Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

3 hours ago, Gojko & Stojko said:

SaE

Tebe je melem slushati/citati. #mrtavsamozbiljan 

Mora da se organizujemo za neko pivo cim se otvore vrata/prozori/pabovi -  al' stvarno, ne ovo gistro™ otvoreno.

Link to comment
33 minutes ago, iDemo said:

Tebe je melem slushati/citati. #mrtavsamozbiljan 

Mora da se organizujemo za neko pivo cim se otvore vrata/prozori/pabovi -  al' stvarno, ne ovo gistro™ otvoreno.

Naravno, u slobodno vreme se bavimo dokoličarenjem.

 

Možemo kad opet u Squire's Landing budu služili čarobni napitak (a.k.a. The Wreck Preservation Ale), a možemo i ranije ako suša potraje. Ako nam noskich sad u subotu ne dovede snage haosa i bezumlja na proteste i ne polupaju sve po gradu.

 

SaE

Link to comment

+ Ovo

 

La part d’Afro-Américains dans les décès du Covid-19.
 
Plava boja: postotak afroamerikanaca od svih umrlih od koronavirusa
Siva boja: Ukupan postotak afroamerikanaca u drzavi
Link to comment

Zadnjih godina 300 zatvorenika je bilo oslobodjeno poslije DKN testova. Od tih 300 (18 osudjenih na smrt) 70% su afroamerikanci iako je postotak afroamerikanaca u zatvorima 33%.

Link to comment

i guverner kuomo se pitao kako to da oni uvek više nastradaju, pa reče i kada je bila katrina nisu belci mahali sa vrhova kuća da ih spasu već ove obojene manjine

- i onda je usledila uobičajene priča da je to zbog siromaštva  a koje je zastupljenije u ovim grupama jer su lošije obrazovani pa rade slabije plaćene poslove, a lošije su obrazovani jer njihove porodice ne mogu sebi da priušte da im plate fax, za razliku od privilegovanih belaca koji se sada već 3 ili 4 generacija, nalaze među akademskim građanima

Link to comment
6 minutes ago, gone fishing said:

i guverner kuomo se pitao kako to da oni uvek više nastradaju, pa reče i kada je bila katrina nisu belci mahali sa vrhova kuća da ih spasu već ove obojene manjine

- i onda je usledila uobičajene priča da je to zbog siromaštva  a koje je zastupljenije u ovim grupama jer su lošije obrazovani pa rade slabije plaćene poslove, a lošije su obrazovani jer njihove porodice ne mogu sebi da priušte da im plate fax, za razliku od privilegovanih belaca koji se sada već 3 ili 4 generacija, nalaze među akademskim građanima

 

Tu imamo drugi primjer, azijati kojih proporcijano ima najvise na fakultetima a nisu tu vec 3 ili 4 generacije.

Link to comment
6 hours ago, Radoye said:

A nasuprot i Obame i Trampa (EDIT: tojest percepcije njih kao autsajdera) stoji tzv. establishment obe-a-jedne-te-iste partije finansiran od Wall Streeta ciji je jedini cilj da se nikad nista ne promeni jer ovo danas je sve super, zivimo u najboljem mogucem svetu, sva pitanja su dobila odgovor, sve je bas kako treba i potaman. Razlike izmedju raznih Bajdena, Kerija, Romnija, Dzebova i slicnih prakticno i da ne postoje i potpuno je svejedno ko je od tih takvih predsednik. 40 godina od Regana prakticno da nije bilo promene u SAD politici, za koje vreme je stasala cela jedna generacija koja po prvi put zivi standardom slabijim od svojih roditelja, koja je prezaduzena, kojoj je problem da obezbedi stanovanje i/ili automobil... Nisu oni glupi sto su nezadovoljni, njihovi problemi su realni, ali njima se niko sa establishmenta ne obraca vec decenijama.

 

Oni su 2008. glasali za hope & change pa dobili fikus, gde si bio nigde sta si radio nista. 2016. su glasali za onog ko je najglasnije lajao protiv politickog establishmenta pa im je narandzasti majmun usao u tenak.

 

Strah me je za koga ce sledeceg da glasaju - plasim se da bi ovaj put to mogao biti neki genuine ludak.

 

Ovo sve na apstraktnom nivou zvuči fino, pa čak i tačno, ali u suštini, zapravo i nije.  Elaboriraću u malo dužem postu, nadam se da će neko i da pročita.

 

Da, tačno je da establishmente obe stranke plaćaju velike korporacije u sistemu koji je legalizovana korupcija i predstavlja njihov glavni problem, pa opet, razlike između dve velike američke stranke su daleko veće nego razlike između mainstream stranaka bilo gde u Evropi. Zašto je to tako? Pa zato što je Evropa neka bitna ekonomska i socijalna pitanja davno rešila, a USA  nije. Samo razlike koje ću navesti dole utiču na milione života.

 

Zdravstveni sistem - evropske države su to pitanje rešile decenijama unazad, USA nisu. Obamacare, kakav god da je, obezbeđuje pokriće za nekoliko desetina miliona ljudi, dok sa druge strane, imaš Republikance koji su taj zakon odmah pokušali da sruše (i jedino zahvaljujući činjenici da je McCain sa samrtničke postelje rešio da utera stojka Draft dodgeru Trampu, nisu uspeli). Što reče jedan progresivac - Obamacare je sranje komparativno sa Evropom, i ja sam za Medicare for all, ali  ćale mi je preživeo samo zbog Obamacare-a, ne mogu baš da budem toliki idiot i tvrdim nešto što nije.

Abortus - Republikanci samo čekaju da odapne RBG, pa da vrate USA u srednji vek sa ovim pitanjem. Tu će biti baš čupavo, a ovo su epohalna pitanja koja utiču na milione. 

Prava manjina - dosta toga je već rečeno. Ovde su razlike mnogo veće deklarativno, ali definitivno postoje i suštinske razlike.

Porezi + minimum wage - već smo konstatovali kako je Trampu pobedu doneo tzv "Rustbelt" - nekadašnji proizvodni radnici čiji su poslovi otišli u Kinu/zamenjeni tehnologijom/sjebani od strane Wall streeta  +  su im nadnice praktično iste 40 godina, dok su se za to vreme Bezosi ovog sveta nafatirali sa trilionima (zbog konteksta: 2012: Obama 65,9 mln glasova - Romni 60,9 mln; 2016 Klinton 65,9 mln glasova - Tramp 62,8 glasova - ove razgovore ne bi vodili u bilo kojoj drugoj državi). Ovde su razlike baš velike - poslednja poreska Trampova "reforma" po prvi put je dovela do toga da bogataši plaćaju manje od srednje klase. Demokrate povećavaju poreze za bogate (albeit ni blizu onoga što bilo pre Regana), Republikanci smanjuju. To na kratki rok ne utiče na average Joe-a iz Detroita, koji se o tome ni ne informiše, ali na dugi rok samo pojačava već ogromnu nejednakost. Demokrate su za 15$ minimum wage, Republikanci misle da je to komunizam. Uticaj ove mere ne treba objašnjavati.

Criminal justice - ovde su razlike sada već  poprilične. Demokrate najavljuju legalizaciju marihuane - USA je valjda u samom vrhu država po broju zatvorenika na 1 mln, i u samom vrhu po stopi recidivizma kriminalaca, tako da im je sistem fundamentalno pogrešan. Uhapse nebitne likove zbog marihuane i onda oni kroz zatvore postanu pravi kriminalci (uprošćavam, ali je jasna suština).

 

Ovo su sve interne USA stvari, pomislio bi neko van - pa šta me briga za njihove probleme. Prvo, neka od gore navedenih pitanja su globalna, samim značajem USA u svetu (vidjeno 2008.g.), a drugo, evo i nekih koji direktno utiču na ostatak sveta.

 

Climate change - ovde je stvar jasna. Jedni veruju u nauku, drugi ne. Možda nama danas to ne znači puno i kolutamo očima na pomen climate change-a, ali mislim da bi već stvarno trebali da se brinemo oko toga, makar oni kojima je stalo (meni i nije mnogo, ja sam više George Carlin fazon :D)

Spoljna politika - ovde bih stvarno da izbegnem debatu, jer nemam živce, ali samo da ponovim - na jednoj strani sporazum sa Iranom i Bibi koji potkopava predsednika USA, sa druge Izrael kao 52. američka država (ili USA, kao druga jevrejska, zavisi od perspektive).

I, možda najbitniji razlog - uspeh Trampa i sličnih bizgova dramatično utiče na motivaciju i potvrdu sličnih likova diljem sveta, pa i u Evropi. Ne moram čak ni da ih navodim poimence, ali voleo bih da izbegnem rizik nastanka nekog novog sranja, pošto su sve ove stabilnosti vrlo krhke, pamćenja neopisivo kratka, a ljudi skloni manipulacijama tj da budu izmanipulisani. Uteha da bih mogao da natrljavam nos normalnim "a šta su oni nama radili" likovima u tom slučaju, nije dovoljna satisfakcija.

 

Nadam se da je neko pročitao do kraja :)

 

Link to comment

@borris_
Obrazovanje, siromastvo ali i kulturna istorija zajednice igraju ulogu. Kod mnogih imigranata azijata je postojala kultura da se odvale od posla da bi edukovali decu. To je deo sire istocno-azijske tradicije. Kod afro-amerikanaca je kultura njihove zajednice formirana u kontekstu kidnapovanja iz Afrike, robovlasnistva, segregacije i sada dalje sistemskog rasizma jer su oko 30% populacije otvoreni ili kripto-rasisti. Dakle, svi ti faktori igraju ulogu (i jos mnogo vise ako idemo u antropologiju ili neuroscience) a ne samo klasa ili ekonomija kako Vini-marksisti zamisljaju. 

Edited by Anduril
Link to comment
15 minutes ago, Ivo Petović said:

 

Ovo sve na apstraktnom nivou zvuči fino, pa čak i tačno, ali u suštini, zapravo i nije.  Elaboriraću u malo dužem postu, nadam se da će neko i da pročita.

 

Da, tačno je da establishmente obe stranke plaćaju velike korporacije u sistemu koji je legalizovana korupcija i predstavlja njihov glavni problem, pa opet, razlike između dve velike američke stranke su daleko veće nego razlike između mainstream stranaka bilo gde u Evropi. Zašto je to tako? Pa zato što je Evropa neka bitna ekonomska i socijalna pitanja davno rešila, a USA  nije. Samo razlike koje ću navesti dole utiču na milione života.

 

Zdravstveni sistem - evropske države su to pitanje rešile decenijama unazad, USA nisu. Obamacare, kakav god da je, obezbeđuje pokriće za nekoliko desetina miliona ljudi, dok sa druge strane, imaš Republikance koji su taj zakon odmah pokušali da sruše (i jedino zahvaljujući činjenici da je McCain sa samrtničke postelje rešio da utera stojka Draft dodgeru Trampu, nisu uspeli). Što reče jedan progresivac - Obamacare je sranje komparativno sa Evropom, i ja sam za Medicare for all, ali  ćale mi je preživeo samo zbog Obamacare-a, ne mogu baš da budem toliki idiot i tvrdim nešto što nije.

Abortus - Republikanci samo čekaju da odapne RBG, pa da vrate USA u srednji vek sa ovim pitanjem. Tu će biti baš čupavo, a ovo su epohalna pitanja koja utiču na milione. 

Prava manjina - dosta toga je već rečeno. Ovde su razlike mnogo veće deklarativno, ali definitivno postoje i suštinske razlike.

Porezi + minimum wage - već smo konstatovali kako je Trampu pobedu doneo tzv "Rustbelt" - nekadašnji proizvodni radnici čiji su poslovi otišli u Kinu/zamenjeni tehnologijom/sjebani od strane Wall streeta  +  su im nadnice praktično iste 40 godina, dok su se za to vreme Bezosi ovog sveta nafatirali sa trilionima (zbog konteksta: 2012: Obama 65,9 mln glasova - Romni 60,9 mln; 2016 Klinton 65,9 mln glasova - Tramp 62,8 glasova - ove razgovore ne bi vodili u bilo kojoj drugoj državi). Ovde su razlike baš velike - poslednja poreska Trampova "reforma" po prvi put je dovela do toga da bogataši plaćaju manje od srednje klase. Demokrate povećavaju poreze za bogate (albeit ni blizu onoga što bilo pre Regana), Republikanci smanjuju. To na kratki rok ne utiče na average Joe-a iz Detroita, koji se o tome ni ne informiše, ali na dugi rok samo pojačava već ogromnu nejednakost. Demokrate su za 15$ minimum wage, Republikanci misle da je to komunizam. Uticaj ove mere ne treba objašnjavati.

Criminal justice - ovde su razlike sada već  poprilične. Demokrate najavljuju legalizaciju marihuane - USA je valjda u samom vrhu država po broju zatvorenika na 1 mln, i u samom vrhu po stopi recidivizma kriminalaca, tako da im je sistem fundamentalno pogrešan. Uhapse nebitne likove zbog marihuane i onda oni kroz zatvore postanu pravi kriminalci (uprošćavam, ali je jasna suština).

 

Ovo su sve interne USA stvari, pomislio bi neko van - pa šta me briga za njihove probleme. Prvo, neka od gore navedenih pitanja su globalna, samim značajem USA u svetu (vidjeno 2008.g.), a drugo, evo i nekih koji direktno utiču na ostatak sveta.

 

Climate change - ovde je stvar jasna. Jedni veruju u nauku, drugi ne. Možda nama danas to ne znači puno i kolutamo očima na pomen climate change-a, ali mislim da bi već stvarno trebali da se brinemo oko toga, makar oni kojima je stalo (meni i nije mnogo, ja sam više George Carlin fazon :D)

Spoljna politika - ovde bih stvarno da izbegnem debatu, jer nemam živce, ali samo da ponovim - na jednoj strani sporazum sa Iranom i Bibi koji potkopava predsednika USA, sa druge Izrael kao 52. američka država (ili USA, kao druga jevrejska, zavisi od perspektive).

I, možda najbitniji razlog - uspeh Trampa i sličnih bizgova dramatično utiče na motivaciju i potvrdu sličnih likova diljem sveta, pa i u Evropi. Ne moram čak ni da ih navodim poimence, ali voleo bih da izbegnem rizik nastanka nekog novog sranja, pošto su sve ove stabilnosti vrlo krhke, pamćenja neopisivo kratka, a ljudi skloni manipulacijama tj da budu izmanipulisani. Uteha da bih mogao da natrljavam nos normalnim "a šta su oni nama radili" likovima u tom slučaju, nije dovoljna satisfakcija.

 

Nadam se da je neko pročitao do kraja :)

 


procitao i odlicno je. Mislim, reci kako nema razlike da li imas zdravstveno ili ne je stvarno vrhunac ove svejetoisto argumentacije. Iz evropske perspektive je GOP ekstremisticka desnicarska stranka, DNC su desni centar i centar, a nesto levo gotovo da ne postoji u DNC. To je sustinski problem, a ne da ne postoji razlika izmedju fasista i konzervativaca, sto je opasna svejetoisto glupost kao i reci da nema razlike izmedju recimo staljinista i demokratskih socijalista.

Edited by Anduril
Link to comment
19 minutes ago, borris_ said:

 

Tu imamo drugi primjer, azijati kojih proporcijano ima najvise na fakultetima a nisu tu vec 3 ili 4 generacije.

ništa čudno ako se zna da je prosečni iq kod koreanaca, japanaca ili kineza veći nego kod belaca pa samim tim lakše dolaze do stipendija + ovo što anduril piše

- a ako je tačan podatak da je prosečan iq kod afroamera samo 85 onda tu nikakve reforme i pozitivna diskriminacija neće pomoći da se izjednače, u ekonomskom smislu, sa belcima i azijatima u americi

Link to comment
5 minutes ago, Ivo Petović said:

Zdravstveni sistem - evropske države su to pitanje rešile decenijama unazad, USA nisu. Obamacare, kakav god da je, obezbeđuje pokriće za nekoliko desetina miliona ljudi, dok sa druge strane, imaš Republikance koji su taj zakon odmah pokušali da sruše (i jedino zahvaljujući činjenici da je McCain sa samrtničke postelje rešio da utera stojka Draft dodgeru Trampu, nisu uspeli). Što reče jedan progresivac - Obamacare je sranje komparativno sa Evropom, i ja sam za Medicare for all, ali  ćale mi je preživeo samo zbog Obamacare-a, ne mogu baš da budem toliki idiot i tvrdim nešto što nije.

Poređenje sa Evropom si sam napravio, a ono demonstrira upravo stav kome pokušavaš da kontriraš: u Americi su obe partije decidno protiv državnog zdravstvenog osiguranja.

 

ACA je smanjio broj neosiguranih građana za desetak procenata, slava mu (iako taj broj polako ponovo raste od 2014 na ovamo). Ali apsolutno ništa nije uradio da promeni osnovu monstruoznog sistema u kom ti je zdravlje bezbedno u zavisnosti od toga koliko para imaš/koliko dobar posao imaš. Cene polisa rastu stabilno, kao da Obama apsolutno ništa nije uradio.

 

-1x-1.png

 

5 minutes ago, Ivo Petović said:

Abortus - Republikanci samo čekaju da odapne RBG, pa da vrate USA u srednji vek sa ovim pitanjem. Tu će biti baš čupavo, a ovo su epohalna pitanja koja utiču na milione. 

Jebala ih mitologizacija Vrhovnog suda. RBG je mogla da se povuče pod demokratskom administracijom i bude zamenjena nekim pro-choice likom. Ali neee, htela da joj zamenu imenuje HRC...

 

5 minutes ago, Ivo Petović said:

Prava manjina - dosta toga je već rečeno. Ovde su razlike mnogo veće deklarativno, ali definitivno postoje i suštinske razlike.

Suštinske, štonokažu esencijalne :sleep: 

 

5 minutes ago, Ivo Petović said:

Porezi + minimum wage - već smo konstatovali kako je Trampu pobedu doneo tzv "Rustbelt" - nekadašnji proizvodni radnici čiji su poslovi otišli u Kinu/zamenjeni tehnologijom/sjebani od strane Wall streeta  +  su im nadnice praktično iste 40 godina, dok su se za to vreme Bezosi ovog sveta nafatirali sa trilionima (zbog konteksta: 2012: Obama 65,9 mln glasova - Romni 60,9 mln; 2016 Klinton 65,9 mln glasova - Tramp 62,8 glasova - ove razgovore ne bi vodili u bilo kojoj drugoj državi). Ovde su razlike baš velike - poslednja poreska Trampova "reforma" po prvi put je dovela do toga da bogataši plaćaju manje od srednje klase. Demokrate povećavaju poreze za bogate (albeit ni blizu onoga što bilo pre Regana), Republikanci smanjuju. To na kratki rok ne utiče na average Joe-a iz Detroita, koji se o tome ni ne informiše, ali na dugi rok samo pojačava već ogromnu nejednakost. Demokrate su za 15$ minimum wage, Republikanci misle da je to komunizam. Uticaj ove mere ne treba objašnjavati.

200.gif

 

Ogromne razlike. Gigantske. Demokratska je stranka malog čoveka iz poštene radničke klase :yawn2: 

 

5 minutes ago, Ivo Petović said:

Criminal justice - ovde su razlike sada već  poprilične. Demokrate najavljuju legalizaciju marihuane - USA je valjda u samom vrhu država po broju zatvorenika na 1 mln, i u samom vrhu po stopi recidivizma kriminalaca, tako da im je sistem fundamentalno pogrešan. Uhapse nebitne likove zbog marihuane i onda oni kroz zatvore postanu pravi kriminalci (uprošćavam, ali je jasna suština).

Legalizacija marihuane apsolutno nije zamena za criminal justice reform. Kao da će im biti teško da popune privatne zatvore jeftinom radnom snagom po nekoj drugoj osnovi, kad više ne budu mogli zbog marihuane. Biden, BTW, takođe nije za legalizaciju marihuane.

 

Fokus na weed-related stuff lepo ilustruje dobro poznato izmeštanje političkih tema na kulturne, gde ih je lakše procesuirati. 

 

5 minutes ago, Ivo Petović said:

Climate change - ovde je stvar jasna. Jedni veruju u nauku, drugi ne. Možda nama danas to ne znači puno i kolutamo očima na pomen climate change-a, ali mislim da bi već stvarno trebali da se brinemo oko toga, makar oni kojima je stalo (meni i nije mnogo, ja sam više George Carlin fazon :D)

Verovanje u nauku mogu da okače mačku o rep, u nauku nema šta da se veruje ili ne veruje. Bitno je šta se radi, a Pelosi, Schumer, Feinstein, i ostale demokratske mumije se otvoreno protive Green New Deal i sličnim potezima očajnika koji bi možda - možda - mogli da make a difference. 

 

Razliku između demokrata i republikanaca po ovom pitanju lepo opisuje Paris Climate Accord: jedni su da se potpiše bezvezni non-binding agreement koji apsolutno ni ništa nikog neće naterati, a drugi su da se ni taj simbolični gest ne napravi. 

 

5 minutes ago, Ivo Petović said:

Spoljna politika - ovde bih stvarno da izbegnem debatu, jer nemam živce, ali samo da ponovim - na jednoj strani sporazum sa Iranom i Bibi koji potkopava predsednika USA, sa druge Izrael kao 52. američka država (ili USA, kao druga jevrejska, zavisi od perspektive).

Opet se hvataš za simbolične stvari. Israel funding nikad nije ni usporio a kamoli prestajao, Obamin chafing pod Bibijevim laktom je bio zabavan za gledanje ali bez ikakvih RW posledica, a život Palestinaca se ne menja na bolje ni pod ovom ni pod onom američkom administracijom. Ideja da bi Biden ili bilo koji sledeći demokrata pokazao zube Izraelu je čist wishful thinking.

 

Iran deal i ukidanje sankcija Kubi su svakako najpozitivnije stvari urađene pod Obamom. Šteta što ih je tako lako razjebati čim dođe sledeća administracija, šteta što se nisu ispunile infantilne fantazije iz 2008 po kojima je ongoing demographic shift trebalo da zakuca prisustvo demokrata u Beloj kući za vjeki vjekov :cry: 

 

5 minutes ago, Ivo Petović said:

I, možda najbitniji razlog - uspeh Trampa i sličnih bizgova dramatično utiče na motivaciju i potvrdu sličnih likova diljem sveta, pa i u Evropi. Ne moram čak ni da ih navodim poimence, ali voleo bih da izbegnem rizik nastanka nekog novog sranja, pošto su sve ove stabilnosti vrlo krhke, pamćenja neopisivo kratka, a ljudi skloni manipulacijama tj da budu izmanipulisani. Uteha da bih mogao da natrljavam nos normalnim "a šta su oni nama radili" likovima u tom slučaju, nije dovoljna satisfakcija.

Ja stvarno ne znam gde ti vidiš i te khrke stabilnosti? Ideja po kojoj je Trampovo krunisanje dovelo do uspeha sličnih "čvrsta ruka" šarlatana širom sveta je bez osnova u realnosti. Ignorišeš činjenicu da celom svetu izmiče tlo pod nogama istovremeno, da su ljudi prijemčivi na jeftin populizam ne zbog nekakvih brain waves koje narandžasti odašilje iz Bele kuće nego zbog materijalnih kriznih momenata u kojima se zaista nalaze.

 

Trampova smena neće voditi do smene ni Bolsonara ni Orbana ni Erdogana ni Borisa ni Putina. Neće smanjiti rampant inequality, neće sprečiti sledeću pandemiju, neće zaustaviti masovne migracije izazvane posledicama klimatskih promena...

 

Trampova smena će doneti boljitak samo na simboličkom planu. Vođa je opet iz našeg plemena a ne iz suparničkog! Opet imamo Vođu koji se ne hvali ortacima pošto grabi ženska međunožja! Vođu koji nije openly racist, poziva policiju da crncima puca u noge umesto u glavu! Vođu koji smatra da postoje "at least three genders"! Vođu koji neće uraditi apsolutno ništa po pitanju klime, zdravlja, siromaštva, ili imperijalizma, ali bar neće da tvituje gluposti koliko onaj prethodni! 

 

Link to comment
10 hours ago, ObiW said:

Da ali...ti pricas o kadrovima, ja pitam kako je moguce da je celokupni ne-kadar, znaci SRS glasacko telo, 1/1 preslo da glasa za Tomu koji odjednom prica neku sasvim drugu pricu. Jedini odgovor koji dobijam je "pa oni su videli da ce doci na vlast". Kako je to mogao da vidi glasac koji regularno glasa za Tomu koji uvek gubi?

 

Daj, covece, pricamo o srpskom birackom telu. Predpoliticki um zarobljen i izgubljen u bespucima politickog institucionalnog instrumentarijuma. Ako izuzmemo "glasace za svoj dzep" verovatno najveca pojedinacna glasacka grupa u Srbiji je ona koja glasa za vlast, koja god partija da je na vlasti. Ukoliko ta vlast pokazuje makar privid moci i kontrole pripadnici te grupe ce glasati za nju pa makar joj jedini politicki program bio to da svi jedemo zelene orahe. Cak i ti zadrti nacionalisti, glasaci iz kategorije "izbacimo imigrante" i "Hrvati su govna" ne gaje te stavove iz neke koherentne politicke ideje sovinizma vec individualnog osecanja mrznje prema apstraktnom drugom koja se u njegov osteceni um usadjuje najprimitivnijim propagandnim alatima. Ti trazis objasnjenja za to na nivou do kojeg takav um ne dobacuje ni prackom.

 

Na zalost, ova Petoviceva analiza prilika u americkom drustvu pokazuje da situacija nije bolja ni u razvijenijim demokratijama od nase. OK je analiza, iz mog ugla, ali je problem s takvim analizama to sto staju pre objasnjenja zasto i kako uopste dolazi do toga da se i dalje ne samo bavimo vec masovno podrzavamo koncepte i misljenja u politici koji su prevazidjeni pozitivnim naukama jos pre 250 godina, neki i duze. Objasnjenja za to bojim se da necemo naci u svetu politicke nauke, njih treba traziti na stranicama psihologije i socijalne psihologije. To sto je sistem koji se bazira na radikalnom individualizmu i licnom interesu doveo do retardacije i partikularizacije politickih odnosa mene, iskreno, nimalo ne iznenadjuje, covek ne treba da bude rocket scientist da bi to predvideo. Kad je vrhunski politicki autoritet licni interes normalno je da ce autoritet znanja i opstih vrednosti da potisnu stvari kao sto su ekskluzivno pravo na misljenje, kakvo god da je to "misljenje", ili ekskluzivno pravo da se napravi rat i ubije milion ljudi kako bi se zaradila nova milijarda dolara. Nema tu nikakve nelogicnosti. Pitanje je samo kako to zaustaviti i da li ga je vise uopste moguce zaustaviti. Jos od kraja sezdesetih godina proslog veka mi nemamo ne samo nikakvu kapitalnu drustvenu ideju kako dalje, ne samo da nemamo nikakvu novu radikalnu misao vrednu citanja, mi ne mislimo uopste. Nase ideje o buducnosti su reaktivne, bazirane na strahu i brizi, a ne proaktivne koje su bazirane na pronalazenju novih drustvenih alata i optimizmu.

 

Po mom misljenju, sad je kasno traziti odgovore u politici jer tamo niko odgovore i nema. Retardacija birackog tela da bi se lakse upravljalo dovela je, prirodno, do toga da se nove generacije upravljaca regrutuju iz te retardirane mase. Taj se proces mora uciniti reverzibilnim, mora se od kuce do kuce, od institucije do institucije, raditi na podizanju fundamentalnog politickog obrazovanja stanovnistva pocev od najprostijih stvari i to moraju da rade obrazovne institucije jer politicke nemaju interes da to rade. Kako to izvesti, jebem li ga. Tesko.

Edited by harper
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...