice Mereskovskog, poslednjih 30-ak godina je poprilicno (pre)stampavan ali sa naglaskom na pravoslavlju: ipak vredi.

Ludvig je prakticno zaboravljen, ma koliko me ti kritikovala :): steta, jer njegova biografska svedocenja iz skoro neposredne i bas neposredne vremenske blizine su zaista knjige vredne paznje, pa i procitavanja.

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...