Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

4 hours ago, zorglub said:

Kakav BS, ko je napisao išta slično?

 

ObiW ti par strana ranije insistira na problemu statističke prezastupljenosti afroamerikanaca među žrtvama policijskog terora. Implikacija je jasna -  kad bi procenat crnaca među policijskim žrtvama bio jednak procentu crnaca u ukupnom broju stanovnika, problema ne bi ni bilo. Dakle, streljajte ili manje crnaca ili više belaca! Ali da streljate sopstvene građane, pa to se realno mora.

 

Nisam ni morao da mu istaknem da su crnci igrom slučaja prezastupljeni u siromašnom delu populacije, na kojoj uniformisana stoka najradije šilji patku, unapred mi je objasnio™ da to nikakve veze nema sa klasom. Raaasa, ra-sa über alles...

 

Zato je gledanje svakog problema kroz prizmu identiteta pogubno. Zato što deli ljude u imaginarne kategorije, okreće ih jedne protiv drugih, i onemogućava ih da zajednički ostvare bilo kakav cilj. 

 

A za slučaj da si hteo da pitaš ko je pisao kritiku tog sumanutog trenda - razni pametni ljudi, ali džabe kad nećete da ih slušate ili čitate.

 

Quote

This is a feature of contemporary antiracist discourse generally. Antiracist activism and scholarship proceed from the view that statistical disparities in the distribution by race of goods and bads in the society in which blacks appear worse off categorically (e.g., less wealth, higher rates of unemployment, greater incidence of hypertensive and cardiovascular disease) amount to evidence that “race” remains fundamentally determinative of black Americans’ lives. As Merlin Chowkwanyun and I argue, however, disparity is an outcome, not an explanation, and deducing cause simplistically from outcome (e.g., treating racially disparate outcomes as ipso facto evidence of racially invidious causation) seems sufficient only if one has already stacked the interpretive deck in favor of a particular causal account 

 

Quote

Although its attraction to Black Power “militancy” suggests insurgent racial populism, the current race-reductionist politics centers on exposé and demands for recognition, not egalitarian redistribution. Its project is elimination of disparities within a regime of intensifying economic inequality, which antiracism takes as given. 

 

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, Gandalf said:

blage veze to nema.

 

već napisah... '60-ih i kasnije su američki levičari izgubili nadu da je američka radnička klasa revolucionarni materijal. delom inspirirsani kulturnom revolucijom, nadanja su okrenula diskriminisanim manjinama, imigrantima, ženama, studentima, potlačenima u zemljama u razvoju... koji bi trebalo da budu udarna pesnica slavne revolucije. pa današnji socijalisti manje brinu o klasnim, malo više o identitetskim pitanjima.

 

Tautologija. Tako je zato što je tako, levica se samouništava zato što je levica, nothing to see here.

 

A Reed za kog si ti čuo tek pošto ga je milostivi NYT pomenuo, njega napadaju salonski socijalisti, deca željna vrline & okajanja predačkih greha. Rečju, budale.

 

Kome nije mrsko da sebi ubija moždane ćelije, evo pamfleta kojim su se ovi mladi lavovi oglasili protivu dede Rida i njegovog "klasnog redukcionizma".

 

Link to comment
11 minutes ago, Weenie Pooh said:

Tautologija. Tako je zato što je tako, levica se samouništava zato što je levica, nothing to see here.

u datom slučaju mi je to potpuno nebitno. želeo sam da skrenem pažnju na to da koreni teorije nemaju veze sa onim što si ti napisao, već je upravo suprotno - i dalje su ciljevi revolucija, uništenje kapialističke nemani, i stvaranje autentične narodne republike.

 

a ta stara kurva (kapitalizam) se svaki put izvuče prostim prilagođavanjem trendovima.

Link to comment
30 minutes ago, Gandalf said:

u datom slučaju mi je to potpuno nebitno. želeo sam da skrenem pažnju na to da koreni teorije nemaju veze sa onim što si ti napisao, već je upravo suprotno - i dalje su ciljevi revolucija, uništenje kapialističke nemani, i stvaranje autentične narodne republike.

 

How yes no, tako mogu ja da deklarativno obznanim da mi je cilj da istrčim Beogradski maraton a onda sednem na kauč da žderem ugljene hidrate 24/7. Strategija mi je možda prilagođena, ali ciljevi su mi isti!

 

 

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

Dakle, streljajte ili manje crnaca ili više belaca! Ali da streljate sopstvene građane, pa to se realno mora.

 

Realno, spin ti i nije naročito promišljen. Poenta je bila u razlici u ophođenju policije prema crncima u odnosu na belce.

 

Imaš one 2A frikove što praktikuju svoja zakonska prava i nose AR15 ulicama. Kada ih zaustave, lagano odjebu pandure, ne predstavljaju se i ne pružaju nikakav ID na uvid. "Am I being detained?", par ledenih pogleda i to je to.

 

Kad to isto pokušaju braća, stvari izgledaju nešto drugačije:

 

White-and-black-men-legally-openly-carry

 

Osim ako panteri ne prolaze ulicom k'o Čvorovići. Na primer, a ne mora uopšte tako daleko da se ide.

US policija je fubar svakako, ali isključivati rasnu/rasističku notu zarad klasnog narativa je ili kratkovido ili zlonamerno.

Edited by zorglub
Link to comment
42 minutes ago, zorglub said:

Realno, spin ti i nije naročito promišljen. Poenta je bila u razlici u ophođenju policije prema crncima u odnosu na belce.

 

US policija je fubar svakako, ali isključivati rasnu/rasističku notu zarad klasnog narativa je ili kratkovido ili zlonamerno.

 

Spin :isuse: 

 

US policija će ostati FUBAR sve dok su "rasne/rasističke note" jedine koje se smeju svirati. 

 

Uterivanje rasne proporcionalnosti u brutalnu zloupotrebu sile je monstruozna glupost, a kmečanje protiv rasizma nije politika.

 

Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

Uterivanje rasne proporcionalnosti u brutalnu zloupotrebu sile je monstruozna glupost, a kmečanje protiv rasizma nije politika.

 

Ali, zahtev je da se ne primenjuje brutalna sile uopšte. Kažu: kao što se ne primenjuje brutalna sila prema belcima, tako je ne primenjujte ni prema crncima.

Link to comment
37 minutes ago, trustno1 said:

Ali, zahtev je da se ne primenjuje brutalna sile uopšte. Kažu: kao što se ne primenjuje brutalna sila prema belcima, tako je ne primenjujte ni prema crncima.

Ali primenjuje se i prema belcima, apsolutno i neporecivo. Primenjuje se prema svima koji su nezaštićeni, ranjivi, mentalno labilni, egzistencijalno ugroženi. Internalizovali ste tu woke budalaštinu po kojoj policija na belce ne primenjuje brutalnu silu da vam se čini da je poziv za rasno ravnopravnim iživljavanjem dovoljan, da bi takav ishod značio da je sve OK jer iživljavanja više nema ili ga ima prihvatljivo malo :isuse: 

 

Razlika u "primeni brutalne sile" na rasnoj osnovi je samo procentualna, zamaskirana činjenicom da su mete mahom siromašni (među kojima je % crnaca veći nego u gen pop). Kad vam pokažem grafik koji jasno pokazuje da američka policija ubija apsurdno mnogo, potpuno nezavisno od rase, vi kažete "a pa dobro, to tako mora jer ima puno oružja u narodu" :isuse: 

 

Sa jedne strane imaš pravednički rušilački gnev usmeren na uniformisane ubice. Sa druge strane imaš patetično kukanje što uniformisane ubice ne ubijaju statistički ravnopravno u skladu sa količinom melanina u koži. Te dve težnje prosto ne mogu da idu zajedno, jedna očigledno radi protiv druge. Zato je protest tako patetično neartikulisan, zato ništa neće postići.

 

Edited by Weenie Pooh
  • +1 1
Link to comment

 

@Weenie Pooh U Americi vlada težak rasizam. Protest je protiv rasizma. Jedna od manifestacija tog rasizma je primena brutalne sile prema crncima u većoj meri nego prema belcima od strane policije. Jedna od posledica rasizma je i to da su crnci mahom siromašni. Crnci su ujebana grupacija u Americi, zbog rasizma.

 

Da li Amerika ima druge probleme osim rasizma? Ima. Da li ima drugih problema u policiji osim rasizma? Ima.

 

Ali, šta fali protestvovanju protiv jednog ogromnog problema u zemlji?

 

Link to comment
8 hours ago, Indy said:

Pa, ne zaustavi ga.

Kada ga ne zaustavi zbog bele boje koze - da, to je white privilege. Razmatrao sam scenario koji se desava svakog dana u americi verovatno hiljadu puta -  da policajac zaustavi belca zbog brze voznje i napise kaznu zbog toga. 

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

 

Spin :isuse: 

 

US policija će ostati FUBAR sve dok su "rasne/rasističke note" jedine koje se smeju svirati. 

 

Uterivanje rasne proporcionalnosti u brutalnu zloupotrebu sile je monstruozna glupost, a kmečanje protiv rasizma nije politika.

 

Možda nije spin, ali jeste pogrešno. 

 

Quote

ObiW ti par strana ranije insistira na problemu statističke prezastupljenosti afroamerikanaca među žrtvama policijskog terora. Implikacija je jasna -  kad bi procenat crnaca među policijskim žrtvama bio jednak procentu crnaca u ukupnom broju stanovnika, problema ne bi ni bilo. Dakle, streljajte ili manje crnaca ili više belaca! Ali da streljate sopstvene građane, pa to se realno mora.

Ovde sad ti banalizuješ diskusiju boldovanim delovima jer niko ne tvrdi to što predstavljaš. Kada bi raspodela policijske brutalnosti bila slepa prema rasnom faktoru odnosno kada bi policija bila jednako brutalna prema svim rasama, rasnog problema ne bi bilo. Mi smo ovde na terenu rasno uslovljene policijske brutalnosti. Zero-sum logika oko koje se ti i ja očigledno slažemo uskače u igru na susednom terenu diskusije, tamo gde pričamo šta je rešenje.

 

 

 

Link to comment
17 minutes ago, pacey defender said:

Ovde sad ti banalizuješ diskusiju boldovanim delovima jer niko ne tvrdi to što predstavljaš. Kada bi raspodela policijske brutalnosti bila slepa prema rasnom faktoru odnosno kada bi policija bila jednako brutalna prema svim rasama, rasnog problema ne bi bilo. Mi smo ovde na terenu rasno uslovljene policijske brutalnosti. Zero-sum logika oko koje se ti i ja očigledno slažemo uskače u igru na susednom terenu diskusije, tamo gde pričamo šta je rešenje.

 

Dobro, niko normalan neće otvoreno izneti tezu da bi sve bilo peachy kean kad bi se ubijalo malo više belaca statistički fantomi zadovoljili. Ali privilege narativ bez izuzetka vodi u tom pravcu, ka toj zero sum logici za koju se slažeš da je sumanuta i u svakom praktičnom smislu kontraproduktivna. Jer ne prave se čak nikakvi vidljivi pokušaji da se priča proširi sa identitetske (statističke aberacije) na suštinsku (poremećenost sistema).

 

Ishod tzv. racial justice priče vidiš čak i na ovom prilično neameričkom forumu gde troje razumnih ljudi (dobro, jedan razuman čovek plus još dvoje) na različite načine tvrde da je problem u rasnom identitetu umesto u uniformisanim ubicama:

- Problem je u tome što je policija previše tolerantna kad belac vitla sekirom :isuse: 

- Kad belca zaustavi policija, u stvari ga ne zaustavi :isuse: 

- Prema belcima se ne primenjuje brutalna sila, zašto je primenjujete prema crncima :isuse: 

 

Ja ne znam na koliko načina mogu to da kažem, ali na ovaj način se neće promeniti ama baš ništa. Potrebno je graditi solidarnost u najširoj mogućoj populaciji, ukazivati na problem koji manje-više svi dele! Ali insisitiranje na tome da je jedna grupa privilegovana jer je procentualno manje streljaju nego drugu, to samo gura u suprotnom pravcu. 

 

Link to comment

Neki bi mozda trebalo da pogledaju ovaj thread.

 

Npr.

Quote

In wealthy, white neighborhoods drug abuse is treated as a health issue. In POC neighborhoods it's treated as a crime.

 

White privilege, ukratko.

Edited by Indy
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...