Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

@Peter FanDa, ali govorio sam konkretno o pušci - definišuća razlika je (ne)postojanje automatske paljbe. Kapacitet okvira, po mom mišljenju, jeste stvar o kojoj bi trebalo voditi računa. Btw, ovako kako si napisao, ispada da je .223 razorniji od 7.9 Mauser.

Link to comment
Just now, zorglub said:

@Peter FanDa, ali govorio sam konkretno o pušci - definišuća razlika je (ne)postojanje automatske paljbe. Kapacitet okvira, po mom mišljenju, jeste stvar o kojoj bi trebalo voditi računa. Btw, ovako kako si napisao, ispada da je .223 razorniji od 7.9 Mauser.

5.56mm metak nije probojniji, ali zbog ogromne brzine i male mase "luta" po telu i pravi razorne rane. Trga tkivo.

 

7.9 te prosvira i rana je relativno pravilna. 

Link to comment
52 minutes ago, black mirror said:

nijedna drzava koja dozvoljava civilima da poseduju vatreno oruzje nije dovoljno civilizovana. civili ne bi trebali da poseduju vatreno oruzje osim ako ne zive u divljem zapadu i tacka

 

nego da se vratimo temi, da li bi bilo ovih masakra bez vatrenog oruzja? retoricko pitanje

bilo bi, samo što bi do oružija došli na crno, gde ima volje nađe se i način....

- to je argument zaštitnika prava na lično naoružanje, ako bi se isto zabranilo, samo bi kriminalci isto posedovali i onda bi pošteni ljudi bili stavljeni u nepravedan položaj, a dok stigne policija, posebno u nekim ruralnim predelima, na farmama npr, ko živ ko mrtav....

Link to comment

@Peter FanDa, ali je energija koju predaje na udaru daleko veća, sa daleko većim tzv. hidrostatičkim i hidrodinamičkim šokom, uopšteno zapreminom rane, ako i sam tačno razumem pojmove. 5.56 će da se istumba u rani, 7.9 će bukvalno da raznese pogođeni deo tela. Gadne stvari o kojima sam saznao tek usput, zanimajući se pre svega streljaštvom. Btw, i 7.9M je prvo bio vojni metak.

Edited by zorglub
Link to comment
3 minutes ago, zorglub said:

@Peter FanDa, ali je energija koju predaje na udaru daleko veća, sa daleko većim tzv. hidrostatičkim i hidrodinamičkim šokom, uopšteno zapreminom rane, ako i sam tačno razumem pojmove. 5.56 će da se istumba u rani, 7.9 će bukvalno da raznese pogođeni deo tela. Gadne stvari o kojima sam saznao tek usput, zanimajući se pre svega streljaštvom. Btw, i 7.9M je prvo bio vojni metak.

Pa jeste, i to ne samo puscani, vec i mitraljeski. 

Link to comment
1 hour ago, black mirror said:

civili ne bi trebali da poseduju vatreno oruzje osim ako ne zive u divljem zapadu

 

"Divlji zapad" je za moderne US bio oaza mira i sigurnosti. Osim ukoliko nisi bio pogrešne boje kože, naravno.

PS: Ako staviš "i tačka" na kraju rečenice, ne znači da si u pravu.

Link to comment
Obaveštenje @black mirror offtopic

Ideje o potpunoj zabrani vatrenog oruzja (konkretno teza kao sto je "nijedna drzava koja dozvoljava civilima da poseduju vatreno oruzje nije dovoljno civilizovana") nisu za ovu temu jer nemaju veze sa americkom politikom

Napomena (izvod iz pravila): "Komunikacija forumaša sa moderatorima treba da se odvija na jednom podforumu Zid Plača /na temi "Moderisanje i uređivanje foruma"; pitanja i komentarisanje rada mod tima dozvoljeni su samo na toj temi/"
Edited by Krošek
  • Haha 1
Link to comment
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...