Jump to content
IGNORED

Posao u Holandiji


brite

Recommended Posts

Može malo više o ovome? Kako tačno da budu registrovani kao par? I gde? U NL ili u Srbiji?
iskreno ne znam detalje, s obzirom da sam sad ozenjen covek i da moja chandrita uziva status vencane supruge. :) s druge strane, koliko znam, u srbiji ne mozes jos uvek da se registrujes kao par osim vencanjem. a cak i ako se vencas u srbiji, holandjani zahtevaju da brak registrujes i ovde (to je jednostavna procedura koja traje nekoliko nedelja). druga opcija bi bila da se ti i tvoj partner ovde registrujete kao par, ali to moze da bude komplikovano. komplikovano je cak i ako dvoje strendzera zele da se vencaju u nl (moras da trazis dozvole od imigracionih i lokalnih vlasti - mi smo razmisljali o tome, i shvatili da je ipak najcistije da se vencamo u yu, a onda registrujemo ovde). btw, holandska imigraciona sluzba ima odlican sajt: http://www.ind.nl/en/
Link to comment
  • 11 months later...
  • 9 years later...

Je l Roterdam bolji za zivot od Amsterdama?

Koliko sam video znacajno je jeftinije u Roterdamu, narocito nekretnine, plate bi trebalo da su tu negde.

Ovo me dojmilo,

 

 

Imam jos neka pitanja za znalce:

1) 30% oslobodjanja od poreza vazi samo za plate vece od 3 500 evra bruto za imigrante na 5 godina?

2) povracaj zdravstvenog osiguranja funkcionise za sve i vraca se puni iznos uplacenog za godinu dana ako se ne poseti lekar?

3) drzavna penzija se stice nakon koliko godina rada u Holandiji?

Edited by pasha
Link to comment
2 minutes ago, pasha said:

Je l Roterdam bolji za zivot od Amsterdama?

Koliko sam video znacajno je jeftinije u Roterdamu, narocito nekretnine, plate bi trebalo da su tu negde.

Ovo me dojmilo,

 

 

Imam jos neka pitanja za znalce:

1) 30% oslobodjanja od poreza vazi samo za plate vece od 3 500 evra bruto za imigrante na 5 godina?

2) povracaj zdravstvenog osiguranja funkcionise za sve i vraca se puni iznos uplacenog za godinu dana ako se ne poseti lekar?

3) drzavna penzija se stice nakon koliko godina rada u Holandiji?

 

Rotterdam je potpuno druga prica od Amsterdama - ogroman udeo migranata, luka, relativno visoka stopa kriminala, moja prijateljica se nedavno otselila za Amsterdam posle ucestalih i eskalirajucih neprijatnosti koje je imala na ulici u vecernjim satima. Meni opet ima neku super atmosferu i dobar vajb, moderniji je, otvoreniji, rekao bih i liberalniji.

 

Ali ako biras grad za sivot u Nl, onda uvek pre neki manji - Delft u toj okolini, Leiden ka severu Utrecht u centru, Maastricht na jugu, Groeningen skroz gore, Nijmegen na istoku, i moj favorit (kao grad za zivot) - Eindhoven! Nema 1% atraktivnosti Amsterdama ili Rotterdama, a opet je sav po meri coveka, jako mlada populacija, grad se jako brzo siri, odlican univerzitet koji privlaci razni biznis... (nema ni turista). A opet, zemlja je mala, kad ti se ide u A'dam, na pljuc je. Mozes i da radis u jednom gradu, a da zivis u drugom.

 

1) Oslobadnjanje od poreza, je, mislim vazilo bez obzira na platu, ali se primenjivalo samo na visoko-kvalifikovane migrante (sto ne mora da bude fakultet, no je subjektivna kategorija - ako si majstor, na primer duvac stakla, i ako takvog nema u Nl, tvoj poslodavac moze da se deklarise kao visoko-kval... manje-vise). I moglo je da se uziva samo tokom 5 godina otkad se stekne pravo. Inace to nije 30% poreza manje, no se od tvoje brutto plate 30% ne oporezuje. Ostatak se oporezuje sa 100%. U zavisnosti od plate to moze da bude vise ili manje nego 30% ukupnog poreza koji placas.

 

2) Ne. Ako nesto i dobijes nazad to je par %. Osiguranje je privatno, negde reda 120 eur mesecno (i to je samo osnovno, dosta toga nije ukljuceno).

 

3) Nema drzavne penzije, vec privatnih fondova. Kolko para tolko muzike. U principu, te pare mozes i u kesu da podignes jednog dana (pod odredjenim uslovima), ali te ocerupaju za porez u tom slucaju (jer se racuna kao prihod tada).

Link to comment

Hvala na odgovorima.

Da li se u Roterdamu moze nacij povoljniji smestaj sto se tice cena u odnosu na Amsterdam?

 

Sto se tice penzija, malo sam to pratio i izucavao, video sam da postoje drzavne penzije i privatni fondovi, Mislim da drzavna peznija ide do 70% minimlane plate u tome trenutku ali izgleda da se to racuna na godine rada. Koliko sam video nema jasne granice minimalno rada, tipa 7 ili 10 godina rada u Holandiji, kada se dobija penzija automatski na nekom nizem nivou?

 

Znam da je osiguranje privatno i da se placa oko 100e/mesecno okvirno ali sam mislio da je povrat zdravstvenog znacajni ako se ne ide kod lekara u roku od godinu dana.

 

Konkretno za penzije:

 

For many years the Dutch pension system has been recognised as one of the best in the world. This has been confirmed repeatedly in international comparisons by ratings agencies of pension systems in a large number of developed countries. Dutch pension funds were undoubtedly affected by the financial crisis of 2008-2009, but the facts speak for themselves: in hardly any other country is poverty amongst older people so low and the difference between disposable income before and after retirement so small. This is due to the way in which retirement provision is organised in the Netherlands. A strong feature of the Dutch pension system is the combination of pay-as-you-go funding for the state pension ('AOW’) as the first pillar, and capital funding for the occupational pension as the second pillar. The system in which pension funds continue to take investment risk on a collective basis in the second pillar both before the retirement date and while the pension is in payment provides good final pensions for the participants. The same applies to the hedging of interest rate risk. At more than 1400 billion euros, capital-funded pension assets amount to twice the Dutch gross national product. This huge pension capital, along with other strong features such as a high degree of solidarity, collective risk-sharing, the not-for-profit character and permanent attention to cost control, means that the Dutch pension system is robust and scores extremely well in comparison with retirement provision in other countries.

 

The first pillar is the General Old-Age Pensions Act (AOW): a basic provision instituted by the government in 1957 and paid to everyone living in the Netherlands, once they have reached the qualifying age. For decades, this age was 65 years, but in the last few years it has been raised by a few months a year. Under current plans, the age of entitlement to AOW will be 67 years in 2024, and thereafter it will be linked to the development of life expectancy. Residents of the Netherlands accrue 2% of their AOW every year for 50 years until reaching the required age. They do not have to be (or have been) in paid work to accrue AOW. The AOW should be seen as a basic provision at minimum level, and in most cases is supplemented with income from the other pillars. The AOW is administered by the Ministry of Social Affairs and Employment and is funded from tax revenues, and not from capital paid in by the recipient: it is a pay-as-you-go system.

The second pillar consists of the occupational pensions accrued by the vast majority of employees during their working lives. Employees and employers pay the contribution agreed in collective employment agreements into a pension fund to which the employer is affiliated. This may be a pension fund for all businesses in a particular industry, a fund that works for one specific company, or a fund for a group of people working in certain (often medical) professions such as doctors, physiotherapists and obstetricians. The second pension pillar is an employment benefit. Participation in an industry pension fund may be made mandatory for the entire sector by the Minister of Social Affairs and Employment. Participation has been made mandatory for most industry pension funds.

 

Link to comment

Nije da su klima i jezik lepi. Cuj brinem o povratu novca. Da je Malta i Kipar pa da covek kaze.

Sala, nemojte primiti k' srcu.

 

Dakle, nema drzavne minimlane penzije posle odredjenog broja godina rada u Holandiji?

Link to comment
18 minutes ago, pasha said:

Nije da su klima i jezik lepi. Cuj brinem o povratu novca. Da je Malta i Kipar pa da covek kaze.

Sala, nemojte primiti k' srcu.

 

Dakle, nema drzavne minimlane penzije posle odredjenog broja godina rada u Holandiji?

 

Pa nema, ne znam cemu se tacno nadas, a ni kakav posao trazis.

 

Mislim, ako radis iole ok posao, pa jos sa tim oslobadjanjem od poreza, netto plata ti reda 40k godisnje, a imas svakako i privatnu penziju. Kakav ti je faktor da li ces dobiti 500 ili 600 jura nazad ako ne ides kod doktora? To ti je jedan odlazak u samoposlugu mesecno.

 

Ako ti je plan da odes tamo, radis tri godine i zaradis penziju od 1000 EUR koju ces krckati u Srbiji - zaboravi. Kao sto je pitanje i koliko mozes da ustekas ako mislis tamo i da zivis, a ne samo da radis. Zivot u Holandiji je djavojski skup. Ako si solo i sa minimalnim troskovima (znaci, mali stan samo za tebe, ponekad izadjes, grejanje, internet, prevoz, klopa u normalnim prodavnicama, tj. da ne trazis neke aldije i slicno) - to ti je reda 1800 do 2000 mesecno.

 

Bio je neki program za povratnike koji su stekli holandske papire (7 godina zivota u Nl je uslov uz kojesta drugo). Njima Nl nudi (ili je nudila) neku cifru tipa 700 eur mesecno do kraja zivota da se odreknu drzavljanstva i da se vrate u vukojebinu iz koje su dosli. Namenjeno je bilo pre svega raznim tursko-marokanskim penzosima koji sede tamo, placu za zavicajem, i opterecuju zdravstveni sistem. Ali okoristili su se i neki mladji. Znam par iz Srbije koji se tako vratio pre 10ak godina i prakticno zive od tih para.

Link to comment

Slusaj kolega, ovo nije bilo.:D

Covek mora da vodi racuna o mnogim stvarima, ko zna sta donosi dan a sta noc.

 

Elem, za mene je pitanje penzije vazno sto bi rekao nas narod: nemoj da te pita starost gde ti je bila mladost.

I da ne zelim da zivim u Holandiji sa penzijom 70% minimalne plate u najboljem slucaju ako je skupa kao sto kazes. Nadam se da se razumemo.

 

 

 

 

Link to comment
33 minutes ago, pasha said:

Slusaj kolega, ovo nije bilo.:D

Covek mora da vodi racuna o mnogim stvarima, ko zna sta donosi dan a sta noc.

 

Elem, za mene je pitanje penzije vazno sto bi rekao nas narod: nemoj da te pita starost gde ti je bila mladost.

I da ne zelim da zivim u Holandiji sa penzijom 70% minimalne plate u najboljem slucaju ako je skupa kao sto kazes. Nadam se da se razumemo.

 

 

 

 

 

Iskreno, ne razumem sasvim sta su ti opcije, ni o cemu razmisljas, ali to je anyway tvoja stvar. Drago mi je da sam ti pomogao.

Link to comment
10 hours ago, pasha said:

Slusaj kolega, ovo nije bilo.:D

Covek mora da vodi racuna o mnogim stvarima, ko zna sta donosi dan a sta noc.

 

Elem, za mene je pitanje penzije vazno sto bi rekao nas narod: nemoj da te pita starost gde ti je bila mladost.

I da ne zelim da zivim u Holandiji sa penzijom 70% minimalne plate u najboljem slucaju ako je skupa kao sto kazes. Nadam se da se razumemo.

 

 

 

 

 

Na neku bajnu penziju u EU ne mozes bas da racunas. (Moze li igde?) Ljudima se, koliko znam ne samo u Nemackoj, preporucuje sve vise da ubace koji dinar i u privatni fond.

  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Na neku bajnu penziju u EU ne mozes bas da racunas. (Moze li igde?) Ljudima se, koliko znam ne samo u Nemackoj, preporucuje sve vise da ubace koji dinar i u privatni fond.

 

Ne u UK.

 

Nismo vise EU, ali ovde je najvisa drzavna penzija (posle 35 godina uplata) £780 mesecno.

Link to comment
  • 1 year later...
  • 3 months later...
On 19.11.2010. at 21:01, betty said:
On 19.11.2010. at 20:47, dig_chohano said:
a ovde je sa 2k evra mesečno život za četvoročlanu porodicu daleko od lagodnog.

o, da. ne znam ni koliko kostaju obdanista juznije ali u skupom utrechtu je tri dana nedeljno 1000-1200 eura mesecno za jedno dete. takodje ne postoji opcija za vise od tri dana nedeljno, ali to je samo utrecht koji pati od eksplozije plodnosti.

 

On 19.11.2010. at 23:30, betty said:

ja sam pre koju godinu sama u amsterdamu mogla, posle placanja osnovnih troskova, da prezivim sa nekih 400 mesecno. to je podrazumevalo pedalanje preko pola grada do najjeftinije pijace, brojanje svakog eura u samoposluzi, brojanje vrlo kisnih dana kad se vozim gradskim prevozom (i frku da ce ih biti previse), i frku da ce drustvo naruciti jos po jedno pivo tih nekoliko puta mesecno koliko bih izasla. nista bioskopi, nista garderoba, nista mobilni koji je "samo" 10-15 eura skuplji od najgoreg, naravno nista putovanja itd.

Svaka čast, opisan realan život na zapadu u 2 minuta. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...