Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

2 minutes ago, borris_ said:

Ipak i Pariz i London nisu toliko pukli kao sto je pukao NYC. U cemu je problem, ne znam (najvjerovatnije ce studije pokazati narednih godina), ali on je zadnji koji treba da se hvali.

 

Ne znam ni ja u čemu je problem. Ali onaj ko kaže da je problem u Kuomu, neka objasni zašto.

Link to comment
5 minutes ago, borris_ said:

Ocigledno nisu bili spremni za virus i nesto je duboko omanulo.

 

Kao sto napisah, Pariz i London se mogu porediti sa NYC po gustini naseljenosti po broju turista a i po bogatim vs siromasnim kvartovima.

Ipak i Pariz i London nisu toliko pukli kao sto je pukao NYC. U cemu je problem, ne znam (najvjerovatnije ce studije pokazati narednih godina), ali on je zadnji koji treba da se hvali.

 

Razlika je samo jedna i to ona na koju Cuomo nije mogao da utice: universal health care. Covid je ogolio do daske  individualism koji doseze do toga da te nije briga sto ce neko da umre na ukici jer nema novca za doktora.

Link to comment
9 minutes ago, trustno1 said:

Ne znam ni ja u čemu je problem. Ali onaj ko kaže da je problem u Kuomu, neka objasni zašto.

Lepo stoji gore, potcenjivao je opasnost od virusa dok nije postalo prekasno.

Link to comment

Niko nije odgovorio na pitanje, šta je to Kuomo trebalo drugačije da uradi da ne bi katastrofalno hendlovao situaciju. Čuli smo da se hvalio i popovao, čuli smo da je trebalo ranije da reaguje - ali ko nije trebalo ranije da reaguje... 

Link to comment
7 minutes ago, NevenMan said:

Razlika je samo jedna i to ona na koju Cuomo nije mogao da utice: universal health care. Covid je ogolio do daske  individualism koji doseze do toga da te nije briga sto ce neko da umre na ukici jer nema novca za doktora.

 

E, ovo je prva smislena konkretna stvar da se iznese ovde.

Link to comment
Just now, trustno1 said:

čuli smo da je trebalo ranije da reaguje - ali ko nije trebalo ranije da reaguje... 

Oni koji nisu pri vrhu lestvice po broju umrlih na milion stanovnika?

Link to comment
1 minute ago, vememah said:

Lepo stoji gore, potcenjivao je opasnost od virusa dok nije postalo prekasno.

 

Aha, ok. Mislim, slažem se. Ali, ko nije potcenjivao opasnost? Navedi mi jednu osobu s vlasti bilo gde u svetu koja nije potcenjivala., osim Tajvana. ;) Ako pljujemo Kuoma zbog toga, daj da onda pljujemo sve - a onda nema poente pljuvati sve zbog iste stvari. Mislim da ima smisla pogledati šta je ko uradio kad su manje više svi shvatili o čemu se radi. Da je Kuomo sad nešto zasrao, odobravala bih pljuvanje. Izivni, ali on je pre neki dan obustavio indoor dining u NYC, na osnovu rezultata drugih država u toj oblasti. Meni to recimo deluje kao dobro hendlovanje trenutne situacije.

Link to comment
3 minutes ago, vememah said:

Oni koji nisu pri vrhu lestvice po broju umrlih na milion stanovnika?

 

Fair enough. Ali vidiš da sranja neprekidno nastaju. Vidiš da oni koji su kao na vreme reagovali sad su se sjebali. Svi smo u Njujorku zavideli Kaliforniji - sad oni zavide nama. Imaš na primer faktor psihologije. Pročitala sam članak u kome se objašnjava kako su Kaliforniju rano zatvorili i imali jako malo slučajeva. Onda su ljudi poludeli zatvoreni, razmišljali, čekaj, ja ne poznajem nikog zaraženog, ovo je sumanuto, i evo ti sada. U Njujorku, kao u Italiji, je prvo bio pomor i zato su sada svi i dalje u prpi (nadam se da će tako i ostati). Eto, zbog toga je teško pričati o pravovremenom reagovanju i optužiti nekog da je katastrofalno hendlovao jer je mogao ranije da zatvori. Možda danas ne bi bilo ovako dobro (relativno govoreći) da je zatvorio ranije. I zato i dalje ne prihvatam da je katastrofalno hendlovao.

Link to comment

U jednoj stvari, trustno1 je u pravu. 

Teze je kada ti naidje prvi talas kada nisi bas sasvi spremna nego kada ti dodje katastrofa sa drugim talasom. 

 

U prvom talasu, jako malo toga se znalo a manjkalo je svacega (maski, testova). Dosta toga se naucilo u hodu.

I NYC je ipak grad svijet pa je i razumjivo da je on najvise stradao u tom prvom talasu u USA. 

Kada si nespreman za ovaj drugi talas i kada nisi naucio lekcije, greska je jos veca.

 

Ipak kao sto sam napisao NYC je mnogo vise nastradao od drugih slicnih gradova i nisam bas siguran da je to samo radi "universal health care" ali neko ce vec to prouciti sledecih godina. Nisu svi umrli kod kuce, ima dosta smrtnih slucajeva i po bolnicama.

 

Vazno je da je lekcija naucena i da ne prave slicne greske ubuduce.

Edited by borris_
  • +1 1
Link to comment

"Možda danas ne bi bilo ovako dobro da je zatvorio ranije" nije nikakav argument, to je happy-go-lucky spekulacija koju stvarno nije neophodno ni dekonstruisati ni posebno komentarisati.

Link to comment
1 hour ago, NevenMan said:

Razlika je samo jedna i to ona na koju Cuomo nije mogao da utice: universal health care. 

A sta u CA imaju univerzalnu zdravstvenu zastitu? Kako to da LA County i CA generalno, sa duplo vecim brojem stanovnika i gustinom naseljenosti od NY  imaju 2/3 manji CFR i broj nastradalih po glavi stanovnika? 

 

47 minutes ago, borris_ said:

Ipak kao sto sam napisao NYC je mnogo vise nastradao od drugih slicnih gradova i nisam bas siguran da je to samo radi "universal health care

Dakao da nije, vidi pod ono gore.

 

1 hour ago, trustno1 said:

 

Aha, ok. Mislim, slažem se. Ali, ko nije potcenjivao opasnost? Navedi mi jednu osobu s vlasti bilo gde u svetu koja nije potcenjivala., osim Tajvana. 

vememah je vec odgovorio, ali evo par speficicnih: vlasti u svim onim drzvama sa boljom situacijom. Pogotovo OH - oni su zatvorili drzavu sa <100 slucajeva. Ili WA recimo, oni su bili prvi na udaru.

Link to comment
2 hours ago, trustno1 said:

 

Da, smrtnost i zaraženost je bila prilično katastrofa u Njujorku, sve vreme sedim i slušam kako je u Italiji armagedon i pitam se, ako je u Italiji armagedon, šta je onda u Njuci? Užas.

 

Ali, čekaj, kako si izveo ovaj zaključak, podebljano? Da je samo zbog tih stvari, onda bi to značilo da imamo imunitet krda, ne? Ja bih pre rekla da je u NJujorku danas bolje zbog rigoroznih mera koje su na snazi od sredine marta. Skoro svi (bukvalno, svi osim ludaka) nose maske napolju, sve je živo bilo zatvoreno do pre par nedelja: sve kancelarije, škole, vrtići, dečja igrališta u parkovima su bila zatvorena, parkovi za pse, policija je stajala na ulazu u neke parkove i brojala koliko ljudi je ušlo. Tamo gde nisi mogao inače da predješ ulicu od saobraćajne gužve mogao si u maju da igraš balet na sred raskrsnice. Moja porodica nije izašla napolje dva meseca na početku i nismo jedini. Grad i dalje izgleda sablasno. I sad nek mi neko kaže, prvo, ovo što ti kažeš, da je zbog ogromne zaraženosti bolje, i drugo, da je Kuomo katastrofalno hendlovao.

 

I jedno i drugo.

Naravno da zatvaranje pomaze, ali pomaze kada ti je oko 3 miliona ljudi zarazeno (32000 umrih, na 1% smrtnosti, to mu dodje 3 miliona)., sto je oko 25% stanovnistva, ako se ne varam., i to verovatno vise u zaristima, tipa Queens.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...