Jump to content
IGNORED

Sta se jede po Kini


banecare1

Recommended Posts

prvih 2-3 minuta, instrukcija kako se ne treba ponasati kada te kinezi izvedu na veceru. cudi me da ekipi sa bbc niko nije objasnio...
kozu odvesti u neku prefinjenu britansku klanicu da vidi kako se od ovoga pravi ovo.a onda je dozivotno osuditi na fish&chips.
Link to comment

@pavllle - hvala@betty - hvala. zapostavio sam tu temu, ne znam ni sam zasto@indy - mozda bi i smrsao, ali cini mi se da nije sigurica. ovde stranci krkaju jako dobro. ja se gojim u kini i ex-yu drzavama, u rusiji mrsam (los hleb i glavna jela, dobre salate i supe).danas su mi na sastanku bili kinezi iz grada wuxi. za poklon dobio dva bloka cigareta, 3 kutije suvog bambuka (za kuvanje) i 2 kutije slatkovodnih rakova (rakovi je valjda rec na srpskom, a krab kazu englezi i rusi :cry: ). enivej, kad kazem kutije, mislim na kutije od po 5-10kg.sedimo, pregovaramo, oni furljaju cigarete cohiba (predpostavljam ne toliko sto su dobre, koliko sto sam im objasnio da su pusili fidel i che), ja pusim njihove krdze...manje-vise business as usual, sve dok u jednom momentu nisam cuo da rakovi pokusavaju da uteknu iz kutija i shvatam da su jos uvek zivi.sve ovo pisem, da docaram kult hrane u kini i zasto se ne treba ponasati kao zena sa bbc.rakovi su jutros ulovljeni i doneseni klijentu u peking (od wuxi-ja do pekinga je cca 1000km). po prici wuxijevaca, naravno da su rakovi iz wuxi najbolji u kini. krajem oktobra se pojavljuju u wuxinskom jezeru na par nedelja, i samo tokom tog kratkog perioda se love i jedu. oni su odugovlacili sa sastankom kako bi dosli sa rakovima :D posle sastanka, vodim ih na veceru, a oni uzese rakove. meni cudno bi, ali precutah. sta se dalje desava - u restoranu pored jela koje sam narucio, oni nose rakove u kuhinju i daju instrukcije kuvaru kako da ih pripremi, aosoblju kako da ih posluzi i sve sto uz to ide (voda sa nekim travama za pranje ruku npr). dok smo jeli daju detaljne instrukcije sta je sta, sta se jede, sta ne. pokazuju kako su oni majstorski oglodali sve. objasnjavaju anatomiju raka do detalja i tako, jasno je o kakvim crablovers ili pak crabkillers se radi. ja ne volim male rakove, mrzi me da se patim za 10g mesa po komadu. volim one ogromne i zabranjene tihookeanske (Камчатский краб), ali naravno, zbog njihovog entuzijazma se pravim kako sam odusevljen, da uzivam. da ne bi morao jesti 5 rakova za 50g mesa, predlazem da par komada upakuju za takeaway, kako bi pokazao zeni i pojeo u slasti sa njom. naravno, wuxijanci mi daju detaljne instrukcije kako i to da uradim, posto ce proci sat vremena od kako su rakovi izasli iz kuhinje, tako da sam obavezan vratiti svezinu raku u vrucoj vodi, da bude kao da je pripremljen pre par minuta. nisam slikao, sav sam bio u sosu.vidim preko google, da je to 'wuxi hairy crab', a jedan od prvih rezultata tekst nekog stranca sa delimicno slicnom pricom kao moja http://www.wuxiguide...ject&Itemid=235

Link to comment
  • 2 weeks later...

do sada sam uglavnom pisao o vecerama tokom sluzbenih puteva. u kini skoro svi, nezavisno od finansijske situacije, jedu makar jedan obrok van kuce.danas smo za 86 juana (to je 13-14 USD) nas troje dobro jeli. hot pot. dobijes serpicu sa vodom i zacinima po izboru (spicy, mashrooms, thai spicy i sl). kada voda provri ubacujes ingrediente koje si narucio (meso, tofu, alge, povrce, gljive itd) prvo u serpicu , a posle 3-4 min u ciniju sa sosom (ja uzeo kikiriki sa nekim travama). nije lose za 4-5 usd po coveku. na fotografiji se vide 3 serpice, sve oko njih se dobije za te novce.9Yeaf.jpgi jucerasnji business lunch za slicne novce - 28 juana, sto je malo preko 4 dolara. piletina sa rizom, tri tanjira su sa govedjom supom, salatom i jos necim - mislim da su gljive.na fotografiji se cini da nije velika porcija, ali tanjir je ogroman, ja sam svoje jedva pojeo.eTfpS.jpg

Link to comment
  • 6 months later...

gledao sam samo prvu epizodu danas, ali hitam da prepurucim kineski dokumentarac u 7 epizoda o njihovoj kuhinji.posle prve epizode sam naucio da prave prsutu (3 godinje sazrevanja, malo je pljuckaju prilikom soljenja, rezu i upotrebljavaju totalno drugacije od nas). video kako se vade moji omiljeni bamboo shoots i lotus roots.http://english.cntv....age/index.shtmlima na yt, moze da se kupi u dobrom kvalitetu.

Link to comment
gledao sam samo prvu epizodu danas, ali hitam da prepurucim kineski dokumentarac u 7 epizoda o njihovoj kuhinji.posle prve epizode sam naucio da prave prsutu (3 godinje sazrevanja, malo je pljuckaju prilikom soljenja, rezu i upotrebljavaju totalno drugacije od nas). video kako se vade moji omiljeni bamboo shoots i lotus roots.http://english.cntv....age/index.shtmlima na yt, moze da se kupi u dobrom kvalitetu.
ovo je sjajno i jako zanimljivo..odgledala prvu epizodu..hvala :)
Link to comment

ovo su jezici (valjda od patke, ako sam razumela domacina dobro).dinner1.jpgsto pre nego sto je stigao krokodilov rep, ciju fotku ne mogu da nadjem, a ubedjena sam sa sam slikala :(dinner2.jpgsvinjetina: koza je meka, ispod je 1.5 cm sala, a ispod sala 0.5 cm mesadinner3.jpgkuvana riba, koja je stigla na sto nakon sto smo se najeli, posto nismo ocekivali preko 30 jela za veceru od domacina. odlicna, ali sam ja punog stomaka mogla da probam samo dva zalogajadinner4n.jpg

Link to comment

posle ogromnih komada torte su nam servirali supu, nokle i jos neko povrce. a posle toga su sitigli kolaci (poznate pitice sa jajima i jos jedna vrsta, ne znam od cega, probala sam samo tart sa jajima, posto sam bila blizu faze da ekplodiram)dinner5.jpgkada je stiglo voce, znali smo da je gotovo :)dinner7b.jpgova supa ima neki neprijatni miris, nisam mogla da pojeden vise od dve kasike. sastav nepoznat. ostalo je bilo ukusno, kao najveci broj jela koji sam probala u kini :)foodyq.jpg

Link to comment
limun-nana based food. moji domacini eksperti neka pripomognu sa detaljima, ne secam se iz kog dela kine su ovi ukusi, ali su mnogo dobri :)dinnerg.jpg
ekspert sigurno nisam, posto ne mogu da nazovem 3 kineska jela, ali limun/nana/cvetici meni lici na yunnan food. to su oni sto pljuju na prsutu (zna ivy :) )na istoj slici tofu stripes su veoma njami. ne znam pravi naziv na kineskom ili engleskom. na kineskom narucujem tako sto kazem "tofu" i razvlacim rukama, obicno upali
zli jezici!
pacije jezike vole i smatraju specijalitetom, ali meni nikako ne idu. smrkne mi se kad ih vidim na stolu. ako bas moram, gricnem malo i ostavim. ostaje ukus u ustima kao da sam se ljubio sa patkom
Link to comment
  • 1 month later...

da ne pane ovi topic na drugu stranu, dva jela od sinocpo obicaju kinezi narucili da se ima sta baciti posle vecere, izdvajam ribu u tofuu i pecenog pismonosu.prvo je super (neka riba sto zivi samo u nekom jezeru, ne mogu ja popamtiti te nazive)golub nako, suv posto su izvukli iznutrice zbog stranaca...jea sam i boljee3OWUuY.jpgxZ8k270.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...