Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

3 hours ago, pasha said:

 

Ovo po meni ima veze sa obrazovanjem koje je katastrofalno u crnackim krajevima a mislim da to ima veze i sa pogresno vodjenjom afirmativnm akcijom i jako losim uzorima u crnackim zajednicima gde se glorifikuje gangsta style.

 

 

Oprezno sa ovakvim izjavama. Ja sam ovako nesto rekao pre par meseci pa sam dobio 15 dana banovine. 

Link to comment
3 hours ago, pasha said:

Mnogo veci problem je sto crnci nikako ne uspevaju da se dignu sa socijalnog dna.

A to je problem koji je - fakat - mnogo lakse (zlo)upotrebljavati za svoje potrebe nego reshavati...

Link to comment

koren problema su porodicni odnos medju crnom populacijom. ne znam da li se skoro neka studija radila o tome ali deca najvise poticu iz rasturenih veza bez ikakvog inputa majke ili oca. A onda dolazi lose ili nikakvo obrazovanje i vec od treceg razreda su izlozeni manipulaciji ulice. 

 

ne kazem da rasizam ne bi postojao ali bi defitinitvno bio manje izrazen nego sada. 

Edited by mustang
Link to comment
9 hours ago, Weenie Pooh said:

Nikakvog tu gneva nema, više je rezignacija. 

 

Ti očigledno gledaš/čitaš neke razumnije vesti od mene, ali uopšte nije teško naći primere nakaradnog rezona koji opisujem. Evo ti Skejhilov podkast u kom mu gost, tipičan stručnjak™ za rasna pitanja, objašnjava zašto je "declared racism a public health crisis". Evo ti Keeanga-Yamahtta Taylor koja se u kontekstu rasističke pandemije zalaže za "expansion of Medicaid and Medicare". (Pre Sandersovog ispušenja je zagovarala M4A, ali jbg.) A evo ti i AOC sa apsurdnim pozivom na COVID-19 reparacije:

 

 

 

Shvatam - tebi je svako pominjanje rase identity politics. Stative su ti na korner zastavicama. Kao što rekoh - priča o koroni koja napada crnce je priča o nejednakostima, ali u lošim poslovima, pristupu zdravstvenom osiguranju i sličnom...i takav je svuda bio narativ. Čak je i AOC to govorila u par intervjua.

 

Isto i sa police brutality. Kako se police brutality i rasizam međusobno isključuju? Ili misliš da nema rasizma u USA i potpuno si ubedjen da predrasude o rasi nisu igrale nikakvu ulogu u smrti Georga Floyda? Svaka čast, ako jesi - ja nisam. A ako misliš da rasizma u USA nema - onda živiš u fantazi lendu.

 

A zašto medicare for all ne prolazi kao univerzalna tema - najmanje zbog nerasne komponente (mada priznajem da bi možda imala promil više šanse da je ,kojim slučajem, ima) - nego zbog korporacija i lobija koji plaćaju političare. Štaviše, možemo da polemišemo sa tim da, kad bi se toj temi nalepila i sasvim mala identity nalepnica (delimično i opravdano) - možda bi imala koji promil šanse više da uspe,

 

9 hours ago, Weenie Pooh said:

Kakve sad veze ima party loyalty sa identitetima? Da je američko biračko telo duboko podeljeno na crvene, plave, i šaku jada između, to valjda svi znamo.

 

Nažalost, nema sposobnosti da se artikuliše nekakva široka platforma koja bi zahvatala glasače po klasnoj vertikali. Artikuliše se po identitetskoj i tamo i ovamo, obično u kontekstu nekakvog ujedinjenja svih američkih naroda & narodnosti. Sad, to što desničari vezuju svoje lojaliste u snop pruća™, to je i očekivano... ali to što nazovi levičari aktivno sprečavaju svako formiranje klasnog jedinstva, i kao alternativu nude fragmentaciju u bezbroj besmislenih identitetskih grupica, to mi je uvek bilo užasno iritantno.

 

Kad je onaj akrep od Babe™ mogao da na pitanje o donatorima i korupciji odgovori sa, "Would regulating Wall Street solve the issue of racism? No!" svakom je trebalo da bude jasno čemu služi idpol, kako brutalno iskorišćava svaku od bezbroj minijaturnih sekti, i kako nikada nijednoj od njih nikakav boljitak neće doneti.

 

 

Zato što to nije party loyalty već identity politics 1 na 1. Grupisanje i identifikacija sa crkvom (Evangelisti), rasom (White supremacists) i nacijom (American exceptionalists) - ti su čopori mnoogo opasniji od vikanja "Rasizam!" na tviteru, mada kapiram da je za prosečnog internet voriora u gaćama, koji sedi  ispred svoj kompa - ovaj drugi vidljiviji i iritantniji u svom malo bablu u kome se smestio, 

 

Uostalom, za svakog sa ovog snimka sa GOP obeležjima, ja ću ti naći 10 sa američkim zastavama. Znaš koga još nećeš naći na ovom snimku? Crnce.

 

Misliš da bi njih preobratio sa medicare for all pričom? Good luck.

 

 

 

Doduše, pomenuo si Hilari kao siguricu da se iskamči koji plusić ovde. Iskusno :)

Edited by Ivo Petović
Link to comment
11 hours ago, Weenie Pooh said:

 

A kad će to već jednom? Koliko vidim, te identitetske koske i dalje dominiraju svakom temom koja se na američkoj sceni aktuelizuje.

 

 

Identitetske koske se ubacuju kako bi se narod zamajavao (a političari bavili) njima umesto suštinskim problemima. Među tim suštinskim problemima je i rasizam koji jedno od svojih najvećih sistemskih uporišta ima u policiji i vojsci. To će mu verovatno biti i poslednja uporišta, nakon što bude suzbijen u svim drugim.

 

Sve što si rekao u vezi pogrešne obuke, militarizacije policije i nepostojanja unutrašnje kontrole je na mestu. Međutim, oni su posle sve te pogrešne obuke i izraelskog "kill, kill, kill!" drila i dalje sposobni da savršeno profesionalno i bez ispaljenog metka uhapse svakog belog masovnog ubicu koji nakon pucnjave ne uspe da sakupi cojones i presudi sebi. Sledećeg dana njih šestorica ispale 20 metaka u crnog lika u invalidskim kolicima jer nije podigao ruke.

 

Jesu to neiživljene budaletine ali je prilično očigledno da imaju određene preference kada je u pitanju ispoljavanje te neiživljenosti. Te preference se, pak, hrane zaštitom koju im sistem pruža. Kada ubiju belu ženu ni krivu ni dužnu, dobiju 12 godina robije. Kada ubiju crnu ženu ni krivu ni dužnu, sve moguće i nemoguće instance im udare "clear shooting" pečat. Jbg, to je sistemski rasizam kako god da okreneš.

Link to comment

Moram posle deset godina lurkovanja da se aktiviram jer jebeno ne mogu da poverujem sta ovde citam, uz poseban osvrt na usamljenu i ocigledno lose prilagodjenu balkansku emigraciju, koja sa dna drustvene lestvice neuspesno imitira najruznije americke trendove, po pravilu pokusavajuci da kompenzuje los engleski najprimitivnijim rasizmom, dok u slobodno vreme obozava i da demonstrira nedostatak elementarne logike i obrazovanja - i to, gle cuda - bas po opskurnim balkanskim forumima.  Un-fucking-believable.

Link to comment
6 hours ago, Budja said:

 

Bill Gates nije crnac, a opet 25% Trampista veruje da im isti radi o glavi preko mkrocipovanja, i verovatno mrzi Bezosa i Zukerberga (sve beli sredovecni bogatuni). Tu nema ni crnaca, ni Bernija, ni socijalista.

 

45% republikanaca  veruje da će ih Gejts čipiovati. Tu dolazimo do one šire teme, a to je da je GOP jedina mainstream partija u zapadnom svetu koja ne veruje u nauku. Jedina koja forsira "pro-life", podržava kreacionizam i slične gluposti. Marine Le pen je za njih Glen Grinvald po tim pitanjima.

 

Probao sam da postavim 15ak dana pitanje ovde o tome, smatrajući da je važno probati razumeti zašto je politička organizacija koja ponajviše oblikuje dešavanja u svetu, tako duboko anticivilazicijska. Čak sam u svom pitanju naveo warmongering kao nešto što je racionalno lako objasniti, da se ne ode u tom pravcu...Avaj, u roku od jednog posta došli smo do Obaminih krvavih ruku i šta su nam oni radili, što mi govori da je nemoguće racionalno pričati o takvim temama, makar se ja, sa svojim nepostojećim nivoom tolerancije na te stvari, neću time baviti.

 

A da su mediji veliki deo priče - definitivno jesu. Ne toliko zbog narativa, koliko zbog toga što se u USA izgubio taj kritički odnos medija prema političarima, zato što svi duvaju u istu, korporativnu, tikvu.

 

Evo jedan neverovatano ilustrativan primer od prošle godine, kada je desničarska internet legenda Ben Shapiro (u stvari, jedan Neokon retardirani near faš) gostovao na BBC kod desničara Endrju Nila...Vredi pogledati - ovakvo ponižavanje se retko vidja, a sve je posledica toga što američki političari nisu navikli na ovakve novinare - tamo im svi titraju jajca,

 

 

Link to comment
19 minutes ago, Ivo Petović said:

 

 

A da su mediji veliki deo priče - definitivno jesu. Ne toliko zbog narativa, koliko zbog toga što se u USA izgubio taj kritički odnos medija prema političarima, zato što svi duvaju u istu tikvu.

 

 

Preporučujem ti knjigu Hate Inc Matt Taibbija, on tu raščlanjuje zašto su mediji ovakvi kakvi su. Ono što ja hoću da dodam a što on ne kaže u knjizi je da je jedan od razloga prelazak sa analognog programiranja gde si džabe gledao 3 networks + PBS na plaćenu kablovsku televiziju gde imaš milion kanala koji se svi takmiče za reklame. Drugi je konstantno smanjenje budzeta za PBS, koji je finansiran od strane države i kao takav jedini mora da bude nepristrasan. To je dovelo do toga da danas niko više ne gleda PBS. 

Edited by ObiW
Link to comment
17 minutes ago, Ivo Petović said:

Neokon retardirani near fa

:)

Osnovni problem svake poruke je sto se u najvecem broju slucajeva vrednuje prema izvoru sa koga je potekla - pa tako i kad je drug™ BS u pitanju, ne? 

Link to comment
21 minutes ago, ObiW said:

Preporučujem ti knjigu Hate Inc Matt Taibbija, on tu raščlanjuje zašto su mediji ovakvi kakvi su. Ono što ja hoću da dodam a što on ne kaže u knjizi je da je jedan od razloga prelazak sa analognog programiranja gde si džabe gledao 3 networks + PBS na plaćenu kablovsku televiziju gde imaš milion kanala koji se svi takmiče za reklame. Drugi je konstantno smanjenje budzeta za PBS, koji je finansiran od strane države i kao takav jedini mora da bude nepristrasan. To je dovelo do toga da danas niko više ne gleda PBS. 

 

Met Taibi mi stoji na to do listi već neko vreme. Pročitaću obavezno.

Link to comment
22 minutes ago, iDemo said:

:)

Osnovni problem svake poruke je sto se u najvecem broju slucajeva vrednuje prema izvoru sa koga je potekla - pa tako i kad je drug™ BS u pitanju, ne? 

 

Pa ne - Shapiro je neokon, poprilično je glup (ovaj klip iznad, ali  i milion drugih,  to pokazuje), a na jedan klik su njegovi stavovi o Palestincima i Arapima, tako da...ja uvek dobro merim rečim koje napišem.

Link to comment
On 1.6.2020. at 19:53, zorglub said:

Ah, kriv je zakon o posedovanju i nošenju oružja, a profil tipusa koji rade u PD je direktno uzrokovan istim zakonom. Ako je neko omašio fudbal danas, ti si.

Nisam rekao da je direktno uzrokovan, nego da utiče na  profil ljudi koji se javljaju za rad u policiji (pod tim uslovima slobodne cirkulacije naoružanja kod generalne populacije). Ja sam ubeđen da se u zemljama u kojima policija ima monopol na slobodno nošenje oružja za rad u policiji javlja manji procenat ljudi lakih na obaraču nego u US. Ne igram fudbal, ali poslušaću rado zašto je ovo ubeđenje toliko pogrešno.

 

On 1.6.2020. at 20:01, Weenie Pooh said:

Obuka nema smisla ni za ovaj (apsurdan) nivo naoružanja koji sada imaju. Policija tretira građane kao potencijalne naoružane gerilce samo u USA i Izraelu, to nijedno normalno državno uređenje ne bi tolerisalo. 

 

Dakle, promeniš prvo propise koji daju pandurima diskreciono pravo da ustrele koga hoće bez posledica ako se osete ugroženim, onda obuku koja ih uči da treba non-stop da se osećaju potencijalno ugroženo, pa da vidimo šta će biti. Nešto sumnjam da će građanstvo krenuti da poteže pištolje na uniformisane policajce jer će to biti suicidno kao što je i sad. 

 

Stvar je u tome što takve reforme sigurno neće biti ako se problemu prilazi iz striktno rasne perspektive. Biće beskorisnih deklarativnih priča o jedinstvu, dodatnih kvota za crne policajce (kojih već ima poprilično), i beskrajnih pozivanja na MLK sa svih strana. Onda kad Biden/Trump sjašu i neka smeđokoža potpredsednica preuzme dizgine, zaključiće se "evo, problem rešen, vozimo dalje".

Ja se u principu slažem sa tobom, samo mislim da je ovo što predlažeš teško izvodljivo. Doduše video sam da je CBC predložio nešto takvo u Kongresu, da vidimo kako će da prođe. Da li za tebe činjenica da predlog dolazi od CBC a ne od Demokrata kompletno diskredituje predlog u smislu prilaza iz rasne perspektive?

 

On 2.6.2020. at 2:01, Gandalf said:

ovde nisam imao neko posebno iskustvo sa pandurima, sem par kazni za prebrzu vožnju. na Kosovu sam upoznao masu američkih, britanskih, pakistanskih (pored naših, naravno)... time "policija" prestaje bivati apstrakcijom.

 

pa je jedna od stvari koja mi smeta kod ovdašnjih liberalnih & levih budala upravo ovo citirano. dobar članak.

Tačno, ali problem kod američkih crnaca je da taj prestanak apstrakcije može lako da ih košta glave, i zbog toga gledamo sve ove proteste. Klasna razlika između Majkla Džordana i Džordža Flojda je možda samo danas dovoljna da ovog prvog ne šikaniraju kao što su to nekad radili Luju Armstrongu, Diziju Gilespiju, Lesteru Jangu ili Majlsu Dejvisu koje su van US tretirali kao kraljeve svuda gde se pojave.

 

Karim Abdul Džabar u LA Tajmsu:

 

Op-Ed: Kareem Abdul-Jabbar: Don’t understand the protests? What you’re seeing is people pushed to the edge

 

...

What do you see when you see angry black protesters amassing outside police stations with raised fists? If you’re white, you may be thinking, “They certainly aren’t social distancing.” Then you notice the black faces looting Target and you think, “Well, that just hurts their cause.” Then you see the police station on fire and you wag a finger saying, “That’s putting the cause backward.”

 

You’re not wrong — but you’re not right, either. The black community is used to the institutional racism inherent in education, the justice system and jobs. And even though we do all the conventional things to raise public and political awareness — write articulate and insightful pieces in the Atlantic, explain the continued devastation on CNN, support candidates who promise change — the needle hardly budges.

 

But COVID-19 has been slamming the consequences of all that home as we die at a significantly higher rate than whites, are the first to lose our jobs, and watch helplessly as Republicans try to keep us from voting. Just as the slimy underbelly of institutional racism is being exposed, it feels like hunting season is open on blacks. If there was any doubt, President Trump’s recent tweets confirm the national zeitgeist as he calls protesters “thugs” and looters fair game to be shot.

...

 

Obijev zema (bogati belac koga obožavaju njegovi mahom beli sugrađani zaposleni u vojsci) Greg Popović:

Spurs coach Gregg Popovich rips ‘deranged’ President Trump for lack of leadership

...

Popovich, who has won five NBA titles with the Spurs and ranks third all-time with 1,272 regular-season victories, said Trump and Senate Majority Leader Mitch McConnell are failing at leadership.

 

“It’s so clear what needs to be done. We need a president to come out and say simply that ‘black lives matter,'” Popovich said. “Just say those three words. But he won’t and he can’t. He can’t because it’s more important to him to mollify the small group of followers who validate his insanity. But it’s more than just Trump. The system has to change. I’ll do whatever I can do to help, because that’s what leaders do. But he can’t do anything to put us on a positive path, because he’s not a leader.

 

“It’s like what (Senators) Lindsay Graham and Ted Cruz used to say when they had the courage to say it: He’s unfit. But they have chosen instead to be invisible and obsequious in the face of this carnage. In the end, what we have is a fool in place of a president, while the person who really runs the country, Senator Mitch McConnell, destroys the United States for generations to come.

 

“McConnell has destroyed and degraded our judicial system. He has tried to destroy heath care. He’s destroyed the environment. He’s the master and Trump’s the stooge, and what’s funny is that Trump doesn’t even know it. Trump’s always wanted to be part of the in-group, but McConnell is an in-group of one and Trump plays the fool.”

...

 

 

Pismo Džejmsa Boldvina Anđeli Dejvis iz 1970. godine (dok je uhapšena čekala suđenje), podsetnik u NYRB:

An Open Letter to My Sister, Miss Angela Davis

...

Or, to put it another way, as long as white Americans take refuge in their whiteness—for so long as they are unable to walk out of this most monstrous of traps—they will allow millions of people to be slaughtered in their name, and will be manipulated into and surrender themselves to what they will think of—and justify—as a racial war. They will never, so long as their whiteness puts so sinister a distance between themselves and their own experience and the experience of others, feel themselves sufficiently human, sufficiently worthwhile, to become responsible for themselves, their leaders, their country, their children, or their fate. They will perish (as we once put it in our black church) in their sins—that is, in their delusions. And this is happening, needless to say, already, all around us.

 

Only a handful of the millions of people in this vast place are aware that the fate intended for you, Sister Angela, and for George Jackson, and for the numberless prisoners in our concentration camps—for that is what they are—is a fate which is about to engulf them, too. White lives, for the forces which rule in this country, are no more sacred than black ones, as many and many a student is discovering, as the white American corpses in Vietnam prove. If the American people are unable to contend with their elected leaders for the redemption of their own honor and the lives of their own children, we, the blacks, the most rejected of the Western children, can expect very little help at their hands: which, after all, is nothing new. What the Americans do not realize is that a war between brothers, in the same cities, on the same soil, is not a racial war but a civil war. But the American delusion is not only that their brothers all are white but that the whites are all their brothers.

So be it. We cannot awaken this sleeper, and God knows we have tried. We must do what we can do, and fortify and save each other—we are not drowning in an apathetic self-contempt, we do feel ourselves sufficiently worthwhile to contend even with inexorable forces in order to change our fate and the fate of our children and the condition of the world! We know that a man is not a thing and is not to be placed at the mercy of things. We know that air and water belong to all mankind and not merely to industrialists. We know that a baby does not come into the world merely to be the instrument of someone else’s profit. We know that democracy does not mean the coercion of all into a deadly—and, finally, wicked—mediocrity but the liberty for all to aspire to the best that is in him, or that has ever been.

We know that we, the blacks, and not only we, the blacks, have been, and are, the victims of a system whose only fuel is greed, whose only god is profit. We know that the fruits of this system have been ignorance, despair, and death, and we know that the system is doomed because the world can no longer afford it—if, indeed, it ever could have. And we know that, for the perpetuation of this system, we have all been mercilessly brutalized, and have been told nothing but lies, lies about ourselves and our kinsmen and our past, and about love, life, and death, so that both soul and body have been bound in hell.

...

 

 

SaE

Link to comment
2 hours ago, Ivo Petović said:

Shvatam - tebi je svako pominjanje rase identity politics. Stative su ti na korner zastavicama.

:isuse: 

 

2 hours ago, Ivo Petović said:

Kako se police brutality i rasizam međusobno isključuju? 

Naravno da se oni sami vrlo lepo dopunjavaju. Ali borba protiv rasnog elementa policijskog nasilja je u velikoj meri uzajamno isključiva sa borbom protiv policijskog nasilja en general. To se ovih dana na američkim ulicama vrlo lepo vidi, imaš idiote od aktivista koji pokušavaju da podele demonstrante u dve kolone po rasi. Imaš medije koji tu istu ideju guraju, imaš Trampa koji je prihvata i preti vojnom silom, ne crncima koji protestuju jer zna da to ne bi bilo prihvaćeno, nego fantomskim ANTIFA Banditen. 

 

Ova vrsta podele slabi svaku društvenu inicijativu, plus omogućava državnim organima da opletu rafalno po masi sa stavom "ne gađam svoje građane nego teroriste među njima".

 

2 hours ago, Ivo Petović said:

Zato što to nije party loyalty već identity politics 1 na 1. Grupisanje i identifikacija sa crkvom (Evangelisti), rasom (White supremacists) i nacijom (American exceptionalists) - ti su čopori mnoogo opasniji od vikanja "Rasizam!" na tviteru, mada kapiram da je za prosečnog internet voriora u gaćama, koji sedi  ispred svoj kompa - ovaj drugi vidljiviji i iritantniji u svom malo bablu u kome se smestio, 

Jbg, evidentno je problem u tome što ne shvataš šta u idpol kontekstu znači "identitet". Nije svaka pripadnost grupi identitetska priča. Religijska i nacionalna raslojavanja imaju jasnu ideološku crtu sa kojom se čovek može slagati ili ne, podložna su javnom diskursu, raste im i opada uticaj u srazmeri sa time koliko su ljudi spremni da ih promovišu i elaboriraju značaj koji im na individualnom nivou pripisuju. Kad se neko doživljava kao pripadnik velike grupe, bilo da je "Amerikanac" ili "demokrata" ili "vernik", tu postoji bezbroj mogućih interpretacija.

 

Identiteti, sa druge strane, su majušne grupe koje se mahom baziraju na esencijalizmu umesto na ideologiji. Kad sebe doživljavaš kao "suštinskog" crnca, ženu, ili transrodnog lumberseksualca, ti svoju grupu definišeš izuzetno usko i stavljaš njene interese ispred svih ostalih. Imaš primere feminista kojima je najbitnije da se trans žene ni slučajno ne priznaju kao žene (neke čak i na ovom forumu), imaš borce za crnačka prava iz šezdesetih koji su smatrali da je ženama mesto u kuhinji, itd.

 

Opsesija identitetima vodi samo u beskrajnu fragmentaciju društva, gubitak svakog kolektivnog duha, neuspeh svakog univerzalnog programa. Zavadi-pa-vladaj princip koji svaku od tih grupica čini potpuno nesposobnim da se za svoja prava izbore, suočeni sa brutalnim autoritarnim sistemima koji svetom upravljaju. A liberalizam to dozvoljava i ohrabruje, taj manjak solidarnosti sa svakim ko ne spada u tvoju usko definisanu grupu. Intersectionality se nudi kao princip, ali se u praksi vrlo retko vidi jer svaka grupa prvo gleda sopstveno dupe i zadovoljava se mrvicama sa gazdinog stola.

 

2 hours ago, Ivo Petović said:

Uostalom, za svakog sa ovog snimka sa GOP obeležjima, ja ću ti naći 10 sa američkim zastavama. Znaš koga još nećeš naći na ovom snimku? Crnce.

 

Misliš da bi njih preobratio sa medicare for all pričom? Good luck.

 

Doduše, pomenuo si Hilari kao siguricu da se iskamči koji plusić ovde. Iskusno :)

Ne znam zašto ti smeta pominjanje HRC ako repliciraš njen deplorables™ pristup jedan kroz jedan. "Na smrdljive Trampiste je nemoguće apelovati, zašto uopšte pokušavati, plemeniti crnci nisu za Trampa nego za naše™, naš tim protiv njihovog tima i udri!" Pobednička strategija kojom se unapred otpisuje 50% biračkog tela ali se zato tercira populaciji od 13%, posebno dominantnoj u državama koje rutinski glasaju za Republikance. 

 

O tome koliko M4A nikad neće apelovati na Tramptarde možeš sa ObiW, mene mrzi da vrtim istu priču. Ili samo pogledaj ovaj klip:

 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...