Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

21 minutes ago, Gojko & Stojko said:

Nisam rekao da je direktno uzrokovan, nego da utiče na  profil ljudi koji se javljaju za rad u policiji (pod tim uslovima slobodne cirkulacije naoružanja kod generalne populacije). Ja sam ubeđen da se u zemljama u kojima policija ima monopol na slobodno nošenje oružja za rad u policiji javlja manji procenat ljudi lakih na obaraču nego u US. Ne igram fudbal, ali poslušaću rado zašto je ovo ubeđenje toliko pogrešno.

 

 

 

 

SaE

Ima tu još nešto: dosta policajaca na početku karijere dobije da radi po istražnim zatvorima, da se upozna sa profilom kriminalaca. Pošto mi imamo war on drugs, po istražnim zatvorima ima mnogo sitnih dilera, koji su većinom crnci. Istražni zatvor je najgore mesto na koga možeš da pošalješ mladog policajca, on tu lako nauči pogrešne stvari: da je mlad crnac po defaultu opasan po okolinu i po njega lično. I to može da bude razlog zašto su laki na obaraču kada vide crnca.

 

U susednom gradu u kome stoluje Dirk Nowitzki je pre godinu dana mlada policajka, umorna posle smene od 12 sati, greškom ušla u stan iznad njenog (koji je bio otključan), videla za stolom crnca kako jede sladoled, pomislila da je u pitanju provalnik u njenom stanu, i ni pet ni šest nego potegla pištolj i ubila ga. Ništa ruke u vis, ništa lezi dole.  Dobila je 10 godina zatvora za ubistvo bez predumišljaja. 

Link to comment

 

2 hours ago, Redoran said:

Sve što si rekao u vezi pogrešne obuke, militarizacije policije i nepostojanja unutrašnje kontrole je na mestu. Međutim, oni su posle sve te pogrešne obuke i izraelskog "kill, kill, kill!" drila i dalje sposobni da savršeno profesionalno i bez ispaljenog metka uhapse svakog belog masovnog ubicu koji nakon pucnjave ne uspe da sakupi cojones i presudi sebi. Sledećeg dana njih šestorica ispale 20 metaka u crnog lika u invalidskim kolicima jer nije podigao ruke.

 

Masovne ubice baš i nisu statistički značajan primer, bitnije su i češće egzekucije kod rutinskih intervencija u saobraćaju, kad čovek posegne u kasetu po dokumente i dobije metak u lice. (Ili ono kad se izvlači iz slupanih kola pa dobije metak u kičmu.)

 

Ali poenta svakako stoji - nema sumnje da su američki policajci disproporcionalno lakši na obaraču kad su crnci u pitanju. Samo što u tome nije osnovni problem, nego u činjenici da su užasno laki na obaraču to begin with. I da streljaju ljude u savršenoj proporciji (73% belce, 13% crnce, itd), i dalje bi bili monstruozna grupa manijaka koja strelja ljude čim trepnu. A insistiranje na rasnom elementu praktično garantuje da se ta šira slika neće promeniti! Dobićeš u najboljem slučaju dodatne sate obuke zašto ne valja biti rasista, i dodatne kvote za zapošljavanje crnih policajaca. A do sada smo videli koliko su takve mere efikasne:

 

ERkTInRVUAAROol.png

 

 

Link to comment
3 minutes ago, Weenie Pooh said:

:isuse: 

 

Naravno da se oni sami vrlo lepo dopunjavaju. Ali borba protiv rasnog elementa policijskog nasilja je u velikoj meri uzajamno isključiva sa borbom protiv policijskog nasilja en general. To se ovih dana na američkim ulicama vrlo lepo vidi, imaš idiote od aktivista koji pokušavaju da podele demonstrante u dve kolone po rasi. Imaš medije koji tu istu ideju guraju, imaš Trampa koji je prihvata i preti vojnom silom, ne crncima koji protestuju jer zna da to ne bi bilo prihvaćeno, nego fantomskim ANTIFA Banditen. 

 

Ova vrsta podele slabi svaku društvenu inicijativu, plus omogućava državnim organima da opletu rafalno po masi sa stavom "ne gađam svoje građane nego teroriste među njima".

 

Jbg, evidentno je problem u tome što ne shvataš šta u idpol kontekstu znači "identitet". Nije svaka pripadnost grupi identitetska priča. Religijska i nacionalna raslojavanja imaju jasnu ideološku crtu sa kojom se čovek može slagati ili ne, podložna su javnom diskursu, raste im i opada uticaj u srazmeri sa time koliko su ljudi spremni da ih promovišu i elaboriraju značaj koji im na individualnom nivou pripisuju. Kad se neko doživljava kao pripadnik velike grupe, bilo da je "Amerikanac" ili "demokrata" ili "vernik", tu postoji bezbroj mogućih interpretacija.

 

Identiteti, sa druge strane, su majušne grupe koje se mahom baziraju na esencijalizmu umesto na ideologiji. Kad sebe doživljavaš kao "suštinskog" crnca, ženu, ili transrodnog lumberseksualca, ti svoju grupu definišeš izuzetno usko i stavljaš njene interese ispred svih ostalih. Imaš primere feminista kojima je najbitnije da se trans žene ni slučajno ne priznaju kao žene (neke čak i na ovom forumu), imaš borce za crnačka prava iz šezdesetih koji su smatrali da je ženama mesto u kuhinji, itd.

 

Opsesija identitetima vodi samo u beskrajnu fragmentaciju društva, gubitak svakog kolektivnog duha, neuspeh svakog univerzalnog programa. Zavadi-pa-vladaj princip koji svaku od tih grupica čini potpuno nesposobnim da se za svoja prava izbore, suočeni sa brutalnim autoritarnim sistemima koji svetom upravljaju. A liberalizam to dozvoljava i ohrabruje, taj manjak solidarnosti sa svakim ko ne spada u tvoju usko definisanu grupu. Intersectionality se nudi kao princip, ali se u praksi vrlo retko vidi jer svaka grupa prvo gleda sopstveno dupe i zadovoljava se mrvicama sa gazdinog stola.

 

Ne znam zašto ti smeta pominjanje HRC ako repliciraš njen deplorables™ pristup jedan kroz jedan. "Na smrdljive Trampiste je nemoguće apelovati, zašto uopšte pokušavati, plemeniti crnci nisu za Trampa nego za naše™, naš tim protiv njihovog tima i udri!" Pobednička strategija kojom se unapred otpisuje 50% biračkog tela ali se zato tercira populaciji od 13%, posebno dominantnoj u državama koje rutinski glasaju za Republikance. 

 

O tome koliko M4A nikad neće apelovati na Tramptarde možeš sa ObiW, mene mrzi da vrtim istu priču. Ili samo pogledaj ovaj klip:

 

Ne razumeš šta ti kaže Ivo Petović kad ti kaže party loyalty i identity politics. Većina belaca glasa za GOP jer ih doživljava kao zaštitnike interesa bele većine, manifestovane kroz “pull yourself up by the bootstraps” mantru, a to što belci uglavnom po rodjenju dobiju duže pertle, to nema veze. I zato GOP uvek u startu ima 35%, bez obzira da li je kandidat Tramp ili Buš, iako su dijametralno suprotni po programu. Crnci iz istog razloga ogromnom većinom glasaju za demokrate, jer nijednom demokrati predsedniku nije palo na pamet da ukida entitlement programe za siromašno stanovništvo. Ljudi se jednostavno plaše da ne izgube ono što su stekli. Manjina belaca koja glasa za demokrate to radi ne zbog identitetskog svrstavanja uz stranku, već zbog programa - ako im se program kandidata ne svidja, neće da izadju na izbore. I tako imaš Berni bros koji ne glasaju za Hilari, ali zato Ted Cruz bros uredno glasaju za Trampa.

Link to comment
2 minutes ago, ObiW said:

Ljudi se jednostavno plaše da ne izgube ono što su stekli. Manjina belaca koja glasa za demokrate to radi ne zbog identitetskog svrstavanja uz stranku, već zbog programa - ako im se program kandidata ne svidja, neće da izadju na izbore.

 

Boldovano upravo ja i tvrdim. Svrstavanja uz stranku (ili uz naciju, ili uz religiju) su ideološka, za razliku od svrstavanja uz bezbroj majušnih pokreta baziranih na esencijalizmu. Prvo je političko delovanje, drugo je apolitično sviranje penisu.

 

A strah koji pominješ razumem, toga ima svugde, ali to je reakcionarna težnja kojoj je tradicionalno mesto na konzervativnoj desnici gde se brani status quo, ne na progresivnoj™ levici koja navodno teži boljitku.

Link to comment
14 minutes ago, Weenie Pooh said:

:isuse: 

 

Naravno da se oni sami vrlo lepo dopunjavaju. Ali borba protiv rasnog elementa policijskog nasilja je u velikoj meri uzajamno isključiva sa borbom protiv policijskog nasilja en general. To se ovih dana na američkim ulicama vrlo lepo vidi, imaš idiote od aktivista koji pokušavaju da podele demonstrante u dve kolone po rasi. Imaš medije koji tu istu ideju guraju, imaš Trampa koji je prihvata i preti vojnom silom, ne crncima koji protestuju jer zna da to ne bi bilo prihvaćeno, nego fantomskim ANTIFA Banditen. 

 

Ova vrsta podele slabi svaku društvenu inicijativu, plus omogućava državnim organima da opletu rafalno po masi sa stavom "ne gađam svoje građane nego teroriste među njima".

 

Jbg, evidentno je problem u tome što ne shvataš šta u idpol kontekstu znači "identitet". Nije svaka pripadnost grupi identitetska priča. Religijska i nacionalna raslojavanja imaju jasnu ideološku crtu sa kojom se čovek može slagati ili ne, podložna su javnom diskursu, raste im i opada uticaj u srazmeri sa time koliko su ljudi spremni da ih promovišu i elaboriraju značaj koji im na individualnom nivou pripisuju. Kad se neko doživljava kao pripadnik velike grupe, bilo da je "Amerikanac" ili "demokrata" ili "vernik", tu postoji bezbroj mogućih interpretacija.

 

Identiteti, sa druge strane, su majušne grupe koje se mahom baziraju na esencijalizmu umesto na ideologiji. Kad sebe doživljavaš kao "suštinskog" crnca, ženu, ili transrodnog lumberseksualca, ti svoju grupu definišeš izuzetno usko i stavljaš njene interese ispred svih ostalih. Imaš primere feminista kojima je najbitnije da se trans žene ni slučajno ne priznaju kao žene (neke čak i na ovom forumu), imaš borce za crnačka prava iz šezdesetih koji su smatrali da je ženama mesto u kuhinji, itd.

 

Opsesija identitetima vodi samo u beskrajnu fragmentaciju društva, gubitak svakog kolektivnog duha, neuspeh svakog univerzalnog programa. Zavadi-pa-vladaj princip koji svaku od tih grupica čini potpuno nesposobnim da se za svoja prava izbore, suočeni sa brutalnim autoritarnim sistemima koji svetom upravljaju. A liberalizam to dozvoljava i ohrabruje, taj manjak solidarnosti sa svakim ko ne spada u tvoju usko definisanu grupu. Intersectionality se nudi kao princip, ali se u praksi vrlo retko vidi jer svaka grupa prvo gleda sopstveno dupe i zadovoljava se mrvicama sa gazdinog stola.

 

 

Naravno da shvatam šta znači identitet u ovom kontekstu, slušao sam iste talking pointse koje si ti ovde isdeklamovao milion puta (samo se nisam trudio da ih naučim napamet), samo mi nije jasno kako ti ne vidiš da i ovi veći identiteti koje sam ja uveo priču vrište od esencijalizma, samo prikrivenog, onog o kojem se ne govori glasno.

 

Drugo, identity poltika je laka meta za kritiku da bi se osećao dobro i pametno, misliš kako si pametniji od glupih liberala koji su opsednuti identitetom (pošto  napadi na nacionalizme i religije ipak ne obezbeđuju taj nivo kognitivne erekcije i samozadovoljstva, pošto su, je li, još prizemniji). Ja ti kažem - da, slažem se da je opsednuost identitetom sranje i da ne vodi ničemu, ali ti pravis najvažnije pitanje od toga - čak si i od izveštavanja o koroni napravio identity poltiku, a ja ti kažem da su razlozi za neuspevanje univerzalnih programa mnogo jasniji i prostiji za objasniti. Možda se nećeš osećati tako dobro i pametno ako ih navedeš, ali jbg, većina stvari u životu i jeste prosta i moguća za objasniti onim prvim i najverovatnijim objašnjenjem. Kad se reše krupnije stvari i ispeku veće ribe, onda možemo o opsednutosti identitetima kao kočnici razvoja i prosperiteta. 

Link to comment

Znaš kako, da su ljudi opsednuti nacionalizmom ili verskim fanatizmom, ja bih rado pričao o tome. Npr, manjak ozbiljnog internacionalnog aspekta zapadnjačkog levičarenja mene odavno žulja, ali za to imam razumevanja sa tehničke strane bar kad su Amerikanci u pitanju (fokus mora da bude na unutarpolitičkim temama jer im je pokret još u povoju, ne može se očekivati previše solidarnosti sa kineskim sklapačem ajfona ili kim već.)

 

Slično, meni i opsednutost identitetima smeta sa tehničke strane - osnovni problem je beskrajna fragmentacija koja sprečava efikasno delovanje. To nije problem sa većim "identitetima" kao što su nacija ili religija, oni se prirodno dele jer moraju, a ideološku osnovu u manjoj ili većoj meri zadrže. Dok su maleni post-ideološki identiteti smrt za bilo kakav politički angažman, što ih čini važnijim pitanjem od nacionalizma kog si se iz nekog razloga uhvatio.

 

Idpol od korone nisam pravio ja, nego tebi draga AOC koja bi da se pomoć obolelima deli u kontekstu rasnih reparacija :isuse: To naravno nije stvaran politički stav nego isprazno (i usput monstruozno) mlataranje identitetom radi pukog skupljanja poena. Ali ono politički stav zamenjuje, popunjava mu mesto i sprečava ga da se formira. 

 

Quote

Kad se reše krupnije stvari i ispeku veće ribe, onda možemo o opsednutosti identitetima kao kočnici razvoja i prosperiteta. 

 

Tek kad istrčim maraton, ustaću iz kreveta i razmisliću o vezivanju pertli :rolleyes:

 

Realno, nemam strpljenja da razvlačim ovu priču dalje ako moram da čitam tvoje jeftine pljuce na temu "kognitivne erekcije i samozadovoljstva". Evo ti samo jedan Crni panter, pa da se razilazimo:

 

Link to comment

 

4 hours ago, bad_sector said:

Moram posle deset godina lurkovanja da se aktiviram jer jebeno ne mogu da poverujem sta ovde citam, uz poseban osvrt na usamljenu i ocigledno lose prilagodjenu balkansku emigraciju, koja sa dna drustvene lestvice neuspesno imitira najruznije americke trendove, po pravilu pokusavajuci da kompenzuje los engleski najprimitivnijim rasizmom, dok u slobodno vreme obozava i da demonstrira nedostatak elementarne logike i obrazovanja - i to, gle cuda - bas po opskurnim balkanskim forumima.  Un-fucking-believable.

e pa što si lurkovao. neće rasizam sam da se uništi

Link to comment
4 hours ago, bad_sector said:

Moram posle deset godina lurkovanja da se aktiviram jer jebeno ne mogu da poverujem sta ovde citam, uz poseban osvrt na usamljenu i ocigledno lose prilagodjenu balkansku emigraciju, koja sa dna drustvene lestvice neuspesno imitira najruznije americke trendove, po pravilu pokusavajuci da kompenzuje los engleski najprimitivnijim rasizmom, dok u slobodno vreme obozava i da demonstrira nedostatak elementarne logike i obrazovanja - i to, gle cuda - bas po opskurnim balkanskim forumima.  Un-fucking-believable.

docekasmo najzad vodju da nam posle radnog dana provedenog na radnom zadatku otpusivanja cucavaca pokaze pravi put.

 

Link to comment
4 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Boldovano upravo ja i tvrdim. Svrstavanja uz stranku (ili uz naciju, ili uz religiju) su ideološka, za razliku od svrstavanja uz bezbroj majušnih pokreta baziranih na esencijalizmu. Prvo je političko delovanje, drugo je apolitično sviranje penisu.

 

A strah koji pominješ razumem, toga ima svugde, ali to je reakcionarna težnja kojoj je tradicionalno mesto na konzervativnoj desnici gde se brani status quo, ne na progresivnoj™ levici koja navodno teži boljitku.


Covek ti lepo objasnio da to vazi samo manji broj belaca ali ne, ti i dalje ne citas nego smaras.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...