Jump to content
IGNORED

Video materijal dvd kvaliteta


BraveMargot

Recommended Posts

Zanima me da li neko ovde ima iskustva s pripremom video materijala dvd kvaliteta?Mom decku potrebni su kratki klipovi (oko minut-dva) koje bi pustao na platno tokom nastupa koji su deo njegovog najnovijeg projekta. Posto je platno jedno 4x3 metra, dovoljno je da bude u mpeg2 ili dvd kvalitetu. Naravno, vec imamo klipove koje je moj decko izmontirao od zapisa sa youtubea, ali taj kvalitet bio je dovoljan samo za malecni preview, sada treba naci materijal vece rezolucije. E sad, pre nekoliko nedelja, kontaktirali smo neke ljude koji se bave video produkcijom, ali nismo jos uvek od njih dobili odgovor, a vreme ide... Zato smo resili da probamo sami da napravimo video materijale.Moj decko vec zna da koristi neki program za montiranje, kojim je napravio preview. Juce nam je palo na pamet da bi, posto klipovi treba da su dvd kvaliteta, mogli povaditi delove sa nekih dvdova, ili naci nekog ko ima televizijsku karticu u kompu pa da nam snimi neke delove programa - pretpostavljam da je to moguce?S obzirom da smo mi oboje amateri sto se tice tehnike, mada imamo dobre volje da ucimo, zanima me da li bi neko ovde znao da nam preporuci softver koji bi mogli upotrebiti za 'secenje' odlomaka s postojecih dvd-ova? Takodje, ako neko ima video karticu i ume da snima odlomke s tv programa, a voljan je da pomogne, molim da mi se javi na pm. Potrebni su mi uglavnom kratki dokumentarni snimci tipa: ratovanje oko Faludze, cctv i divljanje na ulicama UK, reklame za psihotropne lekove, u trajanju od 30ak-40ak sekundi.Hvala unapred!

Link to comment

shto se softvera tiche probajte da nabavite adobe premiere elements, on dosta dobro podnosi mpege i u njemu se daju lako uvuci, iseci te preeksportovati. koncipiran je tako da ga mogu koristiti i potpuni laici, ima i mnogo preseta, pomoc, itd. neshto kao premijer za pochetnike- ushtekash kamericu i posle gledash slichice. to vazi za dvde.materijal sa youtubea teshko da cete moci podici u neku vecu rezoluciju, jer kad se jednom neshto skrlja nema nazad. osim ako znate ko poseduje original. noviji premijeri (ne mogu da se setim za dvojku ali trojka sigurno da) primaju i flesh video kao format, shto je pak isto shto se vrti i na youtubeu. premijeri se nalaze uz pomoc prijatelja ili preko torrenta, ako imash/ili on neki brzi net.sa snimanjem materijala preko tv kartive nemam ama bash nikakvo iskustvo, pretpostavljam da bi to moglo da upali, a mislim da ga i tu baca odma u mpeg 2.da li nastup podrazumeva prezentaciju sa ilustracijom ili pak vishe neshto kao vj-ing? jel vam treba ton ili samo slika? da li cctv uopshte ima rezoluciju za dvd?

Link to comment

pa vidi:treba ti za pocetak dobar komp, zatim Premijer ili finalCut, end obilje volje i slobodnog vremenasto se postojecih dvd-ijeva tice kucas na googlu dvd to avi, pa ime programa kucas na nekom torrent searchu da nadjes doticni software za pretvaranje dvd u avi.zatim:tv snimci, kartica sa tvt tunerom ne kosta vise od 50 evra, to nije problem, veci je problem sto on sto skines sa nasih tv kanala ima tako krs signal da ce ti biti malkice razvaljena slika kad napravis svoj DVD...ali ajde, uzme sve materijale, sredis sve u jednom od dva programa sa pocetka texta, exportujes...sad nadjes neki AVI ti DVD software...i to je to...jednostavno zar ne wink.gif

Link to comment
S obzirom da smo mi oboje amateri sto se tice tehnike, mada imamo dobre volje da ucimo, zanima me da li bi neko ovde znao da nam preporuci softver koji bi mogli upotrebiti za 'secenje' odlomaka s postojecih dvd-ova?
MargotPrincip:S' obzirom da su to mali klipovi, naj je da fragmente skine direktno sa vob [dvd container] DVD-a u avi container bez kopresije [uncompress RGB/YUbCr]. To moze vrlo jednostavno da uradi sa VirtualDub direktno ucitava MPEG-2 vob fajlove. Tako dobijate raw materijal u naj kvalitetu.Dalje to montira u nekom od programa koje su ovde vec naveli; Premiere, Sony Vegas ili u VirtualDubu. Prema potrebi slozenosti i ukusu. Motiran video cuvate i dalje uncompressed a final video compresujete po potrebi i nameni.Sto se compresije tice imate sirok izbor, opet zavisi od primene. H.264/MPEG-4 AVC codex je dobra solucija ako su vam raw fajlovi preveliki za prezentaciju.DviX 1080HD/6000kbs je takodje odlican za tu namenuRivasa njom convet u FLV [za Youtube i sl..]...Video grabber carta:Predpostavljam da skidas sa cable/sat digitalno. Ako skidas sa nekog scramble [pay] kanala, onda imas problem koji ja nisam resio ovde u NL. Elem, da bi decode scramble kanal treba ti decoder [raznih ima]. Ja nisma nasao ni jedan decoder koji ima dig.izlaz ili loop. Prosto receno cable ne mozes da ukljucis direktno u dig. ulaz video grabber carte, vec prikljucis [loop] preko uglavnom scart izlaza za TV ili DVD, a to je onda analogno. Rezultat slab.Ovo je princip a detalja koliko hoces.Inace pozdrav svima, dobro Vas nasao!
Link to comment

bas vam hvala na savetima! Adobe Premiere imamo, u njemu je i radjen preview. Skinucu Virtualdub i preko njega probati da prebacim delove dvd-a u mpeg2 pa ubacim u Premiere, jedan ortak ovde u UK ima tv karticu i ume da snima, a mozda cemo i mi da kupimo tv karticu i naucimo kako se to radi, sad kad cujem koliko je to jeftino - cisto da ne bi smarali coveka. Inace, jasno nam je da taj kvalitet s youtubea nije dovoljan, upravo zato i jurimo materijal za nove klipove. Poenta svega je da se klipovi projektuju na platnu tokom muzickog performansa, lupovani s linijama teksta. Bas zbog toga sto je video tek jedan elemenat nastupa i mislim da je bolje da se sami pomucimo da to napravimo onako kako se nama svidja i usput nesto naucimo, umesto da se pucaju pare na neke profesionalce koji samo zavlace. i da, kad sam rekla cctv, mislila sam na snimke kamerica koje vise na banderama, hrpe malih ekrana za monitoring i tako to. Pravi cctv snimci verovatno su u rezoluciji naseg youtube previewa. :)

Link to comment

u beogradu postoji skola, zove se visa elektrotehnickatamo imas smer, zove se audio-video tehnikastudenti znaju svasta, i stalno rade projekte, a trebaju im temeprobaj da odes tamo i raspitas se da li bi mogla sa njima to da uradistamo je jako dobra ekipa, sigurno ces naici na razumevanjemislim da ce to brze da donese rezultat nego da sama provaljujes softverehttp://www.vets.edu.yu/avt/

Link to comment
  • 3 weeks later...

uspeli smo da ucitamo dvd u virtual dub, isecemo delice i snimimo ih kao avi, te importujemo u premiere. :) medjutim, jedna bitna stvar mi i dalje nije jasna:kako virtual dub odredjuje koju ce rezoluciju i screen ratio da koristi? mi smo skidali s jednog dvda i ispalo je nesto kao 750 x 560 (4:3), da li je moguce isforsirati vecu rezoluciju i promeniti u widescreen odmah, ili se to radi posle u premiere?unapred hvala na odgovorima!p.s. blek, hvala na preporuci, ali ja ne zivim u bgdu

Link to comment
uspeli smo da ucitamo dvd u virtual dub, isecemo delice i snimimo ih kao avi, te importujemo u premiere. :) medjutim, jedna bitna stvar mi i dalje nije jasna:kako virtual dub odredjuje koju ce rezoluciju i screen ratio da koristi? mi smo skidali s jednog dvda i ispalo je nesto kao 750 x 560 (4:3), da li je moguce isforsirati vecu rezoluciju i promeniti u widescreen odmah, ili se to radi posle u premiere?unapred hvala na odgovorima!p.s. blek, hvala na preporuci, ali ja ne zivim u bgdu
Ako niste koristili kompresiju, onda je Vdub izabrao originalnu rezoluciju sa DVD, a zavisno od systema PAL, NTSC to jeste 720 x XXX zavisno od aspekta 4:3 ili 16 :9 .... Kada ucitas DVD u Vdub imas file->file information proveri koja je originalna velicina. Trebala bi da je ta ako nema kompresije. Ako kompresujete, pojedini codeksi dozvoljavaju da se interpolaciom rezolucija-aspect ratio promene.720-750px je standarda DVD rezolucija, HDTV ima 1080 x XXX ...Mozete naravno u premijeru da promenite & rezoluciju i aspekt, pa tamo bi i trebalo ako tamo montirate video.hope this helps
Link to comment
kako virtual dub odredjuje koju ce rezoluciju i screen ratio da koristi? mi smo skidali s jednog dvda i ispalo je nesto kao 750 x 560 (4:3), da li je moguce isforsirati vecu rezoluciju i promeniti u widescreen odmah, ili se to radi posle u premiere?
Ako .avi koristis za projekciju na platno, 750 x 560 je sasvim dovoljno - ne mozes od manje rezolucije praviti vecu i da time dobijes na kvalitetu. Jedino ce fajl biti veci ( i tezi za dekodiranje) ... sem ako je u VD importovano sa HD rezolucije (onda je prica sasvim drugacija). Edited by CowBoy
Link to comment

hvala na savetima - rezoluciju cemo promeniti u premiere, kad se sve bude montiralo. :) Cowboy, a je li moguce importovati u Virtualdub i HD rezoluciju? Da li to funkcionise po istim principima koje je gore izneo Hef, ili ima nekih bitnih razlika?

Link to comment
hvala na savetima - rezoluciju cemo promeniti u premiere, kad se sve bude montiralo. :) Cowboy, a je li moguce importovati u Virtualdub i HD rezoluciju? Da li to funkcionise po istim principima koje je gore izneo Hef, ili ima nekih bitnih razlika?
Virtual Dab sam koristio iskljucivo za prebacivanje DVD videa u neki Divx i sl. - i uvek sam prebacivao iz PAL rezolucije, tako da se ne secam da li ima HD opciju. Trenutno nemam VD instaliran ni na jednom racunaru, pa ne mogu da proverim - zar VD nema neka podesavanja izlaznog fajla? Negde mora da pishe, import opcija ili preferences? U principu, mnogo vise znam o Premieru (montaza) i Aftereffects-u (postprodukcija), ako zatreba savet iz te oblasti , tu sam :)
Link to comment

Virtual Dub moze da snimi fajl kao avi1, avi2 i nekakvi stream, no nije ni bitno, ne treba meni HD nego sam prosto bila radoznala. Kauboju, hvala ti jos jednom na dosadasnjoj pomoci, a evo sad imam pitanja iz Premiera. Krenuli smo da montiramo jedan klip. U project settings sam promenila u 16:9, to je valjda i dalje sve u tom raw formatu, i sad hocemo da ga eksportujemo. Tu mi medjutim mnogo toga nije jasno:Prvo, jedno ne tako bitno pitanje; pod project settings - general: sta je time display deo, gde mi po defaultu ide na 30 fps non dcop-frame timecode? Fajl ima 25 fps pa me malo cudi da se ovde odabira 30 fps.Drugo i mnogo vaznije - kad eksportujem, pod export movie settings-file type imam opciju da izaberem Microsoft AVI ili Microsoft DV AVI. U cemu je razlika, koji format je bolji, koji kompresor da koristim da bih dobila najbolji kvalitet slike? Ja sam trazila gde su oni koje je Hef predlozio ali nisam uspela da nadjem gde se to setuje. Uspela sam jedino da vidim H.264 s Quicktime kompresorom, ali kad sam probala da ga upotrebim dobila sam nekakvu gresku. Probala sam i opciju file-export timeline-adobe mpeg encoder-dvd pal high btrate, ali sam dobila neki sugavi mov file od 10ak mb, plus sto mi nije lepo podesio rezoluciju na 16:9 nego je ostavio originalnu 4:3. Mada, kapiram da taj mpeg encoder ne treba ni da koristim?Za kraj, samo da proverim, kad eksportujem film od 20ak sekundi, s muzikom i dodatim tekstom, u raw formatu to ima 1.7gb a u tom nekakvom uncompressed AVI formatu (zbunjena sam pomalo oko toga - vidi gore) 77mb. Jel to deluje ok?

Link to comment
Prvo, jedno ne tako bitno pitanje; pod project settings - general: sta je time display deo, gde mi po defaultu ide na 30 fps non dcop-frame timecode? Fajl ima 25 fps pa me malo cudi da se ovde odabira 30 fps.
Zavisi koji premier koristis - ako je Premiere PRO, onda na samom startu, kada se podigne program, pamtis fajl i biras aspekt (16:9) i broj frejmova (25). Tu imas vec gotove presete. Ako je starija verzija - ides na project settings, pa tamo podesis i fps i aspekt.Pretpostavljam, posto se filmic projektuje na platno 3x4, da ti je potreban izlazni fajl koji je takodje u proporciji 3x4 - tako da ces na svom 16:9 formatu da imas dodate dve crne trake gore i dole (kao na tv-u kada se emituje neki film ili video 16:9), pa ce u kompletu da bude 4x3.
Drugo i mnogo vaznije - kad eksportujem, pod export movie settings-file type imam opciju da izaberem Microsoft AVI ili Microsoft DV AVI. U cemu je razlika, koji format je bolji, koji kompresor da koristim da bih dobila najbolji kvalitet slike? Ja sam trazila gde su oni koje je Hef predlozio ali nisam uspela da nadjem gde se to setuje. Uspela sam jedino da vidim H.264 s Quicktime kompresorom, ali kad sam probala da ga upotrebim dobila sam nekakvu gresku. Probala sam i opciju file-export timeline-adobe mpeg encoder-dvd pal high btrate, ali sam dobila neki sugavi mov file od 10ak mb, plus sto mi nije lepo podesio rezoluciju na 16:9 nego je ostavio originalnu 4:3. Mada, kapiram da taj mpeg encoder ne treba ni da koristim?
Uh, tu postoji problem - Premier nema bas sjajan render endzin za takve kompresije - on kao da je pravljen za DV (720x768, DV pal), tako da ja iz njega rendam ili taj krzavi DV ili unkompressed (RAW) koji kasnije u nekom drugom programu (VDab, TMPGEncoder itd) kompresujem u nesto lakse i prakticnije (mpeg, divx).To sto ti je ostavio 4x3 proporciju - gore sam objasnio, nije dobro setovan projekat, pa ce, zbog toga, uvek da exportuje tako, nezavisno od kompresije.
Za kraj, samo da proverim, kad eksportujem film od 20ak sekundi, s muzikom i dodatim tekstom, u raw formatu to ima 1.7gb a u tom nekakvom uncompressed AVI formatu (zbunjena sam pomalo oko toga - vidi gore) 77mb. Jel to deluje ok?
Ovo mi je cudno - RAW i Unkompressed je jedno te isto. Svakako su fajlovi ogromni. Mada, dvadesetak sekundi PAL-a je unkompressed oko 900 mb. U kojoj si rezoluciji radila sve vreme?edit: Vegas (Sony) je bolji od Premiera i za editing i za exportovanje :) - pa, ako ste vas dvoje pocetnici u Premieru, mozda je bolje da odmah pocnete sa boljim softverom - Vegas-om. Edited by CowBoy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...