Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

5 minutes ago, radisa said:

Nije USA u Aziji, već jedan od najrazvijenijih zemalja na svetu... I najveća demokratija... Treba da bude perjanica čovečanstva, a guši se...

 

A taj bauk socijalizma u USA je tek totalni idiotluk, 99% tih koji su protiv socijalizma, nemaju pojma šta je socijalizam, rekli im na TV-u, da je to nešto loše... Sandersa proglašavaju socijalistom, on do evropskog centra pitanje da li može da dobaci...

 

Tako bi tebi neko mogao da kaže da uopšte ne razumeš šta je kapitalizam i američki san. Trebalo bi nešto da ti kaže to što neko ko dolazi iz socijalizma i to mu je prirodno (ja) misli da bi universal HC osujetio bitne stvari u Americi. Nije reč o tome da je socijalizam loš nego da socijalistička Amerika ne bi bila - Amerika. Ja lično mislim da bi to bilo šteta. Nije da je svima dobro u Americi (očigledno) ali nije ni u socijalzmu, svaki sistem ima neke vrline i mane. Amerika je drugačija. Ja mislim da je dobro da zemlje budu različite, pogotovo zbog svega dobrog što je Amerika dala čovečanstvu. Ovaj sistem pravi neke genijaln stvari, kao što je, na primer, inovacija.

 

Ja lično, ako mogu da biram, ne bih izabrala da dalje živim u Americi. :) Ali to je moja lična priča i to ne znači da je Amerika ni grozna ni predivna. (Baš kao ni Srbija.)

 

5 minutes ago, radisa said:

Ljudi se u USA boje bez razloga stvari koje funkcionišu u naprednim državama... Zašto je to tako, to je pitanje...

 

Zato što je Amerika totalno drugačija od drugih zapadnih zemalja. Potpuno. Počiva na drugim principima, ima druge vrednosti - ovo nisu neke prazne priče, već vrlo konkretni svakodnevni život. Imaš zapadne demokratije s jedne strane (uključujući i Kanadu) i s druge strane imaš Ameriku. Potpuno je sve različito.

 

Da li si čuo za termin "The American experiment"?

 

 

Link to comment
40 minutes ago, trustno1 said:

 

Dobro pitanje. Možda zapošljavaju i Portorikance. Ne obraćam pažnju na poslugu, znaš. 

 

Svejedno je da li obraćaš pažnju na poslugu, ako ti poenta promakne. Nije poenta da li korporacije daju bullshit poslove manjinama, što posao kasirke u Whole Foods jeste. Eto ja znam da je code za paradajz  4664, nikakva obuka mi nije trebala da to ukucam kad odem na self service. Moja  poents je da im daju poslove za koje je potrebna višemesečna obuka (evo recimo električar ili majstor za opravku podzemnih kablova), i da ih onda zaposle. Ja sam devedesetih radio u kompaniji koja je ciljano išla u barrio da regrutuje srednjoškolce za takve poslove tehničara. Prva stvar koju je kompanija koja nas je kupila uradila je bila da ukine taj program.

Link to comment
Nikada nisam rekla da belce u Americi policija ne ubija, to si ti izmislio upravo (da sam ja rekla).


Mda, nisam rekla da njih ne ubijaju nego da na njih ne primenjuju silu. Jer to ima više smisla.

Kao što se ne primenjuje brutalna sila prema belcima, tako je ne primenjujte ni prema crncima.


Dakle belce ubijaju bez brutalne sile, a crnce ubijaju baš onako brutalno silovito, pa ako bi moglo to malo da se izniveliše...

A da ti crtam razliku između rase i klase stvarno nemam živaca, toliki mazohista ipak nisam. Evo@Anduril će, njemu nije teško, samo ga ti cimni za rukav par puta, nemoj da se ustručavaš.
Link to comment
2 minutes ago, Weenie Pooh said:

A da ti crtam razliku između rase i klase stvarno nemam živaca, toliki mazohista ipak nisam. Evo@Anduril će, njemu nije teško, samo ga ti cimni za rukav par puta, nemoj da se ustručavaš.

 

 

Klasa je, recimo, ekonomska klasa. Klasa ljudi koji zaradjuju ispod 15,000$ godišnje po porodici, na primer.

Ta klasa se u ogromnoj meri poklapa sa rasom - u Americi. Ekonomske klase, po obrazovanju i šta god hoćeš.

 

Klasa ljudi koji rade najniže i najmanje plaćene poslove u Njujorku - se poklapa sa rasama crnaca i latino. Klasa ljudi u Njujorku koji rade najviše poslove i najviše plaćene: belci i azijati.

 

Kako je došlo do preklapanja rase i klase je ono što ovde razmatramo.

 

Kao što u Srbiji su skoro apsolutno svi zaposleni u gradskoj čistoći Romi. 

Link to comment
1 hour ago, ObiW said:

 

Nije to radiša kao tvoja ili moja struka... diploma ista u Indiji i Americi pa otvori vrata, sami će da dodju. Proces serifikacije lekara da radi sa pacijentima je dug i zajeban, i za Amerikance i za strance. Naši lekari kada dodju u Ameriku uglavnom rade naučno istraživački posao, sa pacijentima radi možda 20%.

 

@radisa

Kanadski lekari bezmalo u egzodusu odlaze u Ameriku. Što Kanada ne plati malo bolje svoje rodjene lekare, Kanadjane, koji su završili faks u Kanadi pa da ne moraju pacijenti da čekaju dve godine na hemo-terapiju, godinu dana na operaciju kuka, itd? I to, najviše lekara odlazi iz najsocijlističkije provincije - Kvebeka.

 

Ja ne znam što, ali očigledno stvari, namerno ili slučajno, nisu tako jednostavne.

Link to comment
5 hours ago, Weenie Pooh said:

 


Mda, nisam rekla da njih ne ubijaju nego da na njih ne primenjuju silu. Jer to ima više smisla.



Dakle belce ubijaju bez brutalne sile, a crnce ubijaju baš onako brutalno silovito, pa ako bi moglo to malo da se izniveliše...

A da ti crtam razliku između rase i klase stvarno nemam živaca, toliki mazohista ipak nisam. Evo@Anduril će, njemu nije teško, samo ga ti cimni za rukav par puta, nemoj da se ustručavaš.

 

Kako tako pametan čovek kao što si ti nume da skapira šta je žena htela da kaže? Evo ja nisam puno pametan pa sam iz cuga shvatio da je rekla da treba da se tretiraju podjednako. 

 

Ako nešto ne razumeš pitaj, žena je rada da objasni. Ne moraš odmah da se kreveljiš i benaviš.

 

edit: uh sad tek vidim kome sam odgovorio. Pa to je Vini Pu, naravno da mora da se krevelji i benavi, takav je on.

Edited by ObiW
Link to comment
1 hour ago, trustno1 said:


Nisam ti odala priznanje, nisam znala za ovo. I ovo im je genijalno: 


https://youtu.be/M_id6i7OBj0


Vidiš da je ipak ista zemlja i ovde i tu i u Kaliforniji, isti problemi nas povezuju.

:D

 

U Hjustonu ima 2 u 1, jedan Whole Foods ima bar. Imaju dobra piva, a imaju i te metroseksualne koktele. 

Edited by ObiW
Link to comment

tehnicki onaj rodja nije u west la nego u santa monici (grad koji se granici sa gradom los andjelesom i malibu gradic), u kojoj sam izdrzala 8 meseci, ubija od dosade posle 8 uvece. tri bara otvorena, sve snobovi a niko se za dzep ne hvata

Edited by mustang
Link to comment
9 hours ago, trustno1 said:

Klasa je, recimo, ekonomska klasa. Klasa ljudi koji zaradjuju ispod 15,000$ godišnje po porodici, na primer.

Ta klasa se u ogromnoj meri poklapa sa rasom - u Americi. Ekonomske klase, po obrazovanju i šta god hoćeš.

 

Klasa ljudi koji rade najniže i najmanje plaćene poslove u Njujorku - se poklapa sa rasama crnaca i latino. Klasa ljudi u Njujorku koji rade najviše poslove i najviše plaćene: belci i azijati.

 

Kako je došlo do preklapanja rase i klase je ono što ovde razmatramo.

 

Kao što u Srbiji su skoro apsolutno svi zaposleni u gradskoj čistoći Romi. 

 

Do određenih preklapanja je došlo u tvojoj glavi, evidentno.

 

Po KFF podacima, 24% siromašnih su Native Americans, 22% Blacks, 19% Hispanics (including White Hispanics), 11% Asians, 9% Whites, plus 15% mixed race. Njihovi kriterijumi su maaalko viši od ovog tvog, iz dupeta izvučenog, po kom je 15k per household granica siromaštva. 

 

Tvoj sumanuti "rasa = klasa" stav definiše siromašne kao crnce & latinose, što znači da ignoriše 59% te grupe. Zamisli da vodiš svoj developer team od deset ljudi, imaš zacrtane ciljeve, KPIs, sve po redu... a onda dođeš na posao i naprasno kažeš "Ti, ti, ti, i ti, i vas dvoje tamo - marš napolje. Nas četvoro ćemo da odradimo ceo posao." Misliš da bi mogla da tako ostvariš ciljeve? 

 

Nemam sad snage da ti objašnjavam da wage brackets nisu klase, da klasna kritika društva ne gleda koliku platu primaš nego da li radiš za nekoga ili neki drugi rade za tebe (ili samo posreduješ između te dve grupe), itd.

 

Ali stvarno ti kažem, pitaj @Anduril, on će ti sve pojasniti pa da se ne blamiraš više. Ili evo može @ObiW, vidiš da se sam nudi i da se dobro razumete. Slide into their DMs kad god ti nešto nije jasno.

 

Link to comment
5 hours ago, ObiW said:

Kako tako pametan čovek kao što si ti nume da skapira šta je žena htela da kaže? Evo ja nisam puno pametan pa sam iz cuga shvatio da je rekla da treba da se tretiraju podjednako. 

 

Nisam imao sumnje da ćete se vas dvoje negde naći i povezati, game recognize game. 

 

Ti čak i tako nepametan sigurno shvataš razliku između izjednačavanja na višem nivou (da grupi A bude dobro kao što je grupi B) i izjednačavanja na nižem nivou (da grupi B bude loše kao što je grupi A). Discrimination narativ zahteva ono prvo. Privilege narativ zahteva ono drugo.

 

Ti i @trustno1 kažete da hoćete prvu verziju. Ja vam objašnjavam™ da privilege narativ vodi ka drugoj verziji.

 

Tek kad taj 101 nivo diskusije apsolviramo možemo da pređemo na sledeći, gde će vam se objasniti™ zašto ni jedan od ta dva pristupa ne radi posao ako je i jednoj i drugoj grupi jednostavno loše, zašto se mora zahtevati lek protiv bolesti ludih krava a ne ravnopravno crkavanje krava širom komšiluka.

  • Hvala 1
Link to comment
4 hours ago, mustang said:

ubica je belac antifa

 

Koliko ja vidim ovi sto se deklarisu kao "antifa" su antifasisti taman koliko sam ja vegetarijanac.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...