Jump to content

Posao u Holandiji

brite

Recommended Posts

ljudi, kakve hiljade evra za vrtic, sta vam je??
u mojoj okolini su 1000-1200 za tri dana nedeljno. utrecht. ne znam cenu za drugo dete. holandija je jako skupa/bogata zemlja. cekanje je godinu do dve (u boljim tj. manjim vrticima dve do cetiri :isuse: ), a prijavljuje se cim saznas za trudnocu. nesto jeftinije je u privatnim varijantama gde jedna osoba cuva nekoliko dece u svom stanu, ali tu si u problemu svaki put kad se ta osoba razboli ili hoce da uzme neki slobodan dan. ali sigurno, sasvim sigurno, nema skupljeg od utrechta po decijem pitanju, jer nema ni vece gustine decije naseljenosti. u mojoj ulici u 56 kuca zivi 42 deteta ispod 12 godina. eno ih podvriskuju mi ispod prozora.
zasto racunas 250€ za zdravstveno?to ti se odbija od bruto plate. bar je tako u nemackoj, a verujem i da je u holandiji tako.
ne, sam placas zdravstveno. moje je 120e mesecno sa nekim specijalnim dentalnim paketom, za partnera bi moglo biti isto toliko minus jedno 100e na godisnjem nivou kad bismo bili na istom osiguranju. inace je malo skuplje za privatna lica ali imamo grupne popuste preko firmi (fakulteta).inace, ako putujes na posao imas povoljnost da ti posao placa godisnju kartu za voz, a ta karta ti omogucuje da imas 40% popusta na vozne karte na svim ostalim destinacijama (i 25% za celu Evropu ako doplatis jos 15e). popust-karta vazi za tebe i za jos nekoliko saputnika (3 ili 4). u mom slucaju linijska karta kosta otprilike koliko i karta za celu godinu za celu zemlju, pa sam je zamenila i sad mogu da putujem besplatno svuda. takodje ako ne uzmes onoliko slobodnih dana koliko ti sleduje, mozes da dobijes neku kintu za to, ili mogu da ti pokriju neke stvari koje si kupio preko godine (npr. bicikl) ako sacuvas racune. takodje, kraj skolske godine je odlicno vreme da iz univerzitetskih gradova pokupis hrpu izbacenog namestaja sa ulice.
  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Miralem

11

• betty

9

• Indy

8

• brite

8

С тим да (претпостављам) није обавезно плаћање здравственог осигурања, па ту може лепо да се уштеди.
dok te ne zaboli zub. onda ume da ode 400-500 evra u jednom danu. mislim da nema nacina da ti deca budu pokrivena ako i sam nisi osiguran (a onda je za njih besplatno). tako da, nije se s tim igrati. naravno, moze da bude osiguran samo jedan od roditelja :D

u holandiji je osiguranje obavezno* i kosta ~100 evra za odraslog. za decu je jeftinije. postoje i porodicni planovi. to je verovatno tih 250 sto je neko spominjao. drzavna zastita postoji, u drugom 'stubu' zdravstvenog sistema, ali to je za ozbiljnije probleme, hospitalizaciju i slicno. * ja ovo sve znam teoretski, valjda 'holandjani' znaju da li i kako se proverava

* ja ovo sve znam teoretski, valjda 'holandjani' znaju da li i kako se proverava
meni je prekjuce stiglo pismo od zdravstvenog sa promenama u paketu za iducu godinu, i tu pise da su sva deca koju dobijem automatski, kompletno i besplatno osigurana. mozda se drugi paketi razlikuju. pocinjem da mislim da ovo sa maastrichskom pijacom i jeftinom sezonskom hranom koju ja ne primecujem ima u stvari veze sa time sto ovde severnije sezonski imamo otprilike kupus, bundevu i sargarepu. i lale.
u holandiji je osiguranje obavezno* i kosta ~100 evra za odraslog. za decu je jeftinije. postoje i porodicni planovi. to je verovatno tih 250 sto je neko spominjao. drzavna zastita postoji, u drugom 'stubu' zdravstvenog sistema, ali to je za ozbiljnije probleme, hospitalizaciju i slicno. * ja ovo sve znam teoretski, valjda 'holandjani' znaju da li i kako se proverava
Osnovno osiguranje je besplatno za decu (valjda do punoletstva a mozda i duze). Ukoliko roditelj ima neko dodatno osiguranje onda to isto osiguranje vazi i za dete.Sto se vrtica tice ukoliko oba roditelja rade znacajna suma se moze dobiti kao povracaj poreza. Mi koristimo dnevni boravak posle skole (od 15.00 do 18.30) i otrpilike se placa trecina sume (250E). Ko placa ostatak (500E) nisam siguram, moguce deo firma (fakultet), a deo grad. Edited by milosdb
mislim da je zbilja pogresno ici s uverenjem da ce neki osnovni troskovi biti manji, posebno jer covek u pocetku trosi i vise dok ne provali razne finte.
То ти је тако куд год да одеш. Док нађеш где шта. За оно док сам радио у Мађарској нисам баш скупљао податке, јер смо баш били у фазону да нема сврхе водити неко кућно књиговодство, а и оно тамо смо рмбачили по цео дан, а пазар за понети кући се стамбуравао у последња два сата пред полазак. Чак и тако смо успели да касније нађемо боља места, и шта се где купује.У Америци смо прве године трошили $800 месечно за бакалук, да би се то након годину и кусур свело на $600, па на $400. Под један, престали смо да купујемо којекакве кухињске дрангулије, које се купују једном у неколико година (а требају нам), као што су плекови, цетке, варјаче, кутлаче итд; као друго, престали смо да пробавамо ствари; као треће, сконтали смо шта где појефтињује и у ком ритму, а шта никад неће да се продаје на понижењу. Па смо млеко увек куповали у дућану где никад нисмо куповали месо, које смо узимали другде где никад не узимамо сир и јогурт итд итд.Ал' свеједно где си, док провалиш шта где и како, прође година. Земљаци ти не могу помоћи, јер имају нека друга интересовања, не троше оно што ти трошиш, могу само да те упуте на неки занимљив дућан, који опет мораш да снимиш за себе. Домороци још мање могу да помогну, јер има једно 5000 ствари које се подразумевају, а њима не пада на ум да има неко ко их не зна. Остаје само Косанчић Иван да уходи Турке.

zelim da podrzim resenje da se ode sa porodicom.ja sam se uputio iz moskve sa slicnom obecanom mesecnom zaradom put kine, sa sestomesecnom bebom, zbunjenom zenom, bez ugovora sa poslodavcom (samo neki agreement o predstavljanju ruske firme u kini), bez radne dozvole sa obicnom vizom, bez osiguranja, znanja jezika itditd, s tim sto smo u moskvi otkazali stan, rasprodali sve sto se moglo prodati (TV, deciji krevetac,...), napravili super zurku u praznom stranu, a ostatak stvari koje nismo mogli nositi sam ostavio pod najlonom na skladistu firme koju idem da predstavljam u kinu), spakovali kofere i krenuli. znaci, nemas gde da se vratis. ni u jednom momentu nisam razmatrao varijantu da se ide bez porodice. nagledao sam se ljudi koji su dosli da se srede u inostranstvu, a posle povuku svoje i najcesce to ne izadje na dobro. ili nikako da se srede, ili se raspadne brak. da ne govorim o otudjivanju od dece. moje resenje je bilo motivisano osecajem da je kina the place to be i sto je peking bolje mesto od moskve za dizanje porodice. mora se stegnuti u pocetku, bice pocetnickih gresaka, sve to mora da se plati vremenom, parama, nervima. sve je to za ljude i nema zime dok je znanja i zelje za rad i uspeh.gledajuci ljude oko mene tokom 20 leta u inostranstvu, mogu ih podeliti na one koji gledaju kako manje da potrose i one koji gledaju kako vise da zarade. zelim reci da ako budes mnogo usavrsavao stednju i gde sta ima jeftinije, mozes izgubiti motiv da zradis vise :Dmoji 2 juana sto bi rekli ovde na forumu :)

gledajuci ljude oko mene tokom 20 leta u inostranstvu, mogu ih podeliti na one koji gledaju kako manje da potrose i one koji gledaju kako vise da zarade.
Ima i treća vrsta (kojoj ja pripadam) - oni koji gledaju kako što više da se zaduže. :s_d: