Jump to content
Кристофер Лумумбо

Amerika, zemlja velika

Recommended Posts

Bujodrag
4 hours ago, Budja said:

Ne zapitaju se jer ih NEMA. Vrlo jednostavno.

Kad bi se ponovo pojavila, video bi kako bi antivakseri nestali u roku odo odmah.

pa pojavila se dečja paraliza ponovo u Americi i Kanadi. Bila je baš popularna ali su je iskorenili.

Ali, antivakseri ....  

Evo kako Kami završava Kugu: "Jer on je znao što nije znala ova radosna gomila, a može se saznati iz knjiga: da bacil kuge ne ugiba nikada; da se može desetke godina pritajiti u pokućstvu i rubenini, da čeka strpljivo u sobama, podrumima, kovčezima, rupcima i papirima i da će možda doći dan kad će na nesreću i pouku ljudi, kuga probuditi svoje štakore i poslati ih da uginu u nekome sretnom gradu."

Budja
1 hour ago, precog said:

pretpostavljam da je za tebe mile neko ko nije obrazovan. obrazovanje ne garantuje kriticko misljenje, bitno je ali nije odnos jedan na jedan.

po meni kriticko misljenje u velikoj meri korelira sa onim sto se tradicionalno smatra za manifestacije inteligencije, npr. razlikovanje bitnog od nebitnog, sposobnost logickog zakljucivanja i resavanje problema. neko ko ume da prepozna greske u zakljucivanju u teorijama zavera (koje kao i ostale teorije pretenduju da objasne svet oko nas) nece biti prijemciv za njihov sadrzaj. ostavljam mogucnost da traume ili ekstremni emotivni stres mogu nekog da ucine prijemcijivim, ali sa razresenjem istih ukljucuje se ponovo kriticko misljenje.

Sta znam, recimo da su banderasi™ i programeri neko ko zna da resava problema i da imaju logiku. Anegdotalno, medju takvima prilican broj "nemoj da si naivan". Iz javnog zivota to je 1 Radule, mada ne znam da li je iskreno verujuci ili je u pitanju oportunizam.

• +1 2

Budja
Posted (edited)
43 minutes ago, Bujodrag said:

pa pojavila se dečja paraliza ponovo u Americi i Kanadi. Bila je baš popularna ali su je iskorenili.

Ali, antivakseri ....  

Evo kako Kami završava Kugu: "Jer on je znao što nije znala ova radosna gomila, a može se saznati iz knjiga: da bacil kuge ne ugiba nikada; da se može desetke godina pritajiti u pokućstvu i rubenini, da čeka strpljivo u sobama, podrumima, kovčezima, rupcima i papirima i da će možda doći dan kad će na nesreću i pouku ljudi, kuga probuditi svoje štakore i poslati ih da uginu u nekome sretnom gradu."

Jeste, ali je retka kao corona u januaru 2019 u SAD. Nedovoljno da uzdrma verovanje.

Edited by Budja

iDemo
6 hours ago, radisa said:
  Reveal hidden contents

Here are some facts about how stupid we all actually are...

The average adult with no chess training will beat the average five year old with no chess training 100 games out of 100 under normal conditions.

The average 1600 Elo rated player – who'll probably be a player with several years of experience – will beat that average adult 100 games out of 100.

A top “super” grandmaster will beat that 1600 rated player 100 games out of 100.

This distribution is pretty similar across other domains which require purely mental rather than physical skill, but it's easy to measure in chess because there's a very accurate rating system and a record of millions of games to draw on.

Here's what that means.

The top performers in an intellectual domain outperform even an experienced amateur by a similar margin to that with which an average adult would outperform an average five year old. That experienced amateur might come up with one or two moves which would make the super GM think for a bit, but their chances of winning are effectively zero.

The average person on the street with no training or experience wouldn't even register as a challenge. To a super GM, there'd be no quantifiable difference between them and an untrained five year old in how easy they are to beat. Their chances are literally zero.

What's actually being measured by your chess Elo rating is your ability to comprehend a position, take into account the factors which make it favourable to one side or another, and choose a move which best improves your position. Do that better than someone else on a regular basis, you'll have a higher rating than them.

So, the ability of someone like Magnus Carlsen, Alexander Grischuk or Hikaru Nakamura to comprehend and intelligently process a chess position surpasses the average adult to a greater extent than that average adult's ability surpasses that of an average five year old.

Given that, it seems likely that the top performers in other intellectual domains will outperform the average adult by a similar margin. And this seems to be borne out by elite performers who I'd classify as the “super grandmasters” of their fields, like, say, Collier in music theory or Ramanujan in mathematics. In their respective domains, their ability to comprehend and intelligently process domain-specific information is, apparently – although less quantifiably than in chess – so far beyond the capabilities of even an experienced amateur that their thinking would be pretty much impenetrable to a total novice.

This means that people's attempts to apply “common sense” - i.e., untrained thinking – to criticise scientific or historical research or statistical analysis or a mathematical model or an economic policy is like a five year old turning up at their parent's job and insisting they know how to do it better.

Imagine it.

They would not only be wrong, they would be unlikely to even understand the explanation of why they were wrong. And then they would cry, still failing to understand, still believing that they're right and that the whole adult world must be against them. You know, like “researchers” on Facebook.

That's where relying on "common sense" gets you. To an actual expert you look like an infant having a tantrum because the world is too complicated for you to understand.

And that, my friends, is science.

...

- Preinformisanost sa kvazi sadržajima koji su na dohvat ruke

...

Problem je što ti obrazovani iz tvog posta, uglavnom jesu obrazovani, ali u drugim oblastima u odnsu na one oblasti o kojima pišu... Što je tek posebni WTF!...

...

Preinformisanost (gomile informacija iz prethodnog posta koji nisam pokupio za quote) je - uz kvazi sadržaje - ključna.

'Delovanje' u oblastima za koje nisu propisno kvalifikovani nije ograniceno samo na Mileta i ekipu - i ozbiljno obrazovani 'naucni radnici' se bez blama izbacuju u oblastima za koje nisu kvalifikovani al' su procenjeni kao reciti, generalno komunikativni ili ih jednostavno - 'kamera voli'. To je mnogo ozbiljniji problem nego gomila 

antivaksera koja ce prva da stane u red za (bilo koju i bilo kakvu) vakcinu kad krene neka drama. 

4 hours ago, radisa said:

Objašnjenje da je Eratosten još u staroj Grčkoj izmerio obim zemlje, nekako se odbijalo o sve diskutnate ravnozemljaše... I sad, kako zašto diskutovati o tome?

Otprilike.

Mislim da je (ne)mali problem sto - sasvim logicno - covek oseca potrebu da diskutuje sa svakakvim likovima (to je danas dovedeno do savrshenstva) u pokushaju da ih prosvetli. To ispadne - u proseku - 1 dobar fajt sa svinjama u blatu...

iDemo
3 hours ago, Budja said:

Iz javnog zivota to je 1 Radule, mada ne znam da li je iskreno verujuci ili je u pitanju oportunizam.

100 marke da je sve sto Radule i njemu slicni izjave u 99.975% slucajeva cist oportunizam. Resto (do 100%) je greshka u proracunu... 

Joe D
10 hours ago, Budja said:

Sta znam, recimo da su banderasi™ i programeri neko ko zna da resava problema i da imaju logiku. Anegdotalno, medju takvima prilican broj "nemoj da si naivan". Iz javnog zivota to je 1 Radule, mada ne znam da li je iskreno verujuci ili je u pitanju oportunizam.

Mesate i ti precog inteligenciju i kriticko misljenje. Ljudi mogu biti sposoni da resavaju najkoplikovanije logicke operacije a opet biti operisani od kritickog razmisljanja. 

• +1 1
  • Hvala 1

precog
15 hours ago, Budja said:

4 hours ago, Joe D said:

Mesate i ti precog inteligenciju i kriticko misljenje. Ljudi mogu biti sposoni da resavaju najkoplikovanije logicke operacije a opet biti operisani od kritickog razmisljanja. 

po meni kriticko misljenje pripada inteligenciji i jeste manifestacija visih misaonih procesa. najcesce koriscena definicija inteligencije u nenaucnim krugovima je ona merena IQ testovima i izrazena u IQ koeficijentu. neke relativno novije definicije inteligencije imaju siri zahvat i obuhvataju i druge aspekte osim resavanja specificnih problema npr. emotivnu, socijalnu inteligenciju, ali i sposobnost efikasne upotrebe u svakodnevnom zivotu i slicno. 

katel je uveo pricu o fluidnoj i kristalizovanoj inteligenciji i cini mi se da je kriticko misljenje negde u domenu kristalizovane inteligencije, blisko povezano sa sposobnostima metakognicije, ali i sa sposobnoscu analize i logickog zakljucivanja koje je, u toj podeli, blize fluidnoj inteligenciji. tako da bi ovo objasnilo ljude koji su su sposobni da resavaju komplikovane logicke operacije ili programere, a da u isto vreme veruju u teorije zavere, nedostatak neceg od prethodno navedenih cinilaca kritickog misljenja.

proslo je dosta vremena od kad sam citao ozbiljnu literaturu na ovu temu i moje znanje je, svakako, pregazilo vreme. rad sam da se ukljuci u pricu neko ko se zaista bavi ovim (ima na forumu ljudi koji se ozbiljno bave ovim temama).

ObiW
Posted (edited)
18 hours ago, Joe D said:

Što smo videli pre jedno mesec dana kada je neko okačio Trampov video koji, na prvi pogled, protivreči vesti da Tramp nešto tog dana nije uradio. Poenta osobe koja je ostavila link je bila “evo vidite da vas lažd fejk njuz midia, istina je da Tramp jeste to uradio juče, ima video, pogledajte”.

Video je stajao 20 sati bez komentara dok theanswer nije rekao “pa zar niko od vas nije video da je snimak iz 2017 godine a ne od juče?”

Pre jedno 15 godina je bio duel titana, Conspirator protiv StMaurice. Tema: 9/11. StMauricu nije bilo teško da do detalja zaroni u dubinu svakog članka koji je Conspirator stavljao. Ali za to ti ne treba samo inteligencija i razumevanje tehničkih podataka, treba ti i asperger da bi mogao da se posvetiš tom poslu i batališ sve ostalo. Jer petogodišnjak (iz radišinog kvota) ume da postavi tako beslovesnu teoriju zavere da stručnjaku trebaju sati i sati razmišljanja kako da odgovori na to. I da mu ne smeta što će za nagradu da dobije još beslovesniju teoriju zavere, jer mašta petogodišnjaka nema granicu.

Edited by ObiW

mustang

sada pocinje prava trka. nema vise $600 nedeljno za koronu, da vidimo koliko ce njih ostati da mirno protestuju. 

sad krecu i evictions stanara, bice zanimljivo

ObiW
Posted (edited)

How the legal fight against big tech is like the fight against organized crime

[...]

There are more than a few similarities between the organized crime and these four companies. Like the Mafia, the threats that Apple, Amazon, Facebook and Google pose to American democracy flow from the power they have over key services (from email to social media to music and film), the way they use dominance in one area to achieve dominance in others and their ability to use fear to stop challenges to their control.

Like the Mafia, they are a resilient, surveillance-based shadow government. So citizens are dual subjects — of the country, and of the flawed online markets created by these companies. Like the mob, big tech has friends in very high places. Likewise, big tech is an oligarchy with several bosses, who compete in some territories but generally divide power among themselves, without consulting elected officials.

Obviously, I am not saying Facebook and Google murder and kneecap their opponents, or burn down businesses that refuse to play by their rules; I am not equating tech companies with the mob. While just about every Mafia enterprise was illegal, big tech operates in a legal gray area; these companies argue that they have broken no laws. They evade taxes using legal loopholes, not as the mob does by simply refusing to report income. Still, the analogy is useful, because it helps us think about a certain kind of oligarchic governing power that exists alongside — is interwoven with — responsive democratic systems. It helps us to think through what an effective governmental response to systemic interference with, dominance of, and bullying of businesses with less power might look like.

[...]

What the country understood after the Kefauver hearings was that when a large, networked institution engages in systemic bullying it is far more dangerous than occasional or individual wrongs; shadow governments cannot be squashed with piecemeal whack-a-mole enforcement.

If the analogy to Kefauver’s mob hearings holds, Wednesday’s hearings could spell the beginning of the end of abusive big tech power. Congress will rouse itself to use its subpoena power to unearth even more damning documents, and the public will realize that four self-important men should not govern us.

The equivalent of a RICO Act for big tech would be robust new antitrust laws and regulations, such as the structural breakups proposed by Sen. Elizabeth Warren (D-Mass.). All of these companies simultaneously own marketplaces and compete in those marketplaces, and they use their clout to maintain their clout. An effective solution would aim directly at their power, not just their practices — just as Kefauver did with the Mafia.

https://www.washingtonpost.com/outlook/2020/08/01/antitrust-hearings-facebook-amazon-organized-crime/

Edited by ObiW

mustang
Posted (edited)

$15/h na sat ima amazon delivery guy

$15/h! 

ja bih naplacivala debeo porez svim kompanijama ciji su kapaciteti i profit  preko 50% ostvareni na teritoriji usa. manji porez za preko 25%. 

stvorise nezdravo trziste, monopol, ubijaju inovacije. a o praćenju i skupljanju podataka znaju bolje od samih korisnika. moj iphone zna bolje moje rutine i sta volim nego muz

isto i ovo govno od woke cancel culture. ubice biko kakvu diskusiju i razmenu misljenja. mislim nece, to ja dramim, duboko verujem da je ovo peak njihov a da ce zdravorazumnost i pravda da pobede na kraju. ne moze se ziveti pod opresijom sacice ljudi. 

Edited by mustang

mustang
Posted (edited)

danas sam na kratko usla i izasla u W hotel u Holivudu. majko mila kakav trrsh od gostiju, zakovrnuh ocima, video me jedan zaposleni i samo udahnuo i rekao mi ‘znam’. jadni ti ljudi ramo sto rade i trpe njihovo bahato ponasanje...sve sami dileri i kurve. katastrofa. besna kola napolju, oni kao bugari sljaste u gućiju, balenciaga...ma dno dna. 

on the lighter note, kamioni i policija ciste ulice od govana i stroke. jebote pre 10godina sam bosa isla od klubova i barova do kuce, stopala mi cistija bila nego na plazi. sad dezinfikujem djonove ka ulazim u stan. muceni ivan sam dize sape ko baletan da mu cistimo

Edited by mustang

mustang
Posted (edited)

kako objasnjavate sto ovi sa sahrane ne moraju u karantin?

Edited by mustang

Anduril
On 31.7.2020. at 13:49, harper said:

Hteli smo programiranje, eto nam ga, nema ni mesec dana kako nam je ovde izvesna gospodja objasnjavala da je u programiranju spas i da su nauke koje definisu etiku i odgovornost ljudskog bica redundantne te ih stoga treba zabraniti. Kao sto si i sam rekao, u pitanju je algoritam. Gomila jedinica i nula koja nema nikakvu nameru, pa samim tim ni nameru da promovise preporuceni sadrzaj koji tebe i mene uznemirava vec onaj za koji veruje da smo zainteresovani da kupimo njegov proizvod. Meni samo nije jasno sta vas u celoj toj prici toliko iznenadjuje sad kad se pojavila korona pa vas je uhvatila panika od stvari koje se godinama tolerisu jer... potrosacko drustvo.

Nije to problem pojedinih desperadosa koji zagovaraju svasta po drustvenim mrezama vec nauke same. Nauka je od pamtiveka dvosekli mac, nije to nista novo.

On 31.7.2020. at 15:06, Weenie Pooh said:

Društvene mreže nisu standardni mediji, i potpuno je suludo očekivati od njih da se istim standardima prilagođavaju. LA Times ne dobija 500,000,000 "pisma čitalaca" dnevno kao što dobija Twitter, pa ih selektira i objavi tri-četiri proverena.

Algoritmi za selekciju nisu čarobni štapići, nisu sposobni da analiziraju autentičnost informacija. Ti algoritmi se baziraju na vrlo površnoj analizi sadržaja, i vrlo temeljnoj (unapred obavljenoj) analizi ukusa konzumenta. Ako imaš naviku da čitaš šta Trump lupeta, džabe kmečiš što ti Twitter ili Facebook guraju njegove uratke pod nos umesto da ih isfiltriraju i procene da li su bazirani na realnosti.

Ta žudnja za autoritativnim, pouzdanim izvorima informacija je prosto žal za mladost. Zar ne bi bilo sjajno da čovek može da se pouzda u ono što pročita na internetu, da po defaultu usvoji relevantne informacije dok pije jutarnju kafu i onda krene dalje sa svojim danom? Možda, samo što jednostavno više nije tako. Ako je ikada i bilo.

Stvari treba posmatrati u mnogo sirem istorijskom kontekstu. Ovo sto gledamo danas sa poplavom dezinformacija i haoticnim posledicama nije nista novo nego vec vidjeno tokom 16. i 17. veka kad su se masovno sirili stampani listovi bez ikakve regulacije ili odgovornosti - posebno u kontinentalnoj Evropi. Omiljeni sport tada je bilo sirenje prica o demonima u susednom gradu ili o vesticama koje su jele novorodjencad, pa su kao posledica i toga spaljene desetine hiljada uglavnom zena. Taj deo da nije samo crkva gurala primitivizam najgore vrste nego i tzv. slobodna stampa od svojih samih pocetaka se obicno ne spominje previse. Ali, takvi ekcesi su nastavljani i tokom 19. i pocetkom 20. veka u raznim formama sa jos katastrofalnijim posledicama. Upravo zbog toga su uvedeni mnogi profesionalni standardi u medije posle 2. Svetskog rata koji su se drzali do negde pocetka 90-tih kad su kljucni zakoni promenjeni. Dakle, nije to nekakvo generalno zlo potrosackog drustva, nego pitanje balansiranja drustvenih odnosa kroz regulaciju institucija i technologije, a to se istorijski ponekad bolje a ponekad losije resavalo. 

Glavna poenta je da svaka nova technologija zahteva i regulaciju koja ce minimizirati njenu zloupotrebu i maksimizirati korist za celo drustvo. Obicno prvo treba da dodje do neke katastrofe pre nego sto ovo shvati dovoljan broj ljudi i pocne da se cima oko toga. U slucaju drustvenih mreza, korist je uglavnom kod tech kompanija, medijskih tajkuna, raznih ekstremnih ideologija i oportunistickih (politickih) profitera, a drustvo je kao celo na gubitku u vidu mase dezinformacija i politicke a sada i ekonomske/zdravstvene nestabilnosti koju one prouzrokuju.

Nije nikakvo cudo da se Korona najbolje siri i pravi najveci haos u dve drzave gde su sve jace tech kompanije, medijski tajkuni i vrhunski oportunisti na vlasti a ekstremne ideologije su poplavile dobar deo populacije, a istovremeno vazi kao najveca sloboda medija i izrazavanja.

Edited by Anduril

Anduril
On 31.7.2020. at 17:50, Budja said:

Tramp se ne bavi preprodajom hloro-dioksida, on je to od nekoga cuo i na njih se poziva, pa mu to daje legitimitet.

Cime se bave siroko citirani francuski nobelovac, italijanski doktor i nemacki doktor, Dr Nestorovic i Dr Grujicic?

Rec je o tome da raznorazni stavovi deluju legit kada ih dele profesionalno i naucno ostvarene osobe.

Dalje, nije Tramp junior stradao zbog klimatskih promena nego zbog corone.

A povuceni clanak, pa desi se, zivi smo  ljudi, sta sad... Nece da moze, to je vrlo, vrlo ozbiljan propust pogotovo sto je, izgleda, vrlo lako moglo da se zakljuci da se radi o fake clanku. Jurnjava za publicitetmo je ozbiljni problem, pogotovo u medicini.

Kakve gadosti sve neces napisati da bi relativizovao odgovornost Trampa. Tramp daje svojim uticajem na celu najjace drzave na svetu legitimitet bilo cemu sto izgovori. Zato je toliko vazno sta on izjavljuje ili seruje a do sada su njegove izjave i politika kostale zivota stotine hiljada ne samo u US nego globalno. Da ukazu na ovu cinjenicu je i glavni propust medija u US, ali im to naravno ne odgovara jer od sirenja gluposti i “debate” najvise profitiraju. Amerika ima daleko najvece i najbolje resurse da se bori protiv ove pandemije globalno ali, za to je potrebna sposobna administracija a ne grupa populistickih i profiterskih free speech idiota. 

Bad science se desava svakodnevno i najlakse je se pozivati na nekog trash profesora ili clanak. A uloga institucija je da imaju sveobuhvatni pogled na nauku i da shodno tome donose smislene odluke koje su utemeljene na realnosti a ne politickim zeljama populista ili ideologa.

Edited by Anduril