Jump to content
IGNORED

Posao u Holandiji


brite

Recommended Posts

Cao svima,bavim se dizajnom i dobio sam ponudu od jedne kompanije u Holandiji za stalno zaposlenje. Ponudili su mi platu od 30000 eura godisnje (sto izadje 2500 mesecno) i plan mi je da se preselim sa zenom i decom (blizanci od 16 meseci)....Naravno, imam dosta pitanja vezana za zivot u NL:- koliki porez placam tj. koliko mi se odbija od plate- vec sam trazio od poslodavca da mi zavrsi radnu dozvolu, pa me zanima sta jos treba i koja je procedura (boravisna viza itd)- koliko iznosi zdrav. osiguranje i da li je moguce da to trazim od poslodavca (ili ako postoje jos neki benefiti koje mogu da trazim u startu)- koliko otprilike iznose troskovi struje, gasa itd za neki stan od otprilike 60-70 kvadrata- da li moja porodica dobija nesto automatski od drzave (bilo da je to bor.viza ili sta god), s obzirom da cu ja imati sve papireZnam da ima dosta pitanja i imacu ih sigurno jos, pa ako je nekome dosadno, a zna dosta o zivotu u Nl...Pozdrav svima

Link to comment
Cao svima,bavim se dizajnom i dobio sam ponudu od jedne kompanije u Holandiji za stalno zaposlenje. Ponudili su mi platu od 30000 eura godisnje (sto izadje 2500 mesecno) i plan mi je da se preselim sa zenom i decom (blizanci od 16 meseci)....Naravno, imam dosta pitanja vezana za zivot u NL:- koliki porez placam tj. koliko mi se odbija od plate- vec sam trazio od poslodavca da mi zavrsi radnu dozvolu, pa me zanima sta jos treba i koja je procedura (boravisna viza itd)- koliko iznosi zdrav. osiguranje i da li je moguce da to trazim od poslodavca (ili ako postoje jos neki benefiti koje mogu da trazim u startu)- koliko otprilike iznose troskovi struje, gasa itd za neki stan od otprilike 60-70 kvadrata- da li moja porodica dobija nesto automatski od drzave (bilo da je to bor.viza ili sta god), s obzirom da cu ja imati sve papireZnam da ima dosta pitanja i imacu ih sigurno jos, pa ako je nekome dosadno, a zna dosta o zivotu u Nl...Pozdrav svima
gde u nl? amsterdam je jedno (sto se tice troskova zivota), a ostatak zemlje je drugo.30000 bruto, ili neto? kakve papire imas? zdravstveno osiguranje ocekuj da platis oko 200/250 eura mesecno za citavu porodicu.mesecni troskovi (grejanje, struja, voda i komunalne takse) za stan pomenute kvadrature ne bi trebali biti visi od 250 eura. troskovi grejanja (obicno gas) zavise od kvaliteta izolacije objekta. Edited by roux senyurt
Link to comment

radi se u juznom delu...znaci gradovi koji dolaze u obzir za iznajmljivanje stana su Maastrict, Eindhoven i ostali...Plata koju su mi ponudili odnosi se na bruto zaradu, a od papira od poslodavca ocekujem radnu dozvolu pre nego sto dodjem u Nl (ili bar da proces bude pokrenut ovde u ambasadi)Hvala na informacijama :)

Link to comment

Uh, bruto.

The tax rate is a rising scale with four brackets. The (combined) rates are (2010):33.45% on the first EUR 18,21841.95% on the next EUR 14,52042% on the next EUR 22,62952% on the remainderThe 33.45% rate consists of 2.30% tax and 31.15% social security contributions, the second rate consists of 10.80% tax and 31.15% social security contributions, whilst the 42% and 52% rates consist solely of tax.
Pošto imaš decu imao bi neke poreske olakšice, al pretpostavljam da bi ti neto plata bila ~1800-1900e. Imam nekolicinu poznanika/drugara ovde (Brisel) koji su iz NL, po njihovim rečima su troškovi života (pre svega renta + režija) viši nego u Briselu, a ovde je sa 2k evra mesečno život za četvoročlanu porodicu daleko od lagodnog.
Link to comment

porez zavisi od prihoda, na sledeci nacin:Part of the income from EUR 0 to EUR 17,319: 33.65 % of EUR 17,319 is EUR 5,827 Part of the income from EUR 17,319 to EUR 31,122: 41.4 % of EUR 13,803 is EUR 5,714 Part of the income from EUR 31,122 to EUR 53,064: 42 % of EUR 21,942 is EUR 9,215 Above that: 52 %.znaci, prvih 1443.25 eura mesecno se oporezuje sa 33.65%, ostatak sa 41.4%, a ako dobijes i neki bonus pred bozic i leto (kod mene je 8%), onda verovatno taj mesec deo prihoda idu i u trecu kategoriju oporezivanja. prve godine, ako ne pocnes da radis od januara, mozes da ocekujes lep tax return posto uvek obradjuju sve kao da je godisnji prihod, pa onda deluje kao da je mali ako je bio na manje od 12 meseci. ne znam kakve su cene stanova u juznom delu holandije, ali svejedno mozes da racunas da ce ti to biti daleko najveci trosak. ne znam sta tvoja porodica dobija tacno, ali ja kao supruga eu gradjanina (ne holandjanina) imam automatski radnu dozvolu. ideja je da nisi na teretu drzavi. verovatno mozes da pronadjes tu informaciju ovde.

Link to comment
a ovde je sa 2k evra mesečno život za četvoročlanu porodicu daleko od lagodnog.
o, da. ne znam ni koliko kostaju obdanista juznije ali u skupom utrechtu je tri dana nedeljno 1000-1200 eura mesecno za jedno dete. takodje ne postoji opcija za vise od tri dana nedeljno, ali to je samo utrecht koji pati od eksplozije plodnosti.
Link to comment

Ima li covek i neki decji dodatak?Ovde je to nesto malo vise od 150 evra po detetu, a mnogi poslodavci dodaju i svoj decji dodatak na platu od oko 100 evra. Ako je i u Holandiji isto to mu dodje nezanemarljivih 500 evrica (koji se ne oporezuju).Inace, trosoban stan u Eindhovenu od nekih 80 kvm jedan moj prijatelj placa 1000 evra.

Link to comment
ne znam sta tvoja porodica dobija tacno, ali ja kao supruga eu gradjanina (ne holandjanina) imam automatski radnu dozvolu. ideja je da nisi na teretu drzavi. verovatno mozes da pronadjes tu informaciju ovde.
Mislim da bi to trebalo da bude prva stvar koju bi brite trebalo da proveri. Ako ne postoji mogućnost da mu supruga dobije radnu dozvolu (u Belgiji npr. u situaciji koju nam je on opisao žena ne bi mogla da je dobije, tako da me ne bi čudilo da je i kod severnih fašista isto, ako ne i grđe), onda se selidba zaista ne isplati. Edited by dig_chohano
Link to comment

Ne plasite coveka. Gde mu se ne isplati selidba?! Ko zna koliko je imao ovde i da li je uopste radio.. Ljudi zive ovde sa 500e, skrpice se i tamo sa 1800 gde je dosta cena nize nego kod nas.

Link to comment

Ovde u BG-u mi je ista situacija, u smislu ja radim, a zena odskoro ne dobija nista od drzave, poslodavca (duga je prica, da ne zamaram).Shvatio sam da je ustvari najvazniji potez u startu iznajmiti stan koji se uklapa koliko toliko u mesecne troskove(s obzirom da ganjam stan koji bi prostorno minimalno zadovoljio nase potrebe).Nasao sam preko nekih sajtova varijante za nekih 600 eura nenamesten u Maatrichtu, gde bih morao da ga opremim sa stvarima tipa kreveti, ormar, sto itd (ukljuceni su elementi tipa frizider, sporet itd).E sad, ako sve mesecne troskove mogu da uklopim u recimo 1100 eura, onda mi ostaje nekih 700-800 eura za zivot(nadam se da je to dovoljno za hranu i osnovne potrebe zivota)...ne znam da li mi je racunica tacna, jer ipak ja sam jos uvek u Srbiji.U svakom slucaju, ako je racunica ok za pocetak da se zatvori mesec, bez razmisljanja bih se preselio jer ovde mi je stvarno svega dosta. Verujem da bih u Nl za 2-3 godine stvari dosle na mesto, a o licnom profesionalnom napredovanju da ne pricam.Hvala puno ljudi, svaka cast na informacijama, mnogo mi je bitno da imam sto realniju sliku pre nego sto krenem u avanturu :)pozdrav svima :)

Edited by brite
Link to comment

ako dolazis u Maastricht 700-800 e bi trebalo da bude dovoljno. nije bas da ces da se baskaris ali ako cete da kuvate bar je hrana jeftina.ja dolazim svakih par nedelja na Maastricht pijacu samo za ribu, povrce i voce. cini mi se da je cak jeftinije nego u Srbiji (povremeno proveravam cene sa tatom-povrtarom )odeca i obuca su sigurno jeftiniji nego u Srbiji.EDIT - u poredjenu sa ostalim delom Holandije, cini mi se da je Limburg mnogo jeftiniji. A tu je i Walonija 20-ak kilometara niz autoput ili vozom

Edited by msmodesty
Link to comment
pitanje je da li ce uopste dobiti deciji dodatak.
mislim da deciji dodatak nece biti upitan, i mislim da je zdravstveno osiguranje za decu besplatno. takodje mislim da je normalno da plata raste pomalo iz godine u godinu.
Nasao sam preko nekih sajtova varijante za nekih 600 eura nenamesten u Maatrichtu, gde bih morao da ga opremim sa stvarima tipa kreveti, ormar, sto itd (ukljuceni su elementi tipa frizider, sporet itd).
za prvu pomoc u holandiji postoje i stanovi (cesto naseljeni phd studentima) gde nekoliko ljudi deli kupatilo i kuhinju, inace imaju svu ostalu privatnost. znam dosta ljudi koji tako zive.vazno je da znas da je ovde obicaj da prazan stan nema pod, i da svaki novi stanar kupi i namesti sopstveni pod po useljenju (a posle ga pokupi). neki stanovi ga imaju, ali treba proveriti unapred.
E sad, ako sve mesecne troskove mogu da uklopim u recimo 1100 eura, onda mi ostaje nekih 700-800 eura za zivot(nadam se da je to dovoljno za hranu i osnovne potrebe zivota)...ne znam da li mi je racunica tacna, jer ipak ja sam jos uvek u Srbiji.
ja sam pre koju godinu sama u amsterdamu mogla, posle placanja osnovnih troskova, da prezivim sa nekih 400 mesecno. to je podrazumevalo pedalanje preko pola grada do najjeftinije pijace, brojanje svakog eura u samoposluzi, brojanje vrlo kisnih dana kad se vozim gradskim prevozom (i frku da ce ih biti previse), i frku da ce drustvo naruciti jos po jedno pivo tih nekoliko puta mesecno koliko bih izasla. nista bioskopi, nista garderoba, nista mobilni koji je "samo" 10-15 eura skuplji od najgoreg, naravno nista putovanja itd.
Link to comment

Odlicno, to mi je bilo bitno, jer glavna briga su mi deca, da imaju sta im treba. Svestan sam da ce pocetak sigurno biti tezak, ali tesko je i ovde u BG-u, pa mi mnogo toga nece biti strano.Kasnije se nadam da ce finansijska situacija moci samo da se poboljsa, u smislu povecanja plate, dobijanja radne dozvole za moju suprugu itd.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...