Jump to content
IGNORED

volim supu od petlića


gospa buba

Recommended Posts

French Onion Soup Gratinee Recipe - Soupe a L'Oignon Gratinee Recipe Rich and creamy onion soup is hearty enough for a full meal. It is traditionally served with a cap of Gruyere cheese. This version is served over Parmesan toasts, with additional Parmesan on top, and then browned under the broiler. The soup may be made in advance. Make the toasts right before serving. Prep Time: 20 minutes Cook Time: 45 minutes Total Time: 65 minutes Ingredients:

  • 2 pounds yellow onions, skinned
  • 4 Tablespoons salted butter
  • 1 teaspoon meat glaze
  • 2 teaspoons potato flour
  • 4 cups chicken stock
  • 3/4 cup dry white wine or Champagne
  • Salt
  • Pepper, freshly cracked
  • 4 Tablespoons salted butter (see instructions)
  • 2 Tablespoons cognac or good brandy
  • 1 teaspoon Dijon mustard
  • .
  • 8 to 10 slices French bread, thinly sliced (to be toasted)
  • 1 cup Parmesan cheese, freshly grated
  • Salted butter, melted
  • Cayenne pepper
  • .
  • To serve:
  • 6 slices French bread (untoasted), thickly sliced (or 1 slice per portion for soup bowl)

Preparation: Cut the onions in half and then into 1/2-inch slices. In a large heavy pan, melt the first 4 tablespoons of butter and add the onions (no seasoning). Brown very slowly, stirring occasionally (very important, brown slowly). When a rich golden brown, stir in, off the heat, the meat glaze, potato flour, chicken stock, and wine. Season with salt and pepper. Return the mixture to the heat and bring to a boil. In a bowl, cream the second 4 tablespoons of butter. Mix in the brandy and mustard. Stir into the soup bit by bit. Sprinkle a little grated Parmesan cheese over the top, cover, and keep warm until ready to serve. (The soup can be made to this point a day in advance and reheated to continue as follows.) Preheat oven to 400 degrees F, brush the thin slices of French bread with a little melted butter and sprinkle with a little grated Parmesan cheese and a few grains of cayenne pepper per slice. Put the bread on a baking sheet and brown in the oven. To serve, put a slice of the French bread in the bottom on each individual soup bowl and spoon the onion soup over it. Sprinkle with more grated Parmesan cheese and a little melted butter, and brown under a hot broiler. Serve with the thin slices of toasted and garnished French bread and more grated cheese. jf99_frenchonionsoup_article.jpg:wub:

Link to comment
  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • assück

    9

  • msmodesty

    7

  • yolo

    7

  • ivy

    7

Neka se prilepi jezik moj grkljanu mome ako te ne uspamtim, jagnjeća čorbo moja!Jedino što bi trebalo da je konstanta je 1 jagnjeća glava, 1 šoljica pirinča, 1 jaje, so i peršunov list. Povrće može, ne mora, a i ne treba preterivati da ne bude pregusto. Bolje kad je akcenat na mesu, a ne na povrću.Jagnjeću glavu naliti hladnom vodom i posoliti. Dodati očišćenu zelen (šargarepa, celer, paškanat, peršun). Kuvati dok meso ne omekša. Procediti supu i odvojiti meso od kostiju, isitniti pa ga vratiti u supu, uključujući jezik, mozak i oči. Dodati sitno seckanu vezu mladog luka. Dodati šoljicu pirinča pa kuvati dok pirinač ne omekša. Skloniti sa ringle pa u čorbu umešati polako jednu kiselu pavlaku koju ste predhodno umutili sa jajetom. Na kraju dodati seckan peršunov list.

Link to comment
ipak ima bez luka :huh: moraću da probam.
vidish da ima :Dja sam se setila proshle nedelje, prvi put posle decenije, i vishe. baba pravila redovno, mozda i sad pravi, al nema mene da jedem :P. nije supa spektakl, al meni ima povijesnu dimenziju, moze da se desi da ima neshto u tome ^_^
Link to comment

ja taj luk malo prepecem pre nego sto ga krknem u supu. a posto sam pristalica multikulti inkluzije, onda krknem deo od koke, ramstek i kosku zajedno i ne treba vise nikad nista da se jede.

Link to comment
tek 100 a kao da si sanama hiljadu!ziva bila velika porasla!
E fala lepo, takva sam, retka a opsirna i u sirinu i u duzinu :) on topic - i ja Sve corbe isto ko i gdja Mod spremam. Najvise volim od blitve koju pre nego li ubacim da se sa lukom dinsta na malo maslinovog ulja prvo poparim vrelom vodom a onda iseckam na blitvine rezance. Ovoj corbi ide i malo belog lukca na kraju i kiselog mleka ili pavlake koja kasika pred sluzenje. koja sitno seckana sargarepa , persun i sta se jos nadje su isto sastavni deloviA ako cemo po iskrenosti, corba od jagnjica :( je moj favorit i sprema se retko al u kolicini, zimi, jednim do 2 puta godisnje
Link to comment

jes jes, narendao sam šargarepu, par minuta je smlačio u mikrotalasnoj (maltene kao na pari) te je pred kraj ubacio zajedno sa osušenim domaćim peršunom (poslala baba supruzi)."dronjci" su, naravno, od umućenog jajeta na samom kraju.edit:uzgred, hvala :D

Edited by garcia
Link to comment

1 praziluk1 luk1 korijen celera osrednji1 korijen persuna osrednji1 kocka za supu1 pavlaka3 mrkveulje, so , vegetaPovrce sitno isjeckati, (moze i u sjecku) dodati ulje, vegetu, kocku i kuvati. Kad se skuva ocjediti povrce, ispasirati ga, zatim vratiti u onu istu supu u kojoj smo ga kuvali. Vratiti na ringlu, kad prokuva dodati pavlaku i promjesati. Trebalo bi da ispadne malo gusce.

Edited by nautilus
Link to comment
Auh :isuse: . Jos imam traume od ovog iz vrtica, plus keva voli da jede.
+1sam pogled na fotku vraća u nozdrve taj užasan miris a želudac se refleksno kontrahuje. ne postoji ništa ogavnije.
Link to comment
+1sam pogled na fotku vraća u nozdrve taj užasan miris a želudac se refleksno kontrahuje. ne postoji ništa ogavnije.
ja bar 20 godina nakon vrtica nisam okusila guste sokove jer me mrvice i grudvice u njemu podsecaju na te dronjke iz vrticke supe. nautilus, koja je uloga te kocke za supu u jednoj vec solidnoj supi?
Link to comment

ovde danas: - 1 polovina korena celera (osrednjeg)- 1 paskanat- 1 polovina male holandske bundeve- 1 saka crvenog sociva- 1 sacica kinoekad sve smeksa, malo blendnuti, dodati malo mleka, prokuvati jos koji minut, et voila! ove bundeva-celer kombinacije uvek ispadnu odlicne. nista ulje, nista przen luk (bljaaak, ne znam sta je mislio onaj ko je to smislio), nista meso. i opet razvaljuje.nisam nikad pre cula za ajnpreh, ali deluje kao trahanas, sto je nekakav grcki/kiparski specijalitet koji ljiljkova mama uvek ponosno sprema kad dodjemo u posetu. osnova mu je nesto od zita, i onda bude tako belicasto i nekako cudno kiselog ukusa. srecom zena je skoro slepa pa ne vidi grimase koje slazem dok jedem.

Link to comment

to nije przen luk u smislu seckan na kockice pa przen na ulju, vec presecen na krupne komade, zapravo polovine, koje ispeces (bez ulja) nekoliko sekundi da na toj rasecenoj strani dobije boju jer tako pusta aromu dok se kuva. i tako krupnog ga onda stavis u supu. ako ti se ne svidja izgled, lako ga je izvaditi jer je svoje u toj supi vecinom vec odsluzio, mada ako ce pod blender, bas te briga.

Link to comment
to nije przen luk u smislu seckan na kockice pa przen na ulju, vec presecen na krupne komade, zapravo polovine, koje ispeces (bez ulja) nekoliko sekundi da na toj rasecenoj strani dobije boju jer tako pusta aromu dok se kuva.
heh, ovo zvuci kao da mislis da odgovaram na nesto sto je prethodno receno na temi. a ja citam napreskokce a i ono sto procitam zaboravim. a volela bih da jos uvek imam sposobnost pamcenja. nego kad god gledam (nase) recepte za corbe, uvek pocinje sa: "proprziti luk..." ja volim luk u raznim kombinacijama, ali ne i u ovoj. kuvan, u supici, tako da pusta aromu, je super. mislim da ne volim samo tu tendenciju zamascivanja i otezavanja jela bez posebnog (ekonomskog?) razloga. glede bistrih supica, najvolem pilecu i ja. ali po mom licnom supenom ukusu, supa nije supa bez celera, a sve ostalo se moze menjati po volji. ako je pileca, pocne od toga sto imamo belo meso a ja ga volim prosto skuvano do raspadanja. onda ostane ta vodica, pa pomislim sto da ne, i onda uleti i povrce.male tajne velikih hemicara: ako u supu stavljate sastojke koje kasnije necete jesti, ili ako imate probirace koji srcu samo tecnost, onda supu treba posoliti kasnije. kad se posoli, voda postane zasicenija, i manje hranljive materije izadje iz sastojaka u supu. s druge strane, ako kuvate nesto sto planirate da pojedete a vodu da bacite, vazi obrnuta logika: so u vodi -> vise nutrijenata u skuvanom. jedini dobar kulinarski savet koji mi je baba dala (bila je hemicar).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...