Jump to content
IGNORED

Sta se jede po Kini


banecare1

Recommended Posts

asortiman ingridienata je veliki, mi danas uzeli meat balls, piletinu, tofu stripes, beans, fresh mushrooms i jos nesto sto ne mogu da se setim.
Броколи?А је л' иде и сос од соје? Личи доста на корејски "вок" који је одомаћен овде код нас.
Link to comment
Броколи?А је л' иде и сос од соје? Личи доста на корејски "вок" који је одомаћен овде код нас.
da bile su i brokoli. koliko znam ne ide soja sos. video sam kroz prozorce kuhinje da peku na otvorenoj vatri (kao pekinsku patku).
Link to comment
  • 2 weeks later...

petak i subotu sam bio u provinciji gansu, u gradu jiayuguan. to je zapadni kraj kineskog zida, pustinja, kamile, vetar i odlicna ovcetina.

IMG_0446.jpg

kinezi su se po obicaju iskupili u punom sastavu za rucak. bile su glavne baje i posto se radi o hodlingu koji ima 28 fabrika, malo mi glupo bilo da fotografisem jela, tako da nista od full raporta. meni se svideo peceni golub, ovcetina standardno dobra za ove krajeve i spicy noodles. iz interesantnih jela su sluzili fish lips u nekom super sosu. kad pojedes fish lips, sos se pomesa sa rizom. morah da pijem onu njihovu rakijestinu, jer su poslali vozaca u neki podrum da donese najnaj iz njihovog kraja. puno se popilo, jer kao sto sam vec pisao, obicaj je da svako sa strane domacina nazdravi sa gostom + sto se pilo kolektivno + 'nako. putovanja na sever me dosta "umaraju" :Dna fotografijama nema klope u krupnom planu, ali nece smetati. IMG_0432.jpg

neizbezna kolektivna fotografijaIMG_0437.jpgstol pun hrane, a rucak je zavrsen (voce na stolu)IMG_0428.jpg

stol se automatski polako okrece, a zaustavi se ili krene u drugom pravcu ako ga samo lagano pipneskinezi su opet pevusili melodiju iz mosta na neretvi :isuse:naravno, veoma se interesuju sta radi valter btw, sta radi bata, da ne lazem ljude vise? :unsure:posle rucka sam zapalio u turpan (provincija xinjiang). to je 10 sati vozom iz jiayuguana. turpan se nalazi na -150m u odnosu na more. veoma interesantan grad na svilenom putu, turisticki centar i centar proizvodnje suvog grozdja. steta sto nije sezona za posetu, zaista ima sta da se vidi

fotografije nisu moje4-Turpan.jpg5-Turpan.jpgturpan.jpg

turisticka sezona je leti, tako da sam bio jedini gost u najvecem hotelu u gradu, te sam odmah posle sastanka imao brzinski rucak sa gazdom fabrike i taksijem "pobegao" u urumqi (glavni grad provincije xinjiang) odakle i pisem. u restoranu nisam smeo da potegnem fotoaparat, posto sam imao utisak da bi lokalci potegli nesto teze :D

Link to comment

glup sam da zapamtim naziv jela, zato sam danas slikao pa cu da pokazujem po restoranima. riba u slatkom sosu napravljena na neki supersofisticirani nacin kojim postaje hrskava i bez kostiju. mislim da je sichuanska kuhinja, ali je prave u vecini restoranaIMG_0477.jpg

Link to comment

kineska kuhinja jeste jedna od lepsih i interesantnijih strana zivota ovde, ali ima tu i opasnog drndanja. za primerom ne moram da kopam duboko, posto sam danas proveo prelepa dva sata na fabrici paradajz praska

milinaIMG_0484.jpgIMG_0483.jpg

a posle jos toliko u kolimainace, 4000 putnika je magla zarobila na aerodromu grada urumqi, tako da cu izgleda ostati ovde nesto duze od planiranog. mozda otvorim temu o patnjama po ruralnim krajevima, pa cu i to da arhiviram za buduca pokolenja. verovatno je to cak i interesantnije od ovih smoki-riba :)nije mi ironija ni pala na pamet, jer zivot u kini jeste fascinantan za nas ex_yu ppl. peking/sangaj su veliki gradovi koji se sve manje razlikuu od svetskih metropola, ali sto dublje ides to je interesantnije. jucerasnji post npr i dosta ozbiljna ekipa privrednika koja peva melodiju iz mosta na neretvi :Hail:

Edited by banecare1
Link to comment
Imas li nekog iskustva sa samim severno-istocnim coskom?Gledam da kad budem isao u Habarovsk mozda predjem malo i u Kinu.
bio sam 2x u gradu harbinu, to je severno-istocna provincija heliojiang. prvi put sam krenuo u obilazak jedne fabrike na sat-dva severno od harbina, par dana pred kinesku novu godinu. doslo je do kvara na autobusu (nije bilo karata za avion ili voz), tako da je put ka harbinu trajao nekih 25+ sati, od cega vecina u stanju sedenja u hladnom busu dok su ga popravljali ili u stanju pijanstva od zagrejavanja svim alkoholnim sto nam je palo pod ruku. nisam ni stigao do fabrike, vec sam u harbinu uleteo u hotel da dodjem sebi i prvim jutarnjim avionom pobegao na jug. drugi put sam stigao do te fabrike u normalno vreme (nije bila NG i nije bilo problema sa kartama). iskustva su da narod mnogo pije, mada ja imam takva iskustva gde god da krenem :lol:. glavni utisci od harbina su da voze po totalno zaledjenim ulicama (nije mi jasno kako), ruska arhitektura i glavno cudo pod nazivom "harbin ice city" (google it for pics) koji slobodno moze da konkurise u jedno od svetskih cuda. nisam bio na main event-u ice city, ali sam zakacio skulpture u centru grada dok sam trcao do hotela da ne umrem od zime. bas sam sinoc u hotelu na national geographic video emisiju o ice city 2009, tako da mozes pogledati da skines negde i pripremis se malo ako planiras doci u vreme odrzavanja. ako dolazis zimi spremi se za spoiler :D

IMG_1761.jpgIMG_1767.jpg

da ne bude da je totalni troll, evo jedne kulinarske iz heliojianga :)IMG_1745.jpgkako ides u habarovsk - транссибом?

Edited by banecare1
Link to comment
kako ides u habarovsk - транссибом?
Frankfurt-Seul-HabarovskiliLondon-Peking-Seul-HabarovskNisam jos odlucio, posto UK dere neku dodatnu taksu £120 za biz klasu, a i Nemci su od skoro povecali njihove.I verovatno oko 20h stopover u Seulu, mozda i u Pekingu.
Link to comment
ja planirao sledeci vikend za seul sa komsijom, ali nas iznenadi kimce. ako ti treba drustvo na letu od pekinga i VK asistent fotografa cool.gif, znas kome da se obratis
Ja necu pre januara/februara - decembar je rezervisan za put na drugu stranu...
Link to comment

par fotografija koje sam uradio prilikom rucka pred put nazad iz urumqi. domacini tvrde da je Miraj najbolji local (ili muslim food) restoran

nisam puno slikao. dosta povrca, ovcetine, dry fruits & nuts u asortimanu. prvi put probao kamilje mleko (od 5 kineza samo je jedan pio, ostali nisu hteli zbog intezivnog mirisa i ukusa)IMG_0501.jpgi golub sa raznja. opet jako dobar. kazu da na jugu provincije ima restorana koji sluze samo to meso.IMG_0503.jpgi za kraj, izobilje nuts und dry fruits iz lokalnog bazaraIMG_0505.jpgutorak palim na par dana u provincije Anhui (prvi put) i Zhejiang

Edited by banecare1
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 8 months later...

da obnovim malo sa par novih fotografija. fotografije iz restorana sichuanske kuhinje koja je poznata kao najljuca u kini. ljutina je uglavnom od paprike, mada imaju neke mnogo zeznute bobice od kojih jezik bukvalno utrne. bice nize foto ribe sa tim bobicama, pa ako moja kineskinja u ofisu iskopa makar engleski naziv, napisacu nize. ovo je neko povrce sa slaninicomIMG_1337.jpgako se dobro secam, ovo je beef sa bambukom i naravno paprika. IMG_1338.jpgslicno kao jelo iznad sa piletinom IMG_1339.jpgovo je kineski kupus sa gljivama. stavljam sliku zbog krompir pirea koji se vidi u drugom planu. interesantno je da ga sluze kao da je kavijar, domacin je svakom gostu cajnom kasicicom sipao po malo - da probamo :lol:. ne znam koji im je, imaju oni krompira, nije egzotikaIMG_1341.jpgi sada ide riba od koje dolazi do paralize jezika. zacin je sichuan pepperIMG_1340.jpg riba se jede tako sto se prvo stavi na komad belog hleba da upije masnocu. IMG_1342.jpgposle su nam doneli vocnu salatu. to nije tradicionalno kinesko, ali oni su takvi da kopiraju to sto vide. vocne salate su ocigledno samo videli jer sluze voce preliveno majonezom :isuse: sto je najgore ovaj recept se odomacio i standarsno se nudi u kineskim restoranima. IMG_1343.jpgvocna salata je neuspeli eksperiment, ali imaju oni neke izuzetno ukusne novitete. mislim da sam spominjao vrucu kolu sa djimburom koja je :Hail:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...