Jump to content
IGNORED

Dijasporski kutak


Indy

Recommended Posts

ali volim i da zasolim turskim ayranom.
pa to je valjda najblize nasem jogurtu. a dobije se (u domacoj radinosti) tako sto se u stranjski doda vode i soli i promesa. nego, jogurt jos nekako, ja volim ovdasnji gusti i ne previse kiseloslani, ali kiselo mleko mi nedostaje bas bas.
Link to comment
  • Replies 220
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    42

  • bus

    34

  • adam

    14

  • расејан

    13

Top Posters In This Topic

ma meni nista ne nedostaje kad idem pocesto za begish. nikad nisam otisla u neku od jugoslovenskih radnji. jednom mi je tetka dala teglu s pecenim paprikama (makedonska proizvodnja) i bas sam bila hepi da je ukombinujem s obicnim grckim feta sirom iz supermarketa..medjutim, mene nervira sto niko u parizu nije otvorio krsten restoran sa nasom klopom, a da nije neki ogavni birc gde niko ko ima 32 zuba u glavi ne bi usao. nema veze sto nasa kuhinja izgleda ko vanbracno dete nemaca i turaka, stvarno verujem da bi mogao da se zasnuje neki pristojni srboski restoran jer evropljani, a bogami i azijati otkidaju na moju srpsku kuhinju. ono sto se da videti na simplon-u je preslikana varijanta kafana oko zeleznicke u beogradu. valjda poslednje gastosi sto su videli dok su cekali autobus im se urezalo kao model za kafanu u parizu. sto se tice jogurta, ako mi se pije volim obicne one danone naturel, ali volim i da zasolim turskim ayranom.
Bilo jetoga nekada.Problem sa srpskim restoranima u parizu je sto se tamo ide da se zdere a ovi francuzi obicno zderu po brzim restoranima. Bio je jedan Mustafa (iz sarajeva) u Issy les Moulineaux. Svaki dan je imao novo pecenje. Restoran mu je super radio dok su mu dolazili radnici u podne. Onda su se u taj kraj postepeno selila velika preduzeca i musterija mu se mjenjala. Poceli su dolaziti komercijalci i obozavali su dolaziti ali samo jednom sedmicno dok nije zatvorio rstoran (to jest istjeran je da bi se naprivila nova zgrada). Kasnije je otvorio restoran u parc de St Cloud.Imao je i Haris Dzinovic svoj restoran.edit: ovdje jedino kiselo mlijeko sto moze naci je arapsko. Edited by borris_
Link to comment
Pa zar nemate yoghurt? Ovde je to = kiselo mleko, i to vrhunsko.
ufff :( ne, nema tu strukturu i kiselost. kiselo mleko kad ubacis kasiku nekako se pokida, a ovo sto imamo se samo glatko promesa. i veoma je ukusno, ali nije ono.
Link to comment

A, to je zato što nemate Grke. Kod nas ima i takav što ti opisuješ (kremasti), ali ima i ovaj što se "seče" kašikom. Sve zahvaljujući Grcima (ponegde piše i "greek style" yoghurt, mada se toliko uobičajilo da sad ni to ne piše na svim vrstama).

Link to comment
pa to je valjda najblize nasem jogurtu. a dobije se (u domacoj radinosti) tako sto se u stranjski doda vode i soli i promesa. nego, jogurt jos nekako, ja volim ovdasnji gusti i ne previse kiseloslani, ali kiselo mleko mi nedostaje bas bas.
meni je ayran i dalje puno vise slan od naseg.
Bilo jetoga nekada.Problem sa srpskim restoranima u parizu je sto se tamo ide da se zdere a ovi francuzi obicno zderu po brzim restoranima. Bio je jedan Mustafa (iz sarajeva) u Issy les Moulineaux. Svaki dan je imao novo pecenje. Restoran mu je super radio dok su mu dolazili radnici u podne. Onda su se u taj kraj postepeno selila velika preduzeca i musterija mu se mjenjala. Poceli su dolaziti komercijalci i obozavali su dolaziti ali samo jednom sedmicno dok nije zatvorio rstoran (to jest istjeran je da bi se naprivila nova zgrada). Kasnije je otvorio restoran u parc de St Cloud.Imao je i Haris Dzinovic svoj restoran.edit: ovdje jedino kiselo mlijeko sto moze naci je arapsko.
ja vala da volim pecenje, ko sto ne volim, imala sam prilike da ga jedem iz nekog restorana sa oberkampfa. nisam pitala domacine (kad sam isla na djurdjic) iz kog je to tacno restorana.ali bas na to sam i mislila. ti restorani koje sam imala prilike da vidim su listom jako jadnog enterijera sa svedenom ponudom jela, sto znaci: beli mrs, rostilj i pecenje.kada bih ja otvarala restoran imala bih sledecu viziju.paprike, ajvari, sirevi, prsute, proje, gibanice i razne pite u raznim kombinacijama kao entrée. doduse, posluziti ozbiljnu pitu krompirusu ili s mesom uz zelenu salatu/mache/svez spanac sa par kapi dresinga prolazi ko glavno jelo na keca.sarma, punjene paprike, musaka (jebe nam se; ne zna se da li je tursko ili grcko pa moze biti i u nasem meniju) idu u dnevnoj ponudi. nema svaki dan. lovacke snicle takodje. naravno, sarme ima malo vise dana nedeljno nego sto bi trebalo. ako si hrabar i sposoban navadis ih i na brizle i slicne prostakluke. naravno, sve to mora da izgleda savrseno i da bude preukusno. uostalom, ko da je vecina jela iz le procope-a ista manje prostacka od brizli, samo su ga namunjili jos u 17. veku.onda uzmes pa se smekerises i recimo obicne pilece raznjice sa slaninom nazoves kao raznjici avec pancetta sumadienne. isto tako nadrkas i ostale artikle. dakle, sve je to isti kurac ko kod svaba. daj ljudima meso i krompir, ali se potrudis da to zaista bude bogato ukusima i da se razvojno (u estetskom smislu) pomaknemo od tanjira i escajga sa buvljaka.ma uostalom i suva saraga ili dimljeni saran iz centralne srbije moze da bude jako interesantan detalj u meniju restorana.
Link to comment

ja kad mi se pije jogurt kupim ovdasnji punomasni grcki (dobro gust i gladak) i pomesam s vodom u razmeri 3-1 za jogurt. meni isto kao bilo koji jogurt koji pijem kuci. nikad mi ne bi palo na pamet da mi nije rekla drugarica iz razreda koja ima pekaru pored neke skole i pravi svoj jogurt pa prodaje na case. ja joj se zalio kako mi fali tecni jogurt, ona dala recept i smejala mi se grohotom. meni radi!inace meni u londonu nista ne fali osim dobre recne ribe. sve ostalo ima - od nasih proizvoda preko kosova, makedonije, turaka, rumuna, poljaka, bugara,jevreja, portugalaca, spanaca... sve! osim recne ribe! bude sarana oko bozica, konzumiraju jevreji ali em je skup, em je tovljen, opet nije to to. sanjam smudja! i burek mi ponekad fali ali to mi nije neka frka. dovoljno mi sto ga pojedem kad odem kuci. ako mi se bas jede, napravim gibanicu (guzvaru) pa to pojedem. nije isto ali je utesno.

Link to comment
meni isto kao bilo koji jogurt koji pijem kuci.
Hm... ja sam svojevremeno mešao pola yoghurt pola mleko... može da se pije, ako ne obraćaš pažnju liči na "jogurt", ali nije to to. Problem je što je ovde sve suviše kvalitetno da bi oponašalo proizvode iz rodnog kraja. Ali, neretko je taj nedostatak kvaliteta to što je davalo šmek koji smo nekad zavoleli. Keksi koji se pretvaraju u mrvice u prstima, kisele čokolade, suve napolitanke... sve su to ukusi 1 detinjstva.
Link to comment
Predobar :D Dakle, ne mogu da nabrojim sve kao bus, ali izbor je preveliki i što kaže Kelt, nema mesta za sve u stomaku.Međutim, nova želja mi je da pravim svoj sopstveni artizanski™ 'lebac
Као оно горе, а? :)
Link to comment

kod nas u pekingu ima jedan srpski restoran - kiosk. cevapi, paprika u ulju, pljeskavica, petkom pasulj, nekad se zalomi domaca rakija i to bi bilo to. lepo da te zelja mine, ali malo za toliki gradjako slabo, tesim se u turskim, madjarskim i grckim restoranima, ali nema sarma iz kiselog kupusa da ga hebes

Link to comment
Hm... ja sam svojevremeno mešao pola yoghurt pola mleko... može da se pije, ako ne obraćaš pažnju liči na "jogurt", ali nije to to. Problem je što je ovde sve suviše kvalitetno da bi oponašalo proizvode iz rodnog kraja. Ali, neretko je taj nedostatak kvaliteta to što je davalo šmek koji smo nekad zavoleli. Keksi koji se pretvaraju u mrvice u prstima, kisele čokolade, suve napolitanke... sve su to ukusi 1 detinjstva.
i ja sam pokusavao mleko-jogurt kombinaciju i nije ni meni radila. i bio sam skeptican na ovo al reko, daj da probam, nemam sta da izgubim... kad sam probao - cudo! bez zajebancije. uzmes dobar kremasti jogurt, nekoliko kasika u casu (otprilike dve trecine) dodas vode i dobro promesas kasikom. ladno radi. a mozda radi bas zbog naseg fuseraja - razvodnjeno kiselo mleko.
Link to comment
ja kad mi se pije jogurt kupim ovdasnji punomasni grcki (dobro gust i gladak) i pomesam s vodom u razmeri 3-1 za jogurt. meni isto kao bilo koji jogurt koji pijem kuci. nikad mi ne bi palo na pamet da mi nije rekla drugarica iz razreda koja ima pekaru pored neke skole i pravi svoj jogurt pa prodaje na case. ja joj se zalio kako mi fali tecni jogurt, ona dala recept i smejala mi se grohotom. meni radi!
Госпоја била нашла на интернету (иначе свако јутро прочита цело данашње издање) рецепт за наш јогурт, и испадало одлично. Узела као стартер обичан Данонетов јогурт (онај где каже "ноу артифишл енитинг"), крнула у прокувано па разређено млеко, онако још млако, па у ручни фрижидер да се утопли (паметан тај фрижидер, зна кад треба да држи топло а кад хладно). Након 12 сати, удри. Ваљда је додавала и пар кашика млека у праху приликом кувања, не сећам се.Јер све смо то заборавили кад смо дошли кући. Јогурт! На литре!
Link to comment
kad sam probao - cudo! bez zajebancije.
Amerika i Engleska biće zemlja proleterska! :s_w: Vrlo dobro! Nije me mrzelo da odem i proverim, bez obzira što je 1 ujutro. Dakle, vrlo sam zadovoljan, sutra ću ga za doručak aplicirati u pratnji nekog peciva od lisnatog testa.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...