Jump to content
IGNORED

Sta se jede po Kini


banecare1

Recommended Posts

Inace gomila ribljih restorana u kojima sam bio funkcionisu na ovom principu gde na ulazu imas ogromne akvarijume (Palma bi kod nas naplacivao posetu) odakle biras sta da ti spreme i onda pred tobom ih "pecaju" i direktno ubivaju satarom pred kuvanje :oBilo je i ovoga ali nisam probao

Link to comment

Licno sam odusevljena nacinom na koji Kinezi spremaju ribu, da nisam probala razne varijante kuvane ribe sa kojecime nikad ne bih poverovala da moze biti tako ukusno :) Pitanje za iskusnije, da li je neko probao ukiseljena jaja? Kinezi ih obozavaju ali ja zaista nisam mogla da se nateram da probam to :blink: Kao ni insekte i slicno, ne dozivljavam ih kao hranu, mada verujem Beru da su to cisti proteini :P

Link to comment

Nisam probao ukiseljena ali me to podseti na jednu poslovnu veceru koja izgleda kao sa onih Banetovih slika. Sedi nas 10ak, 8 lokalaca i nas 2 "italijana" za ogromnim okrecucim stolom punim raznoraznih specijaliteta. Uglavnom super se klopa celo vece, kad u jednom trenutku traze trenutak paznje i unose lonac sa toplom vodom i kuvanim jajima jos u ljusci. Onda specijalno nama gostima sipaju toplu vodu od jaja da probamo :o mislim bukvalno obicnu bljak vodu od kuvanja. :bee: Tek nakon naseg odobravanja smo se svi domogli jaja i ljuscena istih.

Link to comment
U bukvalnom prevodu sa kineskog - morska creva, iliti goli morski krastavac
Mi smo ih zvali CAZZI MARINI :lol: :lol: :lol: da sad ne prevodim. Inace su ih spremili iseckane na kolutove i przene s povrcem, nista posebno.
Link to comment

Razumela :lol: Pa kapiram da dodje nesto kao lignje, kao uostalom i vecina tih morskih stagoda...Apropo tople vode, ne znam zasto bas tu kuvanu od jaja (mozda zbog kalcijuma :unsure: ), ali Kinezi dosta piju vrucu vodu i preporucuju je narocito kad boli zeludac jer ga opusti(isprobala, deluje),a vrucu vodu nekad zovu i 'bai cha' - beli caj - odnosno sirotinjski napitak.

Link to comment
Razumela :lol: Pa kapiram da dodje nesto kao lignje, kao uostalom i vecina tih morskih stagoda...Apropo tople vode, ne znam zasto bas tu kuvanu od jaja (mozda zbog kalcijuma :unsure: ), ali Kinezi dosta piju vrucu vodu i preporucuju je narocito kad boli zeludac jer ga opusti(isprobala, deluje),a vrucu vodu nekad zovu i 'bai cha' - beli caj - odnosno sirotinjski napitak.
Kalcijum? Bice vise da je bilo ajde malo da se zezamo s ovim strancima :P Sto se caja tice, sve pocinje s njim. Svaki sastanak, svaki rucak, svaki formalni ili neformalni pregovori o poslu, svako cekanje necega. Posebno je zanimljivo kako neki zestoki likovi, vlasnici velikih fabrika vole da sami spremaju caj pred nama, u onom kompletu za caj, na pocetku teskih pregovora oko cena.
Link to comment

Priprema caja i ispijanje istog su ritual u Kini koji duboko cenim i postujem. U Kini sam naucila da pijem caj bez secera, i ujedno shvatila da secer i caj ne idu u istu recenicu a kamoli posudu... Pored standardnih cajeva obozavam cvetne cajeve, odnosno osusene pupoljke jasmina koji se rascvetaju u solji, naravno radi pravog efekta sluziti u staklenoj solji.

Link to comment
  • 9 months later...

Evo sam dokon i u Kini, kisa lije i atmosfera depresivna...Elem pre malo vise od mesec dana sam bio na nekoj ekstra veceri gde su se jele samo cudne stvari i za domoroce...izmedju ostalog mahovina s prazilukom, rizot s skembicima, ravioli s nekom zapecenom kapom, pecena zmija, spageti s puzevima, supa s patkom i pecurkama za koje oni tvrde da ne postoje u prodaji, rakovi sa svinjetinom, dimljeni skampi etc.....evo pecena zmijamale hobotnice u tikvicamaostatak ubivene kokoskeA ovih dana sam u jednoj prcvarnici koja na ulazu izgleda otprilike ovako

Link to comment

zaboravio skroz ovu temupo trpezi mi se cini da lo putuje po jugu kine. tamo je nesto egzoticnija kuhinja od severa.@nera - ukiseljena jaja izgledaju mnogo gadnije nego sto imaju ukus. oni ih zovu pidan, probao na insistiranje domacina i nije nista strasno. ako se dobro secam, sluzuli su ih sa nekom ljutinom. jfgioubf6o7wpypw.jpgne znam da li sam pisao ovde, ali jedina stvar koja mi je bila bas gadna je stinky tofu, to je (meni makar) pravi hard core. ja volim tofu, stinky se na izgled bas nesto i ne razlikuje od obicnog, tako da sam se debelo zeznuo zaletivsi se na smrdljivca. posle su mi objasnili kako treba da se jede, ali nije bilo sanse da uzmem jos jedan komad, jedva ziv ostadoh od prvog.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...