Jump to content
IGNORED

Dijasporski kutak


Indy

Recommended Posts

Začuđen da već nemamo ovu temu, otvaram topik. OK, imamo specijalno kinesku temu, i sl. ali to je za ishranu po restoranima pre svega, koliko vidim.Dakle, kod vas u 1 dijaspori, šta se kuva, šta se jede kod kuće ili u gostima... OK, i restorani, brza hrana, hrana za odnošenjeObožavani prehrambeni artikli, cene u sampiškama i/ili na pijacama, i tome sl.Nostalgičarski trenutak - uvek (otpočinjem s 1 fotkom koju maločas okačih na Love)800loot.jpgDakle, nema boljeg spread-a u vasceloj Australiji od ovog ajvara, koji je "ekstra" čak i za naše pojmove. Kad god mi neki domaći pomene Vegemite, poturiću mu ovo pod nos, da vidi šta je 1 spread (da ne pominjem druge aplikacije u ishrani).Nedavno je ObiW negde po Chit Chatu plakao za ovim, pa evo kako to izgleda što se kod nas prodaje:800img1130.jpg:D Takođe da dodam da se sve ovo zaliva 1 radenskom s 3 prsta srca.Inače "smo" (XU zemlje) u lokalnom supermarketu raspoređeni negde između indijske i meksičke hrane u delu etničkih proizvoda, što i ima logike, jel' da :blink:

Link to comment
  • Replies 220
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    42

  • bus

    34

  • adam

    14

  • расејан

    13

Top Posters In This Topic

Ovde Veđeta u civilnom rafu sa ostalim začinima, a vala i hajvar lipo stoji kod ostalih turšija i pinđura. Zato za konzerVIrati punjeni patlidžani iz majke Turske moram da si odem do etničkog rafa za Jevreje, Libance, i ostale Azijce, zapadne i istočne. Naravno, mnoge prodavnice imaju celu košer halu (s minimum 10 rafova), jer mi smo i 1 jevrejska veleprestonica.

Link to comment
Naravno, mnoge prodavnice imaju celu košer halu (s minimum 10 rafova), jer mi smo i 1 jevrejska veleprestonica.
Кошер одељак се био показао као добар извор којечега, јер ако негде на нечијој плејлисти може да се нађе "Јовано, Јованке" сврстано као клецмер музика, тако се и гомила познатих нам ствари нађе међу кошер храном. Једина супа која може да личи на нашу ми је изашла на сто у кошер ресторану, права банатска са... 1 кнедлом од гриза, величине билијарске кугле :).Но, и то је мач са две оштрице. Како су га Јевреји донели, тако има да остане, па ако су нешто изменили, нема теорије да нађеш оригинал. Годинама сам кукао на ражани хлеб, јер у јеврејској верзији не може без кима, а ким тотално сјебе племенити укус ражи. И нема нигде без, чак и кад се зове немачки или руски. Амери утренирани, не могу ни да замисле без кима.Зато су кошер кисели краставци били мајка Мара, тачно онакви какви треба да буду, док су по осталим рецептима умели да имају неке чудне укусе, чак да се осећа да је слађено, убациван и каранфилић итд.Него, да се вратимо на основне ствари. Дијаспоро, какав лебац једете?
Link to comment
Годинама сам кукао на ражани хлеб, јер у јеврејској верзији не може без кима, а ким тотално сјебе племенити укус ражи.
Pričali smo već o tome - čudi me to što kažeš, pošto sam svojevremeno satirao (i zatirao) ražani hleb sa kimom iz beogradske društvene pekare, bilo ga je po celom gradu, a verovatno i šire, sumnjam da ima koga starijeg da nije probao. To je bilo pre 30 godina i vladavine Enrika Josifa sa Klarom Mandić, pa sumnjam da je tu bilo nekih direktnih jevrejskih upliva. Hell, pa to je bilo vreme kad nismo imali ni diplomatske odnose sa jevrejskom državom. :P Znači, ja obožavam ražani hleb s kimom i srećom baš takav prave italijanski artizani po Melburnu (nepoznat mi je, ponovo, jevrejski uticaj). Volim i bez kima, ali nije bilo jednom da sam dobar ražani hlebac posipao kimom, pa kao takav konzumirao.Volim kim :lol:
Link to comment
Pričali smo već o tome - čudi me to što kažeš, pošto sam svojevremeno satirao (i zatirao) ražani hleb sa kimom iz beogradske društvene pekare, bilo ga je po celom gradu, a verovatno i šire, sumnjam da ima koga starijeg da nije probao. To je bilo pre 30 godina i vladavine Enrika Josifa sa Klarom Mandić, pa sumnjam da je tu bilo nekih direktnih jevrejskih upliva. Hell, pa to je bilo vreme kad nismo imali ni diplomatske odnose sa jevrejskom državom. :P Znači, ja obožavam ražani hleb s kimom i srećom baš takav prave italijanski artizani po Melburnu (nepoznat mi je, ponovo, jevrejski uticaj). Volim i bez kima, ali nije bilo jednom da sam dobar ražani hlebac posipao kimom, pa kao takav konzumirao.Volim kim :lol:
Постоје Јевреји, амерички Јевреји и онда њујоршки Јевреји... што, како и они сами понекад признају, није исто :).То са кимом у ражаном хлебу ми је била иста ситуација као кад се затекнем у неком другом друштву, картамо се, и одједном изгубим зато што се код њих игра по неким њиховим правилима, а они навале да ме убеђују да не да они тако играју, него да се тако свуда игра, а оно што сам дотле свуда доживљавао је, мора бити, била илузија. Јео сам ражани хлеб пре тога и у Немачкој и у Русији и у Мађарској, одличан и ни трага од кима, и онда доживим да ме Амери убеђују да се свуда у свету прави са кимом :isuse:.Волим и ја ким - на перецама, може и у киселом купусу и на још пар места. Али не волим те зачине који сакривају укус саме намирнице. Салате не солим, кафу и воће не шећерим, а и колачи су ми бољи кад нису тако слатки.Ево шта се спремило за прошли дочек тамо (мада се не види шта још има у рерни):dscf9203s.jpg
Link to comment
Али не волим те зачине који сакривају укус саме намирнице.
Šta ja znam, meni se kim lepo uklapa baš sa raženim hlebom. Inače sam saglasan što se ostalog tiče.
Link to comment
Него, да се вратимо на основне ствари. Дијаспоро, какав лебац једете?
Ta svakakav. Tipovi koji se rutinski daju naci u toplom nam domu:- razani, sa i bez kima :P, svetli i tamni- sourdoughs raznih tipova- bageti, kiselotestnijih i nekiselotestnih unutrasnjosti- nekad ono sto se ovde zove "French" ili "Italian loaf", sto mu dodje srpski lebac tipa Sava, nesto paucinastiji- ciabatta- foccaccia (da li ste znali da je ovo ista rec kao pogaca?), obicno so i ruzmarin- fougasse s crnim maslinama (videti pod "pogaca")- razne druge vrste vekni s maslinama- paratha- razni makrobioticki cigla hlebovi- kineske hleborolne koje se imaju pariti pre jedenja- kajzerice- injera- appam- pita- english muffins- crumpets- one tanke lepinjice za amburgeri- rolnice za virslice- jedan zilavi italijanski picahleb sa kriskama krompira i ruzmarinom upechenim u nj- nadju se, bome, i ova kockasta tost govanca, mada to vise jede supruznik nego jaMislim da smo hlebomanijaci. Hvala partenonu na obilju. :Hail:Jedino nesto djevreke i kroasane ne trosimo.
Link to comment
Šta ja znam, meni se kim lepo uklapa baš sa raženim hlebom. Inače sam saglasan što se ostalog tiče.
Пробај једном без, ако нађеш. Можда је то мој проблем, што сам се навукао на ражани као такав, па ми је после ким сметао; да сам прво пробао са кимом, ко зна.Овде сам се доста разочарао у стандардни хлеб, то је празно и никакво, индустријски отпад. Али има на пар места у близини одличног хлеба - и ваљаног ражаног чак, а не оно кад замесе 8% ражаног брашна па по томе назову. Најбољи је некакав ловачки, векна од метар и кусур, две киле, не мрви се ни трећи дан. Једино ми је назив без везе - откад су то па ловци познати по пекарству?Де густибус...
Link to comment
Пробај једном без...
Pa, mislim, napisah da volim i sa bez. Ali, ti si toliko antikimski raspoložen da možeš da dopadneš u nevolje sa severnokorejskim vlastima. :D
Link to comment
Него, да се вратимо на основне ствари. Дијаспоро, какав лебац једете?
Predobar :D Dakle, ne mogu da nabrojim sve kao bus, ali izbor je preveliki i što kaže Kelt, nema mesta za sve u stomaku.Međutim, nova želja mi je da pravim svoj sopstveni artizanski 'lebac
Link to comment
nova želja mi je da pravim svoj sopstveni artizanski 'lebac
+1Jedino prvo moram da diplomiram, nađem tenjr strim posao, dobijem tenjr i ne umrem od infarkta i čupanja u stomaku. A posle ću da artizanim. <_<
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...