Jump to content
IGNORED

Posao u Holandiji


brite

Recommended Posts

Da, delovalo je i meni kao da je malo malo para. Pogotovo ako supruga ne može da radi. Nama je po dolasku u DE trebalo dosta strpljenja, jer sam recimo ja imao ugovoreni posao, platu i ostalo, a supruga je dobila boravišnu dozvolu, ali ne i radnu, koju su joj prve dve godine blokirali. Dakle, dve godine nije nimalo malo stiskanja. Proveri da li dobija i ona radnu dozvolu, a ako ne, koliko dugo ne. Ako nećete imati i drugu platu, plašim se da će sa ovom kintom bili prilično čupavo.Proveri i troškove oko stanova - napisa neko već gore: ne radi se samo o mesečnoj kiriji, nego i kauciji koju obično treba da ostaviš (ovde u DE je to prosečno preko dve mesečne kirije), treba nekako izvrdati proviziju agencije i naći stan sam. Uz stan obično idu i drugi troškovi - proveri da li je u cenu stana uključeno i grejanje, struja, gas ili za to moraš sam da sklopiš ugovor sa nekim od energetskih koncerna. Telefon i druge stvari dolaze on top. A obično ljudi dolaze sa dva kofera. Što znači da ti treba sve - od tanjira i bešteka sa kojim ćeš jesti, preko šporeta i frižidera do kreveta na kojem ćeš spavati. Ako računaš na ove kaucije i ostalo, lako može da se desi samo madrac na patosu u stanu u prvom momentu. Ili da uzmeš kredu za neke stvari, ali ne znam koliko u HOL banke pokazuju spremnosti da daju kredite tako nekome ko je upravo došao i nema nikakvu kreditnu historiju. Znam da meni nijedna banka u DE nije htela u početku da da kredu, iako sam imao početnu platu primetno veću od tvoje. Moraš jako da paziš da zbog svega toga ne padneš u dužničko ropstvo odmah od početka. Ili da vidiš da li je bolja opcija da žena i deca ostanu u prvi mah dole kod svojih dok ti gore ne organizuješ sve stvari (uz troškove za samo jednu osobu).

Link to comment
... gde je dosta cena nize nego kod nas.
razgovaracu sa rl nadleznim sluzbama. mislim da sam skupio sasvim dovoljno dokaza o tvojoj stetnosti i beskorisnosti, te cu zahtevati da te se nadlezno rashoduje.
Nasao sam preko nekih sajtova varijante za nekih 600 eura nenamesten u Maatrichtupozdrav svima :)
ne bih da mracim, ali cena mi deluje prenisko. verovatno nisu uracunati ostali troskovi u nju, vec samo osnova. mogao bi da dodas, za 4clanu porodicu, jos jedno cca 250 evra na to, minimum (struja, gas, grejanje, voda, "servisni troskovi", etc.). osiguranje racunaj 100 po osobi, mada bi dobar deo toga trebao da dobijes nazad od poreske (samo je pitanje kada). dobro proveri sta uzimas, dosta ljudi se opeklo na te internet varijante. da sam na tvom mestu, krenuo bih sam, pa bih porodicu dovukao kad se sredim. ovako se moze ispostaviti da trosite vise nego sto mozes da zaradis.
Link to comment
izvini, ali ako onaj tvoj nije bio najgori, onda ne znam koji je.
pa da, nisam imala dodatnih 10-15 eura za osetno bolji. sad mi to deluje kao smesne pare, tada su zbilja pravile razliku na nivou onog sto imam za mesec dana.edit: mobilni je, na primer, imao sva slova i jos sest karaktera, od kojih ni jedan nije bio tacka. Edited by Ljilja Srpkinja
Link to comment
zar ne bese zarez u pitanju? :Hail:
zarez me je spasio!edit: zbilja, na trzistu stanova ima dosta prevara. i sama sam naletela na nekoliko kad sam trazila stan, a znam i nekog ko je nagrabusio. platio kauciju (preko western union) a kad je trebalo podici kljuceve, osoba nije postojala. e sad u mom slucaju prevarant je bio dovoljno glup da reklamira isti stan u amsterdamu, parizu i kopenhagenu, pa je guglanje teksta oglasa pomoglo. Edited by Ljilja Srpkinja
Link to comment

Da da, prvo bih otisao sam da sve sredim u vezi stana, ali bih stvarno voleo da oni dodju cim to zavrsim (ne znam kako bih bez njih :))Sto se tice svih troskova preseljenja, depozita za stan itd tj. svega sto podrazumeva prvi mesec, za to bih morao da obezbedim sredstva ovde, a onda sa platom da pokusamo da zatvorimo mesec.Super za savet da se ne uzima nista preko neta, to cu svakako da uradim po dolasku u Nl, preko agencije ili sam.

Edited by brite
Link to comment

Ovaj, agencija je ovde kod mene tražila preko 1200 evritja za nađeni stan, tako da ne bi bilo loše da njih zaobiđeš. Gledaj ti stanove preko interneta na raznim sajtovima, ali idi tamo lično i pogledaj to, uporedi i postavi milion dodatnih pitanja pre nego što si siguran šta ćeš uzeti.

Link to comment
Bolje pomozi coveku
upravo to i radim, trazeci da te se odstrani. pomazem i njemu i covecanstvu. likovi koji daju savete na osnovu necega sto su negde naculi jednostavno ne treba da postoje. mada dobro, da ne naglim- ispostavi mi listu proizvoda i usluga koji su u holandiji jeftiniji nego u srbiji. mozda ti to sve znas, dok sam ja u zabludi.
Link to comment

internet neces moci da zaobidjes, kao ni placanje odredjene sume unapred. naravno, ukoliko zelimo, tj moramo da izbegnemo agencije. sve u svemu, bice ti potrebno mnogo srece da bi dobio pristojan i relativno jeftin stan. situacija je takva da bukvalno isti stan moze kostati od 500 (socijala) pa do 1200 evra (slobodni sektor), a najlakse je izmusti takve kao sto si ti, tj one koji se tek doseljavaju. pritegni tu holandsku firmu, mozda oni mogu da ti pomognu na pocetku.

Link to comment
upravo to i radim, trazeci da te se odstrani. pomazem i njemu i covecanstvu. likovi koji daju savete na osnovu necega sto su negde naculi jednostavno ne treba da postoje. mada dobro, da ne naglim- ispostavi mi listu proizvoda i usluga koji su u holandiji jeftiniji nego u srbiji. mozda ti to sve znas, dok sam ja u zabludi.
Jeftiniji su skoro svi prehrambeni proizvodi, odeca i obuca. Jos ako hoce da se cima i prati rasprodaje, pa bob da ga vidi. Usluge nisam pomenuo ja, vec ti. I one su skuplje nego ovde. Bar sve one koje sam ja koristio.Nadam se da je dovoljno ovako u globalu. Valjda ne ocekujes da ti razvrstavam pojedinacno prehrambene proizvode.A covecanstvu ces sam najlakse pomoci. Odlaskom u neku mracnu sumu, gde te niko nece cuti i videti. Dosadio si, ima vec par godina.. Edited by Timmy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...