Jump to content
Timmy

Polska

Recommended Posts

Dr Arslanagić

Kako najbrže i (ili) najjeftinije stići do Lođa?

Timmy

Kakva su iskustva sa Krakovom, jel bio mozda ko za Novu godinu? Hvala :)

djekson

Ja sam proveo mesec dana u Krakowu tokom juna prošle godine. Doduše poslom, ali iskustva su nezaboravna. Prethodno sam radio u Łódźu (Vuđu), ali ta informacija verovatno više nije interesantna Dr. Arslanagiću. Elem, pitaj, ne znam šta te zanima. Krakow je drugi po veličini grad u Poljskoj, nekada u monarhiji. Utisak od prvog dana je da podseća na razvikane turističke destinacije ala Venecija pošto je bio prepun turista, ali isto tako mnogo mladih ljudi iz inostranstva radi u tom gradu pošto je grad domaćin predstavništava mnogih stranih firmi. http://www.inyourpocket.com/krakow/bars-pubs-clubs

Ovde piše da ima mnogo kafića i restorana, mada bih se sklonio sa glavnog trga pošto je to za prosečne turiste. Ja sam više puta klopao u nekom Thai restoranu blizu posla gde je hrana bila fenomenalna. https://www.facebook.com/BigMango.ThaiRestaurant

Željeznička stanica im je interesantna pošto je tamo ujedno i Mall, treba videti glavni trg, dvorac Wawel odakle imaš lep pogled na Vislu. Noćni život i klubovi su u delu grada koji se zove: http://www.inyourpocket.com/krakow/Kazimierz_70207f

Uglavnom Poljska nije skupa, ima neki lanac kafića gde je piće zaista jeftino. Ono, shotovi sa vodkom na više načina + poljska piva su sa većim procentom alkohola.

Pošto sam bio u junu, nisam stigao do Tatri koji su na oko sat vremena. Ljudi su prijatni, pričaju jezike. Mene je lik transferovao sa koferima 10km od centra pošto sam ga pitao gde mi je destinacija. Poljakinje su bolje cave od Mađarica. :)

Edited by djekson

Dagmar

2.5 dana u Krakovu polovinom oktobra - šta ne propustiti?

Nećemo ići u Aušvic, držale bismo se grada.

CPP

1 dan Wawel (kraljeve odaje najzanimljivije od sadrzaja koji se placaju, ostalo onako) + bleja na i oko centralnog trga

2 dan Wieliczka + restlovi od centra (e.g. muzej ispod centralnog trga, Barbakan, Galerija Krakowska)

Ayatollah

Jel' bio neko u Zakopanama? Planiram na proleće da idem sa porodicom na Tatre (nisam skijaš, te mi nije zanimljivo ići zimi u planinu), pa još uvek vagam da li mi je bolje da idem na poljsku ili na slovačku stranu, kao i šta ću da radim tih cca 7 dana što budem bio tamo (do Krakova bih otišao u svakom slučaju). 

Hamlet Strašni

Ја сам био у Кракову 95. И негде на Татрама и у Аушвицу.

Краков је прелеп. На Татрама смо се понапијали у хотелу. Ваљда смо и неки састанак имали али тога се слабо сећам. 

У Кракову су нас водили у амбасаду Чеченије и унијатску цркву. Док су нам Чечени нешто причали сви су их гледали ужарених очију осим мене и Грка, који смо превртали очима да нас нико не види.

Мислио сам да је биф строганов нека шницлетина, а у ствари је неки гулаш. Није лош. И медовина је ок, и вотка Жубровка.

У радњи нису знали енглески па сам прешао на српски. Они су мислили да сам Рус па су били нељубазни.

Нисам пијан.

mustang

Bila davnooooo u zakopanima. Na orimer '87

Tad je tamo vladalo siromastvo pas mo morali na pijaci da kupujemo meso jer su nam za dorucak, rucak i veceru servirali milion verzija krompira. Valjda ga od tada vise ne jedem. Ali pejzazi su bili prelepi, poljski se brzo uci, divan mali gradic nocu, bas lepo bio osvetljen. Hotel je, iako je tad bio za poljake kao vrh, bio krsh u odnosu na hotele gde sam bila pre i malo posle. 

Edited by mustang

beeva

Krakov je odličan, bio sam par dana jesenas a potrebno je bar  4, 5. Definitivno treba otići u muzej soli i Aušvic što je bukvalno 2x1 dan.

Grad generalno je pun raznoraznih crkvi, a stari grad je prilično netaknut , ne pamtim onakav broj fascinantnih fasada.

Glavni Trg je ogroman i zvanično je drugi najveći u Evropi. Ako se ide porodično najbolje blejati tokom dana, naveče je puno pijanih engleza a od onih likova što vuku za rukav da se udje u striptiz bar se ne može proći.

cijene su ok, posebno hrane, cijena pića se i ne sjećam pošto je u domaćoj valuti, mislim da je točeno pivo cca 2.5 eura.

u svakom slučaju mene je Poljska (bar ovo što sam vidio) oduševila, putevi odlični, gradovi sredjeni, čak smo poslom zalazili i po manjim mjestima tj selima, i tu kuće su nove ili renovirane, putevi uredjeni.

Edited by beeva

Ayatollah

OK, hvala na inputima. Bliži sam tome da idem na poljsku stranu Tatri, jer mi deluje zanimljivije od slovačke, plus i tako idem u Slovačku barem jednom godišnje. U Krakov ću sigurno otići barem jedan ili dva dana, u Aušvic verovatno ne, jer su mi klinci premali da bi razumeli gde su došli i šta se tu događalo, i generalno je ta priča preteška za njih. Da budem iskren, nisam siguran ni kako bi mi žena reagovala, znajući je, verovatno bih je izveo odatle uplakanu. Muzej soli mi je već zanimljiv. Mislio sam da odem i do Košica jedan dan, ali vidim da to baš i nije tako blizu, videćemo...

Uzgred, gledao sam već cene smeštaja preko Bookinga, i tu ima zaista odličnog smeštaja za sasvim pristojan novac, i u Slovačkoj i u Poljskoj. Rekao bih čak da je nešto jeftinije nego u npr. Sloveniji.

Ravanelli
23 hours ago, beeva said:

Krakov je odličan, bio sam par dana jesenas a potrebno je bar  4, 5. Definitivno treba otići u muzej soli i Aušvic što je bukvalno 2x1 dan.

Grad generalno je pun raznoraznih crkvi, a stari grad je prilično netaknut , ne pamtim onakav broj fascinantnih fasada.

Glavni Trg je ogroman i zvanično je drugi najveći u Evropi. Ako se ide porodično najbolje blejati tokom dana, naveče je puno pijanih engleza a od onih likova što vuku za rukav da se udje u striptiz bar se ne može proći.

cijene su ok, posebno hrane, cijena pića se i ne sjećam pošto je u domaćoj valuti, mislim da je točeno pivo cca 2.5 eura.

u svakom slučaju mene je Poljska (bar ovo što sam vidio) oduševila, putevi odlični, gradovi sredjeni, čak smo poslom zalazili i po manjim mjestima tj selima, i tu kuće su nove ili renovirane, putevi uredjeni.

+1 na sve rečeno

rudnik soli je stvarno dobar

aušvic...pa stvarno ga treba obići

dodao bih samo da ima jako dobar jevrejski deo (geto), sa dosta interesantnom kulinarskom ponudom

i obavezno probati lokalni fast food - zapiekanki

ls.jpg

Edited by Ravanelli

Milosh76

Iz Budimpeste Ryanair leti za Uskrs za Poznanj(13:50) i Wizz(8:10) za Varsavu... petak-ponedeljak, idealno za mini odmor.