Jump to content
IGNORED

Zvučna izolacija zidova sobe?


Willow

Recommended Posts

Znači ćao. Sori ako sam upit postavio na krivi pdf. Eto, imam u spavaćoj sobi taj problem sa tankim zidom koji vrlo slabo apsorbuje zvukove, pa se neretko dešava da u noći, kroz njega, čujem glasove (čak i korake) komšija. Recimo, veoma kasno noćas probudio me kikot i čavrljanje dve devojke iz susednog stana; baš jasno sam mogao da ih čujem, imao sam utisak da gotovo sede tu negde oko mog uzglavlja. Ponekad se njih dve, verovatno kad nešto cirnu, dobro zabavljaju i glasno smeju celu noć dok, za to vreme, ja sa druge strane zida ležim na leđima i zurim u plafon razbijenog sna. Trulo mi da im idem na vrata i skrećem im pažnju na kućni red i opominjem ih da bi trebalo tiše da se smeju, pošto kapiram da je smeh - i to glasan - koristan za naše zdravlje i treba mu pribegavati u bilo koje doba dana i noći. Stoga mi sinulo da postavim zvučnu izolaciju na zid što se naslanja na susedni stan, tako da devojke iza zida i dalje mogu nesmetano da se smeju do mile volje kroz noć, ali da to, u isto vreme, ne remeti moj mir. Eto. Znači, ima li ko neki korisan link, majstora ili ideju kako izvesti izolaciju? Koje materijale upotrebiti i koliko slojeva? Skrećem pažnju da gajba nije u mom vlasništvu nego sam je uzeo u zakup, stoga bih da za ovu akciju ne izdvajam neke jače sume, nego - ako može - nešto efikasno a jeftino.

Link to comment

Ma čepiće za uši sam upotrebljavao nekoliko meseci ali sam ih odbacio pošto su smorili. Obzirom da stanujem u nekoj dosta prometnoj ulici, nemoguće je spavati uz otvoren prozor bez njihove pomoći. Lepi su i raznobojni ovi što si postavio link ka njima. Ove što sam ja koristio veoma su jeftini, ima da se nabave u Bg apotekama, koštaju oko 100 dinara, voštani su i ružičaste su boje i - za one koji ne znaju - ovako se koriste: malo ih omekšaš među prstima, oblikuješ ih kako ti odgovara i potom utisneš u svoje ušne kanale. I kad ih utisneš, dobiješ utisak kao da si zaronio, stvori se neka presija oko slepoočnica i lobanja ti se malo napne, ali ne vlada baš totalna tišina nego i dalje možeš da čuješ ponešto: svoje disanje i rad srca, a i spoljni zvuci dolaze do tebe, doduše rasplinuti i izobličeni. Sve u svemu, voštani čepići pomažu, ali ne dihtuju do kraja i imaš malo osećaj da će ti se glava raspući kao u filmu "Kontrolori", pa si zabrinut i ne spavaš najbolje. Stoga sam rešio da spavam uz zatvoren prozor ali sa slobodnim ušima. ;)

Edited by Willow
Link to comment

Huh, neko će reći pluta, ali to je par iljada po kvadratu (cirka), ima nekih kao fol saund refleks folija, akuterm ploče za apsorbciju zvuka pa sve do jeftinog stirodura plus kartoni od jaja (diskutabilne efikasnosti), i sam sam nešto planirao na tom planu ali nisam stigao da se raspitam za cene... najjeftinije je da popiješ jednu kaficu sa komšinicama i zamoliš ih da se malko suzdrže u kasnim večernjim satima, to je zgrada, kućni red i sve to, samo se iskontroliši oko onih mladeža i sve bi trebalo biti ok. Inače, dva reda cigle, kvalitetan zid, pa u gluvo doba čujem kako komšija diše (ali ne smem da se bunim, čega se on naslušo :blush:), uho ti je kvalitetan aparat, samo što je zagušeno stalnom sveprisutnom bukom.... Odeš u bilo koju "farbaru" i predočiš im problem i dobiješ dobre informacije iz prve ruke sa sve predračunom, većina prodavaca sa kojima sam se sretao ima majstorsko/očinjski sindrom i gotovo uvek ne gura robu nego ide na uzmi ovo, jeftinije je a radi posao foru, što je cool.EDIT: btw, moje privremeno rešenje, zadnjih deset godina, je upravo muzika, kada nešto radi u sobi dosta slabije čujem ostalo, ne dozvoljavam uhu da se opusti, mada kažu da ti se mozak onda ne odmori kako treba pošto stalno procesuira zvuk, ali to meni ne smeta...to meni ne smeta...to meni ne smeta...eho...ehoo...ehooo... :D

Edited by Vapad
Link to comment

Pa pazi, broj prigusenih decibela uvek je proporcionalan parama ulozenim u izolaciju. :PZa zidnu izolaciju najbolje ti je nesto iz KNAUF programa, imaju bas neke akusticne ploce, razne kombinacije mineralne vune, pamuka i kompozitnih materijala. Potrazi sajt KNAUF Srbija, koliko se secam bio je jako dobar. Jeftino resenje je industrijska pluta, sto deblja ploca, to bolje i po mogucstvu iz sto manje delova. Bilo je da se kupi u rolnama razlicite sirine, to je mnogo bolje nego one ploce. Mana je sto brzo propada, upija i zadrzava vlagu, pretpostavljam da bi morao da je menjas svakih 2-3 godine. Znatno bi poboljsalo da ispod prvo pricvrstis na zid 1 ili 2 sloja sundjera razlicite gustine, ali i to moze biti prilicno skupo, narocito ako kupujes sundjer koji je i namenjen za zvucnu izolaciju. Bila je neka prodavnica na gundulicevom vencu koja je prodavala neki crni slovenacki sundjer koji se za to koristi u automobilskoj industriji ...Ovo su sve, naravno, totalno amaterska resenja, ali eto, da imas o cemu da razmisljas dok se ne javi neki profesionalac :DPS: Kartoni od jaja nemaju nikakav efekat u tvom slucaju. Oni, kao, smanjuju eho u prostoriji u kojoj se proizvodi zvuk, mada je i to vrlo diskutabilno.

Edited by aram
Link to comment

A sto lepo ne priznas da ne mozes da ih pobedis, pa im se pridruzis? :naughty:Inace, cepovi za usi su zakon, ali ne vostani nego sundjerasti. Jos kad operes usi pre uporabe istih, pa lepo legnu u mokru usnu skoljku kao dupe na nosu, imas utisak da si sam na planeti.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Odvrni podridzi ili sepulturu. :DZrtvuj 10cm sobe. Uradi demontazni zid od betona do betona. Izmedju stavi izolaciju koju hoces, najjeftiniju, najefikasniju...

Edited by fragand
Link to comment
A da im pustis u 2 ujutro malo Ingvi Malmstina, mozda ce da se umire?
Ali u 2 ujutru sve što želim u svojoj sobi je mir, ne da zavodim komšinice puštajući im neoklasične i renesansne virtuoze kroz zid...
Tenks, dobar forum ali previše kompleksan.
Zrtvuj 10cm sobe. Uradi demontazni zid od betona do betona. Izmedju stavi izolaciju koju hoces, najjeftiniju, najefikasniju...
Tenks za idejno rešenje i frazu "Demontažni zid", ubaciću je u Gugl pa ću se pozabaviti rezultatima pretrage koje izbaci. Pošto sam siguran da ne bih uspeo sam da postavim zvučnu izolaciju, imaš li nekog konkretnog majstora koga bi mogao da preporučiš?
Link to comment

Bio mi pao na pamet spusteni plafon. Pa ga oborio vertikalno.Demontazni zato ako moras da izmenis izolaciju, ako ti se ne svidi, ako te komsije tuze, ako ti se zapate neki #$@%^* u izolaciji...Mozda ovi sto prave namestaj, kuhinje... Naprave ram. Panele od iverice. Spojeve prekriju lajsnama...I ozbiljno, ja ovo sve iz glave, nije mi bas teren.

Link to comment

Ili da zamolis devojke da one sa svoje strane obloze zid kartonima za jaja. Ti se eventualno ponudis da im to ofarbas u neke vesele boje.Ni ja ne volim cepove za usi, ne rade posao, a bas zbog ove gore opisane napetosti. Ali, ne volim ni potpunu tisinu, a zvuk kola mi cak prija ako sam dovoljno visoko, dodje mi kao sum mora :D

Link to comment
Bio mi pao na pamet spusteni plafon. Pa ga oborio vertikalno.Demontazni zato ako moras da izmenis izolaciju, ako ti se ne svidi, ako te komsije tuze, ako ti se zapate neki #$@%^* u izolaciji...Mozda ovi sto prave namestaj, kuhinje... Naprave ram. Panele od iverice. Spojeve prekriju lajsnama...I ozbiljno, ja ovo sve iz glave, nije mi bas teren.
Bolji i verovatno jefiniji bi bio dodatni gipsani zid. Postoji i verzija sa poboljšanom zvučnom izolacijom (My link). Naravno, deo zvuka prenosi se verovatno preko zida iza koga dolazi buka na ostale zidove, plafon i pod što se najbolje rešava tokom projektovanja i gradnje. Tamo gde to nije slučaj, što je u jedno 95% gradnje u Srbiji, dodatna izolacija samo na problematičnom zidu verovatno neće dostići planirani učinak ali može da pomogne. Edited by eoten
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...