Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

1 hour ago, Budja said:

 

Citajte malo Rolanda Frajera:

https://www.nber.org/papers/w22399.pdf

https://www.nber.org/papers/w24238

 

Bas zbog toga da bi se razgranicilo sta je cist rasizam, sta je police bias kada se policija utronja, i tako to:

 

Hvala na ulozenom trudu, ali ja sam govorio konkretnim ljudima "o kojima sada pricamo", koji su ubijeni nenaoruzani, a za koje je policija znala da nemaju oruzje. Mozemo da prosirimo listu i ukljucimo i slucajeve koje nadjemo na internetu gde su ubijeni nenaoruzani belci, nije problem, moja poenta je ista: oni bi bili ubijeni i da je posedovanje oruzja zabranjeno u Americi, jer njihovo ubistvo nije bilo iz "straha policije da bilo ko sa kime se susretnu mozda ima oruzje kod sebe", vec zbog drugih stvari.

Edited by ObiW
Link to comment
2 minutes ago, ObiW said:

Hvala na ulozenom trudu, ali ja sam govorio konkretnim ljudima "o kojima sada pricamo", koji su ubijeni nenaoruzani, a za koje je policija znala da nemaju oruzje. Mozemo da prosirimo listu i ukljucimo i slucajeve koje nadjemo na internetu gde su ubijeni nenaoruzani belci, nije problem, moja poenta je ista: oni bi bili ubijeni i da je posedovanje oruzja zabranjeno u Americi, jer njihovo ubistvo nije bilo iz "straha policije da bilo ko sa kime se susretnu mozda ima oruzje kod sebe", vec zbog drugih stvari.

 

Konkretnim afroamerikancima, da budemo precizniji. Otuda moja intervencija.

Jer jedno je resenje ako ubijaju nenaoruzane ljude, a drugo ako ubijaju nenaoruzane Afroamerikance.

Link to comment
Just now, Budja said:

 

Konkretnim afroamerikancima, da budemo precizniji. Otuda moja intervencija.

Jer jedno je resenje ako ubijaju nenaoruzane ljude, a drugo ako ubijaju nenaoruzane Afroamerikance.

Dobro, bili su u prici afroamerikanci, imamo konkretna imena. Nisam mislio da samo njih ubijaju nenaoruzane, ali oni su najvidljiviji u ovom trenutku. 

Link to comment
1 minute ago, ObiW said:

Dobro, bili su u prici afroamerikanci, imamo konkretna imena. Nisam mislio da samo njih ubijaju nenaoruzane, ali oni su najvidljiviji u ovom trenutku. 

 

Ok.

Link to comment
4 hours ago, ObiW said:

A jel moze sad ovako realno, koliko je ovih ljudi o kojima pricamo  (ovi crnci da ne kazem afroamerikanci) ubijeno jer su potegli pistolj? Ili uopste imali pistolj? Ili da je policija uopste pomislila da imaju ikakvo oruzje kod sebe, makar noz? Nijedan. I protest je zbog toga: sto su nenaoruzanog coveka tretirali kao da je do zuba naoruzan Al Kaida gerilac. 

 

I zato je ta vasa prica o tome da bi policija odmah bila bolja ako bi znala da gradjanstvo nema oruzje skroz suplja. Mi pricamo o primerima kada su  znali da gradjanin nema nista kod sebe i opet su pravili sranja. 

Čitam juče ovaj članak u Heraldu i mislim se kako bi ovaj lik prošao u Americi. Pozvali policiju zbog nasilja u kući, a tip pljunuo policajku, udario je  pesnicom u lice nekoliko puta, posle je povukao za kosu i oborio je na zemlju, a posle i policajca udario laktom u facu i stegao ga za jaja. Sad je u zatvoru i optužen je za 13 kriminalnih radnji. Ista ona policija za koju tvoj omiljeni teoretičar zavere tvrdi da jednako lako ubija ljude naoružane nožem kao i tamo (i stvarno ih ubija iz pištolja).

 

Sad bez zajebavanja, niko nije tvrdio da bi policija odmah bila bolja kada bi znala da ima kakav takav monopol na nošenje oružja - ono što ja pretpostavljam je da bi u situaciji da ima takav monopol (u nekoj hipotetičkoj situaciji reforme naoružanja kakva se ovde sprovela od strane desničarske vlade nakon masakra u Port Arturu na Tasmaniji u drugoj polovini devedesetih, mora da si čuo jer je u Americi posle svakog masovnog ubistva potežu kao primer toga kako može da se sprovede reforma zakona o naoružanju) policija (i njeni sindikati koje si pominjao) bila prijemčivija za promene pravila službe i načina obuke.

 

Što se promena tiče, ovaj predlog Demokrata (tačnije CBC što sam pominjao ranije) zvuči sasvim pristojno, ali kažu da nema velike šanse da prođe Senat;

 

..

The Justice in Policing Act, the most ambitious law enforcement reform from Congress in years, confronts several aspects of policing that have come under strong criticism, especially as more and more police violence is captured on cellphone video and shared widely across the nation and the world.

 

The package would limit legal protections for police, create a national database of excessive-force incidents and ban police choke holds, among other changes.

 

It would revise the federal criminal police misconduct statute to make it easier to prosecute officers who are involved in “reckless” misconduct and it would change “qualified immunity” protections to more broadly enable damage claims against police in lawsuits.

 

The legislation would ban racial profiling, boost requirements for police body cameras and limit the transfer of military equipment to local jurisdictions.

 

Overall, the bill seeks to provide greater transparency of police behavior in several ways. For one, it would grant subpoena power to the Justice Department to conduct “pattern and practice” investigations of potential misconduct and help states conduct independent investigations.

 

And it would create a “National Police Misconduct Registry,” a database to try to prevent officers from transferring from one department to another with past misconduct undetected, the draft says.

 

A long-sought federal anti-lynching bill that has stalled in Congress is included in the package.

 

House Judiciary Committee Chairman Jerrold Nadler, D-N.Y., a co-author with Rep. Karen Bass, D-Calif., and Democratic senators will convene a hearing on the legislation Wednesday.

 

“The world is witnessing the birth of a new movement in this country,” said Bass, chairwoman of the Congressional Black Caucus, which is leading the effort.

 

While Democrats are expected to swiftly approve the legislation this month, it does not go as far as some activists want. The outlook for passage in the Republican-held Senate is slim.

 

Senate Majority Leader Mitch McConnell, whose Louisville hometown faces unrest after the police shooting of Breonna Taylor in her home, said he would take a look at potential Senate legislation.

 

It is unclear if law enforcement and the powerful police unions will back any of the proposed changes or if congressional Republicans will peel off some of their own proposals.

...

 

SaE

Link to comment
9 minutes ago, Gojko & Stojko said:

Ista ona policija za koju tvoj omiljeni teoretičar zavere tvrdi da jednako lako ubija ljude naoružane nožem kao i tamo (i stvarno ih ubija iz pištolja).

Je l' cemo da se slozimo oko toga da se ovde mahom barata sa 'anecdotal evidence' a da se iz statistika izvadilo ono sto se odnosilo na te iste 'anecdotal evidence'? 

I ovde i u amerikama u novine i na tv (internet) izadju slucajevi koji su na ovaj ili onaj nacin otisli po kurcu, ne? Mi onda malo prodiskutujemo na tu temu i eto - uskoro ce izbori u Srbiji etc... Mis'im - da su (ljudi) u amerikama onako relaksirani™ kao sto su ovde i da nemaju zimu oko toga k'o im je POTUS - svi ti slucajevi bi izgledali drugacije - al' je@iga, em nisu em tamo imas citavu (medijsku) mashineriju koja u izbornoj godini odradjuje za sve pare... 

Link to comment
9 minutes ago, iDemo said:

Je l' cemo da se slozimo oko toga da se ovde mahom barata sa 'anecdotal evidence' a da se iz statistika izvadilo ono sto se odnosilo na te iste 'anecdotal evidence'? 

I ovde i u amerikama u novine i na tv (internet) izadju slucajevi koji su na ovaj ili onaj nacin otisli po kurcu, ne? Mi onda malo prodiskutujemo na tu temu i eto - uskoro ce izbori u Srbiji etc... Mis'im - da su (ljudi) u amerikama onako relaksirani™ kao sto su ovde i da nemaju zimu oko toga k'o im je POTUS - svi ti slucajevi bi izgledali drugacije - al' je@iga, em nisu em tamo imas citavu (medijsku) mashineriju koja u izbornoj godini odradjuje za sve pare... 

Hoćemo, naravno, uopšte sve neslaganje ovde dolazi samo od nepreciznih kvalifikacija. Ja sam tvoj prvi post kada si pričao o tome da policija i u normalnijim zamljama (uključujući i NSW i Australiju) ubija ljude koji pred njom mašu noževima (tj. perorezima kako si ih ti nazvao) shvatio kao neko ublažavanje tragičnosti (tj. jedinstvenosti) najnovijeg ubistva koje se komentarisalo. Pa smo nastavili do frekvencije takvih ubistava, veličine noževa i tako dalje. Ja sam ostao sa utiskom da smo se složili oko razmera te pojave (ubistava ljudi naoružanih nožem u susretu sa policijom), o kakvim se ljudima tu radi i šta ovdašnje društvo, uključujući policiju, čini da se razmere te pojave još više smanje ako već ne mogu potpuno da se iskorene.

 

Sad, kad se vratimo na Amerikance, jeste izborna godina, jesu neki mediji takvi kakvi su i jesu ljudi koji prate te takve medije takvi kakvi su, ali još uvek postoje i neki mediji (uključujući i Njujork Tajms) koji pokušavaju da donesu više informacija (što je za prosečnog konzumenta onih prvih medija nažalost previše), o tome šta će kao posledica svih ovih incidenata i uličnih dešavanja da se u telima koja donose zakone odigra, a šta će posle da (polako) utiče da se ta situacija promeni. Link na članak koji sam preneo u svom prethodnom postu je iz najveće novine iz Mineapolisa, koja meni izgleda ozbiljna kao NYT ili naš Herald, u istim novinama je danas (tj. juče za nas iz sledećeg dana) bio ovaj članak, gde pričaju o predlozima za promenu policijskih procedura na državnom nivou (ovog slučaja ubijene Džastin se verovatno sećaš, novine ovde su puno o tome izveštavale, zovući je po devojačkom prezimenu Dejmond, jer je odrasla u Sidneju). Evo ga dole deo članka sa linka, Kažu da je u Minesoti (5.6 miliona stanovnika, nekih dva i kusur miliona manje nego NSW) za poslednjih pet godina bilo oko sto slučajeva policijske upotrebe prekomerne sile sa smrtnim ishodom ili povređivanjem - ono što je interesantno je da je procenat žrtava sa mentalnim problemima vrlo sličan kao u NSW, iako se ukupni brojevi dosta razlikuju.

 

...

Years before Minneapolis police killed George Floyd, the world saw Philando Castile’s last moments on Facebook Live as a St. Anthony officer shot him in the seat of his car.

In the racially charged case of Castile, who also was black, the officer who pulled the trigger, Jeronimo Yanez, was ultimately acquitted of second-degree manslaughter and endangering safety. The a ruling hung on a central question: did the officer reasonably fear that Castile was reaching for a gun, one he disclosed having when he was stopped?

That question — and the state law that prompted it — is now at the central divide as lawmakers and community leaders call for massive overhauls of policing.

During a special session of the Legislature, Democratic lawmakers are pushing to dramatically change the state’s deadly force statute, which allows officers to use deadly force when they “reasonably believe” someone will cause “death or great bodily harm” if they aren’t apprehended. Deadly force is also allowable under law if used by officers to protect themselves or others, or to capture someone they know or “has reasonable grounds to believe” has or will commit a felony using force.

When Rep. Rena Moran, DFL-St. Paul, reads the law, one word sticks out: “believes.”

“The officer believes that something is going to happen, whether or not it is a real threat, he just believes it is,” she said. “It’s so open to their beliefs, or how they see the world, or how they see people of color.”

That subjectivity, critics argue, allows for bias, even as officers often have to make split-second decision about life and death.

Moran and others say the current standard gives wide latitude to officers to use force against citizens, and it’s kept officers like Yanez and others from facing charges or being prosecuted when those encounters turn deadly. Hennepin County Attorney Mike Freeman cited the deadly force law when he declined to charge the officers involved in the killing of Jamar Clark in 2016 and Thurman Blevins in 2018, both black men killed by Minneapolis police.

In 2019, Freeman successfully prosecuted former Minneapolis Police officer Mohamed Noor for fatally shooting Justine Ruszczyk, a white woman, while responding to her 911 call. Noor, who is Somali-American, is believed to be the only officer ever convicted of murder in the history of the state. Derek Chauvin and three other officers involved in Floyd’s arrest are facing charges.

There have been more than 100 cases of excessive use of force that resulted in death or injury over the last five years, according to a state report earlier this year on police encounters. And despite many high-profile cases occurring in the Twin Cities, 60% of those incidents over the last five years happened in Greater Minnesota, Department of Public Safety Commissioner John Harrington said. Half of those cases involved people in a mental health crisis.

Moran is pushing a proposal to make legislative intent clear: the authority to use deadly force is “a critical responsibility that shall be exercised judiciously and with respect for human rights.” It would also require an “imminent” threat of death or harm present to an officer or another before deadly force is used. Moran also wants the state’s attorney general to handle all deadly-force cases, instead of local prosecutors who have close relationships with police.

Those provisions have run into strong resistance from Republicans who control of the Senate. They are pushing their own proposals that direct a statewide officer licensing board to draft a policy to ban tactics like choke holds and neck restraints, such as those used on Floyd. The bill would also require that the state board to establish sanctity of life standards respecting the value of all human life and requiring officers to intervene when they see a colleague using excessive force.

“Oftentimes when you go in the situation has already exploded into violence. But we really want to make sure the training emphasizes sanctity of all life,” said Warren Limmer, R-Maple Grove, the author of the bill. “Not only protecting the officer but the people they [interact with].”

...

 

SaE

Link to comment

NYT je smece od novina, uostalom kao i ogromna vecina medija u americi. A sto se statistike tice, ako nekoga bas interesuje, vasington post ovde vredi kao neka nacionalna referenca, mada su posle Flojdovog ubistva poceli da steluju rezultate za ove nenaoruzane, da bi povecali na 55 (sa cini mi se 41, ako se ne varam). Kako bilo ovako to izgleda:

 

https://www.washingtonpost.com/graphics/2019/national/police-shootings-2019/

Link to comment
55 minutes ago, Њујоркер said:

NYT je smece od novina, uostalom kao i ogromna vecina medija u americi.

Meni nije jasno zašto je NYT smeće od novina (kao i većina "glavnih" novina po velikim gradovima) i rada bih bio da pročitam neko suvislo objašnjenje za ovu tvrdnju. Što se televizije tiče, to je jasno, osim PBS teško da šta ima što nije senzacionalističko i sračunato da izaziva direktan strah i gnev, logična posledica toga i uticaja raznih internet portala i Tvitera je da je na vlasti riđokoso mizogino rasističko homofobično lažljivo lopovsko govedotm.

 

SaE

Link to comment
5 hours ago, Gojko & Stojko said:

Meni nije jasno zašto je NYT smeće od novina

 

Ako je Bari Weiss tamo nekakav urednik, onda sam mnogo bliži verovanju da NYT jeste smeće.

Link to comment
1 hour ago, zorglub said:

 

Ako je Bari Weiss tamo nekakav urednik, onda sam mnogo bliži verovanju da NYT jeste smeće.

A ja sam blizak utisku da je situacija u kojoj meni (koji ovde i na roditeljskom forumu nisam baš poznat po ljubavi za jednoredne postove) nakon izjave da sam rada da pročitam neko suvislo objašnjenje za tvrdnju da je Njujork Tajms smeće odgovoriš jednim redom u kome se pozoveš na autorku ovog teksta u Njujork Tajmsu (pri čemu na tekst ima gomila komentara napisanih od ljudi sa obe strane Pacifika iz različitih pozicija koji vrlo rečito pokazuju zašto Njujork Tajms nije smeće) baš onako - nadrealna.

 

No i pored toga sam i dalje radoznao, šta je to greh mlade urednice što novinu u kojoj radi čini smećem?

 

SaE

Link to comment

Cuj, evo ti iz mog iskustva. Ja takodje do dolaska u SAD sam mislio da je NYT cenjena novina i iskoristio sam njihovu ponudu da se i pretplatim. Dakle, ja sam imao to "zadovoljstvo" da svaki dan pred kucu u Kvinsu i doleti primerak Tajmsa. Nije mi trebalo dugo da shvatim da u tim novinama vlada jednoumlje, da se pise po partijskoj liniji u najboljoj tradiciji Borbe i Komunista, i da sluzi kao dnevni cirkular clanova partije. Novine koje obradjuju vesti to nisu. Naravno da sam po isteku free triala otkazao pretplatu.

 

A ako hoces novije primere, dacu ti dva, od toga jedan licni. Dakle, tokom ovih "mirnih" protesta, jedno vece sam u direktnom prenosu, potpuno surreal, gledao preko Foksa kako NYPD u Midtaunu hapsi njih 180 na 2 bloka od mog i zeninog biznisa u kojeg smo ulozili stotine hiljada dolara i koji zaposljava 2 tuceta ljudi te hrani jednako toliko porodica. Malo mi je sranja sa koronom, trebaju mi antife i ostali majmuni da budu podnabadani od ove fukse iz NYT, crkla dabogda.

Drugi je primer cenzure, jednoumlja i beskicmenjastva (kao sto rekoh, Borba, Komunist). U toku ovih borbi na ulicama, Op-Ed NYT je kontaktiralo republikanskog senatora iz Arkanzasa Toma Kotona,  u kome je on napisao piece gde staje na stranu da se po Americi razmili garda i vojska. Sad, na svakom od nas je da se slozimo ili ne sa misljenjem senatora, to je jedna stvar, ali ono sto je usledilo je postalo farsa. Redakcija NYT se pobunila, Oped urednistvo se izvinilo sto je iskocilo sa puta druga Tita, reklo nece vise nikada se cuti glas druge strane, urednik opeda koji je kontaktirao Kotona dobio sut kartu, i u crvenom raju je sad sve lepo, u njemu se sve raduje.

 

Mogao bih ja da nastavim sa nabrajanjima ihahaj, ali rekoh par licnih primera od pre dvadesetak godina i dvadesetak dana su dovoljni da se vidi kako se tu nista ne menja. Naravno, za one koji imaju demokratski ular nategnut, i koji ne vide dalje od svoje njuske, NYT je zobnica iz koje zobaju.

  • Wub 1
Link to comment
12 hours ago, Gojko & Stojko said:

 

 

Sad bez zajebavanja, niko nije tvrdio da bi policija odmah bila bolja kada bi znala da ima kakav takav monopol na nošenje oružja - ono što ja pretpostavljam je da bi u situaciji da ima takav monopol (u nekoj hipotetičkoj situaciji reforme naoružanja kakva se ovde sprovela od strane desničarske vlade nakon masakra u Port Arturu na Tasmaniji u drugoj polovini devedesetih, mora da si čuo jer je u Americi posle svakog masovnog ubistva potežu kao primer toga kako može da se sprovede reforma zakona o naoružanju) policija (i njeni sindikati koje si pominjao) bila prijemčivija za promene pravila službe i načina obuke.

 

 

 

A mozda su u sumi? Sad ozbiljno, smatram da bi pretresanje qualified immunity za policiju moralo da ide zajedno sa promenom nacina obuke i menjanjem pravila sluzbe.  Prvo, zato sto je to mnogo realnije nego ideja da sad svi predamo utoke na raspolaganje drzavi, a drugo jer sad upravo citam da je ovaj sto je pucao u ledja par nedelja pre upucavanja pohadjao ovaj kurs:

Quote

Atlanta officer Garrett Rolfe was fired after fatally shooting Rayshard Brooks. He had recently been trained in de-escalation tactics and cultural awareness.

te mislim da bi ga ozbiljnije shvatio da je uz takav kurs imao priliku da pohadja i kurs koji bi mu objasnio posledice neprimenjivanja onog sto su ga naucili u prethodnom kursu.

Link to comment

Originalno izdano 2001, ali mislim da je itekako akteulno, i glede Amerike 2020, a i forumske diskusije. Rasizam zamaskiran iza state rights.

 

Southern Comfort

To salvage as much honor and respectability as they could from their lost cause, defeated Confederate leaders set out to purge it of any association with the now dead and discredited institution of human bondage.

Edited by Peter Fan
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...