Jump to content
IGNORED

Biografije


Indy

Recommended Posts

benvenuto čelini: moj životvane ivanović: lx memoirs of a yugoslav. izdato 1977, paralelno englesko (wiedenfeld & nicolson) i američko (harcourt brace jovanovich) izdanje.pridružujem preporuku za cvajgove biografije, sve su dobre: magelan, marija antoaneta, marija stjuart, erazmo, neimari sveta, jučerašnji svet: sećanja jednog evropejca...poz

Link to comment
pridružujem preporuku za cvajgove biografije, sve su dobre: magelan, marija antoaneta, marija stjuart, erazmo, neimari sveta, jučerašnji svet: sećanja jednog evropejca...poz
posebno marija stjuart. vrlo vrlo!edip. utom smislu i katarina medici, iz iste edicije, ivo lucati. Edited by thermal bug
Link to comment
posebno marija stjuart. vrlo vrlo!
+1 citao na moru letos, veoma zanimljivo.ako neko nije pisao o tome, zanimljivi su i memoari milana stojadinovica / ni rat ni pakti dnevnik Milana Grola iz vremena zivota u Londonu za vreme ii sv rata
Link to comment
edip. utom smislu i katarina medici, iz iste edicije, ivo lucati.
ah, di edicija. s lepezom na unutrašnjoj strani korica :D .omiljena biografija: paul wellman: teodora.ps. mislim da tu mariju stjuart nije pisao cvajg, nego neko romanticnozaneseno zensko.i taj talijancic, malo je branio zemljakinju -_- poz
Link to comment
  • 4 months later...

Nicola LaceyA Life of H L A Hart: The Nightmare and the Noble Dreamto je sigurno jedna od najboljih biografija koje sam procitaladodala bih jos jednu:Ray MonkLudwig Wittgenstein: The Duty of Genius

Link to comment
  • 10 years later...

Da probam da ozivim topik. :)

 

Mada mi se cini da nije tako lako preporucivati (auto) biografije, jer je za citalacku motivaciju obicno neophodno bar malo intrinzicnog interesovanja za licnost na osnovu dosadasnjih poznatih.

 

Meni trenutno padaju na pamet:

- Hugo Pratt "Zelja da se bude beskoristan"

- Alan Cummings "Not My Father's Son"

- Irvin Yalom "Becoming Myself"

- Marquez - autobiografija "Vivir para contarla" i razgovori "El olor de la guayaba" (koji su mi se cak vise dopali),

a sigurno ih ima jos.

 

Trenutno citam, mada to nije bas klasicna biografija, "Conversations with RBG" o (naravno) Ruth Bader Ginsburg. Nisam nesto posebno znala o njoj sve dok nisam slucajno pogledaja dokumentarac iz 2018 i zainteresovala se. Off topic - setih se upravo da igrom slucaja imam dva primerka ove knjige, pa ako ima neki zainteresovani fan, nek se javi.

Edited by Pixie
Link to comment

Dizraeli-Andre-Moroa.jpg

 

Mozda jedan od najvecih, ako ne i najveci biograf 20. veka: obaska ova biografija Benjamina D'Israeli-ja, Dizraelija, ljubimca kraljice Viktorija i graditelja Imperije, coveka koji se uspeo u sam vrh vrhova jedne itekako zatvorene elite uprkos doslovno svemu sto ga je teretilo, od porekla na dalje.

Iz peratm francuski skepticnog Francuza, pogleda malo sa strane, iskosenog, tek Maurois je bio i ostao majstor biografije, od Voltera, Bajrona do Fleminga i jos poprilicno drugih...

Na stranu sto neke od njegovih pripovedaka mogu 'ladno da konkurisu i na krimi topiku sto je, uostalom, priznao i 1 Hickok.

Malo li je.

Za razliku od, recimo, Cvajga, cije su biografije opustenije i neutralnije, ali i publici prijemcivije, Maurois je biograf koji biografise i to znalacki i drustvene prilike, danas bi se reklo konteksttm...

 

I da iskoristim priliku preporucim prosvercujem jedan nepravedno zanemareni klasik:

SUTNJE-PUKOVNIKA-BRAMBLEA-ANDRE-MAUROIS.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...