Jump to content
IGNORED

Posao u Holandiji


brite

Recommended Posts

u holandiji je osiguranje obavezno* i kosta ~100 evra za odraslog. za decu je jeftinije. postoje i porodicni planovi. to je verovatno tih 250 sto je neko spominjao. drzavna zastita postoji, u drugom 'stubu' zdravstvenog sistema, ali to je za ozbiljnije probleme, hospitalizaciju i slicno. * ja ovo sve znam teoretski, valjda 'holandjani' znaju da li i kako se proverava

Link to comment
* ja ovo sve znam teoretski, valjda 'holandjani' znaju da li i kako se proverava
meni je prekjuce stiglo pismo od zdravstvenog sa promenama u paketu za iducu godinu, i tu pise da su sva deca koju dobijem automatski, kompletno i besplatno osigurana. mozda se drugi paketi razlikuju. pocinjem da mislim da ovo sa maastrichskom pijacom i jeftinom sezonskom hranom koju ja ne primecujem ima u stvari veze sa time sto ovde severnije sezonski imamo otprilike kupus, bundevu i sargarepu. i lale.
Link to comment
u holandiji je osiguranje obavezno* i kosta ~100 evra za odraslog. za decu je jeftinije. postoje i porodicni planovi. to je verovatno tih 250 sto je neko spominjao. drzavna zastita postoji, u drugom 'stubu' zdravstvenog sistema, ali to je za ozbiljnije probleme, hospitalizaciju i slicno. * ja ovo sve znam teoretski, valjda 'holandjani' znaju da li i kako se proverava
Osnovno osiguranje je besplatno za decu (valjda do punoletstva a mozda i duze). Ukoliko roditelj ima neko dodatno osiguranje onda to isto osiguranje vazi i za dete.Sto se vrtica tice ukoliko oba roditelja rade znacajna suma se moze dobiti kao povracaj poreza. Mi koristimo dnevni boravak posle skole (od 15.00 do 18.30) i otrpilike se placa trecina sume (250E). Ko placa ostatak (500E) nisam siguram, moguce deo firma (fakultet), a deo grad. Edited by milosdb
Link to comment
mislim da je zbilja pogresno ici s uverenjem da ce neki osnovni troskovi biti manji, posebno jer covek u pocetku trosi i vise dok ne provali razne finte.
То ти је тако куд год да одеш. Док нађеш где шта. За оно док сам радио у Мађарској нисам баш скупљао податке, јер смо баш били у фазону да нема сврхе водити неко кућно књиговодство, а и оно тамо смо рмбачили по цео дан, а пазар за понети кући се стамбуравао у последња два сата пред полазак. Чак и тако смо успели да касније нађемо боља места, и шта се где купује.У Америци смо прве године трошили $800 месечно за бакалук, да би се то након годину и кусур свело на $600, па на $400. Под један, престали смо да купујемо којекакве кухињске дрангулије, које се купују једном у неколико година (а требају нам), као што су плекови, цетке, варјаче, кутлаче итд; као друго, престали смо да пробавамо ствари; као треће, сконтали смо шта где појефтињује и у ком ритму, а шта никад неће да се продаје на понижењу. Па смо млеко увек куповали у дућану где никад нисмо куповали месо, које смо узимали другде где никад не узимамо сир и јогурт итд итд.Ал' свеједно где си, док провалиш шта где и како, прође година. Земљаци ти не могу помоћи, јер имају нека друга интересовања, не троше оно што ти трошиш, могу само да те упуте на неки занимљив дућан, који опет мораш да снимиш за себе. Домороци још мање могу да помогну, јер има једно 5000 ствари које се подразумевају, а њима не пада на ум да има неко ко их не зна. Остаје само Косанчић Иван да уходи Турке.
Link to comment

zelim da podrzim resenje da se ode sa porodicom.ja sam se uputio iz moskve sa slicnom obecanom mesecnom zaradom put kine, sa sestomesecnom bebom, zbunjenom zenom, bez ugovora sa poslodavcom (samo neki agreement o predstavljanju ruske firme u kini), bez radne dozvole sa obicnom vizom, bez osiguranja, znanja jezika itditd, s tim sto smo u moskvi otkazali stan, rasprodali sve sto se moglo prodati (TV, deciji krevetac,...), napravili super zurku u praznom stranu, a ostatak stvari koje nismo mogli nositi sam ostavio pod najlonom na skladistu firme koju idem da predstavljam u kinu), spakovali kofere i krenuli. znaci, nemas gde da se vratis. ni u jednom momentu nisam razmatrao varijantu da se ide bez porodice. nagledao sam se ljudi koji su dosli da se srede u inostranstvu, a posle povuku svoje i najcesce to ne izadje na dobro. ili nikako da se srede, ili se raspadne brak. da ne govorim o otudjivanju od dece. moje resenje je bilo motivisano osecajem da je kina the place to be i sto je peking bolje mesto od moskve za dizanje porodice. mora se stegnuti u pocetku, bice pocetnickih gresaka, sve to mora da se plati vremenom, parama, nervima. sve je to za ljude i nema zime dok je znanja i zelje za rad i uspeh.gledajuci ljude oko mene tokom 20 leta u inostranstvu, mogu ih podeliti na one koji gledaju kako manje da potrose i one koji gledaju kako vise da zarade. zelim reci da ako budes mnogo usavrsavao stednju i gde sta ima jeftinije, mozes izgubiti motiv da zradis vise :Dmoji 2 juana sto bi rekli ovde na forumu :)

Link to comment
gledajuci ljude oko mene tokom 20 leta u inostranstvu, mogu ih podeliti na one koji gledaju kako manje da potrose i one koji gledaju kako vise da zarade.
Ima i treća vrsta (kojoj ja pripadam) - oni koji gledaju kako što više da se zaduže. :s_d:
Link to comment
moji 2 juana sto bi rekli ovde na forumu :)
Kolko ti je to u nekoj poznatoj valuti? <_<Salim se, +1 za porodicu, to htedoh da kazem. Neko rece, cini mi se FRhost, dok se on snadje, deca ce mu porasti. Nema tih para...
Link to comment

Ne ostaviti svoje na duže dole u Srbiji, ali na par nedelja, mesec dana ili tako nešto dok se ne nađe stan i ostalo je sasvim druga priča. Više bih voleo da se za taj prvi korak ja sam vucaram po hotelima i drugim kombinacijama, nego da to radim sa dvoje male dečice. Pa kad obezbedim gde će i kako da spavaju i ostalo, onda da dođu na gotovo. Ako već može tako i nije navratnanos bežanija u pitanju. U krajnjem slučaju, tako sam i uradio, valjda je bilo tri nedelje vremenskog razmaka.

Link to comment

single osobi jeste lakse i da ode i da se snadje. sam si sebi jedina briga i jedini trosak.ali covek koji iza sebe ostavlja porodicu i odlazi sam na godinu, dve dok se ne snadje tom mehanickom podelom ne postaje single, vec covek razdvojene porodice. time otvara jedan ceo novi front otvorenih pitanja kojima ce kasnije morati da se bavi u manjoj ili vecoj meri, a ticu se odnosa sa decom i sa partnerom. mozda ce mu biti lakse da se snadje i da se krece (a i to nije uvek slucaj, jer nije tako retko da se usred emotivne destabilizacije ljudi potonu i u drugim oblastima zivota), ali mu vrlo vervatno nece biti lakse na duzi rok. osim ukoliko se ne radi o ekstremnom siromastvu koje u evropi verovatno nikad necemo ni videti (poput onih situacija gde 24 kineza spavaju na smenu u jednoj sobi bez grejanja i ostalih osnovnih stvari), mislim da odvajanje od porodice donosi vise problema nego koristi.plus, sto ce zena i ovako i onako morati da provede neko vreme pre nego sto stekne mogucnost da radi, pa bolje da to vreme pocne da tece od pocetka, a ne da se uzmesto 2 izgube 4 godine. a to vreme ce provesti cuvajuci decu, pa troskova vrtica, koji su u zapadnim zemljama gro troskova za decu, nece ni biti.ovih par nedelja za pronalazak stana i sl. se i ne racuna u razdvajanje, naravno da je bolje da porodica dodje kad je barem jedna od bitnih stavki u pustanju korenja sredjena.

Link to comment

na to sam i ja mislio. ok, malo sam preterao sa godinom, dve, ali se radi u pravljenju uslova za decu. a ti uslovi se prave mnogo jednostavnije kad si sam nego kad moras i o deci da brines.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...