Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

24 minutes ago, Radoye said:

Ta ekipa u Dzeksonu su uglavnom stari imigranti, ono 19. vek, i nisu od juce poceli da slave Bozic uz pucnjavu u centru sela.

Meni bi do pre 3-4 godine bilo jako neprijatno da gledam ovo rokanje puskama za Bozic jer ja to ne pamtim da je bilo dok sam rastao u Srbiji, al' sam u medjuvremenu svojim ocima video da se na Badnje vece po srpskoj proviniciji roka vatromet oko crkvi samo tako. Sada mi ovo Dzeksonsko puskaranje ne deluje kao vremeplov u XIX vek, nego kao pracenje trendova u savremenoj Srbiji.

 

Ko zna zasto je to dobro, sto rece moja baba.

Edited by ObiW
Link to comment
24 minutes ago, Radoye said:

Ta ekipa u Dzeksonu su uglavnom stari imigranti, ono 19. vek, i nisu od juce poceli da slave Bozic uz pucnjavu u centru sela. Oni su amerikanizirani 100% i jedino po cemu se razlikuju od komsiluka je to sto idu da se mole u crkvu ciji kalendar kasni dve nedelje za ostatkom sveta i sto jedan dan u godini malo polude. Dosta njih ni ne govori drugi jezik do engleskog i bas ih zabole da nekome u Srbiji potvrdjuju bilo sta. Ovaj njihov performans nije nista drugaciji nego kada npr. Kinezi krenu da rokaju vatromet i petarde na lunarnu novu godinu po raznim americkim Cajnataunima.

 

Ti izistinski ne vidis kvalitativantm pomak u pojavljivanju 1 Divca u celoj prici?

I vezu sa najraznoraznijim povampirenjima koja veze nema sa pricom o imigrantima ono 19. vek, tradicija, centar sela, Kinezi...

Daj bre Radoye, ne zajebavaj.

 

29 minutes ago, Radoye said:

bas ih zabole da nekome u Srbiji potvrdjuju bilo sta

Sve da je njima zaista kurcobolja, ovaj klip gledan u Srbiji znaci nesto sasvim, sasvim drugo...

A i ti i ja odlicno znamo sta i u sta se to uklapa.

Na stranu ovestali argumenttm, da ako je to ono najvaznijetm sto imaju da pokazu iz Amerike, nisu bas nesto ni morali da se trude.

Link to comment

Divac jeste novi momenat u prici, ali manifestacija kao takva postoji vec jako dugo. Srpska enklava u Dzeksonu datira do zlatne groznice 1850-tih, dakle starija i od americkog gradjanskog rata i od trebljenja indijanaca, divlji zapad u svom najizvornijem obliku i znacenju, pa bi tu pre svega i trebalo traziti korenje ovom dziberisanju. E sad, ko se setio da ove godine ukljuci Divca, no on zadnjih godina radi kao GM Sakramento Kingsa u NBA i prilicno je medijski vidljiv na toj poziciji sto ga uz minuli rad dok je bio igracki aktivan cini verovatno i najpoznatijim Srbinom u SAD. Dzekson je nekih 50-tak km od Sakramenta, da li je Divac kontaktirao lokalce sa zeljom da im se pridruzi u cirkusu ili su ga lokalci pozvali da im svojim selebriti statusom "uvelica skup", jebemliga. Ali u pravu si da je prisustvo Divca podiglo 1 vidljivost ovoj manifestaciji u Srbiji, jerbo za razliku od nekih prethodnih godina evo i mi po prvi put ovde raspravljamo o tome. Znaci nekakav efekat™ jeste postignut. :mellow:

Link to comment

@namenski i  @ObiW pricate napamet, da ne kazem nesto teze. Kakvo pracenje Srbije, prangijanje ( i iz prangije, i iz pushaka) za jutrenje oko crkve je obicaj u mnogim precanskim krajevima. A sto se tice ovih ljudi, oni to rade bukvalno generacijama.

 

Evo jedan clanak od preko 30 godina:

 

http://articles.latimes.com/1987-01-08/news/mn-3204_1_serbian-christmas

 

 

Why, It Sounds Like a Serbian Christmas

January 08, 1987|CHARLES HILLINGER | Times Staff Writer

JACKSON, Calif. — A caravan of three dozen cars filled with men firing pistols and shotguns into the air drove down the main street of this old Gold Rush town at high noon Wednesday.

In front of City Hall they stopped their cars, jumped out and fired some more.

The gunmen had come from the steps of the stately white 19th-Century St. Sava's Church high on a hill overlooking Jackson, where they also had unleashed a barrage of gunfire into the sky.

This scene out of the Old West is Christmas, Serbian style, as it has been celebrated in Jackson, population 2,500, for more than a century

Link to comment

@Peter Fan

Pricam samo i iskljucivo o odjeku/poruci klipa na kome se da videti i 1 Divac: odjeku/poruci  u Srbiji danas i ovde.

Ni manje, ni vise: pretpostavljam da i ti, barem koliko i ja - a morao bi - znas sta to znaci, bas kao sto i ti i ja znamo sta je obicaj znacio i tamo i ovde, kako pre 30, tako i pre 100 pa i vise godina.

 

Da ne bude nejasnoce, radi se o џиберају i samo o џиберају, istog, ako ne i veceg reda velicine kao sto su slave novokomponovanih vernika, vencanja nekih eminentnih poslasticara, igranje kola na nekoj grckoj plazi...

A, vidi cuda, u svim slucajevima koje pomenuh, radi se o (istinskim i nepatvorenim) narodnim obicajima, osim plaza naravno :D.

Dobrano starijim i od 100 godina.

 

Ili, da bude jos manje nejasnoce: jedina reakcija koju klip u Srbiji pobudjuje, mislim da ne moram da objasnjavam kod koje sorte, je: јеботе, си видо шта раде нашиtm, а?

Link to comment
6 minutes ago, namenski said:

@Peter Fan

Pricam samo i iskljucivo o odjeku/poruci klipa na kome se da videti i 1 Divac: odjeku/poruci  u Srbiji danas i ovde.

Ni manje, ni vise: pretpostavljam da i ti, barem koliko i ja - a morao bi - znas sta to znaci, bas kao sto i ti i ja znamo sta je obicaj znacio i tamo i ovde, kako pre 30, tako i pre 100 pa i vise godina.

 

Da ne bude nejasnoce, radi se o џиберају i samo o џиберају, istog, ako ne i veceg reda velicine kao sto su slave novokomponovanih vernika, vencanja nekih eminentnih poslasticara, igranje kola na nekoj grckoj plazi...

A, vidi cuda, u svim slucajevima koje pomenuh, radi se o (istinskim i nepatvorenim) narodnim obicajima, osim plaza naravno :D.

Dobrano starijim i od 100 godina.

 

Ili, da bude jos manje nejasnoce: jedina reakcija koju klip u Srbiji pobudjuje, mislim da ne moram da objasnjavam kod koje sorte, je: јеботе, си видо шта раде нашиtm, а?

Preterujes.

 

Bas je Divcu stalo da salje poruke u Srbiju. Covjeka pozvali da im uvelica slavlje, on se odazvao kao I na mnoge druge iseljenicke priredbe I to je to. Plus znam iz prve ruke da voli te narodske stvari I da se druzi sa nasima™.

Link to comment
1 minute ago, Peter Fan said:

Preterujes.

 

Bas je Divcu stalo da salje poruke u Srbiju. Covjeka pozvali da im uvelica slavlje, on se odazvao kao I na mnoge druge iseljenicke priredbe I to je to. Plus znam iz prve ruke da voli te narodske stvari I da se druzi sa nasima™.

Ma ponajmanje je Divac u pitanju, bas kao i njegova dobra volja i svako pravo da se zeza kako mu se hoce.

Pricam jedino i iskljucivo o reakciji u Srbiji, apsolutno nezavisnoj od njegovih namera i volje.

Ljude u Dzeksonu, ni krive ni duzne da i ne pominjem, tek oni nemaju veze sa ovom pricom.

Uostalom, sta mislis, kako su povodom pucnjave o kojoj je rec izgledali naslovi u ovdasnjim medijima:

1. Srbi u SAD tradicionalno, kao sto rade vec vise od jedan vek, proslavili svoj, pravoslavni Bozic…, ili:

2. Vlade Divac pucao iz puške na Božić usred američkog grada...

3. Proslava na srpski način – Divac sa puškom izašao na ulicu...

 

3 minutes ago, Peter Fan said:

druzi sa nasima™

Evo i zbog ovoga nikako da se razumemo

Nasitm ovde i nasitm tamo nikako nisu isto. :D

Link to comment

Komunjare se uzbudile zbog stogodišnjeg prangijanja i pucanja u vazduh verujućih tamo negde daleko od otadžbine, a ne smeta im njihovo stogodišnje bezbožničko masovno streljanje političkih protivnika i neistomišljenika. :rolleyes:

Edited by slow
Link to comment
35 minutes ago, slow said:

Komunjare se uzbudile zbog stogodišnjeg prangijanja i pucanja u vazduh verujućih tamo negde daleko od otadžbine, a ne smeta im njihovo stogodišnje bezbožničko masovno streljanje političkih protivnika i neistomišljenika. :rolleyes:

 

Verujucih u sta, svetu pusku isusovu?

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...