Jump to content
IGNORED

Krautrock


Indy

Recommended Posts

Kupusni rock zaslužuje svoj topikčić.Počinjem sa BBC rockumentarcem koji sam kačio drugde, nek' mi ne bude oprošteno, ali što reče neko to je mana sa neba i treba da ga vidi svaki krautrock-simpatizer, a još više oni kojima je to sve špansko selo.http://www.youtube.com/watch?v=3B89-69icychttp://www.youtube.com/watch?v=4WuKiRGFHaohttp://www.youtube.com/watch?v=CWjYqMxhEfU(Ostatak u sledećem postu zbog forumskih ograničenja)Ako ovo niste videli, ne propustite nikako... u najmanju ruku vredi videti Iggy Popa kako bušilicom obrađuje 1 kokos :D

Edited by Indy
Link to comment
večiti folirant
Whatever, mate.---On topic, ponavljam svoj malo veći Now Playing post o albumu Zeit.
51azeMp1N-L._SL500_AA300_.jpgOvo nije Tangerine Dream koji znaju usputni ljubitelji. (Takvi su obično razočarani ovim albumom). Ovo nije elektronski spejs rok, štaviše organskih instrumenata ima skoro kao i synthova. Kako reče jedan komentator: "...what group nowadays would be likely to use an instrumental line-up of four cellos, organ, vibraphone and gliss guitar for its opening number? Or dare attempt a work of almost 80 minutes duration with not a single drumbeat, tune or melody, or even variation in pace from the deathly slow..." Sa naslovima "numera" (ako se tako mogu zvati) tipa: "Birth Of Liquid Plejades" ili "Origin of Supernatural Probabilities", može da zazvuči kao prepotentno umetničarenje. Ipak, sve je samo ne to - u pitanju je remek delo Krautrocka, u stvari prapočetak ambijentalne muzike (1972.) i nešto najfascinantnije što je Tangerine Dream proizveo. Muzika na momente podseća na sekvence soundtracka za "2001: A Space Odyssey" u kojima se pojavljuje Monolit, samo je još čudnija. Može uz ovo da se razmišlja o teoriji struna, ili meditira o protoku prane, ili nečemu devetom, ali u svakom slučaju je iznimno pogodno za 1 iskustvo van ovog sveta i bilo kakve svakodnevice.
Link to comment

Nau Plejingcoverto.jpgJedini album kratkoživućeg banda Sand, pod imenom Golem. Izuzetan prikaz možete čitati ovde iz pera nikog drugog nego Julian Teardrope Explodes Copea...Julian naglašava da je esencijalno album otpratiti na slušalicama, obzirom da je Klaus Schulze (producent) tu eksperimentisao sa tehnologijom Kunstkopf-Stereophonie. Meni zvuči kozmički i na leptop zvučnicima. :D

Link to comment
jeli, kinze lujo, jel si ti namnerno hteo da sabotiras ovu temu od starta ili si stvarno mislio da to sto si postavio ima promila veze sa temom iz naslova ? :unsure:
Misliš da je jedan post s klipom dovoljan za sabotažu "das"krautrockmusik topika? Smjelo.
Link to comment
Misliš da je jedan post s klipom dovoljan za sabotažu "das"krautrockmusik topika? Smjelo.
Kao OP, nemam ništa protiv da kači ko šta voli, samo dok je u blizini meni omiljenog krautrocka. Premda je Deutsch Amerikanische Freundschaft svakako industrial noise i nije krautrock u uobičajenom smislu, oni imaju uzore u Neu! i Faust (odatle ide industrijski element). I, naravno, Kraftwerk uticaj je tu.Ono što D.A.F. čini interesantnim za razmišljanje u kontekstu koji je postavio krautrock (kao krajnje provizorni žanr, anyway) je odnos prema stvarima kao što su nacizam (tj. nemačka prošlost) i 1 hladnoratovski momenat (prisutan i u imenu). To je (d)evolucija onoga što smo videli u zlatno krautrock doba - eskapizam, odvajanje od prošlosti, pa i sadašnjosti i slanje Nemaca u 1 (unutrašnji) svemir. D.A.F. su bili krajnje gutsy u 1 suočavanju i katarzi, vođenju nazi imidža u gej klubove, blisko onom što je prikazao film Noćni portir... :blebetanje: Edited by Indy
Link to comment

Interesantno sagledavanje DAF-a, jer je opste uvrezen stav o politicnosti DAF-a da je tretiranje tih tema kod njih u stvari indikator potpunog odsustva odnosa prema nacizmu, nemackom hladnoratovskom momentu i svemu pobrojanom, kroz jedan krajnje rasterecen stav generacije koja je zapravo samo htela da plese. A da je deevolucija u pitanju, tu cemo se sloziti.btw, mislim da ti je King Louie pokusao skrenuti paznju da si imao gramaticku [ili jos bolje sintaksnu?] gresku u naslovu teme. sorry ako sam capt. Obvious :)

Link to comment
:lol: Pa, dobro, kakav sam ja Švaba, takav mi je i nemački. Nisam čak ni proveravao, a mogao sam. (EDIT. Cenim, opet ovako napamet, da je trebalo Die Musik?) Edited by Indy
Link to comment

Super. Proglašavam Luju zvaničnim lektorom ovog topika. A posle ću da zamolim štovanu moderatorku da izvrši promenu u naslovu, pošto je ovo 1 blam za forum ovog nivoa. ^_^

Link to comment
1 hladnoratovski momenat (prisutan i u imenu)
Jest, ali i Deutsche Arbeitsfront je bio DAF. dafm.jpg
Super. Proglašavam Luju zvaničnim lektorom ovog topika. A posle ću da zamolim štovanu moderatorku da izvrši promenu u naslovu, pošto je ovo 1 blam za forum ovog nivoa. ^_^
Zahvaljujem na počasti, ich werde ein Teil meiner dritten Jugend darauf verschwenden. Ali DAS da ostane u naslovu. Ipak je to "to".
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...